Táppénz

Minden olyan kérdést meg lehet itt vitatni, amely a munkaügyhöz, bérszámfejtéshez, járulékokhoz, magánnyugdíjpénztárakhoz stb. kapcsolódik

Moderátor: gugu7

Re: Táppénz

HozzászólásSzerző: brigitta13 » 2011.04.07, 10:09

Köszönjük Kenderice! :)
brigitta13
Törzstag
Törzstag

HozzászólásSzerző: Kenderice » 2011.04.06, 9:16

Jó tudni!

Az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény módosításáról szóló 2011. évi XXXI. Törvény módosította a Tbj. és az Mt. egyes rendelkezéseit.

A kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló 1997. évi LXXXIII. törvény 48. §. (8) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(8) A táppénz összege folyamatos, legalább kétévi biztosítási idő esetében a figyelembe vehető jövedelem naptári napi átlagának hatvan százaléka, ennél rövidebb biztosítási idő esetében vagy a fekvőbeteg-gyógyintézeti ellátás tartama alatt ötven százaléka, azzal, hogy a táppénz egy napra járó összege nem haladhatja meg a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér 200 százalékának, a biztosítási jogviszony megszűnését követően a minimálbér 150 százalékának harmincad részét.”

Táppénz maximum összege (egy napra járó) 5200 Ft
Passzív táppénz maximum összege (egy napra járó) 3900 Ft

Az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény módosításáról szóló 2011. évi XXXI. törvénnyel megállapított 48. §. (8) bekezdést a 2011. április 30-át követően bekövetkező keresőképtelenség esetén kell alkalmazni.

A Munka Törvénykönyvéről szóló 1992. évi XXII. törvény 137. §. (1) bekezdése helyébe a következő rendelkezés lép:

„(1) A munkavállalót a betegsége miatti keresőképtelenség idejére – ide nem értve a társadalombiztosítási szabályok szerinti üzemi baleset és foglalkozási betegség miatti keresőképtelenséget, valamint a veszélyeztetett terhesként történő gondozásba vételt követő, terhesség miatti keresőképtelenséget – naptári évenként tizenöt munkanap betegszabadság illeti meg.”

Az államháztartásról szóló 1992. évi XXXVIII. törvény módosításáról szóló 2011. évi XXXI. törvénnyel megállapított 137. §. (1) bekezdését a 2011. április 30-át követően bekövetkező keresőképtelenség esetén kell alkalmazni
"Kenderice Ákos is volt gyerek..."
Kenderice
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: atunde » 2011.04.02, 19:20

Egyetértek az előttem szólókkal táppénz és tanulás ügyben. Én is vizsgázom május végén és június közepén is. Nem 4 órában dolgozom, és még otthon is dolgozom, és nem fogok elmenni táppénzre. Egyébként most voltam táppénzen kerek három napot, és 3000 ft-tal kevesebb fizetést kaptam, az amúgy is kevésből.
atunde
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: Kicsi50 » 2011.04.02, 11:00

Sziasztok !

Kenderice !

Maximálisan egyet értek a véleményeddel, ha többen gondolkodnánk így akkor talán nem itt tartanánk, büszke vagyok éss örülök, hogy egy csapatba tartozunk.

Üdv.
Azért ne feljetsd el, hogy az Életben vannak csodálatos dolgok is !

Kicsi
Kicsi50
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: gugu7 » 2011.04.02, 10:40

Kenderice írta:Szia! :(
"Szakértőként" fontosnak tartom az alábbiakat tudatosítani:
A táppénz a keresőképtelenség idejére és nem tanulmányi szabadság helyett járó ellátás!
Keresőképtelennek pedig főszabály szerint az tekintendő, aki a munkáját betegség miatt nem tudja ellátni.
Ha és amennyiben a táppénz intézményét a biztosított -orvosi segítséggel- indokolatlanul veszi igénybe úgy a tb. jogot nem rendeltetésszerűen gyakorolja, illetve joggal való visszaélést követ el!
Üdv. :)

Köszönöm, hogy megfogalmaztad fórumunk szakmai álláspontját veronika0505-nek adott válaszodban.

