Munkaügy,bérszámfejtés

Minden olyan kérdést meg lehet itt vitatni, amely a munkaügyhöz, bérszámfejtéshez, járulékokhoz, magánnyugdíjpénztárakhoz stb. kapcsolódik

Moderátor: gugu7

Re: Munkaügy,bérszámfejtés

HozzászólásSzerző: steven.first » 2015.02.04, 11:51

Mónika írta:Csak a munkaerő piacit nem kell a többit ugyanúgy mint minden más munkavállalónak, ahogyan a többiek is írják.

Köszi Móni! Tudnál erről nekem valamilyen megbízható írásos anyagot?

Köszönettel:
Hanna
steven.first
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: Mónika » 2015.02.04, 11:47

Csak a munkaerő piacit nem kell a többit ugyanúgy mint minden más munkavállalónak, ahogyan a többiek is írják.
Üdv: Mónika!
Mónika
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: steven.first » 2015.02.04, 11:44

Sziasztok!
Úgy látom, megoszlanak a vélemények, ezért felhívtam a 40/42-42-42-t. Hát, jelenleg egy semmitmondó infó után néhány perce várakozom, és végül azt az infót kaptam, hogy mindent kell vonnom tőle. Van valakinek "ellenvéleménye" és mivel lehetne azt alátámasztani? Nem volt túl magabiztos a hölgy sem. Én is emlékszem, hogy régebben is utánakutattam ennek a témának, de most nem találom az akkori forrásomat.

Köszönettel:
Hanna
steven.first
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: könyvelés72 » 2015.02.04, 11:10

Szia,
4 és 10%-t kell vonni.
könyvelés72
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: MÉva » 2015.02.03, 14:12

Hanna!
Munkaerőpiacit biztos nem kell, a többit szerintem ugyanúgy mint eddig.
Üdv:Éva
MÉva
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: steven.first » 2015.02.03, 13:37

Sziasztok!

Van egy munkavállalónk, aki betöltötte a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt, de még továbbra is rokkantsági ellátás kerül részére folyósításra (nem igényelte meg az öregségi nyugdíjat, mivel az valószínűleg kevesebb összeget jelentene - elmondása szerint). Az ő jövedelméből mit kell vonni és mit nem. 3%-ot kell, de a 1,5% munkaerő-piacit nem?

Köszönettel:
Hanna
steven.first
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: könyvelés72 » 2015.01.29, 19:53

Én is csak orvost könyvelek, ott is "hagyományos" minimálbér van figyelembe véve, nem az eü bértábla szerinti.
könyvelés72
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Mónika » 2015.01.29, 13:49

Én gyógyszertárral kapcsolatban könyvelésileg nem vagyok, csak fogorvosi bt-vel de ott sem adnak az egészségügyi bértábla alapján bért. A garantált bérminimummal vannak bejelentve az asszisztensek.
Üdv: Mónika!
Mónika
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: ContoMárti » 2015.01.29, 12:10

Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy van egy gyógyszertár amit könyvelek. az ott dolgozó asszisztensnek a 122.000 Ft minimálbért kell adni, vagy az egészségügyi dolgozók bértáblája alapján?

Előre is köszi,

Márti
ContoMárti
Tag
Tag

HozzászólásSzerző: llaci56 » 2015.01.21, 13:58

Köszönöm szépen a válaszodat!
llaci56
Törzstag
Törzstag

HozzászólásSzerző: Alba » 2015.01.21, 12:56

Szia!
Több munkaviszonyod is lehet. Nyilván nem életszerű a 2×8 órás munkaviszony. Akármennyire is fájdalmas, le kell szerelned a volt munkahelyeden és tisztázni kell az utolsó munkában töltött napot.
Mivel ilyen kiszámíthatatlan az a cég, ezért célszerű rendelkezni a papírokkal, mert azon rajta lesznek a tuti biztos dátumok. Elvileg nem feltétlenül szükséges az előző munkahelyi papírok a kezdéshez. Aztán nyilván fontosak, hiszen az igazolásokban szerepelnek, szerepelhetnek olyan információk pl. letiltások - gyerektartás stb., amiről az új munkahelyednek tudnia kell.

Ha van ügyfélkapud, annak segítségével tudsz tájékozódni, hogy be voltál-e jelentve, mit fizettek utánad.
Ha nincs ügyfélkapud, az okmányirodában személyigazolvánnyal tudsz igényelni. (Lehet, hogy már kormányablakon keresztül, ezt most nem tudom.)

Ajánlom figyelmedbe a Munkatörvénykönyvét, ahol "keresés" segítségével rákereshetsz a téged érintő kérdésekre:
http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.c ... 1200001.TV

Ebből kiemeltem az alábbit:
43. Eljárás a munkaviszony megszüntetése (megszűnése) esetén
80. § (1) A munkavállaló munkaviszonya megszüntetésekor (megszűnésekor) munkakörét az előírt rendben köteles átadni és a munkáltatóval elszámolni. A munkakörátadás és az elszámolás feltételeit a munkáltató köteles biztosítani.
(2) A munkaviszony felmondással történő megszüntetésekor legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól, egyébként legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított ötödik munkanapon a munkavállaló részére ki kell fizetni a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat.
81. § (1) A munkáltató a munkavállaló kérelmére, ha a munkaviszony legalább egy évig fennállt, a munkaviszony megszüntetésekor (megszűnésekor) vagy legfeljebb az ezt követő egy éven belül a munkavállaló munkájáról írásban értékelést ad.
(2) Az értékelés valótlan ténymegállapításainak megsemmisítését vagy módosítását a munkavállaló bíróságtól kérheti.
Üdvözlettel! A l b a
Alba
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: llaci56 » 2015.01.21, 11:45

Kedves munkaügyesek, tisztelt hozzértők!

