túlóra + szakpótlék

Minden olyan kérdést meg lehet itt vitatni, amely a munkaügyhöz, bérszámfejtéshez, járulékokhoz, magánnyugdíjpénztárakhoz stb. kapcsolódik

Moderátor: gugu7

Re: túlóra + szakpótlék

HozzászólásSzerző: Balázs » 2011.03.10, 9:14

Sziasztok!
Na akkor én is csatlakoznék ehhez a témához, mert kezd a bomba robbani nálunk is robbani.
Recepciósok, 24-48-ba dolgoznak (24 óra munka, 48 pihi). Elviekben 4 havi munkaidőkeretben. És ha nem gond, akkor kezdjük az elején, szerintem nagy segítség lesz sokunknak, aki belefogott már egy ilyen kivitelezésében.
Nekem az is probléma, hogy ugye az ilyen portás, biztonsági őr, recepciós munkakőr, ha 24 órát dolgoznak, ezek jellegüknél fogva készenléti jellegű munkakörnek minősülnek, ugye?

Szóval veszem a naptárt és megcsinálom a munkadiőkeretet: Hé 24 ó munkanap, akkor a K, Sz az a pihenőnapja, ugye? Majd Cs megint 24 óra munkanap, P, Sz a pihenő nap és így tovább, 4 hónapra.

Elvileg a "normális" munkavállalót hetenként két pihenőnap illeti meg, ezek közül az egyiknek vasárnapra kell esnie. De a munkaidő keretesekre ilyet találtam:
(3) Munkaidőkeret alkalmazása esetén az (1) bekezdésben meghatározott pihenőnapok helyett a munkaidőbeosztása alapján a munkavállalónak hetenként legalább negyvennyolc órát kitevő, megszakítás nélküli pihenőidő is biztosítható
a) a rendeltetése folytán vasárnap is működő munkáltatónál, illetve munkakörben,
b) a készenléti jellegű munkakörben,
c) a megszakítás nélküli, illetve
d) a három vagy ennél több műszakos munkarendben foglalkoztatott, valamint
e) az idénymunkát végző munkavállaló esetében,
amelybe havonta legalább egy alkalommal a vasárnapnak bele kell esnie.

(4) Munkaidőkeret alkalmazása esetén az (1) bekezdésben meghatározott pihenőnapok helyett a munkavállalónak a munkaidő-beosztása alapján hetenként legalább negyven órát kitevő, megszakítás nélküli pihenőidő is biztosítható, amelybe egy teljes naptári napnak és havonta legalább egy alkalommal a vasárnapnak bele kell esnie. A legalább heti negyven órát kitevő pihenőidő alkalmazása esetén a munkavállalónak a munkaidőkeret átlagában legalább heti negyvennyolc óra pihenőidőben kell részesülnie.

Tehát szépen megnézem a kis beosztásomat, és ha havonta legalább egy pihenőnap vasárnapra esik, akkor jó vagyok?
Kiadom a kis keretét, de mondjuk valaki megbetegszik. Na ekkor borul a rend: ekkor kell ugye majd túlórát fizetni, ha azokon a napokon dolgozik, amik a kiadott keretben nála pihenőnapnak számítottak.
És akkor még egy teendő van: a munkanapjaira számfejteni az éjszakai pótlékot, ugye?
És ha jó, amit eddig leírtam, akkor csak egy kérdésem van: ennek az embernek hogy adok ki mondjuk 10 nap szabit? Egy hónaig nem látom? Vagy a szabi neki ugyanúgy H, K, Sz, Cs,...

Köszönöm előre is, és elnézést, ha már mindenki érti rajtam kívűl. (Mondjuk nálunk senki nem érti, az se, akinek kellene)

Éjszakai pótlékot nem kaptak, ezek szerint kellett volna.
Balázs
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: szabina28 » 2011.03.10, 8:54

Szia Balu!

Köszönöm szépen a segítséget!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára szabina28 2011.03.10, 14:44-kor.
szabina28
Tag
Tag

HozzászólásSzerző: Balu » 2011.03.10, 5:51

Szia Andicsek! Sajnos ma csak késő este tudok bővebben válaszolni, mert egy elég messze lévő céghez indulok és egész nap ott dolgozom. A vagyonőrök egyhuzamban mennyi munkaórát dolgoznak? (napi 8, 12, 24?......)