Üdv: Klári
most moderátorként
gugu7
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: veronika0505 » 2011.04.01, 17:45

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára veronika0505 2011.04.02, 12:32-kor.
veronika0505

HozzászólásSzerző: Kenderice » 2011.04.01, 15:47

veronika0505 írta:Sziasztok! Mától 4 órás közfoglalkoztatás keretében dolgozom. Közben iskolába is járok (fizetős). Juni végén jár le a szerződésem, közben egész juni nekem vizsgaidőszak. A szabadságom, amit kapok, nem fog kitartani addigra, ezért valószínű táppénzre kellesz mennem. Szeretném a segítségeteket kérni, hogy mennyi táppénz jár, pl. 2 hónap 4 órás munka után, (a nettó bérem 32.000ft) mivel a 3.hónap már táppénz lenne. Ha szakértőt tudtok ajánlani, az is nagyon jó. Köszönöm előre is annak, aki segít bármilyen módon!!!!

Szia! :(

"Szakértőként" fontosnak tartom az alábbiakat tudatosítani:

A táppénz a keresőképtelenség idejére és nem tanulmányi szabadság helyett járó ellátás!

Keresőképtelennek pedig főszabály szerint az tekintendő, aki a munkáját betegség miatt nem tudja ellátni.

Ha és amennyiben a táppénz intézményét a biztosított -orvosi segítséggel- indokolatlanul veszi igénybe úgy a tb. jogot nem rendeltetésszerűen gyakorolja, illetve joggal való visszaélést követ el!

A bruttó táppénz ellátás különben -a megadott adatok figyelembevételével- a bruttó munkaszerződés szerinti személyi alapbér 50%-a.

Üdv. :)
"Kenderice Ákos is volt gyerek..."
Kenderice
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: veronika0505 » 2011.04.01, 13:30

Sziasztok! Mától 4 órás közfoglalkoztatás keretében dolgozom, 3 hónapos szerződéssel. Mennyi időre és milyen idő után lehet elmenni táppénzre?
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára veronika0505 2011.04.01, 18:03-kor.
veronika0505

HozzászólásSzerző: Anna02 » 2011.03.22, 7:38

passzív táppénzt elég a1108-on jelenteni vagy a 11T1041-en is kell?
Anna02
Törzstag
Törzstag

HozzászólásSzerző: Lilla » 2011.02.23, 14:24

koko3000 írta:Sziasztok,

elektronikus úton leadott táppénz igénylésnél tudna valaki segíteni, hogy a következő mondat konkrétan mit jelent:

Az elektronikus úton történő kapcsolattartás esetén az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaira, illetőleg a baleseti táppénzre vonatkozó igényérvényesítés során az egyes ellátásokhoz az Eb. törvény Vhr.-ben meghatározott igazolásokat papíralapú digitalizált dokumentumként kell csatolni az elektronikus űrlaphoz. ??
Ezt hogyan lehet beállítani?
Van-e valakinek tapasztalata, érdemes-e elektronikusan beadni táppénzeket? Nem jönnek-e közbe "ismeretlen problémák", melyeket papíron meg tudunk oldani? :D

Köszi

Szia! Ez konkrétan azt jelenti, hogy be kell szkennelni az adott dokumentumokat: baleseti jkv., orvosi igazolások stb. pdf formátumban, majd ha kitöltötted az alapnyomtatványt az Abev-ben, akkor ugyanúgy csatolod hozzá, mint ahogy az éves bevalláshoz a csatolmányokat. (Adatok -> csatolmányok kezelése...)
Remélem, így már menni fog!
Erika
Lilla
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Lilla » 2011.02.23, 14:20

Mónika!

