Alapítványi könyvelés

Adózással, bevallásokkal és számvitellel kapcsolatos témákban lehet megvitatni a felmerülő problémákat.

Moderátor: gugu7

Re: Alapítványi könyvelés

HozzászólásSzerző: kissjozsefne » 2014.05.27, 11:46

Köszi Erzsó
kissjozsefne
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Erzsó » 2014.05.27, 11:33

Szia Ica!

Igen első lap.Felelős vezető adatai.
Tavaly volt először ez a nyomtatvány,már nem kellett rá semmi más.
"Ne veszitsétek el a fejeteket.
Az élet még szeretné megsimogatni."
Erzsó
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: kissjozsefne » 2014.05.26, 13:57

Sziasztok!

A kérdésem az lenne, hogy a PK-142-ön csak az első lapot kell aláirni és bélyegezni?????

A nyomtatvány kitölőjének , könyvelőnek , nem kell sehova irni a nevét ??

/ ugy emlékszem, hogy régen még a bizonyitvány számot is kellett irni

Ica
kissjozsefne
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: placebo » 2014.05.25, 7:38

Az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény (Ectv.) 75.§ (5) bekezdése a következőket tartalmazza:
(5) Az e törvény hatálybalépése előtt nyilvántartásba vett közhasznú, illetve kiemelkedően közhasznú jogállás esetében a számviteli beszámolót letétbe helyezett szervezet 2014. május 31. napjáig továbbra is igénybe veheti az e törvény hatálybalépése előtt megszerzett, valamint a jogszabályok által számára biztosított kedvezményeket, jogállása közhasznú. Az e törvény hatályba lépése előtt nyilvántartásba vett közhasznú, illetve kiemelkedően közhasznú jogállású szervezet az e törvény szerinti feltételeknek való megfelelése esetén 2014. május 31. napjáig kezdeményezheti az e törvénynek megfelelő közhasznúsági nyilvántartásba vételét. 2014. június 1. napjától csak az e törvény szerint közhasznúsági nyilvántartásba vett szervezet jogosult a közhasznú megjelölés használatára és a közhasznú jogálláshoz kapcsolódó kedvezmények igénybevételére. 2014. június 1. napjától a szervezet nyilvántartására illetékes szerv törli az e törvény hatályba lépése előtt nyilvántartásba vett közhasznú, illetve kiemelkedően közhasznú jogállású szervezetek közhasznú jogállását, kivéve ha a szervezet igazolja, hogy az e törvény szerinti közhasznúsági nyilvántartásba vétel iránt kérelmét benyújtotta, és a bíróság megállapítja, hogy a szervezet a törvényi feltételeknek megfelel.

1. Mivel a szervezet közhasznú jogállással van bejegyezve a bírósági nyilvántartásba, így amennyiben közhasznúak kívánnak maradni 2014. május 31. után is, addig be kell nyújtani az új törvény szerinti kérelmüket a közhasznú jogállás bejegyzésére. Amennyiben ezt ezen időpontig nem nyújtják be, automatikusan törölni fogjuk a közhasznú jogállását az egyesületnek.
placebo
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: Lilla » 2014.05.24, 20:47

Május 31-ig mindenkinek, aki szeretne közhasznú maradni és megfelel a feltételeknek ki kell tölteni a kérelem nyomtatványt?
És annak, aki nem felel meg ki kell jelentkeznie, vagy automatikus lesz a kiesése?
Erika
Lilla
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: fied » 2014.02.27, 12:14

Meglett végül, vagy linkeljem?
fied
Törzstag
Törzstag

HozzászólásSzerző: VnéErika » 2014.02.21, 12:54

Köszönöm szépen, a civilen sem találtam, de lehet alulra nem néztem :D
VnéErika
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: ügybizt » 2014.02.21, 12:42

A Civil info portálon ,az intézze el tömbben vannak alul.Le kell tölteni,és be lehet importálni az abevbe is
ügybizt
Tag
Tag

HozzászólásSzerző: VnéErika » 2014.02.21, 11:42

Szeretném megkérdezni, hogy a 2013-as évre szóló közhasznúsági jelentés nyomtatványát hol találom? Mert hiába keres az apeh oldalon.

