ÁFA

Adózással, bevallásokkal és számvitellel kapcsolatos témákban lehet megvitatni a felmerülő problémákat.

Moderátor: gugu7

Re: ÁFA

HozzászólásSzerző: Erzsó » 2014.01.17, 18:31

Szia!
Én a menteseket a 4. sorba be szoktam írni./bérleti díjas bev./A levonhatónál nullát írok. :oops:
"Ne veszitsétek el a fejeteket.
Az élet még szeretné megsimogatni."
Erzsó
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: jackjunior » 2014.01.17, 17:38

Sziasztok,
Hasonló kérdésem lenne, mint Vica28-nak.
Éves ÁFA bevalló cégnek 1 db mentes kimenő számlája van, néhány darab bejövő, természetesen nem igényelhető vissza semmi.
Egyáltalán kell valamit feltüntetnem a bevallásban, vagy elég egy NY-es bevallás?

Előre is köszi a segítséget!

JJ
jackjunior
Tag
Tag

HozzászólásSzerző: Vica28 » 2014.01.17, 7:54

Szeretnék egy kis segítséget kérni:
van egy cég, ami éves áfás. De kiszámlázni csak bérleti díjat számláz, amit adómentesen tesz. Ezért úgy könyvelődtek a számlái (bejövő), hogy azokra nem igényelte vissza az áfat.
A kérdésem az, hogy ha év közben volt több közösségi szolg. igénybevétele, akkor ott normál esetben beállítanánk az áfát fizetendőbe és levonhatóba is. De az ő esetében akkor, csak mint fizetendő jelentkezik ezen számlák áfa tartalma?
Vica28
Törzstag
Törzstag

HozzászólásSzerző: monik » 2014.01.16, 15:55

Lányok!
A véleményeteket kérem.
ÁFÁ-s mg. egyéni vállalkozó megszüntette tevékenységét, eszközeit kiszámlázta saját magának, az ÁFÁ-t befizette.
Tevékenységét őstermelő igazolvánnyal folytatja tovább és itt is ÁFÁ-s maradt.
Tehát az adószáma folyamatosan élt és az ÁFÁ-s jogállása is.
Levonhatja-e a vállalkozásából kiszámlázott eszközök ÁFÁ-ját?
"Színezd újra, színezd újra az életed, ha megfakulna..."
monik
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: móniszil » 2014.01.02, 11:49

Sziasztok !

Főként szolgáltatást végző kft. 2014-től pénzforgalmi áfa alá jelentkezett be.
Vannak folyamatos teljesítésű szolgáltatásai és "egyediek" is.
Ha a számlán a teljesítés időpontja 2014.évi akkor fel kell tüntetnie a pénzforgalmi elszámolás kifejezést ?
Akkor is pl. ha 12.havi díjat számláz ki januári fizetési határidővel és teljesítési időponttal ?
(Tehát az a logika, hogy nem a számla kelte számít, hanem a teljesítési időpont, és ha az 2014.évi, akkor
pénzforgalmi ?)
Vagy mégis a számla kelte a mérvadó, és azt kell figyelni, hogy 2014.évi legyen ?
Köszi
Móni
móniszil
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: szucsi » 2013.12.20, 12:39

Sziasztok!

Lenne egy "laza" év végi kérdésem... :D

Személygépkocsit vásárolt egy cég, nyílt végű pénzügyi lízinggel. A megváltozott törvény szerint a lízing díj költségének áfa-ját, olyan arányban helyezheti levonásba, amilyen arányban üzleti célra használja. Hurrrrrá!!! Ez tiszta sor. Minden hónapban összesítek, arányt számolok az útnyilvántartás alapján és pont. De mi van az első részlet áfa-jával?!!!!! Olvastam olyan véleményeket, hogy csak az 50%-át igényelhetem vissza (itt keveredést érzek a szgk. szolgáltatási számlákra vonatkozó törvény és az szgk. hosszú távú bérletére vonatkozó előírások között), olvastam olyat, ahol az összes levonható, de később majd önellenőrizni kell a későbbi használat arányában (de itt mekkora időintervallumot nézzek?!), és olvastam olyat is, hogy az első részlet áfa-ja teljes egészében levonható, mivel kizárólag ingatlanvásárlásokra vonatkozik az a törvény, hogy x időtartam használati aránya alapján kell vizsgálni a magán- és üzleti használat arányát.

