társasági adó

Adózással, bevallásokkal és számvitellel kapcsolatos témákban lehet megvitatni a felmerülő problémákat.

Moderátor: gugu7

Re: társasági adó

HozzászólásSzerző: atunde » 2013.04.07, 14:34

Tao előleg befizetések: 2012. január 20 2 ezer
2012. április 20 2 ezer
2012. július 20 2 ezer
2012. okt. 20 2 ezer Ez a négy befizetést a 2012. évi társasági adóra kell elszámolni? Vagyis, ha most fizetendő tao-ja lesz pl 20 ezer Ft, akkor május 31-ig be kell neki fizetni 12 ezer Ft-ot.
A 2013 januárban és áprilisban befizetett előlegek pedig már a 2013-as tao-ra lesznek elszámolhatóak ugye?
Kösz.
Tündi m
atunde
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: potyi » 2013.04.06, 14:54

Sziasztok!
Az elengedett osztalék, rendkivüli bevétel és társasági adó alapot nem módosít jól gondolom?
Köszi
potyi
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: gugu7 » 2013.04.06, 9:09

Köszönöm! Igen jól jön!
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
gugu7
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: könyvelés72 » 2013.04.05, 17:56

Szia Klári,

nem tudom, hogy aktuális e még, de most találtam a kérdéssel kapcsolatban a legújabb Önadózóban cikket.
Csatolmányok
Transzferár.pdf
Transzferár
(2.68 MiB) 24 alkalommal.
könyvelés72
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: gugu7 » 2013.04.03, 21:18

Köszönöm Kicsi!
Valami ilyet éreztem, de a bökkenő, hogy a szolgáltató és a nyilvántartásra kötelezett lengyel. Ettől függetlenül örülnék ha tudnátok valami biztatót még ezen ay anyagon kívül is mondani.

gugu7
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Kicsi50 » 2013.04.03, 20:50

Szia Klárikám !

A tao. 18 § 1. ( b) -re gondolsz, hát elég nehéz ügy, nézd csak mit találtam :

A transzferárazással kapcsolatban a két leggyakrabban előforduló fogalom a transzferár és a szokásos piaci ár. Így először azt vizsgáljuk, hogy mit is értünk e két fogalom alatt.
A transzferár az az ár, amelyet kapcsolt vállalkozások alkalmaznak egymással folytatott ügyleteik során.

A szokásos piaci ár pedig az az ár, amelyet független felek összehasonlítható körülmények esetén érvényesítenek vagy érvényesítenének.

Amennyiben a transzferár eltér a szokásos piaci ártól, az adózónak adóalap növelési kötelezettsége keletkezhet, illetve lehetősége nyílhat az adózás előtti eredmény csökkentésére a társasági adó vonatkozásában (a többi adónem kapcsán szükségessé váló lépésekre majd egy későbbi bejegyzésben térünk ki).

Az adózónak abban az esetben kell a transzferár és a szokásos piaci ár közötti különbözettel megnövelnie adózás előtti eredményét, ha az alkalmazott ellenérték következtében adózás előtti eredménye kisebb, mint amennyi a szokásos piaci ár alkalmazása mellett lett volna. Ez jellemzően akkor fordul elő, ha a társaság a szokásos piaci árnál drágábban vesz igénybe szolgáltatást, vagy szerez be terméket kapcsolt vállalkozásától, illetve ha a szokásos piaci árnál alacsonyabb ellenérték felszámítása mellett nyújt szolgáltatást, értékesít terméket kapcsolt vállalkozása részére.

A fentiek analógiájára az adózó abban az esetben csökkentheti adózás előtti eredményét a transzferár és a szokásos piaci ár közötti különbözettel, ha az alkalmazott ellenérték következtében adózás előtti eredménye magasabb, mint a szokásos piaci ár alkalmazása mellett lett volna. Ennek tipikus esete, ha a társaság a szokásos piaci árnál alacsonyabb ellenérték felszámítása mellett vesz igénybe szolgáltatást, vagy szerez be terméket kapcsolt vállalkozásától, illetve ha a szokásos piaci árnál magasabb ellenérték felszámítása mellett nyújt szolgáltatást, értékesít terméket kapcsolt vállalkozása részére.

Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy az adózás előtti eredmény növelése egy feltétel nélküli kötelezettség, míg az adózás előtti eredmény csökkentése egy lehetőség, mely feltételekhez kötött. E feltételek a következők:

az adózóval szerződő kapcsolt vállalkozás belföldi illetőségű adózó, vagy olyan ellenőrzött külföldi társaságnak nem minősülő külföldi személy, amely az illetősége szerinti állam jogszabályai szerint társasági adónak megfelelő adó alanya, és
az adózó rendelkezik a másik fél által is aláírt okirattal, amely tartalmazza a különbözet összegét.
A fentiekből látszik, hogy a transzferár kérdése nem csak és kizárólag a transzferár nyilvántartások tekintetében vetődik fel, hanem több más adónem mellett társasági adó vonatkozásai is lehetnek. Mindazonáltal fontos hangsúlyozni, hogy különösen olyan társaságok esetében, amelyek nem minősülnek kis- és mikrovállalkozásnak, kiemelkedő jelentőséggel bír, hogy a társasági adó bevallás benyújtásáig elkészüljenek a transzferár nyilvántartások, melyek a cégcsoport által alkalmazott transzferárak és a szokásos piaci ár viszonyát mutatják be.
Gondolom, hogy ezek nem újdonságok Neked, de vajon hogyan lehet számszerűsíteni a különbséget? Kutakodok még itt-ott.
Azért ne feljetsd el, hogy az Életben vannak csodálatos dolgok is !

Kicsi
Kicsi50
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: gugu7 » 2013.04.03, 13:58

Sziasztok!
Valószínű rémeket látok, de már jól belelovaltam magam :lol: !
Ügyfelünk egy 100% -os tulajdona egy lengyel cégnek. Az év során a lengyel anya folyamatosan elsősorban fuvar szolgáltatást végzett ügyfelünknek. A szolgáltatás árát "önkényesen" emelgeti.
Van egy rossz érzésem, hogy nekem kéne valamit tennen, de szégyenlem nem tudom megfogni a témát, mert a transferár nyilvántartásra is a lenyel fél lenne kötelezett. Szóval jól meg vagyok zavarodva4 :oops: :cry:

gugu7
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: anild » 2013.03.22, 11:23

Kedves Mónika!

Köszönöm a segítséget!
Konkrétan a számok: 2012.04.20 : 30 000 Ft, 07.20: 31 000 Ft, 10.20:23 000 Ft és 2013.01.20: 23 000 Ft. A bevallásban 101 000 Ft adófizetési kötelezettség keletkezett, így akkor nem is kell fizetnie, ha jól értem a dolgot, hisz a 4 előleg 107 000 Ft, tehát 6 000 Ft túlfizetése is lesz. Na, ennek örülni fog :)
Köszönöm mégegyszer :)
anild

HozzászólásSzerző: Mónika » 2013.03.20, 8:48

Ildikó! A társasági adó előleget 04.20, 07.20, 10.20, 01.20-án fizetjük előlegnek tehát ezeket a dátumokat kell nézned a folyószámlán. Amennyiben mind a 4 negyedévben pl 20.000.- volt az előleg és ezt meg is fizette akkor a 461-es egyenleged december 31-én T 60.000.- + januárban 20.000.- tehát a fizetési kötelezettség május 31-ig már csak 20.000.-.
Szerintem írdd meg a konkrét összegeket, akár priviben, és akkor tudunk pontosan segíteni.
A szerintem neked azért jött ki más összeg mert az első előleget te 07.20-ra nézed viszont az első előleg a következő üzleti évre 04.20.
Üdv: Mónika!
Mónika
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: anild » 2013.03.19, 22:16

Kedves Mindenki!

