ÁFA

Adózással, bevallásokkal és számvitellel kapcsolatos témákban lehet megvitatni a felmerülő problémákat.

Moderátor: gugu7

Re: ÁFA

HozzászólásSzerző: gkriszta » 2013.12.17, 8:43

Szia!

Mi is kapunk előleget néhány vevőtől(előre kifizettetjük velük), a beérkezett előlegről kiállítunk egy számlát adó nélkül, és amikor a tényleges teljesítésről megy a számla, akkor mellé tesszük mínuszosan. Egyrészt ilyen a program, másrészt az előlegszámlát lekönyvelve tudjuk nyilvántartani, hogy kitől mennyi jött be. Szerencsére eddig hónapon belül volt az előleg és a számla, mert azt én sem értem, hogy ha nem keletkezik adókötelezettség az előleg átvételének időpontjában, akkor miért kell a 87.sorban kirészletezni az előző bevallási időszakban kapott előleget.

Kriszta
A mazochisztikus jellemvonás nem alapfeltétele annak, hogy könyvelő legyél. Ugyanakkor hihetetlenül sokat segít.

Kriszta
gkriszta
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: eragka » 2013.12.16, 11:37

Sziasztok!

Tavaly még szenvedtem vele, és bele tudtam tenni az áfa bevallásba az EU-s partnertől kapott (és kiszámlázott) előleget.
A mostani bevallásba vajon be kell tenni?
2-es sorba tenném az összeget, de ezt a sort a 45-46 sorokban nem lehet kiemelni.
Egyáltalán be kell vallani ezt az előleget?

Köszönöm a segítséget!

szerk.

Közösségen belüli adómentes termékértékesítéshez kapott elıleghez az Áfa törvény
szabályai alapján 2013. január 1-jétıl nem kapcsolódik az elıleg átvételének idıpontjában
adókötelezettség, így amennyiben a Közösségen belüli termékértékesítéshez kapcsolódóan az
értékesítı elıleget kap, az elıleg átvételekor nem kell az elılegrıl számlát kibocsátani
valamint nem kell az elıleg összegét a bevallásban és az összesítı nyilatkozatban
szerepeltetni, hanem a teljes – elıleget is tartalmazó – ellenértékére vonatkozóan az adott
értékesítésrıl kiállított bizonylat kibocsátásának idıpontjában, de legkésıbb a teljesítés napját
magában foglaló hónapot követı hó 15-én keletkezik az adókötelezettség (ami – adómentes
ügyletrıl lévén szó – az ellenérték bevallásban és összesítı nyilatkozatban történı
szerepeltetését jelenti).

Ennyit találtam, ezek szerint a bevallásban nem kell foglalkoznom vele. De tényleg ne is legyen számla kiállítva róla?
Baj, ha van? Stornózzák le? Forintban van, így még árfolyamot sem érint.... Ráadásul át fog húzódni a teljesítés 2014-re.
Üdv. eragka
eragka
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Erzsó » 2013.12.09, 8:00

Áfa-levonási tilalom
Az adószám felfüggesztési eljárásnak egyik lényeges szankciója, hogy az eljárás időszakában az előzetesen felszámított általános forgalmi adót az adózó nem vonhatja le a bevallásában (áfa-törvény 137.§). A levonási tiltás akkor kezdődik, amikor az adószám felfüggesztésére vonatkozó határozat jogerőre emelkedik. A levonási tiltás befejeződik:

ha a felfüggesztést az adóhatóság megszünteti, akkor ennek a határozatnak a jogerőre emelkedését megelőző nappal, (A jogerőre emelkedés napjától a következő áfa-bevallásban minden addig le nem vont áfa és áfa-követelés szerepeltethető.)
ha az adóhatóság az adószámot törli, akkor az adózó soha többet nem élhet levonási jogával. A törvény úgy fogalmaz, hogy az adóalany adólevonási joga elenyészik.

A levonási jog gyakorlása az áfa-bevallás benyújtásával történik, tehát ha a benyújtás időpontja az előzőekben leírt időtartam alatt következik be, akkor a bevallás nem tartalmazhat levonható adót. Ez egyben azt is jelenti, hogy a korábbi időszakokról áthozott áfa-követelés sem szerepelhet a bevallásban.
"Ne veszitsétek el a fejeteket.
Az élet még szeretné megsimogatni."
Erzsó
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Balázs » 2013.12.08, 20:53

Sziasztok!
Köszönöm, hogy még vasárnap is foglalkoztok velem. Vagy valamit elírtam egyébként, amit Klárika félre érthetett, vagy tud valamit, amit mi nem...

