egyéni vállalkozás

Adózással, bevallásokkal és számvitellel kapcsolatos témákban lehet megvitatni a felmerülő problémákat.

Moderátor: gugu7

Re: egyéni vállalkozás

HozzászólásSzerző: kati1012 » 2012.01.09, 14:04

Anita!

A TBJ. 14 §-a 3 bekezdés a, c pontja, illetve a c pont ami a rehabra utal, így a Te érvelésed szerint marad kieges.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára kati1012 2012.01.09, 15:19-kor.
kati1012
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Anka68 » 2012.01.09, 12:23

Sziasztok!
A szakmakódok ÖVTJ-re átfordításáról mit lehet tudni?
Átfordító kulcsot már láttam valahol.
Meddig kell jelenteni, milyen nyomin, tudtok erről valamit?
Írásos anyagot hol találhatok erről?
Ha a google-ba beírom, hogy ÖVTJ, csak átfordító kulcsokat dobál ki, de sehol egy leírás, hogy meddig, kinek, hova, milyen nyomin:(
Anka68
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: kati1012 » 2012.01.07, 18:03

Az én értelmezésem szerint csak akkor ha Egyháztól kapja.
kati1012
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: könyvelés72 » 2012.01.07, 17:11

kati1012 írta:)39 Saját jogú nyugdíjas: az a természetes személy, aki

1.40 a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény, illetve nemzetközi egyezmény alkalmazásával a 14. § (3) bekezdés a) és c) pontjában meghatározott saját jogú nyugellátásban, a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított öregségi, rokkantsági nyugdíjsegélyben (nyugdíjban), Magyarországon nyilvántartásba vett egyháztól egyházi, felekezeti nyugdíjban vagy növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi járadékban részesül,

Szia Kati!

A munkaképtelenségi járadék nem egyezik meg esetleg a rehab.járadékkal? Mert ha igen, akkor a TBJ törvényben is saját jogú nyugdíjasként hozza a kékkel kiemelt szerint. Én sajnos nem tudom, de hátha lesz valaki aki igen. Ha a munkaképtelenségi járadékot ütöttem be a keresőbe, akkor a rehab.járadékot hozta fel oldalakon keresztül.

Üdv:
Anita
könyvelés72
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: kati1012 » 2012.01.07, 16:56

A TBJ. szerint:

)39 Saját jogú nyugdíjas: az a természetes személy, aki

1.40 a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény, illetve nemzetközi egyezmény alkalmazásával a 14. § (3) bekezdés a) és c) pontjában meghatározott saját jogú nyugellátásban, a Magyar Alkotóművészeti Közalapítvány által folyósított ellátásokról szóló kormányrendelet alapján folyósított öregségi, rokkantsági nyugdíjsegélyben (nyugdíjban), Magyarországon nyilvántartásba vett egyháztól egyházi, felekezeti nyugdíjban vagy növelt összegű öregségi, munkaképtelenségi járadékban részesül,

2.41 a szociális biztonsági rendszerek koordinálásáról és annak végrehajtásáról szóló uniós rendeletek, illetve az EGT-állam jogszabályai alkalmazásával saját jogú öregségi nyugdíjban részesül,

3.42 az egyéni vagy társas vállalkozó e) pont szerinti jogállását nem érinti, ha az 1–2. alpontokban említett nyugdíj folyósítása szünetel.

Társadalombiztosítási ellátások[u
][/u]
Tbj. 14. § (1) A társadalombiztosítás rendszerében nyújtott ellátások az egészségbiztosítás és a nyugdíjbiztosítás keretében vehetők igénybe.