Üdv: Erika
VnéErika
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: krisztina84 » 2013.10.11, 13:44

Sziasztok!
Olyan segítséget kérnék, hogy könyvelek egy nyugdijas klubot és most néztük, hogy a reprezentációnál van egy 10%-os értékhatár. A kérdésem a következő lenne, ha bált szervez a nyugdijasoknak és oda sütnek sütit vagy kávét vesznek a számlája beletartozik -e reprezentációba vagy egy buszos kirándulás? Köszönöm a válaszokat előre is.
krisztina84
Tag
Tag

HozzászólásSzerző: emese51 » 2013.09.19, 11:04

Tünde!

Azt nézd meg, hogy a közhasznú feltételek amely kétx három feltétetel közül egynek- egynek kell meglennie ahhoz, hogy közhasznúak lehessetek.

Tehát egyx a megfelelő erőforrássokkal rendelkezik e?
másodszor, megfelelő társadalmi támogatottság.

Ezeket figyeld, hogy melyik az amelyiket tudjátok teljesíteni.
Pl. ha nincs bevétel, de két év átlagában nem negatív az eredmény.
Ez is egy feltétel amivel megfelelhettek.
Üdv.emese51
emese51
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: atunde » 2013.09.19, 7:12

A sok minden mellett ami a fejemben van még ez is eszembe jutott: megkapják a civilek az szja egy százalékot. Kettős könyvvitel esetén, amennyiben nem tudják elkölteni az idén, akkor el kell határolni ? ! ( az én civilem 300 ezret kap, és csak apránként tudja felhasználni ) Nem lesz nyereségük, nem lesz árbevételük EZÉRT, és nem fognak megfelelni a közhasznúság feltételeinek?
Mit csináljunk ?
Tündi
atunde
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: emese51 » 2013.09.04, 6:14

A második kérdésedre szeretnék válaszolni: szerintem az alapítói okirat vagyis az alapszabály megírása az alapítók aláírása a mérvadó dátum és a bíróság azt hagyja jóvá.
Az ő dátuma a jóváhagyás kelte ( a bírósági bejegyzés kelte)
emese51
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: bagocsalad » 2013.09.03, 14:57

Sziasztok !,

A segítségeteket kérném: újonan alakult sportegyesület könyvelését vállaltam el. Számviteli politikát és a hozzá tartozó szabályzatokat próbálom megtalálni az interneten, melyet 2013- ban is alkalmazhatok. Valaki meg tudná írni, hogy melyik honlapon találom meg a megbízható és letölthető szabályzatokat. ( nagyon sok elavult szabályzat van fönt a neten )
Még egy kérdésem lenne : az egyesület alakulásának a napja az alapszabály megírásának a napja ,vagy a törvényszéki végzés keltének a napja?

Mindenki válaszát előre köszönöm !!!!

Ági
bagocsalad
Tag
Tag

HozzászólásSzerző: atunde » 2013.08.15, 15:35

Sziasztok !
Csak egy kis észrevétel, lehet, hogy kukacoskodónak tűnök, de úgy gondolom, hogy akik itt e fórumon beszélgetni szoktunk, azért kérdezzük meg egymást és kérjük ki egymás véleményét, hogy minél szabályosabban tudjunk dolgozni. Most néztem meg a birosag. hu-n a lakóhelyemen működő civilek 2012-es beszámolóit. Van akinek még fennt sincs ( talán még nem töltötte fel a bíróság ? ) akinek fennt van, az a régi beszámoló séma szerint készítette el. Csak azoknak van az új beszámolóforma szerint, akiknek én készítettem. Lehet, hogy kár volt velük ennyit bíbelődni, mert a régi is jó lett volna ?
Tündi
atunde
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: totika » 2013.07.07, 17:19

Sziasztok Könyvelők.

