Bevételi-, kiadási pénztárbizonylat

Adózással, bevallásokkal és számvitellel kapcsolatos témákban lehet megvitatni a felmerülő problémákat.

Moderátor: gugu7

Re: Bevételi-, kiadási pénztárbizonylat

HozzászólásSzerző: gugu7 » 2012.11.27, 21:31

Ha ezt írják le a Pénzkezelési szabályzatban akkor tegyék, de javaslom ragaszkodj az irásbeliséghez.
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
gugu7
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Tulip » 2012.11.27, 21:16

Kedves Klári!

A vezetők elképzelése szerint az időszaki pénztárjelentést továbbra is nekem kellene aláírnom, mint pénztárellenőr. Azt mondják, nincs összeférhetetlenség a pénztárbizonylatok utalványozásával. Egyébként a pénztár forgalma havonta kb. 1,5 millió forint.
Mit gondolsz erről?
Köszönöm a választ.
Tulip
Tulip

HozzászólásSzerző: gugu7 » 2012.11.26, 22:41

Szia!
Na nem! A kecskére káposztát azt nem. Ha nagy a cég azaz jelentős a készpénz forgalma akkor kinevezünk pénztárellenőrt(harmadik személy), de pici akkor az utalványozó elegendő, meg persze a pénztáros. Az igazán pici cégeknél ez ügyvezető kezeli a pénztárt és természetesen utalványoz is. Ha nagyobb az utalványozón túl az ügyvezető ellenőriz. Semmi esetre nem utalványoz meg ellenöríz ugyanaz a személy. Az APEH ilyen mélységben ritkán megy bele, meg szokott elégedni az aktualizált pénzkezelési szabályzattal.

gugu7
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Tulip » 2012.11.26, 20:32

Kedves Klári!

Még egy kérdésem lenne mára. Elnézést a sok kérdésért, de holnapra kell felkészülnöm. Több helyen azt olvastam, hogy a kiadási és bevételi utalványozó személye nem lehet azonos a péntári ellenőrével.
Ez igaz? Elvileg ezt a feladatot is én kapnám.
Még egyszer köszönöm.
Jó éjszakát!
Tulip
Tulip

HozzászólásSzerző: gugu7 » 2012.11.26, 20:25

Szia!
Igen az utalványozás a teljesítés jogosságának ellenőrzésével kezdődik és a kifizetés engedélyezésével fejeződik be. Azt vizsgálják, aki aláírta mint utalványozó a bizonylatot jogosult volt-e erre. A jogosultságot a pénzkezelési szabályzatnak kell tartalmaznia.

gugu7
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Tulip » 2012.11.26, 18:49

Köszönöm a gyors választ, Gugu.
Kezdő vagyok még ezekben a kérdésekben és a munkahelyemen a készpénzes számlák utalványozásával bíztak meg.
Eddig teljesen más munkakörben dolgoztam, más felelősséggel.
Utalványozáson azt érted, hogy igazolni kell a számla mögötti tartalom teljesítését és a költség kifizetésének jogosságát? Azaz azt vizsgálják, hogy minden számlán megvan-e az adott "aláírás"? Min lehet elbukni?
Előre is köszönöm!
Tulip

HozzászólásSzerző: gugu7 » 2012.11.26, 18:21

Szia Tulip!
Lehet, hogy formálisnak tűnik a válasz, de attól függ, mit mond a szabályzat. A pénztárellenőr aláírása akkor kell, ha intézményesítve van és a szabályzat tartalmazza. A NAV elsősorban az utalványozást, a pénztárost és a könyvelő keresi.
gugu7
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Tulip » 2012.11.26, 17:08

Szeretnék arra választ kapni, hogy ha a bevételi és kiadási pénztárbizonylaton az utalványozó aláírása szerepel, akkor kötelező-e ellenőrnek is aláírnia.
Mennyire ellenőrzi ezt a NAV?
Kizárólag az időszaki pénztárjelentést ellenőrzik?
Előre is köszönöm!
Tulip

HozzászólásSzerző: Kicsi50 » 2011.04.05, 8:12

Sziasztok !

Még egy szempont a döntés elősegítésére

694/2010/Szt. 165. § (3)/ISZ A számviteli törvény pénzkezelésre vonatkozó szabályai alapján kell-e bevételi és kiadási pénztárbizonylatot kiállítani a készpénzmozgás bizonylatolására?