Új vagyok itt, és pont ez a topic vett rá, hogy regisztráljak, pontosabban a társasági adó előleggel kapcsolatos köd a fejemben. A szemléletes példa kicsit érthetőbbé tette a fejembe a dolgokat, de lenne egy kérdésem:
Ügyfelem 2011 évben minimum adót fizetett (remélem, jól használom ezt, mint kifejezés: veszteséges volt, de az elvárt adót megfizette), és így 2012.07.20, 10.20, 2013.01.20 és 04.20-án előleget fizetett és fizet még. (a példa kedvéért legyen 20 ezer Ft mind a négy előleg). Most elkészült a 2012. év zárása, szintén veszteség, idén is minimum adó / elvárt adó. Tegyük fel, hogy ez 100 ezer Ft. Na most az lenne a kérdésem: mennyit kell neki a példa alapján 05.31-ig fizetnie? A tippem a korábban olvasottak alapján a 60 ezer lenne, de egyáltalán nem vagyok benne biztos...

Előre is köszönöm a válaszokat!

Ildikó
anild

HozzászólásSzerző: Kicsi50 » 2013.02.27, 21:40

Szia JJ!

Igaza van Erzsónak ! , ne akard most az egész tao. tv. betéve megtanulni. Nem tudom, hogy a munkádhoz mennyi kell belőle, de ha az előleg a fehér folt akkor valóban a 29 kitöltése után meglátod, hogy ez nem lesz gond. Azt pedig ne tűzd ki célul magadnak, hogy az egész tv.-t minden részletre terjedően tudd. Mindig azt nézd meg ami éppen értint, értem alatta a korrekciókat, adott esetben az écs. elszámolás lehetőségeit, ha kérdés akkor a költséget elszámolhatóságát, ha szembe jön Veled akkor a fejlesztési tartalék képzés szabályát, vagy az elszámolt értékvesztés tao.alapra hatását és még sorolhatnám. Hidd el lehetetlen teljes körűen tudni, de nem is kell, tudd, hogy mikor hová kell nyúlnod és az adott problémára keress megoldást.

És ha még mindig van kérdés itt vagyunk mi, ( nem is vagyok szerénytelen igaz ? :roll: )

De komolyan kérdezz, megbeszéljük.

Üdv.

Kicsi
Kicsi50
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Erzsó » 2013.02.27, 15:17

Szia JJ!

Nem lesz ezzel sok munkád,ne ess már kétségbe.
Ha a 29-est kitöltöd,magától hozza az előlegeket a 6-os lapon.Majd akkor fogod átlátni! :D
"Ne veszitsétek el a fejeteket.
Az élet még szeretné megsimogatni."
Erzsó
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: jackjunior » 2013.02.27, 15:11

Kedves Kicsi és Zsemle,
Igazán köszönöm a segítséget!
Reméltem, hogy kevesebb munkával megúszhatom, de ezen át kell rágnom magam!
Üdvözlettel: JJ
jackjunior
Tag
Tag

HozzászólásSzerző: zsemle1 » 2013.02.26, 17:38

Szia JJ,

csatlakozom az előttem szólóhoz, valamint néhány szó az előlegelőírásokról egy példával:

tételezzük fel, hogy 2012. január 1-én induló vállalkozás vagy, eredményesen gazdálkodtál, s megállapítottál 250000,-Ft fizetendő társasági adót. Ezt kötelezettségként 2013. május 31-i dátummal fogják a folyószámlán előírni, amennyiben ez a nap hétköznap, ha nem, akkor a következő munkanapra. A bevallás automatikusan számolja, hogy mennyi lesz negyedévente a fizetendő előleged, 2013. július 1. és 2014. június 30. között.
2013. október 20. - 63 000
2014. január 20. - 63 000
2014. április 20. - 63 000
2014. július 20. - 61 000.
Ezeket az összegeket, ezekre az időpontokra a NAV automatikusan előírja a kötelezettség napjára, amikor be is kell fizetni azokat.
Amikor zárod a 2013. évet (feltételezve, hogy az is nyereséges), csak a 2013-ban megfizetett társasági előleget veheted figyelembe az éves adó (2014. május 31.) megfizetésénél.
Üdv.zsemle
Az Everest fölött kinyílt a monszun....én meg itt punnyadok, mert csak egy szegény kis ZSEMLE vagyok...
zsemle1
Tag
Tag

HozzászólásSzerző: Kicsi50 » 2013.02.26, 16:08

Szia JJ !