Most mit csináljak? Teljesen megkavarodtam. :? Tud nekem segíteni valaki?
Előre is köszönöm!
Üdv,
Csilla
Jobbat remélve, gyakran jót veszítünk.
szucsi
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: jackjunior » 2013.12.18, 13:50

Sziasztok,
épitőipari cég Németországban dolgozott, de a kimenő számla egy másik magyar cégnek lesz kiállitva.
Sajnos nem tudom, hogyezt hogyan kell minősitenem, segitséget szeretnék kérni.
Ez uniós ügylet és az A60-asban is szerepeltetnem kell vagy sima belföldi?
Előre is köszi! JJ
jackjunior
Tag
Tag

HozzászólásSzerző: gkriszta » 2013.12.18, 7:49

Szia!

Szerintem nem gond a számla. Eddig kétszer volt idén NAV kiutalás előtti ellenőrzésünk, könyvvizsgálónk is bogarászta már az idei évet, a K..G vizslatja az ÁFA-bevallást, nekik sem volt gondjuk vele.
A mazochisztikus jellemvonás nem alapfeltétele annak, hogy könyvelő legyél. Ugyanakkor hihetetlenül sokat segít.

Kriszta
gkriszta
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: eragka » 2013.12.17, 21:27

Szia Kriszta!

Már kezd derengeni valami, hogy tavaly mit alkottam ezzel az EU-s előleggel, miután említetted a 87. sort, beugrott.
Elolvastam a kitöltésit, és már írja is, hogy csak 2013 előtti EU-s előlegek esetén kell a 87. sort kitölteni, tehát a ideieknél már semmilyen szinten nem kell a közösségi előlegekkel foglalkozni sem az áfa bevallásban, sem az összesítő nyilatkozatban.
Emlékszem, tavaly mire kijött az áthúzódó időszaknál ezen sorok és az A60-as egyezősége, vagy 3x nekiugrasztott a hatóság felszólító levele, hogy náluk még mindig nem egyezik :) Örülök, hogy törölték. Biztos sokat kellett javíttatniuk :)
Szerintem 2011-ben nem is volt ilyen, csak 2012-ben.

Gondolom egy számla nem oszt vagy szoroz, legalább nyilván van tartva.
Úgy, mint a fordított áfás mezőgazdasági értékesítések/beszerzések.
Ezek sincsenek benn a bevallásban, de jó, ha nyilván van tartva valahol.
De mire egy bevallást összeállítok EU és belföldi fordított áfa keveredésével, megőszülök :(
Üdv. eragka
eragka
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: gkriszta » 2013.12.17, 8:43

Szia!

Mi is kapunk előleget néhány vevőtől(előre kifizettetjük velük), a beérkezett előlegről kiállítunk egy számlát adó nélkül, és amikor a tényleges teljesítésről megy a számla, akkor mellé tesszük mínuszosan. Egyrészt ilyen a program, másrészt az előlegszámlát lekönyvelve tudjuk nyilvántartani, hogy kitől mennyi jött be. Szerencsére eddig hónapon belül volt az előleg és a számla, mert azt én sem értem, hogy ha nem keletkezik adókötelezettség az előleg átvételének időpontjában, akkor miért kell a 87.sorban kirészletezni az előző bevallási időszakban kapott előleget.

Kriszta
A mazochisztikus jellemvonás nem alapfeltétele annak, hogy könyvelő legyél. Ugyanakkor hihetetlenül sokat segít.

Kriszta
gkriszta
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: eragka » 2013.12.16, 11:37

Sziasztok!

Tavaly még szenvedtem vele, és bele tudtam tenni az áfa bevallásba az EU-s partnertől kapott (és kiszámlázott) előleget.
A mostani bevallásba vajon be kell tenni?
2-es sorba tenném az összeget, de ezt a sort a 45-46 sorokban nem lehet kiemelni.
Egyáltalán be kell vallani ezt az előleget?

Köszönöm a segítséget!

szerk.

Közösségen belüli adómentes termékértékesítéshez kapott elıleghez az Áfa törvény
szabályai alapján 2013. január 1-jétıl nem kapcsolódik az elıleg átvételének idıpontjában
adókötelezettség, így amennyiben a Közösségen belüli termékértékesítéshez kapcsolódóan az
értékesítı elıleget kap, az elıleg átvételekor nem kell az elılegrıl számlát kibocsátani
valamint nem kell az elıleg összegét a bevallásban és az összesítı nyilatkozatban
szerepeltetni, hanem a teljes – elıleget is tartalmazó – ellenértékére vonatkozóan az adott
értékesítésrıl kiállított bizonylat kibocsátásának idıpontjában, de legkésıbb a teljesítés napját
magában foglaló hónapot követı hó 15-én keletkezik az adókötelezettség (ami – adómentes
ügyletrıl lévén szó – az ellenérték bevallásban és összesítı nyilatkozatban történı
szerepeltetését jelenti).

