Munkaügy,bérszámfejtés

Minden olyan kérdést meg lehet itt vitatni, amely a munkaügyhöz, bérszámfejtéshez, járulékokhoz, magánnyugdíjpénztárakhoz stb. kapcsolódik

Moderátor: gugu7

Re: Munkaügy,bérszámfejtés

HozzászólásSzerző: Sumama » 2014.10.09, 15:35

Sziasztok, pontosítanék: a 10 nap szabi után ismét táppénzre ment.
Üdv. Ili
Sumama
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: Sumama » 2014.10.09, 13:53

SziasztokT Még mindig a balaeesti tp-zel kapcsolatban kérdeznék. A munkavállalónk 2 hónap bal.tp-n volt. Szept.1-től keresőképes, kivett 10 nap szabit, most újra tp-en van. Ő azt mondja, hogy ebben az esetben újra a baleset tp. jár neki. Valóban így van? Légyszi segítsetek.
Köszi: Ili
Sumama
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: SzA69 » 2014.10.08, 11:27

Üdv mindenkinek! Az lenne a kérdésem, hogyan kell lejelentenem azt a dolgozót a havi 08-as járulékbevalláson, részmunkaidős-e vagy teljes munkaidős, aki 2 havi munkaidőkeretben dolgozik, az éves összórája 1891 óra mindennel együtt, és 2 havonta összesen kb. 315 órája van. Ez nincs heti 40 óra, de felette van a heti 36-nak. A bére bőven meghaladja a minimálbért, kb. 200.000 Ft. havonta. Ha teljes munkaidősnek jelentem, azzal bajt okozok? Köszönöm a válaszokat.
SzA69

HozzászólásSzerző: Kenderice » 2014.09.24, 8:57

Ebtv. 42. § (1) A terhességi-gyermekágyi segély a napi átlagkereset 70%-a.

(2) A terhességi-gyermekágyi segély alapjául szolgáló jövedelem naptári napi átlagát a 48. § (1)-(3) bekezdésében foglaltak szerint kell megállapítani.
(3) A (2) bekezdésben nem említett biztosított terhességi-gyermekágyi segélyének naptári napi összegét a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszerese harmincad részének figyelembevételével kell megállapítani. Ha azonban a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelme a minimálbér kétszeresét nem éri el, a tényleges jövedelmet kell figyelembe venni. Tényleges jövedelem hiányában a szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni, azzal, hogy a terhességi-gyermekágyi segély naptári napi összege a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad részét nem haladhatja meg.

Vhr 31. § (8) Az Ebtv. 48. § (6a) és (6b) bekezdésének alkalmazásánál szerződés szerinti jövedelem alatt az egyéni és társas vállalkozók esetében az ellátásra való jogosultságot megelőző hónap első napján érvényes minimálbér másfélszeresét, a mezőgazdasági őstermelő esetében a Tbj. 30/A. § (1)-(3) bekezdésében meghatározott járulékfizetési kötelezettsége szerinti jövedelmet kell érteni.

Egyéni és társas vállalkozói jogviszony esetén abban a jogviszonyban, ahol nem áll fenn a minimum járulékfizetési kötelezettség, a pénzbeli ellátás és a baleseti táppénz összegének alapja a tényleges jövedelem.
"Kenderice Ákos is volt gyerek..."
Kenderice
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: Abdul » 2014.09.18, 8:28

gajda írta:Abdul, jól gondolod, igen.

Köszi!!!
Abdul
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: gajda » 2014.09.18, 8:22

Abdul, jól gondolod, igen.
gajda
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Abdul » 2014.09.18, 8:20

Sziasztok!
Jól gondolom?
Társas vállalkozó esetében a Tgyást sz.minimálbér esetében nem a jövedelem (118), hanem a EBJ alap (118*1.5=177) -ból fogják számolni, ugye!?!? :wink:
Abdul
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: thekla » 2014.09.17, 19:28

Ez BT, a kockás füzet tökéletes! Bármikor újra lehet írni, ha valamit rosszul tudtak!
Üdv.

Tamás
thekla
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Erzsó » 2014.09.17, 14:40

Csak legyen lepapírozva,jól jöhet vagyonvizsgálatkor,hogy ennyit kapott év végén. :oops:
Mi jegyzőkönyvvel kiírjuk a pénztárból.De ha nincs könyvelés kockás füzetben is tudod.
"Ne veszitsétek el a fejeteket.
Az élet még szeretné megsimogatni."
Erzsó
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: thekla » 2014.09.17, 14:08

Abdul!

Én sem látok itt problémát. A kültag kapja a 5 órás munkaviszony után a bért, illetve 1% tulajdoni hányad után az osztalékot. Mindkettő után rendesen adózik. A kisadózó nyugdíjas meg csak 25,000 Ft-t fizet, amivel minden le van tudva!
Üdv.