(2) Egészségbiztosítási ellátások:
a) egészségügyi szolgáltatás;
b)121 pénzbeli ellátások:
ba) terhességi-gyermekágyi segély,
bb) gyermekgondozási díj,
bc) táppénz;

c) baleseti ellátások:
ca) baleseti egészségügyi szolgáltatás,
cb) baleseti táppénz,
cc) baleseti járadék;

d)122 megváltozott munkaképességű személyek ellátásai:
da) rokkantsági ellátás,
db) rehabilitációs ellátás;

(3) A nyugdíjbiztosítási ellátások:
a) társadalombiztosítási saját jogú nyugellátás:
aa) öregségi nyugdíj,
ab)–ac)123

b) hozzátartozói nyugellátás:
ba) özvegyi nyugdíj,
bb) árvaellátás,
bc) szülői nyugdíj,
bd) baleseti hozzátartozói nyugellátások;

c)124 rehabilitációs járadék.

Szóval a TBJ szerint nem ugyanaz a saját jogú nyugellátás, itt már kihagyja a rokkantsági járadékot.
kati1012
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Mónika » 2012.01.07, 15:22

juhasziren írta:Szerintem a 12T1041en kell jelenteni, a 13/8/B rovantban. (önfoglalkoztatóként) Ezen jelentünk mindent, kezdést, befejezést és minden változást, ami nem vállig.módosítással jár. Ottt vannak a kódok is, hogy ki, milyen formában egyéni váll.

Igen a 1041-esen kell jelenteni, ez el is ment, de a 101E-n ezt nem kell.
Anita, Johanna, Kati, "Juhasziren" köszi a megerősítést!
Üdv: Mónika!
Mónika
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: kati1012 » 2012.01.07, 13:17

könyvelés72 írta:Kati, lehet, hogy félreértettelek, de a jelenlegi álláspont szerint a rehab.járadékos idén mindaddig kiegészítő tevékenységűnek minősül,míg a felülvizsgálata meg nem történik és nem döntenek a további sorsáról.
Lehet, hogy nem szakszerűen fogalmaztam, de a rehab.járadékban részesülőket eddig mint nyugdíjas vállalkozóként kezeltük a bérszámfejtésben, úgy is számfejtettük (az igaz, hogy nem a nyugdíj igazg.-tól kapja az ellátást).
Lentebb feltettem az apeh tájékoztatót, miszerint ők idén még kiegesnek minősülnek és Mrozika is szépen összefoglalta: "Az 5-6 pont alattiakra (és a mezőgazdasági szöv.tagok...járadékára) nem vonatkozik az új ellátás, ők a "jogosultságig" (felülvizsgálatig) a régi néven a régi ellátást kapják, vagyis rehabilitációs JÁRADÉKOT. ( A rehabilitációs járadék melletti vállalkozás kiegészítő tevékenységűnek minősül. TB tv. 4§ f) és 14§ (3)c). "

Nav tájékoztató: "tájékoztatta a Pénzcentrum.hu-t a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). A rehabilitációs járadék viszont saját jogú nyugellátásnak minősül, így az ebben a juttatásban részesülők - az ellátás végéig - továbbra is kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozók lehetnek.

Az általam talált net jogtárban a saját jogú nyugdíjba sorolja be a rehab.járadékot:

""6. § (1) A társadalombiztosítási nyugdíjrendszer keretében járó saját jogú nyugellátások

a) az öregségi nyugdíj,

b)-c)

d) a külön jogszabály alapján járó rehabilitációs járadék."

Írtad: "Ezek a téves információk sajnos könyvelőktől is jönnek, nem csoda ha az ügyfelek be vannak kavarodva."
Csak bízni tudok abban, hogy ezek a könyvelők nem mi voltunk, főleg nem én, bár eleinte még nekünk sem volt egyértelmű.