Megmondom őszintén, hogy azért kutakodtam, mielőtt jöttem kérdezni, de nagyon rémlett valami, azért kérdeztem. És én jobban hiszek nektek, mint akármilyen cikknek. Aztán Klárika megerősítette azt ami csak rémlett, viszont én akartam valami paragrafust rá. De azt nem találtam, csak sok helyen azt, amit Ti is írtok.

Egy mondatnál több Saldos kiadványban volt egyébként. Ott jó fél oldalon magyarázták.
Szóval azt találtam ott is, hogy a felfüggesztettek végezhetnek gazdasági tevékenységet és úgy ahogy Anita írja, fizetendő áfájuk lehet, de visszaigényelhető nem. Majd legfeljebb akkor, ha a felfüggesztését megszüntetik. Viszont, ha törlik, akkor bukta a visszaigényelhető áfát. És ha időközben törölték, akkor már a befogadó sem igényelheti vissza.
Azt is írta, hogy körültekintően kell befogadni ezeket a számlákat, mert a befogadó is könnyebben bekerül a hatóság látókörébe.... Hát majd eldönti a kedves üf, mit akar.
Nagyon köszönöm!!!
Balázs
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: könyvelés72 » 2013.12.08, 19:18

Sziasztok.
Erzsóval tudok egyet érteni. Minden úgy van ahogy leírta.
Aki befogadta- vevő- levonhatja a számla áfa tartalmát.
A számlakibocsátónak az adószám felfüggesztése alatt csak fizetendő áfája lehet, levonhatót nem helyezhet az áfa bevallásba. A levonható áfa részeket technikai számlaszámra kell könyvelni, majd amikor a felfüggesztés megszűnt, akkor levonásba helyezheti azokat amiket a felfüggesztés alatt nem tehetett meg. Sajnos tapasztalatból tudom, végig csináltam az egyik cégnél.
könyvelés72
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Erzsó » 2013.12.08, 17:38

Juditka!
Nem szeretném felülbírálni Klárikát,de lehet valamit félre olvasott.

Az adószám felfüggesztésének ideje "fekete időszak" az érintett társaság számára, mivel áfabevallásaiban adót sem levonni, sem visszaigényelni nem tud. Az adószám-felfüggesztés külső érintettje (a cég vevője) esetében viszont az adólevonási jogot nem befolyásolja, hogy a számla kiállítójának adószámát felfüggesztették.

Az adószám-felfüggesztéssel a vállalkozások kedvező esetben csak érintőlegesen – esetleg pórul járt üzletfelük révén – találkozhatnak, azonban felmerül a kérdés, mi a teendő ebben az esetben, befolyásolja-e kötelezettségeiket és jogaikat e tény? E szankció külső érintettre vonatkozó következményei egyszerűen összefoglalhatók. Az adólevonási jogot ugyanis nem befolyásolja, hogy a számla kiállítójának adószámát felfüggesztették. A számla befogadójának csupán arra kell figyelnie, hogy a befogadott számla áfája levonható legyen, a számla a vevő nevére szóljon, s hiteles legyen.

„Az érintett társaság helyzete már komplikáltabb, az adószám felfüggesztésének ideje "fekete időszak", mivel az ez alatt benyújtott áfabevallásokban adót sem levonni, sem visszaigényelni nem tud a társaság. A régebbi, de még be nem vallott beszerzési számláinak áfája sem vonható le az adószám felfüggesztése alatti időszakban.
"Ne veszitsétek el a fejeteket.
Az élet még szeretné megsimogatni."
Erzsó
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Balázs » 2013.12.08, 17:12

