Munkaügy,bérszámfejtés

Minden olyan kérdést meg lehet itt vitatni, amely a munkaügyhöz, bérszámfejtéshez, járulékokhoz, magánnyugdíjpénztárakhoz stb. kapcsolódik

Moderátor: gugu7

Re: Munkaügy,bérszámfejtés

HozzászólásSzerző: könyvelés72 » 2014.07.18, 16:49

Sziasztok.
Volt már valakinek olyan ügye amikor bírósági tárgyalás, határozat miatt több évre visszamenőleg ítéltek meg elmaradt bért.....nem jogszerű kiléptetés miatt?
Segítséget kérnék.
A munkáltató tájékoztató adatot, számítást kér tőlem, hogy mire számítson....
Ha a munkavállaló 2009-ben lett kiléptetve, akkor az idén várható bírósági határozatban elmaradt bérként a 2009-s bejelentett bruttó bérével fognak számolni vagy az akkori kötelező min.bérrel, vagy az akkori ksh szerinti feorra vonatkozó számmal vagy az idei minimálbérrel?
Ugye azt jól tudom, hogy mivel idén lesz a kifizetés, akkor a kifizetés időpontjában érvényes járulékokkal, adókulcsokkal kell számfejteni egy összegben, egy hónapra számfejtem az elmaradt éveket?
A 1041-sel kapcsolatban lenne teendő? Mert a kifizetés több év elmaradását érinti és mivel járulék levonás is lesz, így az a szolgálati időbe is beszámítani?

Létezik-e még olyan, hogy a munkavállaló az elmaradt bér kifizetése mellett az állományba való visszahelyezését kéri? Ekkor mi a teendő? Bár nem hiszem, hogy ezzel bárki is élne.

Köszönöm előre is.
könyvelés72
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: steven.first » 2014.07.07, 9:40

steven.first írta:Sziasztok!

Azt hiszem pénteken csak terveztem, hogy felteszem ezt a kérdést, de lemaradt. (Remélem!:)

A "bajom" a következő:
Dolgozó kap utazási ktg-térítést. 05. hónapban volt még bérlete, de beteg lett, és többek között a kórházi tartózkodása miatt késve lett leadva a számla + bérlet. Gondoltam, hogy sebaj, a 06. havi számfejtésnél majd beleteszem.
Viszont egész hónapban betegállományban volt, és ez már mind táppénz ráadásul 06.02-től. Ha leszámfejtem részére a bérletet, akkor abból vonna nyugdíjjárulékot, meg szja-t. Hogy van ez? Toljam még tovább a bérlettérítést addig míg meg nem gyógyul, h. a teljes összeget megkaphassa bérjegyzék szerint is?

Hálás köszönetem!

Hanna

Sziasztok!

A probléma megoldódott! A bérprogramban el lett állítva a beállításoknál a munkábajárás ktgtérítésének a paraméterezése. Aminek az okára és a módjára nem találok magyarázatot, mert csak én nyúlok hozzá, és én meg nem tettem. Na, mindegy!
Már jól számol, nem von járulékot!

Hanna

Vagyis azt hittem megtaláltam a probléma forrását, DE NEM! SZJA_t még mindig von! Van gondolatotok? Nagyon szépen köszönöm!
Hanna
steven.first
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: steven.first » 2014.07.07, 9:21

Sziasztok!

Azt hiszem pénteken csak terveztem, hogy felteszem ezt a kérdést, de lemaradt. (Remélem!:)

A "bajom" a következő:
Dolgozó kap utazási ktg-térítést. 05. hónapban volt még bérlete, de beteg lett, és többek között a kórházi tartózkodása miatt késve lett leadva a számla + bérlet. Gondoltam, hogy sebaj, a 06. havi számfejtésnél majd beleteszem.
Viszont egész hónapban betegállományban volt, és ez már mind táppénz ráadásul 06.02-től. Ha leszámfejtem részére a bérletet, akkor abból vonna nyugdíjjárulékot, meg szja-t. Hogy van ez? Toljam még tovább a bérlettérítést addig míg meg nem gyógyul, h. a teljes összeget megkaphassa bérjegyzék szerint is?

Hálás köszönetem!

Hanna
steven.first
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: Szőke » 2014.06.06, 9:56

Azért a nettó munkabér kikötésével vigyáznék a munkaszerződésben! Mert a szerződés jó esetben hosszabb időre szól. A nettó munkabér összegét pedig a munkavállaló élethelyzete befolyásolhatja. (családi adókedvezmény, fogyikedvezmény, esetleg nyugdíjba vonul). Vagy ezekre tételesen ki kell térni a szerződésben.
Ha meg tudsz fogalmazni egy problémát, akkor meg lehet oldani.
Szőke
Tag
Tag