Kérlek, segítsetek!
Kiléphetek-e úgy, hogy a volt munkahelyem - Kft – semmilyen papírt nem ad? Magyarul: az új munkahelyemen fel tudnak-e úgy venni, hogy nincs semmilyen előzmény papírom?
Rövid előzmény:
Egy utaztatással foglalkozó Kft –nél helyezkedtem el mint autóbuszvezető 2012. augusztusban. A fizetés teljesítményhez kötött, - minimálbér, a többi zsebbe… Nem volt sok választási lehetőségem, elfogadtam. Tavaly már feltűnt, hogy egyetlen nap fizetett szabadságot sem számoltak el a 30 –ból. Vagyis a szabadságomra nem kaptam egy árva garast sem. Beteg lettem (életemben először!) és ez 5 nap betegállománnyal járt. Amikor odaadtam a főnöknek a beteglapomat, azt mondta, hogy nem ebben állapodtunk meg, ez neki pénzbe kerül. Végül is visszavettem tőle, de éreztem, hogy ez itt nem mehet tovább.
Most elnyertem egy állást egy (régi szoc. jellegű) nagyvállalatnál, ahol magasabb képzettségemnek megfelelő munkakört kínáltak. Lassan betöltöm az 59 –et, rám fér a tiszta (és sokkal jobb!) fizu.
Bejelentettem a főnöknek, hogy kilépek. Ő a munkaszerződésünkre hivatkozva 2 hét ledolgozandó felmondáshoz kötötte volna magát, mire kértem, hogy ha lehet, ettől tekintsen el. A „NEM” és a nyájas vigyora után semmi kedvem nem volt maradni egy percet sem, így mondtam, hogy akkor rendkívüli felmondás…
A munkaszerződésünkben szó sem esik a felmondásról, de tudom, hogy ezt törvények rögzítik. Persze arról sem esik szó, hogy nem jár táppénz, ellenben évi 30 nap fizetett szabadság (amit nem kaptam meg!) az benne van.
Legszívesebben vissza sem mennék oda a papírjaimért.
Mit tegyek?
(Bocs, ha kicsit hosszú lett!)
llaci56
Törzstag
Törzstag

HozzászólásSzerző: Abdul » 2015.01.20, 23:41

Közben kiderítettem, csak a megbízásiban...
Abdul
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: Abdul » 2015.01.14, 13:50

További probléma/kérdés merült fel bennem. Nem tudom találkoztatok e már vele. Az új társasági szerződésekben jelölni kell, hogy az ügyvezető megbízási jogviszonyban vagy munkaviszonyban látja el a tevékenységét!? Kérdésem, hogy melyik esetében működhet a társas vállalkozói jogviszony!?? :oops:
Abdul
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: könyvelés72 » 2015.01.13, 19:29

Osztom Placebo véleményét, ha nem munkaviszonyban végzi, látja el akkor TB szempontjából társas vállalkozónak fog minősülni, attól függetlenül, hogy megbízási díjasonként vettétek át. Megbízásiban az ügyvezetést külsős végezheti már csak.
könyvelés72
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: placebo » 2015.01.13, 17:01

Hello!
Fene tudja de az biztos hogy tagi viszonyos lesz mert azért is ha személyesen közremüködik vagy ügyvezető megbizási díjban akkor meg azért igy járulékok a minbér 150 %-a után.
placebo
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: wyszocsánszki » 2015.01.13, 14:47

Szia Abdul,
találtam egy anyagot a NAV-nál, csatolom:
Ilona
Csatolmányok
12._sz._fuzet_Tarsas_vallalkozasok__tarsas_vallalkozok_jarulekfizetesi_kotelezettsege.pdf
(270.56 KiB) 26 alkalommal.
wyszocsánszki
Tag
Tag

HozzászólásSzerző: Abdul » 2015.01.12, 16:08

Segítsetek kérlek! Kicsit összekavarodtam!
Nem rég vettünk át egy céget (Kft). A két ügyvezető , akik egyben tagok is , az ügyvezetői tisztséget havi 5eFt megbízási díjért látják el. A társasági szerződésben valóban az áll, hogy megbízási díjért cserébe látják el a tisztséget, és nem munkaviszonyban, de a kérdésem, hogy ilyen van még?
Nem megszűnt ez az opció már 2013.januártól??!? :roll:
Abdul
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: könyvelés72 » 2015.01.11, 19:08

Szia Tamás,

én sajnos nem találtam a módosított törvényben semmi olyat amiből arra lehetne következtetni, hogy nem kell nullásan küldeni a 1508,1558-sokat. :-(
könyvelés72
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: thekla » 2015.01.10, 11:47

Valaki meg tudná mondani, hogy az ügyvezetőknek, akik nem kapnak semmi jövedelmet a cégüktől, kell-e még nullásan beküldeni 1508-as bevallást? Vagy olyan, nem főállású egyéni vállalkozónak, aki veszteséges, így vállalkozói kivét nincs? Jó lenne, ha NY-es bevallást adhatnék már be ilyen esetekben.
Üdv.

Tamás
thekla
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

ElőzőKövetkező

Vissza: Munkaügy, bérszámfejtés, TB