Bocsánat, hogy tovább csócsálom a témát, de egy pár százezres tétel és paragrafus számmal akartam visszaadni a fickónak a számláját. Így kutakodtam egy kicsit.
Szóval az önadózzunk újságban az szerepel, hogy hogyha olyan adóalany bocsát ki számlát, akinek az adószámát felfüggesztették, a számla befogadója adólevonási jogával élhet.
Ennél se több, se kevesebb nem szerepel sehol sem. De mit jelent ez? Hogy csak akkor vonhatja le, mikor a felfüggesztés megszűnik? Mert ha törlik, akkor ugye sose tudja levonni.
Nézegettem egyébként az áfa tv-t, ennek a 137. paragrafusában találtam utalást erre, de ebben semmit nem olvasok a számla befogadójára vonatkozóan, csak a felfüggesztett adószámúra vonatkozóan. Meg nézegettem a 131. paragrafust is, abban nem találtam semmit. Vagy csak nem tudok olvasni? Vagy máshol keressem? Csak mert paragrafussal szeretném visszaadni a számlát, ha most tényleg nem tudja levonni.
Köszönöm!
Balázs
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Balázs » 2013.12.08, 16:40

B..s! Akkor valszeg sosem fogja visszaigényelni.
Köszönöm Klári!
Balázs
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: gugu7 » 2013.12.06, 12:27

Szia Juditka!
Nem. Fordítva. A felfüggesztett cég bevallja a kibocsátott számla adótartalmát. A kibocsátó nem vonhatja le most, hanem amikor megszűnik a felfüggesztés akkor vonhatja l
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
gugu7
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Balázs » 2013.12.06, 11:44

Sziasztok!
Kicsit péntek van nálam, vagy mit tudom én :oops: csak túlbonyolítom az életem.
Szóval ugye, ha én fogadok be olyantól számlát, akinek az adószáma fel van függesztve, én még attól az áfát visszaigényelhetem?
Köszönöm!
Balázs
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: szucsi » 2013.11.28, 17:51

Sziasztok!

Ma, mikor a építész barátomnak elemeztem az esetet -értelmesen nézett szegény, mert mint tulajdonostársat gyakran zaklatok könyvelési ügyekkel, de gondolhatjátok mennyit ért hozzá :D - végképp megvilágosodtam.
2012-ben volt a levonható összeg elérte azt az értékhatárt, hogy lehetett rendelkezni vele. Ám, az önellenőrzéssel az értékhatár alá kerül az összeg. Tehát, nem lehetett volna átvezetni, csak tovább göngyölni, hisz a pénz, még a NAV-é lett volna. Csak jól számol ez a fránya program. :(
Hálásan köszönöm a segítséget! Sokat segített abban, hogy más nézőpontból közelítsek és megértsem a lényeget. :P
Üdv,
Csilla
Jobbat remélve, gyakran jót veszítünk.
szucsi
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: contador » 2013.11.28, 8:54

Szerintem is jól számol a program. Gondolj bele abba, hogy
mindig az utoljára beadott bevallás ami számít.
Szerintem te kevered az 50 ezer forint önellenőrzés alapját az önellenőrzési pótlék
alapjával. Mert ha fizetendő áfáról beszélnénk, akkor az lenne annyi....

Üdv.
Csöre
contador
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: könyvelés72 » 2013.11.27, 21:01

Szia Csilla.

Nekem nagyon régen volt ilyenem, azóta lehet, hogy változott. Bár ahogy írod, talán még sem. :-(
Pár évvel ezelőtt én sem tudtam megerőszakolni a programot ebben az esetben. Akkor felhívtam az apeh-ot ( akkor még így hívták őket, azóta minden de minden változik) és ezt mondták: jól számol a program, mert a visszaigényelhető sorban szerepelt, rendelkeztünk róla. Más lenne a helyzet, ha a köv.időszakra átvihetőbe tettük volna.
könyvelés72
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: szucsi » 2013.11.27, 19:41

Sziasztok!