A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (a továbbiakban: számviteli törvény) 165. §-a (3) bekezdésének a) pontja szerint a pénzeszközöket érintő gazdasági műveletek, események bizonylatait késedelem nélkül, készpénzforgalom esetén a pénzmozgással egyidejűleg kell a könyvekben rögzíteni. A számviteli törvény 14. §-a (8) bekezdésének előírása tartalmazza a pénzkezelési szabályzat tartalmát, amely szerint a vállalkozónak a pénzkezelési szabályzatában rögzíteni kell - többek között - a pénzkezelés bizonylati rendjét és a pénzkezeléssel kapcsolatos nyilvántartási szabályokat.
A számviteli törvény előbb hivatkozott előírásaiból következően a törvény nem támaszt olyan követelményt, hogy a készpénzmozgás bizonylatolására minden esetben kötelező bevételi és kiadási pénztárbizonylatot kiállítani. Ilyen követelményt nem is lenne célszerű a vállalkozásokkal szemben előírni, mert azon vállalkozásoknál, ahol munkakörileg nincs önálló pénztáros, mert az első számú vezető vagy a tulajdonos látja el a pénzkezelést, a készpénzmozgás egyidejű rögzítésére elegendő lehet - a bevételi és kiadási jogcímekhez hozzácsatolt alapbizonylattal - egy bevétel-kiadás szintű analitika (úgynevezett pénztárjelentés) vezetése is.
A vállalkozónak tehát ott szükséges a bevételi és kiadási pénztárbizonylat használatát előírni, ahol nem állnak rendelkezésre a pénzmozgással összefüggésben megfelelő alapbizonylatok (amelyek hitelt érdemlően dokumentálnák a pénzmozgást), illetve akkor célszerű, ha a pénzkezeléssel önálló pénztárost bíz meg.
Összefoglalóan: a számviteli törvény a vállalkozóra bízza, hogy - pénzkezelési szabályzatában rögzítetten - a készpénzforgalom bizonylatolására milyen számviteli bizonylatokat alkalmazzon, a törvény nem írja elő kötelezően a bevételi és kiadási pénztárbizonylat használatát.
[2000. évi C. törvény 14. § (8), 165. § (3) bekezdésének a) pontja]
Üdv.
Azért ne feljetsd el, hogy az Életben vannak csodálatos dolgok is !

Kicsi
Kicsi50
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Marika » 2011.04.05, 7:32

Szivesen , ezen gondolkoztam tegnap egész nap, hogy hol olvastam. végül megtaláltam.
Üdv: Marika
Marika
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: könyvelés72 » 2011.04.04, 21:19

Marika, köszönjük :D
könyvelés72
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Marika » 2011.04.04, 20:21

http://www.apeh.hu/regiok/kozepmagyaror ... lyzat.html

12. Pénztári nyilvántartás vezetése

A pénzkezeléssel megbízott személynek minden pénztári befizetést és kifizetést a felmerülésük sorrendjében pénztári nyilvántartásba kell feljegyeznie.

A pénztári nyilvántartás alapbizonylatai bevételezés esetén:

· Banki készpénzfelvételt igazoló átvételi elismervény,

· Egyéb pénzátvételi elismervény,

· Vevőszámla készpénzes kiegyenlítése esetén az arról a vevőnek adott nyugta második példánya.

· Egyé bizonylat.

A pénztári nyilvántartás alapbizonylatai a kiadások esetén:

· Készpénzfizetési számlák,

· Készpénzkiadást igazoló egyéb bizonylatok pl.: kapott nyugták,

· Bankszámlára történő befizetés esetén a banki igazolás,

· Egyé bizonylat.

Azon gazdasági eseményekről, amelyekhez nincs külső személy által kiállított bizonylat, a pénzkezelőnek kell saját szigorú számadás alá vont bevételi, illetve kiadási pénztárbizonylatot kiállítania.
Üdv: Marika
Marika
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Balázs » 2011.04.04, 17:33

Na igen, banki bizonylatok....ennek megőrzésére és hozzám eljuttatására nem tudok rávenni bizonyos ügyfeleket.
Meg ha a saját bankszámlájáról utalja cégesre, akkor nincs is.
Balázs
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: könyvelés72 » 2011.04.04, 15:54