Balu
Balu
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: andicsek » 2011.03.09, 22:27

Szia Balu! Köszönöm neked is a segítséget!
Engedd meg,hogy kérdezzelek még...

konkrétan: havi munkaidőkeret lett megállapítva. két vagyonőr dolgozik.
egyik héten délelőtt a másik héten du dolgozik. ekkor a délutáni 14-22ig időszakra 15% műszakpótlék.
ha állandóan csak délutános az egyik a másik állandóan csak éjszakás lenne (tehát a munkaszerződésében így szerepel..) ekkor mi van? vagy mindenképp kell , ekkor van az éjszakai bérpótlék 15%, amit írtál,ugye? állandó délutánosnak???

Másik eset:
reggel 8-17 ig van nyitva a bolt. itt túlóra az 1 óra 16 -17 ig? vagy esetleg ebédidő,munkaközi szünet(összevontan) ez így ok?

hétvégén szombaton is nyitva 8-12 ig.itt egész napot kap helyette szabadnapot.pótlékot nem számolunk. így ok?

vasárnap is nyitva: aki vasárnap dolgozik 4 órát annak ez vagy 100% val fizetve, vagy 1 szabadnap (egész nap??)+50% hétvégi pótlék. így ok???
Andicsek
andicsek
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: Balu » 2011.03.09, 20:51

Andicsek! Ha a vagyonőrők napi 24 órában látják el a munkájukat úgy, hogy egy munkavállaló dolgozik 24 órát aztán a következő is 24 órát és így tovább, tehát egy napon belűl nem váltásos munkarendben dolgoznak akkor nekik nem jár műszakpótlék csak az éjszakai munkavégzés időszakára 22-6 óráig 15% éjszakai bérpótlék. Erre van egy bírósági határozat is EBH 2000. 255 .

Balu
Balu
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Balu » 2011.03.09, 20:38

Szia Szabina!
Nem tudom, hogy a vendéglátóhely a hét minden napján üzemel e, ezért leírom az összes munkabérekhez kapcsolódó pótlékokat.
Éjszakai bérpótlék: 15 % de csak annak a munkavállalónak jár, aki állandóan éjszakás. (nem váltott, azaz az egyik héten vagy napon de, másik héten vagy nap du, esetleg a harmadik héten vagy nap éjszakás műszakba jár. A lényeg, hogy nem állandóan du, vagy éjszakás abban a hónapban)

Műszakpótlék: ez csak a többműszakos munkarendben (egyik héten vagy nap de, másik héten vagy nap du, vagy éjszakás) ill. megszakításnélküli munkarendben jár.
a., többműszakos munkarendben járó munkavállaló esetében
délutáni műszakpótlék (14-22 óráig) 15%
éjszakai műszakpótlék (22-6 óráig) 30 % jár
b., megszakításnélküli munkarendben dolgozók esetében
délutáni műszakpótlék 20%
éjszakai műszakpótlék 40 %
Aki többműszakos munkarendben ill. megszakításnélküli munkarendben dolgozik annak az éjszakai munkavégzésért plusz éjszakai bérpótlék nem jár. Ha a kérdésedben szereplő munkavállaló többműszakos munkrendben 15-23-ig dolgozik akkor neki 15-22 óráig 15% du műszakpótlék, 22-23 óráig 30% éjszakai műszakpótlék jár. Ha viszont megszakításnélküli munkarendben dolgozik akkor 15-22-ig 20% 22-23-ig pedig 40%-ot kell műszakpótlékként számolni.

Andicsek! A "keret" nem a változó beosztás miatt lett kitalálva, hanem a túlóra elszámolások miatt. Azt jól gondoltad, hogy csak a kereten felüli időt kell túlóraként fizetni azonban a váltott műszakban történő foglalkoztatás esetén a műszakpótlék fizetése mindig kötelező.
Balu
Balu
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: andicsek » 2011.03.09, 16:55

Kedves János ás "Balázs" :O)! Köszönöm,hogy segíteni próbáltok. János! ... én csak azt nem értem,de nagyon,hogy akkor mire is jó a "keret". tehát nem pont arra van kitalálva,hogy változó beosztással lehessen foglalkoztatni. tehát éppen délután 13-18 ig van szükség a boltban a másik nap meg reggel 8-15 ig...akkor pótlékolni kell???,
ajaj. én ezt nem értem. eddig úgy gondoltam,hogy a kereten felülit kell túlóraként fizetni. vagy mondjuk,ha be van osztva 8-15-ig (a példámnál maradva) és mégis rendkívüliben elrendelik neki a 15-18ig a túlmunkát.
vagy már tényleg nem tudom mi merre hány lépés...

esetleg, ha egy béres, nagy gyakorlattal rendelkező segítőkész ember privátban megadná az elérhetőségét,akitől tudnék kérdezni telefonon vagy emailban,azt megköszönném,mert már teljesen el vagyok veszve.