Ennyit találtam, ezek szerint a bevallásban nem kell foglalkoznom vele. De tényleg ne is legyen számla kiállítva róla?
Baj, ha van? Stornózzák le? Forintban van, így még árfolyamot sem érint.... Ráadásul át fog húzódni a teljesítés 2014-re.
Üdv. eragka
eragka
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Erzsó » 2013.12.09, 8:00

Áfa-levonási tilalom
Az adószám felfüggesztési eljárásnak egyik lényeges szankciója, hogy az eljárás időszakában az előzetesen felszámított általános forgalmi adót az adózó nem vonhatja le a bevallásában (áfa-törvény 137.§). A levonási tiltás akkor kezdődik, amikor az adószám felfüggesztésére vonatkozó határozat jogerőre emelkedik. A levonási tiltás befejeződik:

ha a felfüggesztést az adóhatóság megszünteti, akkor ennek a határozatnak a jogerőre emelkedését megelőző nappal, (A jogerőre emelkedés napjától a következő áfa-bevallásban minden addig le nem vont áfa és áfa-követelés szerepeltethető.)
ha az adóhatóság az adószámot törli, akkor az adózó soha többet nem élhet levonási jogával. A törvény úgy fogalmaz, hogy az adóalany adólevonási joga elenyészik.

A levonási jog gyakorlása az áfa-bevallás benyújtásával történik, tehát ha a benyújtás időpontja az előzőekben leírt időtartam alatt következik be, akkor a bevallás nem tartalmazhat levonható adót. Ez egyben azt is jelenti, hogy a korábbi időszakokról áthozott áfa-követelés sem szerepelhet a bevallásban.
Erzsó
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Balázs » 2013.12.08, 20:53

Sziasztok!
Köszönöm, hogy még vasárnap is foglalkoztok velem. Vagy valamit elírtam egyébként, amit Klárika félre érthetett, vagy tud valamit, amit mi nem...

Megmondom őszintén, hogy azért kutakodtam, mielőtt jöttem kérdezni, de nagyon rémlett valami, azért kérdeztem. És én jobban hiszek nektek, mint akármilyen cikknek. Aztán Klárika megerősítette azt ami csak rémlett, viszont én akartam valami paragrafust rá. De azt nem találtam, csak sok helyen azt, amit Ti is írtok.

Egy mondatnál több Saldos kiadványban volt egyébként. Ott jó fél oldalon magyarázták.
Szóval azt találtam ott is, hogy a felfüggesztettek végezhetnek gazdasági tevékenységet és úgy ahogy Anita írja, fizetendő áfájuk lehet, de visszaigényelhető nem. Majd legfeljebb akkor, ha a felfüggesztését megszüntetik. Viszont, ha törlik, akkor bukta a visszaigényelhető áfát. És ha időközben törölték, akkor már a befogadó sem igényelheti vissza.
Azt is írta, hogy körültekintően kell befogadni ezeket a számlákat, mert a befogadó is könnyebben bekerül a hatóság látókörébe.... Hát majd eldönti a kedves üf, mit akar.
Nagyon köszönöm!!!
Balázs
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: könyvelés72 » 2013.12.08, 19:18

Sziasztok.
Erzsóval tudok egyet érteni. Minden úgy van ahogy leírta.
Aki befogadta- vevő- levonhatja a számla áfa tartalmát.
A számlakibocsátónak az adószám felfüggesztése alatt csak fizetendő áfája lehet, levonhatót nem helyezhet az áfa bevallásba. A levonható áfa részeket technikai számlaszámra kell könyvelni, majd amikor a felfüggesztés megszűnt, akkor levonásba helyezheti azokat amiket a felfüggesztés alatt nem tehetett meg. Sajnos tapasztalatból tudom, végig csináltam az egyik cégnél.
könyvelés72
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Erzsó » 2013.12.08, 17:38

Juditka!
Nem szeretném felülbírálni Klárikát,de lehet valamit félre olvasott.

