árfolyam devizás számláknál

Adózással, bevallásokkal és számvitellel kapcsolatos témákban lehet megvitatni a felmerülő problémákat.

Moderátor: gugu7

Re: árfolyam devizás számláknál

HozzászólásSzerző: polika » 2009.11.10, 21:06

Anita! Úgy tűnik bizony, hogy örökké eshet.
Ha a puszik esõcseppek, egy tengert küldök, Ha az ölelés falevél, egy erdõt küldök Nektek.
polika
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Caranita » 2009.11.10, 15:42

Bocs, de nem számlavezető, hanem bármelyik bank árfolyama, rosszul volt annak idején a HVG-ben, a törvényben szó sincs számlavezető bankról, hanem bármelyik belföldi pénzintézetet ír.
Üdv.: Anita
"Örökké nem eshet"
Caranita
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Myletter » 2009.11.10, 8:24

g.b. írta:Sziasztok!

Egy meglehet hülye kérdés valahol már itt megleht van válasz rá. Próbáltam keresgélni, de nem jutottam egyről a kettőre.
Az lenne a kérdésem, ha van euros deviza bankszámlánk és csak forintban könyvelhetünk (ezen nem lehet változtatni), akkor a bankkivonaton szereplő euro összeget a bank árfolyamával számolva kell lekönyvelni, vagy az MNB árfolyamával? Nincs ilyen forgalmunk, beszerzésünk, kivételes eset miatt kellett nyitni a deviza számlát.
Kérek mihamarabbi segítséget!

Ez attól függ, hogy bejelentkeztetek-e MNB közép használatára. Ha nem jelentkeztetek be, akkor a számlavezető bank eladási árfolyamán kell számolni.
Myletter
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: g.b. » 2009.11.09, 18:29

Sziasztok!

Egy meglehet hülye kérdés valahol már itt megleht van válasz rá. Próbáltam keresgélni, de nem jutottam egyről a kettőre.
Az lenne a kérdésem, ha van euros deviza bankszámlánk és csak forintban könyvelhetünk (ezen nem lehet változtatni), akkor a bankkivonaton szereplő euro összeget a bank árfolyamával számolva kell lekönyvelni, vagy az MNB árfolyamával? Nincs ilyen forgalmunk, beszerzésünk, kivételes eset miatt kellett nyitni a deviza számlát.
Kérek mihamarabbi segítséget!
Mindig a főnök végzi a munka oroszlánrészét: üvölt :D
g.b.
Törzstag
Törzstag

HozzászólásSzerző: gugu7 » 2009.11.06, 7:38

Katicám!
Ha van hozzáférésed az EBEV állományukhoz, "kérd vissza" a benyújtottat!

Ez azért fontos, mert a gyakorlat ellent mond az Szt. 60.§.-nak. A törvény a számlavezető jegyzésének alkalmazásakor a vételi és eladási árfolyamok ÁTLAGÁT emlegeti, vagy az MNB-t. Ezen felül dönthet még indokolt esetben CSAK vételi CSAK eladási mellett, de így vegyesen nem. Ezért mondom a TAFA fontosságát, mert ha nem az átlagárf. akkor lennie kell döntésnek.
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
gugu7
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: katczi » 2009.11.05, 23:35

Drága Klári!

Sajnos nem tudtam...a papírjaikat egyenként könyörgöm össze. A szabályzataik is a hivatalban vannak.

Kati
katczi
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: gugu7 » 2009.11.05, 21:09

Katica!

Ki tudtad deríteni mit jelentettek be a TAFA-n? Ey a vételi nekem gyanús.

gugu7
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: katczi » 2009.11.05, 16:20

Sziasztok! :sbc:
Ezért nem akartam külön topicot nyitni és végül is a téma is némiképp ide tartozik.
Átvettem egy könyvelést, rendbe kell tennem a tavalyi évet...Életemben először könyvelek devizás bankot és megerősítést szeretnék kérni a következőkben:
1. 'kinyomoztam', hogy a számviteli politikában a számlavezető pénzintézet eladási árfolyama mellett döntöttek. Legalább is a devizabanknál ezt használják. Ezek szerint a szállítóknál és vevőknél is ezzel kell számolnom a teljesítés időpontjára, igaz?
2. Az alábbi árfolyamhasználatok helyesek? Devizás bank deviza vétel Ft-ért ill. vevői követelés beérkezése devizában-banki eladási árf.; deviza felvétel bankból valutapénztárba: FIFO; devizás szállító törlesztés: FIFO. Ha konverzálással veszi fel a pénzt, akkor is FIFO-val vezetem ki a bankból?
3. Árfolyamkülönbözetek ennek megfelelően kerülnek elszámolásra.

Hálásan köszönöm

Kati
katczi
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: gugu7 » 2009.07.13, 16:20

Szia Jolcsi!

Megmondom őszintén folyamtosan sértjük az Szt-t. A könyvelő progi - mint a legtöbb - alkalmatlan a kettős árfolyam használatára. Nem tudok más Áfa analitikát készíteni, csak amit a könyvelésből vesz. Őszintén nem is töröm rajta magam. A könyvvizsgálóink kidolgoztatták velem az eltéréseket egy hónapra, és olyan pici összeg jött ki, hogy a könyvvizsgálati hibahatárt annyira alulmúlta, nem törődnek vele. A deviza számlát FIFO módszerrel könyveljük, és Ft konvertáláskor mindig lekönyveljük az árfolyamkülönbözetet A FT számlán jóváírtat hasonlítjuk a deviza Fifos Ft-jához.

gugu7
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Hajnalné » 2008.09.19, 13:39

Még megpótolom az előző kérdéseimet egy párral :)
Deviza bankszámla könyvelésekor, ha átvezetek forintszámlára van úgy, hogy oda írja a bank, hogy milyen forint összeg, de van amikor nem. Itt hogyan forintosítok?
Ha devizát veszek fel, akkor azt milyen forint összeggel számolom?
Ja és még egy: a bank ír értéknapot és könyvelési napot is, van amikor nem ugyanaz a két dátum. Melyikre nézzem az árfolyamot?