Elnézést, hogy beleszólok a beszélgetésetekbe és azért is elnézést kérek, mert nem olvastam végig a 19 oldalnyi bejegyzést. Így lehet, hogy valahol már le van írva amit most kérdezni fogok. Internetes kutakodásaim segítségével létrehoztam és jogerősen bejegyeztettem egy alapítványt. Katolikus templomunk működésének segítésére. Most szeretném az adószámot megkérni neki. Utána lesz könyvelőnk is, remélem. De mivel most mivel még nincs így szeretném a segítségeteket kérni. Ugyan nem vagyok könyvelő, de már tulajdonképpen kitöltöttem a megfelelő 13T201 számú nyomtatványt. De mivel mint írtam nem vagyok könyvelő így egy kicsit megakadtam. Ezért az lenne a kérésem, hogy tudna e valaki nekem segíteni. Hogy jó-e a kitöltött nyomtatvány, vagy mit célszerű még beleírni. Úgy hogy elküldeném az elkészült pdf fájlt az esetleges jelentkezőnek. Szeretném ha valaki jelentkezne és ezt a kis ingyenes segítséget vállalná nekem. Ha nem akar a fórumon,akkor a totika@freemail.hu -ra várom a segítő jelentkezőt.
Üdvözlettel
totika
totika

HozzászólásSzerző: judit006 » 2013.06.18, 9:43

Sziasztok!

Még új vagyok a fórumon. Most találtam rátok. :) Egyesület hozta a könyvelését, most alakultak. Alapítványt már könyvelek, de az kicsit "mással foglalkozik". Ez az egyesület állatokat pártfogol.
Előfordul, hogy kutyatápot kapnak adományként. Egyszeres könyvvitelt vezetnek. Az adományozó felé számlát kell kiadni, vagy elég egy átvételi elismervény, illetve milyen szövegnek, összegnek kell rajta szerepelnie.
Van kihelyezve "gyűjtő"jük több helyen, ebbe ugyebár aprópénzt dobálnak az arrajárók... hogyan vételezzük ezt be? Milyen bizonylatot kell kiállítani az így befolyt összegről??

Előre is köszönöm a segítséget!
Szép napot
Judit
judit006

HozzászólásSzerző: Balázs » 2013.05.30, 21:14

Sziasztok!
Köszönöm!
Igen,úgy van, hogy akármennyit írok be működésibe, mindig felezi a 02-lapon, tehát szerintem ha nincs cél szerinti nem lehet működési sem. Akkor marad a tartalékolás.
Köszönöm még1x.
Balázs
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: könyvelés72 » 2013.05.30, 20:23

Elveszett a válaszom. :-(
Judit, a szja 1%-ból hivatalosan működésire max. csak 50%-t lehet elszámolni, felhasználni. Ha ennél több jönne ki,azt a Tartalékolt összeg soron kell feltüntetni.
De majd Erzsó részletesen elmondja, ebben ő profi.
könyvelés72
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Hanna » 2013.05.30, 20:17

Szia Judit!
Ha még aktuális a kérdésed: Ha 40e volt a kapott 1% összege, akkor ha el is költött mindent 2012-ben, 20e használható fel csak a működésre, és 20e kell legyen a cél szerinti költség. De én is úgy láttam, ha csak a működési költséget számoltam volna el, és tartalékoltam volna a cél szerintit, nem engedte, tehát a felhasználásnak párhuzamosan kell lennie működési és cél szerinti költésnek. Mi átbeszéltük, az egészet beírtuk tartalékba, és figyeljük, hogy idén mire tudják felhasználni.
Hanna
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

ElőzőKövetkező

Vissza: Adózás, adók, bevallások, számvitel