Innen megtudsz mindent: http://www.oep.hu/portal/page?_pageid=3 ... &tmodule=1

Ugyanúgy meghatalmazás kell, majd le kell tölteni az adott nyomtatvány és mehet is elektronikusan úgy, ahogy a többi esetben már megszoktuk. Egy problémát nem küszöböltek még ki, amiről az előző oldalon beszéltem, hogy ha folyamatos táppénzről van szó, akkor nem engedi önállóan kitölteni azt az oldalt amit ahhoz kell kitölteni. De alapesetben működik az egész, én már tavaly óta többször csináltam.
Erika
Lilla
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Mónika » 2011.02.23, 13:42

"Táppénz elektronkus úton" már olvastam itt erről, én még nem alkalmaztam, nem néztem utána hogyan is megy, segítenétek honnan kell letölteni, ev saját magának, valamint alkalmazottnak is beadhatja ilyen módon?? :oops:
Üdv: Mónika!
Mónika
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: koko3000 » 2011.02.23, 13:12

Sziasztok,

elektronikus úton leadott táppénz igénylésnél tudna valaki segíteni, hogy a következő mondat konkrétan mit jelent:

Az elektronikus úton történő kapcsolattartás esetén az egészségbiztosítás pénzbeli ellátásaira, illetőleg a baleseti táppénzre vonatkozó igényérvényesítés során az egyes ellátásokhoz az Eb. törvény Vhr.-ben meghatározott igazolásokat papíralapú digitalizált dokumentumként kell csatolni az elektronikus űrlaphoz. ??
Ezt hogyan lehet beállítani?
Van-e valakinek tapasztalata, érdemes-e elektronikusan beadni táppénzeket? Nem jönnek-e közbe "ismeretlen problémák", melyeket papíron meg tudunk oldani? :D

Köszi
koko3000

HozzászólásSzerző: MÉva » 2011.01.21, 7:45

Szia Tamás!
Nem,ugyanúgy működik mint régen,csak nevük változott,nem pénztárak,hanem az adott megye "Kormányhivatal Egészségbiztosítási Pénztári Szakigazgatási Szerve" lettek,a feladatuk ugyanaz maradt.Aztán alakultak még "Területi Hivatalok" ,egy-két megyét felölelve,nekik az üzemi balesetekkel kapcsolatos dolgokat kell küldeni.Alakul még a dolog,majdcsak beleszokunk ebbe is.
Üdv:Éva
MÉva
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: thekla » 2011.01.20, 9:02

A táppénz akkor nem a kormányablakhoz tartozik?! Mert az ott elintézhető ügyeknél én nem találtam!
Üdv.

Tamás
thekla
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: MÉva » 2011.01.20, 8:48

Sziasztok!
Csatlakozom,a táppénzt az OEP intézi továbbra is,a nevük viszont változott,mert ők is kormányhivatal lettek.Az "ablakról" egy link,mit intézhetünk ott:
https://www.kormanyablak.gov.hu/web/v/kezdjeitt
Üdv:Éva
MÉva
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: thekla » 2011.01.20, 8:31

Monika!

Táppénz igénylését az OEP kell elküldeni. Tavaly még így volt!
Üdv.

Tamás
thekla
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Monika » 2011.01.20, 7:21

Sziasztok!

Ha nem vagyok tb kifizetőhely, akkor a táppénzigényt hova kell most benyújtanom? Az oephez vagy a kormányablakhoz?
Köszi előre is, ha tudtok légyszi gyorsan válaszoljatok!
Monika
Törzstag
Törzstag

HozzászólásSzerző: Bodza » 2011.01.04, 13:32

Szia! Szokták időben küldeni, de ha mégse, nálunk ha bemegy az ügyfél azonnal kiadják. Üdv. Bodza
Bodza
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: doska » 2011.01.04, 13:20

Kell-e kérni , vagy automatikusan, és időben küldik a táppénz igazolást, hogy mennyi adót vontak le. Az adóbevalláshoz kell majd az egy.vállalkozónak.
Üdv.: doska
doska
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

ElőzőKövetkező

Vissza: Munkaügy, bérszámfejtés, TB