Üdv: Jolcsi
Hajnalné
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Hajnalné » 2008.09.19, 11:23

Sziasztok! Korábban már volt róla szó, hogy a könyvelő programok hogyan is fogják megoldani az ÁFA tv. és a Számv.tv.szerinti árfolyamok eltérőségéből fakadó problémát.
Érdeklődnék, hogy Nektek ez hogyan is sikerült. Nekem olyan értékesítéseim vannak, amelyek az Áfa tv.területi hatályán kívül vannak, de hát tájékoztatóként ezt is fel kell tüntetni a 102.és 103.sorokban. Én oda a választott bank teljesítéskori deviza eladási árfolyamán kiszámolva tettem be.
A számviteli politikában viszont a választott bank középárfolyama van, tehát könyvelni meg így kellene.

Hajnalné
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: VnéErika » 2008.09.12, 15:19

Sziaszatok!

Először is elnézést kérek, de nem voltam gép közelben.

A számviteli politikában hitelintézeti középárfolyam van, nem MNB-t használunk. Ha eladok akkor az eladási árfolyamon számolom. De előlegnél? Megjelenik a bankon egy árfolyamon, én középárfolyamon vagy eladásin vegyem figyelembe?

Másik fontos probléma, amit majd a könyvelő - én - visz el: a vevőtől előleg bekérőn bekérjük a pénzt, ő átutalja, erről igazolást küld nekünk, de a bankunkon csak 2-3 nap múlva jelenik meg. Igen ám, de a pénz megjelenése előtt 1-2 nappal elviszi az árut. Ezt úgy gondolom, hogy végszámla esetén az előleg árfolyama a végszámlában is, mert hamarabb vitte el.

Üdv: Erika
VnéErika
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: gugu7 » 2008.09.10, 16:30

Szia Erika!

Milyen árfolyam van a Számv.Pol-ban, illetve mit jelentettél be a TAFA-ban?

gugu7
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: polika » 2008.09.10, 16:13

Nem a teljesítéskori árfolyamot?
polika
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: VnéErika » 2008.09.10, 15:18

Sziasztok!

Saját terméket értékesitünk, hitelintézet eladási árfolyamán.
Ha €-ban előleget kapunk a vásárlásra, akkor a bankon megjelent árfolyamot kell a számlára írni, vagy az eladási árfolyamot?

Előre is köszönöm a válaszotokat.

Üdv: Erika
VnéErika
Rendszeres tanácsadó
Rendszeres tanácsadó

HozzászólásSzerző: kati1012 » 2008.08.27, 7:22

(5) A (3)-(4) bekezdés rendelkezésétől eltérően, ha a magánszemély a kiadást külföldi pénznemben fizeti ki, és ennek az adott külföldi pénznemben kifizetett összegnek a pénzintézet által alkalmazott eladási árfolyamáról bizonylattal rendelkezik, akkor alkalmazhatja azt a forintra történő átszámításhoz.
kati1012
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Hajnalné » 2008.08.27, 5:53

Anita! Köszi! :D

Pusz:Jolcsi
Hajnalné
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Caranita » 2008.08.27, 5:11

Caranita írta:Szerintem ez szokás kérdése. Én egy tételben könyvelem a pénzmozgással, így a bank naplóba kerül.

Jolcsi, én ezt már Freedom/Reni kérdésére írtam. EV-nél nekem nincs devizásom, de szerintem jól hangzik, amit írtál, teljesen logikus, én is így csinálnám.
"Örökké nem eshet"
Caranita
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Hajnalné » 2008.08.26, 14:59

Anita! Engem a kimenő-beérkező számlák is érdekelnek. Mindkettő van.
Kimenő számlánál:
-EUR-ban állítottam ki, a választott bank teljesítés napi eladási árfolyamán számított áfa összegét ráírtam Ft-ban. Áfa bevallásba ugyanezzel az árfolyammal kiszámítottam az alapot és azt állítottam be.(nem biztos, hogy jó). Amikor a pénz megérkezik a deviza számlára akkor a megérkezést megelőző hó 15.napi MNB árfolyammal kiszámolom, ez lesz a bevétel, a különbség pedig az árfolyamnyereség vagy veszteség?

Bejövő számlák:
- készpénzesek esetén átváltom a megelőző hó 15. MNB árfolyamra és azzal könyvelem.
- átutalások esetében, ahol ÁFA is van: nyilvántartásba és ÁFA bevallásba a kiállító általi árfolyamon beállítom (amin az ÁFÁ-t is feltüntette). Aztán mikor kifizetem a deviza számlámról akkor a megelőző hó 15.napi MNB árfolyamon átváltom azzal lekönyvelem, a különbség árfolyamnyereség vagy veszteség.

Én valahogy így logikázom, de egyáltalán nem biztos, hogy jó is.
Jól gondolom?

Hajnalné
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

HozzászólásSzerző: Caranita » 2008.08.26, 8:40

Szerintem ez szokás kérdése. Én egy tételben könyvelem a pénzmozgással, így a bank naplóba kerül.
"Örökké nem eshet"
Caranita
Master of bookkeeping
Master of bookkeeping

Következő

Vissza: Adózás, adók, bevallások, számvitel