Az adószám felfüggesztésének ideje "fekete időszak" az érintett társaság számára, mivel áfabevallásaiban adót sem levonni, sem visszaigényelni nem tud. Az adószám-felfüggesztés külső érintettje (a cég vevője) esetében viszont az adólevonási jogot nem befolyásolja, hogy a számla kiállítójának adószámát felfüggesztették.

Az adószám-felfüggesztéssel a vállalkozások kedvező esetben csak érintőlegesen – esetleg pórul járt üzletfelük révén – találkozhatnak, azonban felmerül a kérdés, mi a teendő ebben az esetben, befolyásolja-e kötelezettségeiket és jogaikat e tény? E szankció külső érintettre vonatkozó következményei egyszerűen összefoglalhatók. Az adólevonási jogot ugyanis nem befolyásolja, hogy a számla kiállítójának adószámát felfüggesztették. A számla befogadójának csupán arra kell figyelnie, hogy a befogadott számla áfája levonható legyen, a számla a vevő nevére szóljon, s hiteles legyen.

„Az érintett társaság helyzete már komplikáltabb, az adószám felfüggesztésének ideje "fekete időszak", mivel az ez alatt benyújtott áfabevallásokban adót sem levonni, sem visszaigényelni nem tud a társaság. A régebbi, de még be nem vallott beszerzési számláinak áfája sem vonható le az adószám felfüggesztése alatti időszakban.
Erzsó
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Balázs » 2013.12.08, 17:12

Bocsánat, hogy tovább csócsálom a témát, de egy pár százezres tétel és paragrafus számmal akartam visszaadni a fickónak a számláját. Így kutakodtam egy kicsit.
Szóval az önadózzunk újságban az szerepel, hogy hogyha olyan adóalany bocsát ki számlát, akinek az adószámát felfüggesztették, a számla befogadója adólevonási jogával élhet.
Ennél se több, se kevesebb nem szerepel sehol sem. De mit jelent ez? Hogy csak akkor vonhatja le, mikor a felfüggesztés megszűnik? Mert ha törlik, akkor ugye sose tudja levonni.
Nézegettem egyébként az áfa tv-t, ennek a 137. paragrafusában találtam utalást erre, de ebben semmit nem olvasok a számla befogadójára vonatkozóan, csak a felfüggesztett adószámúra vonatkozóan. Meg nézegettem a 131. paragrafust is, abban nem találtam semmit. Vagy csak nem tudok olvasni? Vagy máshol keressem? Csak mert paragrafussal szeretném visszaadni a számlát, ha most tényleg nem tudja levonni.
Köszönöm!
Balázs
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Balázs » 2013.12.08, 16:40

B..s! Akkor valszeg sosem fogja visszaigényelni.
Köszönöm Klári!
Balázs
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: gugu7 » 2013.12.06, 12:27

Szia Juditka!
Nem. Fordítva. A felfüggesztett cég bevallja a kibocsátott számla adótartalmát. A kibocsátó nem vonhatja le most, hanem amikor megszűnik a felfüggesztés akkor vonhatja l
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
gugu7
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Balázs » 2013.12.06, 11:44

Sziasztok!
Kicsit péntek van nálam, vagy mit tudom én :oops: csak túlbonyolítom az életem.
Szóval ugye, ha én fogadok be olyantól számlát, akinek az adószáma fel van függesztve, én még attól az áfát visszaigényelhetem?
Köszönöm!
Balázs
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: szucsi » 2013.11.28, 17:51

Sziasztok!

Ma, mikor a építész barátomnak elemeztem az esetet -értelmesen nézett szegény, mert mint tulajdonostársat gyakran zaklatok könyvelési ügyekkel, de gondolhatjátok mennyit ért hozzá :D - végképp megvilágosodtam.
2012-ben volt a levonható összeg elérte azt az értékhatárt, hogy lehetett rendelkezni vele. Ám, az önellenőrzéssel az értékhatár alá kerül az összeg. Tehát, nem lehetett volna átvezetni, csak tovább göngyölni, hisz a pénz, még a NAV-é lett volna. Csak jól számol ez a fránya program. :(
Hálásan köszönöm a segítséget! Sokat segített abban, hogy más nézőpontból közelítsek és megértsem a lényeget. :P
Üdv,
Csilla
Jobbat remélve, gyakran jót veszítünk.
szucsi
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

ElőzőKövetkező

Vissza: Adózás, adók, bevallások, számvitel