HozzászólásSzerző: Abdul » 2014.05.12, 9:35

Kedves Kollegák! A következőben kérném segítségeteket: Egy Bt. vállalkozási szerződés alapján szolgáltatást végez egy Eu-s partnernek.Szolgáltatás helye: Németorszag.(Ez a 0 áfa szempontjából is lényeges). A szolgáltatást oly módon teljesíti a Bt., hogy az elvállalt munka elvégzésére saját munkavállalókat küldd ki, azaz külföldi kiküldetésben lesz 2 munkavállaló, akik havonta váltják majd egymást.
Kérdéseim: mire kell figyelnem számfejtésnél? Milyen speciális hazai jogszbályt kell figyelembe vennem a kiküldetésre vonatkozóan? Meg tudnátok nevezni az ide vonatkozó Eu-s rendeleteket?
Amit sikerült eddig megtudnom, hogy max 24 hóra küldhető ki a mvállaló, és hogy A1-es igazolást be kell szerezni...sajnos járatlan vagyok még a témában.
Abdul
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: Balázs » 2014.04.29, 20:47

Szia Herbler!
Én is úgy tudom, hogy lehet kikötni nettó munkabért.
Balázs
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: thekla » 2014.04.29, 13:23

Helber!

Igen, lehet ilyet csinálni! Nettó munkabér kikötéséről még nem hallottam, de szerintem nincs akadálya. A bérszámfejtő program meg ha nem tudja kezelni, akkor manuálisan számold ki, mennyivel lesz több a bér, és egyéb plusz jövedelemként számfejted!
Üdv.

Tamás
thekla
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: herlber » 2014.04.29, 12:57

Sziasztok!

Olyan lehet egy munkaszerződésben, hogy 3 hónap próbaidőt kötnek ki, és a próbaidő alatt a következőképp módosítgatják a munkabért. Pl.: belép április 16-án, a havi bére 100 eFt, majd május 16-tól 120 eFt, június 16-tól pedig 130 eFt ????? ezt meg mégis hogy számfejtsem? :D ilyet még nem láttam. maximum manuálisan tudnám kiszámolni, de akkor meg hogy havi munkabér?
azt meg jól sejtem, hogy nettó munkabért nem lehet megadni a munkaszerződésben?
herlber
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: thekla » 2014.04.29, 7:50

Van egy cégem, aki 3 napra kimenne a dolgozóival Bécsbe egy magyar cégnek alvállalkozóként dolgozni. Most a fővállalkozótól ezt a nyomtatványt kapta:

Igénylőlap Kiküldetési Igazoláshoz
Munkavállaló, társas vállalkozó kiküldése ideiglenes munkavégzés céljából
Egyéni vállalkozó/őstermelő ideiglenes külföldi tevékenysége
(a Magyarországon fennálló biztosítási jogviszony igazolása)

Gondolom igazolás, ha kin dolgozik, akkor nem feketén csinálja! A kitöltés után mit kell ezzel csinálni? Három nap múlva kellene elkezdeni dolgoznia! Elég erre az idő? A dolgozók szállást, napi díjat kapnak. Van valami ami még jár nekik?
Üdv.

Tamás
thekla
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: gajda » 2014.04.18, 11:15

A társaság a működése során nem a saját tőke terhére gazdálkodik, hiszen a szerződéses kötelezettségeiből eredő fizetési kötelezettségeit, így a munkabéreket is, a számviteli szabályok szerint a működési bevételei terhére fizeti. A működési bevételek és költségek a saját tőkétől számvitelileg elkülönülnek a társaság elszámolásaiban. Ezért a saját tőkéből való kifizetés szabályai és a tag munkavállalónak munkabérhez való joga között semmilyen közvetlen kapcsolat nem áll fenn.

A Ptk. érintett rendelkezése ugyanis egy speciális társasági kifizetésre ad szabályt: amikor a társaság a tagnak (akár tagsági jogviszonyára tekintettel, akár a tagsági jogviszonyától független jogviszony alapján) a saját tőkéje terhére teljesít kifizetést. Ezek a kifizetések a társaság normál működésétől elkülönülő, valóban speciális kifizetések; ilyen tipikusan az osztalék.

http://www.uzletresz.hu/vallalkozas/201 ... n=freemail
gajda
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: gajda » 2014.04.17, 16:27

Az új PTK -ba hiba csúszott, majd kijavítják, sok a jogász a törvényhozásban, de sajnos a mennyiség nem csap át minőségbe. Majd lesz egy olyan értelmezés, hogy nem kell szó szerint venni a tiltást.
Úgy, mint ahogy történt azon dilemma esetén, hogy " kell/nem kell beütni a számlás bevételt a ptárgépbe " , s végülis folytatódhat az eddigi gyakorlat.