Tamás
thekla
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: thekla » 2014.09.17, 14:04

Segítsetek! Visszamenőleg kell írnom munkaszerződést az ügyvezetőnek! Most jött rá, hogy nem lett megírva, amikor 2008.07.01-vel alkalmazottként bejelentettem! Kéri a segítségemet, hogy pótolhassa. Csak az a gond, hogy egy csomó jogszabály jött ki azóta a vezető tisztségviselőkkel kapcsolatban. A társasági szerződésben nincs szó arról, hogy az ügyvezetést munkaviszonyban láthatja el, a munkáltató jog sincs átadva a másik tagnak. Elég egy visszamenőleges taggyűlési jegyzőkönyv? Ráadásul most változott, hogy csak megbízási vagy munkaviszonyban lehet az ügyvezetést ellátni. Most pont jó, hogy alkalmazott! Mire figyeljek még?
Üdv.

Tamás
thekla
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Erzsó » 2014.09.11, 17:05

Szia!

Tulajdoni részarányban illik elosztani.Így mondták előadásokon is.A Bt megalakulásakor a jegyzett tőke aránya a mérvadó. :oops: De írtad is,hogy a szerint kapja a kültag.
"Ne veszitsétek el a fejeteket.
Az élet még szeretné megsimogatni."
Erzsó
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Abdul » 2014.09.11, 16:42

Sziasztok!
Ma vitába keveredtem egy kollegával. Segítsetek ki!
Adott egy Katás Bt.
A beltag a (nyugdíjas) kisadózó. E mellett viszont a kültag is meg van jelölve üzletvezetőként, s az üzletvezetői tevékenységét munkaviszonyban látja el (igaz csak heti 5 órában).
A Katás jövedelem 99%-át viszont a kültag kapja meg a tulajdoni részarányának megfelelően.A kollega azt mondta nekem -bár jogszabály helyet nem tudott megjelölni-hogy ILYEN NINCS, ilyet nem lehet!?!?
Ti láttok a fentiekben (adó)jogilag valami kivetni valót?
Abdul
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: KING69 » 2014.08.26, 18:47

Hali.Van egy 20 éves gyermekem nappali tagozatos iskolába jár családi pótlék már nem jár utána.Az lenne a kérdésem hogy családi adókedvezménybe beszámítható-e? Köszönöm.
KING69
Tag
Tag

HozzászólásSzerző: gajda » 2014.07.20, 16:33

Azt hiszem, utólag beadtam, de nemcsak elektronikusan, hanem a MEP-hez papiralapon is, hozzáfűzve a biróság ítéletét, meg saját szavaimmal pár soros magyarázatot.
A 08-ason is el kell számolni erre az időszakra, mert a biztosításban töltött időszak a leendő nyugdíj szempontjából is fontos.
gajda
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: könyvelés72 » 2014.07.20, 15:43

Nagyon nagyon szépen köszönöm a választ.
Megnyugodtam, mert akkor amit pénteken összeszedtem azokat mind alátámasztja amit te írtál itt le. :)

Ami még kérdésként maradt bennem, hogy a 1041-sel te mit tettél?

Köszi
könyvelés72
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: gajda » 2014.07.20, 9:56

Anita, nekem volt, de nem mostanában.
Először is a jogászával konzultáljon a munkaadó, az meg nézzen bele a periratokba, hogy mit követel a mvállaló, mert ez munkatve változása miatt jogilag nagyon bonyolult lett ! A biró fog ítélkezni, ezt előre nem lehet számszerűsíteni. Meg kell várni a döntést, csak ezután lehet a további lépéseket megtervezni.

bruttó vagy nettó? Hogyan számolom a kártérítést? – A bíróságok álláspontja
2013-10-10

>> az új Mt. 82. § (1) bekezdése értelmében a munkáltató köteles megtéríteni a munkaviszony jogellenes megszüntetésével összefüggésben okozott kárt, amelybe beleértendő az elmaradt jövedelem, amely bérkövetelés, ezért mindig bruttóban terjesztendő elő. A kártérítés ezzel szemben az Szja tv. főszabálya szerint adómentes, kivéve a jövedelempótló kártalanítást, kárpótlást és kártérítést, vagyis a munkavállalónak (felperesnek) keresetében egy összegben kell előterjesztenie kártérítés iránti igényét, amelynek egy része mindenképpen bruttóban egy másik része, pedig esetlegesen nettóban értendő és teljesítendő a marasztalt munkáltató (alperes) részéről. >
Némiképp tovább bonyolítja a helyzetet, hogy nem képezi a nyugdíjjárulék, az egészségbiztosítási- és munkaerő-piaci járulék alapját a jövedelmet pótló kártérítés (keresetpótló járadék).
Fontos még megemlíteni ebben a körben, hogy az új Mt. 82. § (2) bekezdése maximalizálja az elmaradt munkabér címén előterjesztett kártérítési igényt 12 havi távolléti díjban.