Hálás köszönet!
Andicsek
andicsek
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: szabina28 » 2011.03.09, 14:35

Sziasztok!

Szeretnék egy kis segítséget kérni.
Van egy vendéglátó hely ahol az alkalmazottak váltott műszakban dolgoznak. 8-16 ig, 15-23 ig, illetve 16-24 ig.
Ebben az esetben ha 15-23 ig dolgozik az illető akkor 22 óráig délutáni pótlékot kell számolni neki a maradék egy órára pedig éjszakait? Elnézést ha butaságot kérdezek, de nem igazán vagyok otthon a munkaügyben.
Ha pl. 90.000 ft a havi bére és az adott hónapban pl . 10 órát dolgozik éjszaka akkor helyes ez a számítási mód? 90.000/174*10 óra *30% = 1552
Előre is köszönöm ha valaki tud segíteni nekem!

Szabina
szabina28
Tag
Tag

HozzászólásSzerző: joekobak » 2011.03.09, 0:06

Szia Andicsek!

Adok egy linket, hasonló kérdésre ad választ a munkajogász...

http://adozona.hu/munkajog/20110307_munkaidokeret.aspx

Lehet ugyan ragozni a Munka törvénykönyve előírásait, én úgy értelmezem, hogy az alapbér csak a munkanapokon 8 órás nappali munkaidőre vonatkozik. Az ettől eltérő időkre a pótlék megilleti a dolgozót, bárhogy írják meg a munkaszerződést...

A másik topikban kérdezett alkalmi foglalkoztatás keretében - szerintem - a dolgozót ugyanúgy megilletik a pótlékok a nappali műszaktól eltérő foglalkoztatásnál...
Üdv.: János
joekobak
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Balázs » 2011.03.07, 22:47

Szia Andicsek!
Szerintem inkább túl bonyolult.
Legalábbis nekem/nekünk is. Nálunk is van egy csomó gond: sofőr, benntlakásos gondnok, recepciósok. És senki nem tud semmit, senki nem tudja a tutkót. Na majd a munkaügyi ellenőr :evil: ha egyszer valamelyik munkavállalónak elgurul a gyógyszere.
Ne haragudj, hogy nem tudtam segíteni.
Balázs
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: andicsek » 2011.03.07, 20:49

Sziasztok! Az alkalmi munkavállaló 2010 rovatban nem kaptam választ senkitől :O( , reménykedem,hogy ebben a rovatban, hátha az ide tartozó kérdésemre több segítség érkezik.
Előre elnézést kérek mindazoktól,akiknek ez már túl egyszerű kérdés....
tehát: konkrétan leírom a problémát:
bolt. 8-17 óráig nyitva. szombaton is nyitva 9-13 ig. vasárnap 9-12 ig.
pótlékot mindenképp kell számolni? Létezik olyan megoldás,hogy ne kelljen pótlékolni. a keretben való fogl. nál tudom,hogy a kereten felüli órák túlóra,de keretben is kell pld.műszakpótlékot számfejteni?

másik esetemben vagyonőrök szintén keretben. náluk ugyanez a kérdés,hogy éjszakára kell e pótlék és du.ra??
ha az egyik állandóan éjszakás a másik állandóan délutános. esetleg az megoldás e ha eleve a munkaszerződésben rögzítjük,hogy őt így alkalmazza a cég....mármint állandó éjszakás stb..
Köszönöm előre is!
Andicsek
andicsek
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: catking » 2011.01.03, 16:36

Úgy fogalmaz az Mt ( nem szó szerint) hogy a részmunkaidősnél, akinek a beosztása szombat vasárnap pl. nem kell fizetni vasárnapi pótlékot, szerintem a 20 órába a péntek is belefér, akkor a munkabeosztásából az tűnik ki, hogy így van foglalkoztatva , a pihenő ideje így is meg van- és nála nincs olyan előírás hogy az egyiknek vasárnapra kell esnie.

A nyolcórásakat is lehet úgy is, hogy állandóan délelőttös az egyik, a másik állandóan délutános ( ha nincs váltás hogy egyik héten így, másikon úgy akkor sincs pótlék náluk sem. Így már ügyeket is tudnának intézni.
catking
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: polika » 2011.01.03, 16:25

Köszi!