ÁFA bevallással kapcsolatban szeretnék segítséget kérni.
2012. év utolsó bevallásában jelentős áfa túlfizetés volt, az egyik cégemnél. Nem vittük tovább a túlfizetést, hanem egyéb adónemekre átvezetést kértünk. Erre most az ügyfél "talált" néhány kimenő számlát 2012. év decemberére. Ezután persze jött a hajhullás :roll: hiba minősítése, bevallások önellenőrzése stb. Az áfa-n még ezekkel a számlákkal együtt is túlfizetés van, de az önellenőrzés alapjának a program nem a két levonható áfa közötti különbséget számolja, hanem az eredeti, teljes összeget. Sehogy sem tudom "megerőszakolni" a programot, hogy jól számoljon.
pl.: 2012-ben 1.250 eFt. levonható áfa volt, amit átvezettünk. Az önellenőrzéssel csak 1.200eFt. lenne a levonható áfa. Az önellenőrzés alapja szerintem 50eFt, de a program 1.250eFt-al számol.
Találkozott valaki ilyennel? Mit csinálok rosszul?
Előre is köszönöm a segítséget!
Üdv,
Csilla
Jobbat remélve, gyakran jót veszítünk.
szucsi
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: contador » 2013.11.26, 8:27

Eragka!

Örülök, hogy sikerült!
Volt régebben nekem is ilyenem, de egy istennek sem emlékeztem
rá már fejből, hogyan kellett....
Kikeresni meg.... :)

Üdv.
Csöre
contador
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: harakiri » 2013.11.26, 6:46

Sziasztok!
Azt kellene sűrgősen megtudnom, cégautónál
Áfa szempontból a következő költségek hogyan viselkednek:
autópálya matrica
gumi
alaktrészek
szervízköltség

Köszi előre is!

Harakiri
harakiri
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: eragka » 2013.11.25, 12:07

Szia!

Mert változott a 4-es sor, a 29-es sor, a 36-os sor, a 67-es sor... és még egy rakás sor... mezőgazdasági fordított áfa... azaz áfa összeget magát nem érinti, de sajnos az adóalap és az adó is módosul, csak éppen ugyanannyival a fizetendő és a levonható oldalon is.

Csak azt nem tudom, hogy maradhat a bevallásom kiutalás kérésen, hogy be is tudjam küldeni :(

Meg lett a megoldás :D
Csak a visszaigénylés jogcímét kellett jelölni, magát a kiutalást már nem...
Üdv. eragka
eragka
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: contador » 2013.11.25, 11:46

Szia Eragka!

Ha nem változott semmilyen összeg akkor az mitől önellenőrzés?
Csak jóindulatúan kérdezem... :roll:

Üdv.

Csöre
contador
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: eragka » 2013.11.25, 10:30

Sziasztok!

Hogyan kell jelölni a visszaigénylést abban az esetben, ha olyan bevallást önellenőrzök, ahol visszaigényeltem.
Nem változott semmilyen összeg, ugyanannyi jár vissza, mint az alapbevallásban.

Ha a főlapon jelölöm a kiutalási kérést a 2. bevallásban, kiabál a program:
[1365A] Csak akkor jelölheti meg a "Teljes összeg kiutalása" pénzforgalmi rendelkezést a 1365A f őnyomtatványon a Főlap (D) blokkjában, ha nullánál nagyobb összeggel kitöltött Alapbevallásnál a visszaigényelhető adó (1365A-01-03. lap 85C), vagy Önellenőrzésnél a kötelezettség-csökkenés (1365A-04. lap 4C vagy 8C). (Hibakód=<349698/M787>)

Ekkor az A és a B oszlopban is a 85. sorban volt a visszaigényelhető összeg.

Vagy ebben az esetben a következő időszakra átvihetőbe kell tenni mindkét esetben? A és B oszlop 86. sor?
De akkor kiutalják az alapbevallás alapján?

Mert akkor is kiabál, ha a B oszlopban a 85. sorban van, az A oszlopban pedig a 86. sorban:

[Nyomtatvány] [1365A-04] HIBÁS a felszámított önellenőrzési pótlék ALAPJA. Ha visszaigénylésből átvihető követelésbe fordult, akkor [1365A-04] 1C = [1365A-01-03] 85B (Hibakód=<349391/R428>)

Pedig én továbbra is vissza szeretnék igényelni :(

Köszi a segítséget!
Üdv. eragka
eragka
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: eragka » 2013.11.20, 22:52

Bár még azért nem harapták le az ember fejét, mert a levonhatót csökkentette...
Az én programom mínusz 466-ra teszi :(
Hónapon belül nem igen szoktam 31. sorba tenni, inkább, ha korábbi időszaki bejövőt csökkentenek.
Üdv. eragka
eragka
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

ElőzőKövetkező

Vissza: Adózás, adók, bevallások, számvitel