Anita

Anita nem innen jött az információ. Az általam idézett jogszabály a magyarorszag.hu jogszabály keresőjéből van, ott pedig nem saját jogú nyugdíjként kezeli.
kati1012
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: könyvelés72 » 2012.01.07, 12:38

Kati, lehet, hogy félreértettelek, de a jelenlegi álláspont szerint a rehab.járadékos idén mindaddig kiegészítő tevékenységűnek minősül,míg a felülvizsgálata meg nem történik és nem döntenek a további sorsáról.
Lehet, hogy nem szakszerűen fogalmaztam, de a rehab.járadékban részesülőket eddig mint nyugdíjas vállalkozóként kezeltük a bérszámfejtésben, úgy is számfejtettük (az igaz, hogy nem a nyugdíj igazg.-tól kapja az ellátást).
Lentebb feltettem az apeh tájékoztatót, miszerint ők idén még kiegesnek minősülnek és Mrozika is szépen összefoglalta: "Az 5-6 pont alattiakra (és a mezőgazdasági szöv.tagok...járadékára) nem vonatkozik az új ellátás, ők a "jogosultságig" (felülvizsgálatig) a régi néven a régi ellátást kapják, vagyis rehabilitációs JÁRADÉKOT. ( A rehabilitációs járadék melletti vállalkozás kiegészítő tevékenységűnek minősül. TB tv. 4§ f) és 14§ (3)c). "

Nav tájékoztató: "tájékoztatta a Pénzcentrum.hu-t a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). A rehabilitációs járadék viszont saját jogú nyugellátásnak minősül, így az ebben a juttatásban részesülők - az ellátás végéig - továbbra is kiegészítő tevékenységet folytató vállalkozók lehetnek.

Az általam talált net jogtárban a saját jogú nyugdíjba sorolja be a rehab.járadékot:

""6. § (1) A társadalombiztosítási nyugdíjrendszer keretében járó saját jogú nyugellátások

a) az öregségi nyugdíj,

b)-c)

d) a külön jogszabály alapján járó rehabilitációs járadék."

Írtad: "Ezek a téves információk sajnos könyvelőktől is jönnek, nem csoda ha az ügyfelek be vannak kavarodva."
Csak bízni tudok abban, hogy ezek a könyvelők nem mi voltunk, főleg nem én, bár eleinte még nekünk sem volt egyértelmű.

Anita
könyvelés72
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: kati1012 » 2012.01.07, 11:44

könyvelés72 írta:Köszönöm Rozika a linkeket. Azt jól tudtam eddig, ( legalább eddig :D ), hogy a rokkantsági járadék is nyugdíjnak minősül, hiszen nyugdíjasként számfejtettem, kiegesként kezeltem amióta bevezették ezt az ellátást, de elkerülte a figyelmem, hogy őket a többi hozzá hasonló ellátással szemben benne hagyták a saját nyugdíj fogalmában. :cry:

Az már csak egy halk költői kérdés: vajon mennyire várható az, hogy a felülvizsgálati idő lejárta előtt soron kívül behívják őket felülvizsgálatra és ott megállapítják, hogy talán egészséges és hopp már nem is kieges? Mert hát hallani a híreket és tavaly év végén volt is erre célzás.

Köszönöm még egyszer a segítséged:

Anita

(3) A nyugdíjbiztosítási ellátások:

a) társadalombiztosítási saját jogú nyugellátás:

aa) öregségi nyugdíj,

ab)–ac)123

b) hozzátartozói nyugellátás:

ba) özvegyi nyugdíj,

bb) árvaellátás,

bc) szülői nyugdíj,

bd) baleseti hozzátartozói nyugellátások;

c)124 rehabilitációs járadék.

Szóval ha megnézzük a fenti törvényi hivatkozást a rehabilitációs járadék nem saját jogú nyugellátás csak nyugdíj-biztosítási ellátás, így ő nem lesz kiegészítő tevékenységű.