Azt gondolom, hogy a maga a tao.törvény az ami segít Neked a rejtelmeit megismerni. 1996. évi LXXXI. tv. a társaságiadóról és az osztalékadóról. Ebben aztán minden benne van, a kötelezettek köre, az alapja, a korrekciós tételek, a kedvezmények, az adó mértéke ( mértékei ) , az előleg bevallási és fizetési kötelezettség, maga az adó bevallás és még sok-sok minden. Igen sokrétű szabályai sok mindent befolyásolnak a gazdálkodás során, egyszer-kétszer sokszor neki kell futni, ahhoz hogy legalább valamilyen szinten képben legyen az ember. Ezenkívül egy-egy kiemelt részével különböző szak folyóíratban megjelent cikkek és tanulmányok is foglalkoznak.

A folyószámlára kötelezettségként csak az adozó által bevallott összegeket könyvelik fel, ( ez nem kivetéses adó ) .

Üdv.

Kicsi
Kicsi50
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: jackjunior » 2013.02.26, 15:36

Üdvözlök Mindenkit,

A társasági adót, mint adónemet szeretném megérteni, ebben szeretnék segítséget kérni.
A folyószámla tételeit, hogyan könyvelik fel az előírásokat, előlegek és mindent ezzel kapcsolatban.
Tudnátok javasolni akár szakkönyvet, akár szakmai fórumot, bármit, ahol találnék anyagot, amit át tudok "rágni"?
Sajnos ez van...

Köszönettel: JJ
jackjunior
Tag
Tag

HozzászólásSzerző: horvathkata1983 » 2013.02.18, 14:37

polika írta:A bértámogatás összegével tudtommal nem csökkenthető az adóalap.
Készlet dolga: ha megfelelően le van dokumentálva és reális akkor természetesen nem. Ha túlzott akkor sem, esetleg egy revízió esetén becsléssel ki nem számlázott árbevételt állapíthanak meg.

Szia!

Köszönöm szépen, akkor jól gondoltam! "Szerencsére", valóban selejt áruról van szó.
Kata
horvathkata1983
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: horvathkata1983 » 2013.02.18, 14:36

Szia Kata!

Úgy gondolom, hogy nem. Selejtezési jegyzőkönyvet készítesz a körülményekről és kivezeted. Amúgy, ha lejárt, akkor "szárazon"sem érnél vele semmit.
Ági[/quote]

Köszönöm, Ági!
horvathkata1983
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: polika » 2013.02.13, 20:14

A bértámogatás összegével tudtommal nem csökkenthető az adóalap.
Készlet dolga: ha megfelelően le van dokumentálva és reális akkor természetesen nem. Ha túlzott akkor sem, esetleg egy revízió esetén becsléssel ki nem számlázott árbevételt állapíthanak meg.
Ha a puszik esõcseppek, egy tengert küldök, Ha az ölelés falevél, egy erdõt küldök Nektek.
polika
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: horvathkata1983 » 2013.02.12, 20:45

Sziasztok!

Ugye, jól tudom, hogy a selejtezett készlettel nem kell megemelni az adóalapot? Miért kellene, ugye? Már azt sem tudom, hol áll a fejem. Illetve, még azt szeretném kérdezni, hogy a Munkaügyi Központ által nyújtott bértámogatás összegével csökkenthető-e az adóalap?
Köszönöm,
Kata
horvathkata1983
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

ElőzőKövetkező

Vissza: Adózás, adók, bevallások, számvitel