http://munkajogportal.hu/brutto-vagy-ne ... laspontja/

előzménye
Bruttó vagy nettó? Hogyan számolom a munkaviszony jogellenes megszüntetésekor érvényesíthető kártérítést?
2013-10-07
http://munkajogportal.hu/brutto-vagy-ne ... rteritest/
(nem vagyoni kártérítésre külön felhívom a figyelmet - a személyiségi jogok megsértéséért járó összeg a sérelemdíj)
továbbá
http://www.kalkulator.hu/az-utolagosan- ... Tj5TwvlbS/

Az utólagosan kifizetett bérek egyéni járulék terhe

2013.07.22 09:00, Széles Imre,
gajda
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: könyvelés72 » 2014.07.18, 16:49

Sziasztok.
Volt már valakinek olyan ügye amikor bírósági tárgyalás, határozat miatt több évre visszamenőleg ítéltek meg elmaradt bért.....nem jogszerű kiléptetés miatt?
Segítséget kérnék.
A munkáltató tájékoztató adatot, számítást kér tőlem, hogy mire számítson....
Ha a munkavállaló 2009-ben lett kiléptetve, akkor az idén várható bírósági határozatban elmaradt bérként a 2009-s bejelentett bruttó bérével fognak számolni vagy az akkori kötelező min.bérrel, vagy az akkori ksh szerinti feorra vonatkozó számmal vagy az idei minimálbérrel?
Ugye azt jól tudom, hogy mivel idén lesz a kifizetés, akkor a kifizetés időpontjában érvényes járulékokkal, adókulcsokkal kell számfejteni egy összegben, egy hónapra számfejtem az elmaradt éveket?
A 1041-sel kapcsolatban lenne teendő? Mert a kifizetés több év elmaradását érinti és mivel járulék levonás is lesz, így az a szolgálati időbe is beszámítani?

Létezik-e még olyan, hogy a munkavállaló az elmaradt bér kifizetése mellett az állományba való visszahelyezését kéri? Ekkor mi a teendő? Bár nem hiszem, hogy ezzel bárki is élne.

Köszönöm előre is.
könyvelés72
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: steven.first » 2014.07.07, 9:40

steven.first írta:Sziasztok!

Azt hiszem pénteken csak terveztem, hogy felteszem ezt a kérdést, de lemaradt. (Remélem!:)

A "bajom" a következő:
Dolgozó kap utazási ktg-térítést. 05. hónapban volt még bérlete, de beteg lett, és többek között a kórházi tartózkodása miatt késve lett leadva a számla + bérlet. Gondoltam, hogy sebaj, a 06. havi számfejtésnél majd beleteszem.
Viszont egész hónapban betegállományban volt, és ez már mind táppénz ráadásul 06.02-től. Ha leszámfejtem részére a bérletet, akkor abból vonna nyugdíjjárulékot, meg szja-t. Hogy van ez? Toljam még tovább a bérlettérítést addig míg meg nem gyógyul, h. a teljes összeget megkaphassa bérjegyzék szerint is?

Hálás köszönetem!

Hanna

Sziasztok!

A probléma megoldódott! A bérprogramban el lett állítva a beállításoknál a munkábajárás ktgtérítésének a paraméterezése. Aminek az okára és a módjára nem találok magyarázatot, mert csak én nyúlok hozzá, és én meg nem tettem. Na, mindegy!
Már jól számol, nem von járulékot!

Hanna

Vagyis azt hittem megtaláltam a probléma forrását, DE NEM! SZJA_t még mindig von! Van gondolatotok? Nagyon szépen köszönöm!
Hanna
steven.first
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: steven.first » 2014.07.07, 9:21

Sziasztok!

Azt hiszem pénteken csak terveztem, hogy felteszem ezt a kérdést, de lemaradt. (Remélem!:)

A "bajom" a következő:
Dolgozó kap utazási ktg-térítést. 05. hónapban volt még bérlete, de beteg lett, és többek között a kórházi tartózkodása miatt késve lett leadva a számla + bérlet. Gondoltam, hogy sebaj, a 06. havi számfejtésnél majd beleteszem.
Viszont egész hónapban betegállományban volt, és ez már mind táppénz ráadásul 06.02-től. Ha leszámfejtem részére a bérletet, akkor abból vonna nyugdíjjárulékot, meg szja-t. Hogy van ez? Toljam még tovább a bérlettérítést addig míg meg nem gyógyul, h. a teljes összeget megkaphassa bérjegyzék szerint is?

Hálás köszönetem!

Hanna
steven.first
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

ElőzőKövetkező

Vissza: Munkaügy, bérszámfejtés, TB