Egyik üf. felhív, hogy nem kellett volna visszaadni a vállalkozóiját, mert ő továbbra is kiegészítő lehet. Megjegyzem rokkant nyugdíjas 5 éven belül van. Valakitől hallotta, hogy az 54-es születésűek lehetnek kiegesek. :oops:
Ezek a téves információk sajnos könyvelőktől is jönnek, nem csoda ha az ügyfelek be vannak kavarodva.
kati1012
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: juhasziren » 2012.01.07, 4:41

Sziasztok

találkoztatok már ezzel?
Csatolmányok
OVTJ_FORDITOKULCS_2012.pdf
(359.4 KiB) 73 alkalommal.
ONALLO_VALLALKOZOK_TEV_JEGYZEKE.pdf
(373.59 KiB) 71 alkalommal.
Szép napot!
juhasziren
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: juhasziren » 2012.01.06, 20:34

Szerintem a 12T1041en kell jelenteni, a 13/8/B rovantban. (önfoglalkoztatóként) Ezen jelentünk mindent, kezdést, befejezést és minden változást, ami nem vállig.módosítással jár. Ottt vannak a kódok is, hogy ki, milyen formában egyéni váll.
Szép napot!
juhasziren
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: kati1012 » 2012.01.06, 19:58

Mónika írta:Megerősítést kérek: a net-en olvastam hogy a szüneteltető vállalkozás esetén a 12T101E-n is jelenteni kell, megnéztem a nyomit nem találom a lehetőségét, eddig sem kellett jelenteni, ha valaki nézegeti ezt a nyomit vetne rá pillantást ilyen téren is??

Nem kell! Csak okmányirodán keresztül.
kati1012
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Johanna » 2012.01.06, 18:43

Nincs rá rublika a 12T101E-n, így biztos nem kell jelenteni.
Johanna
Johanna
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: könyvelés72 » 2012.01.06, 17:50

Mónika!
Nekem is most volt ev-m aki szüneteltet, én sem találtam a 101E-n rublikát arra vonatkozólag, hogy jelenteni lehetne.

Anita
könyvelés72
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Mónika » 2012.01.06, 16:54

Megerősítést kérek: a net-en olvastam hogy a szüneteltető vállalkozás esetén a 12T101E-n is jelenteni kell, megnéztem a nyomit nem találom a lehetőségét, eddig sem kellett jelenteni, ha valaki nézegeti ezt a nyomit vetne rá pillantást ilyen téren is??
Üdv: Mónika!
Mónika
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: hocipo » 2012.01.06, 15:21

thekla írta:Hocipo!

A kieg. tevékenységet nem kellett bejelenteni. Újként kell kezelni, nem változásnak és annak megfelelően kitölteni az adatokat!

Köszönöm, akkor ezért nem sikerült.
hocipo
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: thekla » 2012.01.06, 15:14

Hocipo!

A kieg. tevékenységet nem kellett bejelenteni. Újként kell kezelni, nem változásnak és annak megfelelően kitölteni az adatokat!
Üdv.

Tamás
thekla
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: hocipo » 2012.01.06, 14:03

Sziasztok!

Leirná valaki, akinek sikerült jól kitöltenie a 12T1041 nyomit, hogy kiegesből, hogy jelentjük vissza főállásúba a nyugdijast?
megköszönném, nekem nem jön össze :oops:
hocipo
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: thekla » 2012.01.05, 15:45

Akkor sajna igen!
Üdv.

Tamás
thekla
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: hocipo » 2012.01.05, 15:34

thekla írta:

Akkor ezek szerint bármi van az ellátás megállapítása öregségi nyugdíj határozatában, ha nem töltötte be a 62 évet akkor nem számít kiegesnek addig.

Jól értem?[/quote]

Ha nő és a nyugdíjhatározatában 40 év vagy annál több a szolgálati ideje van, akkor is öregségi teljes nyugdíjas. Nem mindig kell hozzá 62 év! De csak a 40 év szolgálati idő a kivétel!!![/quote]

Köszi elfelejtettem írni, hogy férfire gondoltam, hiába van 46éve de csak 2012 08.hóban tölti be, akkor Őt át kell jelentenem főállásúba.
hocipo
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

ElőzőKövetkező

Vissza: Adózás, adók, bevallások, számvitel