Csináld úgy a jövedelemelszámolást, mint eddig.

http://index.hu/gazdasag/2014/04/16/ori ... j_ptk.-ba/
gajda
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: eniko2005 » 2014.04.17, 9:36

Ma reggel találtam:

http://www.penzcentrum.hu/kkv/veszelyes_hiba_van_az_uj_polgari_torvenykonyvben.1040030.html?utm_source=penzcentrum&utm_medium=mail&utm_campaign=hirlevel

Számomra ez a kulcsmondat:
Az új szabályok szerint, ha a társaság osztalékfizetésre nem jogosult, úgy a tagjainak semmilyen egyéb jogviszonyra tekintettel nem teljesíthet kifizetést - függetlenül attól, hogy a tag jóhiszemű volt-e vagy sem. Az új szabály a polgári jog keretein kívüli kifizetéseket is tiltja: így a törvény betűje szerint a cég munkaviszonyból származó kifizetéseket sem teljesíthet.

Ebből mi igaz? Ha van egy kis 2 személyes KFT, ahol a két tulaj dolgozik. Az előző év veszteséges volt, és a saját tőke is egy kicsivel a jegyzett tőke alá ment, akkor nem is vehetnek fel bért sem?
eniko2005
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: herlber » 2014.04.16, 12:05

Ez tökéletes, köszönöm szépen :)
herlber
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: contador » 2014.04.16, 11:11

Szia!
Nem tudom mennyire teljes körűre gondolsz, mi ilyet használunk...

Üdv.
Csöre
Csatolmányok
Uj_belepo_adatlapja.pdf
(21.52 KiB) 74 alkalommal.
contador
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: herlber » 2014.04.16, 10:56

Sziasztok!

Valakinek van esetleg aktuális és teljes körű adatlap mintája új dolgozó beléptetéséhez?

Köszönöm!
herlber
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: Vica28 » 2014.04.12, 9:36

Sziasztok!
Tudna nekem segíteni valaki abban, hogy tényleg úgy van-e az alábbi dolog:
ha a munkavállaló nem kapja meg a bérét az adott hónapot követő 10-ig, akkor azt nem is kell bevallani az adott hónapban, csak a következőben, amikor a tényleges kifizetés történt?
A bérszámfejtés és munkaügy nekem eléggé új terület, ez tény, de a fenti dolgot én hülyeségnek tartom - bár lehet, nincs igazam.
Köszi, Vica
Vica28
Törzstag
Törzstag

HozzászólásSzerző: szucsi » 2014.04.03, 7:06

Mit értesz munkaszüneti napon? Az Mt. értelmezés szerint, a munkaszüneti nap ünnepnap, amikor is normál munkavállaló nem végezhet munkát (kivéve: mentők, rendőrök stb.). Amennyiben szombatra, vagy vasárnapra gondolsz, az pihenőnapnak számít a törvény szerint. Erre az időre, ha munkát végez az alkalmazott, az alapbért mindenképp ki kell fizetni és a túlóra pótlék helyett lehet egy fizetett szabadnapot adni. Csak az 50%-os pótlékot lehet megváltani szabadidővel, a ledolgozott időre a normál bért mindenképp meg kell fizetni.
Pl: 4 órás munkarendben, ha valaki 8 órát dolgozik, akkor ki kell fizetni a 8 órát + jár neki egy fizetett szabadnap.
Üdv,
Csilla
Jobbat remélve, gyakran jót veszítünk.
szucsi
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: Abdul » 2014.04.02, 17:40

Sziasztok! Tudna valaki segíteni? Ha vkit munkaszüneti napon foglalkoztatok, de biztosítok e nap helyett egy másik pihenőnapot, akkor ugye nem kell pótlékot számfejteni?
Abdul
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: contador » 2014.04.01, 13:53

Köszönöm Csilla! Akár fél, akár nem, ezt le kell zongoráznia!
Lehet, hogy úgy bejön neki az élet, hogy haza sem jön! :lol:
Akkor meddig tartjuk a hátunkat?

Üdv.
Csöre
contador
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: szucsi » 2014.04.01, 13:36

Kedves Csöre!

Két ajánlott, tértivevényes levél a munkavállalónak a felszólítással, hogy ugyan jelenjen már meg a munkahelyén. A leírtak alapján, nem fogja átvenni. Ekkor, két ajánlott tértivevényes levél a felmondással és a kilépő papírokkal. Különös jogrendünknek köszönhetően, minden második ilyen formában küldött levél, átvettnek számít. Így le vagytok védve.
Amíg ez nem történik meg, addig igazolatlan, fizetetlen távollét, a biztosítási jogviszony szüneteltetésével.
Azért előbb a munkaszerződést is érdemes elolvasni. Én mindig beleíratom a szerződésekbe a cégeimnél, hogy a dolgozó köteles minden személyes adataira vonatkozó változást 5 napon beül írásban jelenteni. Ezzel az is kivédhető, hogy ő később arra hivatkozzon, hogy elköltözött, vagy megváltozott a tartózkodási helye.
Arra nem igazán tudok mit mondani, hogy a munkáltató fél a rokonoktól. :?
Üdv,
Csilla
Jobbat remélve, gyakran jót veszítünk.
szucsi
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

ElőzőKövetkező

Vissza: Munkaügy, bérszámfejtés, TB