Kártérítés, végkielégítés

Olyan fórumok amelyekben legalább egy fél éve nem volt hozzászólás

Moderátor: gugu7

Re: Kártérítés, végkielégítés

HozzászólásSzerző: Suresz » 2008.11.01, 10:46

tibor200 írta:sziasztok

szerintetek jár végkielégítés a dolgozónak ha 2005-8-hóban szült most telt le a 3 év (2008-8-hóban) amíg otthon lehet a gyerekkel a tgyás, gyed,gyes időtartama és közös megegyezéssel megválna a munkaadó cégtől?

Szia Tibor!
Végkielégítés csak a munkaadó rendes felmondása esetén, vagy a munkaadó jogutód nélküli megszűnése esetén van.
Ha közös megegyezéssel távozik a GYES-ről visszatérő anyuka, akkor csak a kb. másfél évre járó szabadságát kell kiadni vagy megváltani (attól függően, hogy melyik napon történik a munkaviszonyának megszűnése).
"Nekem a sorsom az, hogy megélhetem, amire vágyom és amire nem,
S ha választhatok, a holnap szebb legyen..."
Suresz
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: tibor200 » 2008.10.31, 18:25

sziasztok

szerintetek jár végkielégítés a dolgozónak ha 2005-8-hóban szült most telt le a 3 év (2008-8-hóban) amíg otthon lehet a gyerekkel a tgyás, gyed,gyes időtartama és közös megegyezéssel megválna a munkaadó cégtől?
tibor200
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: mariann67 » 2005.10.29, 17:06

Sziasztok!
Saci és Klári 1000 köszönet a segítségért, így már bátrabban merek belefogni a végkielégítés számfejtésébe.
Szia Aniko! Sajnos a "mélyvíz"a számítógépes számfejtésre is vonatkozott, az egész adminisztrációt /könyvelés,számlázás, pénzügy, bér stb /most tették számítógépre, egy teljesen új, "üres"programmal.
Minden beállítást úgy kell kikisérletezni hogy az működjön is, és lehetőleg jó is legyen. Ott a gond hogy én sem tudom hogy mit kéne beállítani 1-1 bértételhez. Örülök, hogy megtaláltam ezt az oldalt,sok hasznos dolgot olvastam már itt. Mégegyszer köszi mindenkinek a segítségét, és jó pihenést a hosszú hétvégére!
V.M
mariann67

HozzászólásSzerző: Aniko » 2005.10.29, 13:34

Szia Mariann 67!

Ne haragudj, hogy megkérdezem, hogy kézzel számfejtessz, vagy géppel, mert ha géppel, ezeket a bérszámfejtő proginak tudnia kell elvégezni
Üdv Anikó
Aniko
Törzstag
Törzstag

HozzászólásSzerző: mano » 2005.10.27, 19:08

Sziasztok!
Jól írja Saci a 4% egbizt. nincsen.
De nem szabad arról sem megfeledkezni, hogy ki kellszámolni a nyugdíjfizetésnél, nem -e érte el a járulékfizetés felső határát a
6000600Ft-ot , mert ha már elérte, akkor nyugdíjjárulékot sem kell vonni.

KLári
mano
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: Saci » 2005.10.26, 16:27

Szia!

A végkielégítésből nem kell 4%-os eb járulékot vonni. A többi szerintem jó.
Saci
Saci
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: mariann67 » 2005.10.26, 15:49

Tisztelt Mindenki!
Segítség!!! Tudom bagatelnek tűnik a kérdés de a mentségem az hogy most tanulom a bérszámfejtést, szó szerint beledobtak a "mélyvízbe".A gondom:végkielégítést fizetünk egy dolgozónknak és gőzöm sincs hogy milyen dolgozói és munkáltatói járulékokat kell utánna levonni, illetve fizetni.Jótanácsot kaptam jópárat, az Apehtól is 3 napi kisérletezés után sikerült elérni egy ügyintézőt aki lerázott azzal hogy előtte ül egy ügyfél és nem ér rá foglalkozni velem.Ennyi - feladtam! Tehát a kérdésem:dolgozótól a nyugdíj 8,5%, egészségb. 4%, munkavállalói j. 1%, Szja fix 20%-ezeket levonni? A munkáltató járulékai: 29% TB, munkaadói j. 3%, és a szakképzési hozzájárulás is?Előre is közsönöm a választ
V.M
mariann67

HozzászólásSzerző: dolgozom » 2005.03.16, 21:52

Egy nem mindennapi eset.
1995. szeptember vége. A cég külföldi tulajdonosa egyik napról a másikra lelépett. Október 10-én természetesen fizetés nem volt. A dolgozók a munkaügyi központ tanácsára október 15-én rendkivüli felmondással felmondtak, levélben, vagyis a semminek és senkinek (mert ügyvezető nuku), de állítólag ezt meg kellett tenniük.
1996. márciusában az ultragyors magyar bíróság kijelöl felszámolót.
1997-ben az egyik munkavállaló panaszt tesz a felszámoló ellen, hogy közel sem tesz meg mindent az adósok (jelen esetben a dolgozók) érdekében. "Természetesen" az elsőfok elutasítja a panaszt (mert akkor ki vállalná a nem kasza felszámolásokat?), de másodfokon a Legfelső Bíróság helyt ad, konktrétan: a felszámoló nem nyújtott be a bérek kifizetése végett Bérgarancia Alaphoz kérelmet.