Úgy nem lehet, hogy péntek, szombat, vasárnap dolgozik 20 órát, mert 20 órás dolgozó van.
Az is igaz, a többinek meg jól jön a szombat, vasárnap helyett a hétköznapi szabadnap, akkor ügyintézésre kevesebb szabadságot kell kérni.
Ha a puszik esõcseppek, egy tengert küldök, Ha az ölelés falevél, egy erdõt küldök Nektek.
polika
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: catking » 2011.01.03, 14:53

Szia Polika!

Kisker üzlet valóban nem rendeltetése folytán vasárnap is működő szolgáltató, ezért a vasárnapi pótlék, ahogy írod jár neki, vagy a szabadnap.
A pótlék kivédhető lenne, ha egy alkalmazott heti 12 órás foglalkoztatású lenne, aki állandóan szombaton 8, vasárnap 4 órában dolgozna, mert így a többi nap lenne a pihenő ideje. Persze az lenne az ideális, ha ez a jelenlegi létszámmal lenne megoldható, egy kalkulációt megér.

Üdv.
catking
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: polika » 2011.01.03, 13:10

Egy üzlet napi 8 órában van nyitva, szombaton is. Vasárnapi nyitvatrtás 4 óra. Véleményem szerint ez az üzlet nem felel meg a folyamatos nyitvatartás szabályainak, emiatt vasárnapra vagy 50 % pótlék, vagy plusz 1 nap szabadnap jár. Sőt a létszám miatt a kéthavi munkaidőkeret megmaradó óráiba még bele is férne egy része.
Lehet, hogy rosszul tudom, munkaügyi és tb-s ismereteim hiányosak.
Nem szeretnék fizetteni velük, csak ha muszáj, de ha muszáj, akkor meg ne legyen munkaügyi bírság belőle.
Valaki esetleg tudna segíteni? Ti olllyan okosak vagytok.
Ha a puszik esõcseppek, egy tengert küldök, Ha az ölelés falevél, egy erdõt küldök Nektek.
polika
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Bodza » 2010.11.15, 9:06

Sziasztok! Tudna valaki nyomtatványt küldeni munkaidőkeretes dolgozó munkaidőbeosztásáról? Köszönöm Bodza
Bodza
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: kicsigeszti » 2010.11.12, 9:21

köszönöm Balu!
Eszter
kicsigeszti
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: Balu » 2010.11.11, 19:37

Szia! Gondolom, hogy a munkaidőn túli rendkivüli munkavégzés a munkáltató jóváhagyásával igazolásával történt, mert csak ebben az esetben járnak a pótlékok. Rendkivüli munkavégzésért munkanapokon munkaidőn túl 50 % , pihenőnapon 100 %-os pótlék jár. Ha esetleg este 22 óra után is dolgozott akkor arra az időre még + 15% éjszakai bérpótlék is jár.
Az általad említett du 15% és éjszakai 30% műszakpótlék csak annak a munkavállalónak jár aki váltott műszakban dolgozik. (egyik héten vagy nap de, másik héten vagy nap du, harmadik héten esetleg éjszakás).
Balu
Balu
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: kicsigeszti » 2010.11.11, 19:01

Sziasztok, segítséget szeretnék kérni.
Van egy heti 40 órás mérnök munkavállaló, aki 5+2 munkarendben dolgozik szerződés szerint.
Hétköznap is, illetve hétvégén is dolgozott, akár este 10-ig is.
Kérdés: hogy járok el szabályosan? Csak hétközi, ill. hétvégi tólóra pótlékot számoljak, vagy jár neki du-i (15%), és éjszakai (30%) pótlék is?
Az ügy pikantériája, hogy véletlenül 1500 Ft-os órabérről szól a munkaszerződése (beragadt egy fizikai munkás órabére a sablonszerződésbe), tehát órabérrel kell számolnom a bérét, mert ezt követeli.
Eszter
kicsigeszti
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: Balu » 2010.11.10, 21:48

Szia! Mt 126§, 127§, 127/A és a 147§ foglalkozik a rendkivűli munkavégzéssel. Nincs meghatározva, hogy mennyi idővel előbb kell közölni a rendkivüli munkavégzést. Lehet szóban és írásban is elrendelni, ha a munkavállaló kéri az írásos elrendelést akkor kötelező részére kiadni. De javaslom előbb olvasd el a fenti paragrafusokat és ha van esetleg értelmezendő rész akkor megtudjuk beszélni.
Üdv.
Balu
Balu
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

ElőzőKövetkező

Vissza: Munkaügy, bérszámfejtés, TB