Én a 16 év alatt nem találkoztam ilyennel, de természetesen ez nem azt jelenti, hogy nem történhet meg, hiszen váratlanul is lehet egy pénztár ellenőrzés:
"addig jöhet egy lecsapó
jellegű ellenőrzés, rovanccsal és nem tudjuk igazolni bizonylattal, hogy hol a pénz."
Én soha nem szoktam, nem is kérte még tőlem soha senki, hogy a banki kp-s befizetésekhez kiadási pénztárbizonylatot készítsek, mindig elfogadták a banki bizonylatot. De épp ezért nagyon jó ez a téma felvetése, mert mindenki elmondhatja ki hogyan csinálja és ezáltal megtalálhatjuk a helyes eljárást. :)
A pályázatok és alapítványok esetében valóban kell a kp-s számlák mellé a pénztárbizonylat is, csak így fogadja el a pályázat befogadója és az alapítványok támogatási igényét az NCA.
könyvelés72
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: eragka » 2011.04.04, 14:20

Sziasztok!
Cégek esetében én is úgy járok el, hogy ahol nincs alapbizonylat, csak ott írnak kiadásit és bevételit.
Viszont, mint magánszemély már tapasztaltam, hogy pályázatnál szerettem volna pénzt visszaigényelni, melynek feltétele volt, hogy KP-s számla mellé legyen pt bizonylat. Tehát én, mint magánszemély bizonyítsam be, hogy kifizettem a cégnek a számlát. Hiába volt ráírva a KP-s számlára, hogy fizetve.
Készítettünk egy átvételi elismervényt, mert a cég természetesen nem rendelkezett ilyen bizonylattal, és az elég volt a pályázatnál.
Üdv. eragka
eragka
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: M.N.Ibi » 2011.04.04, 11:45

Sziasztok!
Pénztárbizonylatokat mi is csak azokhoz írunk (íratunk), ahol nincs alapbizonylat.
De pályázati elszámoláskor kérik a számla mellé, a kiadási pénztárbizonylatokat is, e nélkül az elszámolást nem fogadják el.
Ibolya
M.N.Ibi
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: yokozuna » 2011.04.04, 10:33

könyvelés72 írta:Sziasztok!
Én úgy tudom, hogy csak azokhoz a tételekhez kell pénztárbizonylat ( tőlem csak ezekhez kérték a könyvvizsgálók illetve az apeh az ellenőrzéskor), aminek a fizetési módja utalásos, de kp-ban van kiegyenlítve, illetve a bérkifizetéshez. Ha készpénzre vásárolsz vagy bankból veszel ki, teszel be, ahhoz nem kell.
Üdv:

Szia! Szerintem itt azért kell, mert amíg elmegyünk a bankba a pénzzel, addig jöhet egy lecsapó
jellegű ellenőrzés, rovanccsal és nem tudjuk igazolni bizonylattal, hogy hol a pénz.
Ildi
yokozuna
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: Caranita » 2011.04.04, 10:25

Ha nincs bent a számviteli politikában, akkor szerintem sem kell.
Üdv.: Anita
"Örökké nem eshet"
Caranita
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: könyvelés72 » 2011.04.04, 10:21

Sziasztok!
Én úgy tudom, hogy csak azokhoz a tételekhez kell pénztárbizonylat ( tőlem csak ezekhez kérték a könyvvizsgálók illetve az apeh az ellenőrzéskor), aminek a fizetési módja utalásos, de kp-ban van kiegyenlítve, illetve a bérkifizetéshez. Ha készpénzre vásárolsz vagy bankból veszel ki, teszel be, ahhoz nem kell.
Üdv:
könyvelés72
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Balázs » 2011.04.04, 9:53

Szia!
A régi könyvvizsgáló nekem is azt mondta, hogy nem kötelező. Egy közalapítványhoz meg a 3 db bizonylathoz is megkérdezte egy másik, hogy nem gondolom-e, hogy megírhatnám? Nem válaszoltam rá, mert nem volt ínyemre már a stílus sem. És nem írtam meg, csak a kp. felvétre. És idén is így csináltam.
Ellenőrzésen nem kérték, de akkor ott nagyobb dolgokra mentek.
A saját cégemnél írjuk, de nálunk működik házipénztár.
És engem is érdekelne mások tapasztalata.
Balázs
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

Következő

Vissza: Adózás, adók, bevallások, számvitel