2003 decemberéig semmi nem történik. Ekkor a dolgozó gondol egyet, a másfél havi munkabérét+szabadság megváltását és 1996-tól a késedelmi kamatot kártérítés címenl követeli a felszámolótól (mert az eddig sem nyújtott be kérelmet a Bérgaranciához), bírósági pert indít. A végeredmény meglepő, megnyeri a pert (Azért írom, hogy meglepő, mert a bíróságokon 90%-ban nem az igazság szokott érvényesülni, keserű tapasztalat, megvan a lesújtó véleményem a bírókról, elképesztő, hogy mennyire felületesek és sokszor lábbal tiporják az egyértelmű jogszabályokat.)
Vissza a témához a munkavállaló a pénzt 2004 őszén kamattal együtt megkapja. Csak lóvét, hozzá semmi más papírt.

Ennyi bevezető duma után.

1995. 09.01-10.15 közötti elszámolás Járulék fizetés, adózás, hogy a túróban van? Felhívom a figyelmet, hogy a bírósági itélet kártérítésről szól, amely nem adóköteles, ha a ugyanannyi mint a kár, itt pedig értelemszerűen ugyanannyi. Szóval bér, de a kifizetés kártérítés jogcím. Jó felejtsük el, hogy bér, ez volna a legegyegyszerűbb.

De! Most jön a kérdés!

A szolgálati időbe hogyan ismertessük el a nyugdíjintézettel ezt a másfél hónapot? Mert ott csak 1995. 09.01-ig van szolgálati ideje, gondolom azért mert a cég utána nem készített jelentést vagy mi. De a munkavállaló 10.15-ig állt munkaviszonyban. A felmondó levele a borítékkal együtt (azon dátum) már nincs meg.
dolgozom

HozzászólásSzerző: Gabor » 2004.11.20, 10:06

Hát igen ez a nagy kérdés, hogy a letiltás nettó v. bruttó.

Most hallottam egy olyat, miszerint ilyen esetekben úgy szoktak eljárni, hogy magát a végkielégítés összegét úgy állapítják meg hogy az nettó-mégpedig úgy hogy maga a letiltott összeg 80% ( e-szerint az adója 20% amit nem a volt munkáltató állapít meg és von le - de van utánna adatszolgáltatás M30 as nyenyi stb.) és a járulékokat a 100% után kell számolni.( tehát fel kell bruttósítani)

Nem tudom, hogy ez jó-e de még utána nézek.

Hallottatok ilyesmiről?

Gabor
Gabor
Tag
Tag

HozzászólásSzerző: K.F. » 2004.11.15, 13:51

Természetesen a munkavállalónak fizetendo
bér jellegu összegeket számfejteni kell, teljesen
úgy mint "normálisan". Van levont szja eloleg,
jarulékok. Természetesen utána is kell fizetni.
Van egy csomó költségtérítés, amivel szemben
nyilván ott a bírósági határozat.
A könyvelése is ugyanúgy törénik mint
rendes esetben. Csupán a kifizetés nem
közvetlenül a dolgozónak történik.
Számomra érdekes kérdés lehet, hogy
hogyan állapították meg a nettót, amit
inkasszóval elvittek, ha még nem volt
számfejtés ...

K.F.
K.F.
Törzstag
Törzstag

Kártérítés, végkielégítés

HozzászólásSzerző: Gabor » 2004.11.13, 17:23

Tiszteletem mindenkinek!

A következő kérdésre szeretnék választ kapni:

Cégunk volt alkalmazottja munkaügyi pert nyert.
birósági határozat álapján a következőket kellett fizetnünk
1, kártérítés
2, késedelmi kamata
3, végkielégítés
4, 3 hó átlagkereset
5, ügyvédi m díj
6, egyéb ktg
7, perköltség
ezeket a volt munkavállalónak
8, államnak illeték (külön felhívásra)

A fentieket azonnali beszedési megbízással leemelték a bankszámlánlról.
Hogyan kell könyvelni, előírni a fenti tételeket (47-49-el szemben?) és pénzügyileg kifuttatni.

Olyan egyszerünek tünik, de már rengeteg variáció kevereg a fejemben és hasonló esetekre példát nem találok.

Nagyon szépen kérem, ha valaki tud valami pontos és jó kontírozást az irjon. (elvileg hétfőre kellene, ha más is van olyan elborult mint én és hétvégén is dolgokkal foglalkozik akkor jó lenne vasárnapig)

Előre is köszönöm.
Gabor
Tag
Tag

Vissza: Inaktív fórumok