AktaForum a könyvelők szabad fóruma
KATÁ-s rokkantsági nyugdíjas - Nyomtatható verzió

+- AktaForum a könyvelők szabad fóruma (http://aktaforum.hu)
+-- Fórum: Könyvelés, számvitel, adózás (http://aktaforum.hu/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Fórum: Munkaügy, bérszámfejtés, TB (http://aktaforum.hu/forumdisplay.php?fid=15)
+--- Téma: KATÁ-s rokkantsági nyugdíjas (/showthread.php?tid=3384)

KATÁ-s rokkantsági nyugdíjas - thekla - 2018-03-09

A segítségeteket szeretném kérni. Most vettem át egy KATÁ-s egyéni vállalkozót, akit főállásúnak jelentettek be, annak ellenére, hogy rokkantsági nyugdíjas. Az a gondom, hogy megkaptam a legújabb orvosi felülvizsgálat papírját, de nekem nem egyértelmű az abban leírtak. A KATA törvény szerint nem főállású aki 
- 2011. december 31-én  I., II., III. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjra jogosult
- rokkantsági ellátásban részesül, és egészségügyi állapota 50% vagy annál kisebb mértékű.
A kapott I. fokú orvosi véleményben azt írják:
"2011.05.04. I.f. OB Nyíregyháza. Üzemi baleset ÖEK: 58%. Össz-baleseti ÖEK: 58%. Össz-szervezeti 58% III. csp.rokk.vél."
"Részegészségkárosodás, össz-szervezeti egészségkárosádás, egészségi állapot
Rész egészségkárosodások
Megnevezés
Mozgásszervi     20 %
Neurológiai        50 %

Össz-szervezeti egészségkárosodás:   60 %
Egészségi állapot:                            40 % "

A fentiek alapján most akkor főállású KATÁ-s vagy nem?

RE: KATÁ-s rokkantsági nyugdíjas - könyvelés72 - 2018-03-09

Kedves Tamás!

Nem tudom mire jutottál.
Véleményem szerint nem főállású katás, mert
- rokkantsági ellátást kap
és
- egészségi állapota 50% alatt van.

RE: KATÁ-s rokkantsági nyugdíjas - thekla - 2018-03-09

Az az igazság, hogy nem tudom mit gondoljak. Nekem nem egyértelmű az 50% alatti egészségi állapot!

RE: KATÁ-s rokkantsági nyugdíjas - PMarcsi - 2018-03-10

Tamás ezt találtam ,

KÉRDÉS :
Azt szeretném megkérdezni, hogy 38 % egészségi állapotú, rokkantsági ellátásban részesülő egyéni vállalkozó lehet-e KATA-s és ha igen, akkor mennyi a járuléka? 25 vagy 50 ezer forint?

VÁLASZ:
A 2012. évi CXLVII. törvény szerint kisadózó tételes adójának alanya lehet bármely egyéni vállalkozó azzal, hogy az ingatlan bérbeadási tevékenység viszont kizárt. Így természetesen a 38 % egészségi állapotú, rokkantsági ellátásban részesülő egyéni vállalkozó is lehet KATA adóalany.

Amennyiben az egyéni vállalkozó a tárgyhó egészében rokkantsági ellátásban részesül, és egészségi állapota a rehabilitációs hatóság komplex minősítése alapján 50 százalékos vagy kisebb mértékű, akkor a vállalkozó nem minősül főállású kisadózónak. Ezért ebben az esetben az egyéni vállalkozó havi 25 ezer forint tételes adót fizet.

Pmarcsi

RE: KATÁ-s rokkantsági nyugdíjas - könyvelés72 - 2018-03-10

Köszi Marcsi,

akkor jól gondoltam, gondoltuk, hogy nem főállású katás lesz, hiszen az egészségi állapota csak 40%-s ami az 50% alatt van.

RE: KATÁ-s rokkantsági nyugdíjas - thekla - 2018-03-10

Köszönöm a segítséget. Nekem az a gondom, hogy az orvosi véleményből nem tudom eldönteni az állapotát. Még soha nem találkoztam ilyen szakvéleménnyel, ezért vagyok bizonytalan. Az idézett szövegben olyan is van, ahol 58% az egészségi állapota, másik esetben meg 40%. Akkor most melyiket kell figyelembe vennem?

RE: KATÁ-s rokkantsági nyugdíjas - Ivettke04 - 2018-03-11

Tamás!
Emlékeim szerint 2012. előtt a határozat az egészségkárosodás mértékét állapította meg, majd jött a komplex minősítés, ahol már a megmaradt egészségi állapot mértékét állapították meg. Nekem is az a véleményem, hogy nem főállású katásnak minősül. (Jó lenne, ha megerősítene bennünket tb-s fórumtársunk, Kenderice is).

RE: KATÁ-s rokkantsági nyugdíjas - nmrozika - 2018-03-12

"Nekem az a gondom, hogy az orvosi véleményből nem tudom eldönteni az állapotát. Még soha nem találkoztam ilyen szakvéleménnyel, ezért vagyok bizonytalan. Az idézett szövegben olyan is van, ahol 58% az egészségi állapota, másik esetben meg 40%. Akkor most melyiket kell figyelembe vennem? "

Az egészségkárosodás és egészségi állapot nem ugyanazt takarja, az 58% és a 40% az első hozzászólásodban nem ugyanarra minősítésre vonatkozik! Az egyik a "rossz", a másik a "jó"!

- az egészség KÁROSODÁSA 58%-os (ÖEK=Összervezeti egészség KÁROSODÁS; a rokkantság mértéke 58%-os, az egészségi állapotának "nem az ép része" 60%-os)
- az egészségi ÁLLAPOTA 40%-os (ami nem rokkant, az egészségi állapotának " az ép része", 40%-os)

1/ Általad írt jogszabály:
- A KATA törvény szerint nem főállású aki 2011. december 31-én  I., II., III. csoportos rokkantsági, baleseti rokkantsági nyugdíjra jogosult
Általad írt határozatból:
-2011.05.04. I.f. OB Nyíregyháza. Üzemi baleset ÖEK: 58%. Össz-baleseti ÖEK: 58%. Össz-szervezeti 58% III. csp.rokk.vél.
Tehát ez alapján NEM főállású

2/Általad írt jogszabály:
- A KATA törvény szerint nem főállású aki rokkantsági ellátásban részesül, és egészségügyi állapota 50% vagy annál kisebb mértékű.
Általad írt határozatból:
- Egészségi állapot:  40 % " 
Tehát ez alapján SEM főállású

RE: KATÁ-s rokkantsági nyugdíjas - könyvelés72 - 2018-03-12

Mmrozika,

Juj de szuperül összefoglaltad. Köszi. :-)