A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
veszteség elhatárolás
Köszönöm Klári. Akkor vagy kisajtolom a régi könyvelőtől egy veszteség nyilvántartást, vagy én csinálok legalább az utolsó 5 évről! Letöltöm a a mérlegeket és a taggyűlési jegyzőkönyveket. Kicsit gyanús a könyvelő, mert a bevallásokat az ügyfél ügyfélkapuján adta be. Lehet, hogy én vagyok paranoiás, de bizalmatlan vagyok azokkal, akik a saját nevükben nem adnak be bevallást.
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Szia Tamás!
Jártam már én is így. Ha van, vagy reprodukálható a veszteség nyílvántartás illetve a beszámolót jóváhagyó taggyűlési jkv beszél róla figyelembe szoktuk venni.
Ha nincs nyomod veszett a dolog. Elvileg nem elég ha a 29-esekből összeszeded, mert ugye az eredmény sorsáról évente - veszteség esetén is - a tulajoknak dönteni kell.
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
2018.01.01-től átvettem egy Bt-t. Az előző könyvelő a 29-es bevallásban a 03-01-es lap 01-es sor "a" oszlopát nem töltötte ki, ami az előző évek még fel nem használt veszteségét tartalmazza. Kérdésem, a helytelen kitöltés ellenére is figyelembe vehetem a veszteséget? Valahol olvastam vagy előadáson hallottam, hogy ha ide nem lett beírva, akkor a veszteség nem használható fel! Igaz ez?
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Szia!
Nagyon köszi.
Válasz idézéssel
Szia,

Igen, ha a veszteség nyilvántartásod szerint nincs korábban keletkezett veszteség, ami megelőzné és, ha megfelel minden más előírásnak.
Nyugalom! A világmindenség azt sem tudja, hogy létezel.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Egy cégnek a 2013 évi veszteségét elszámolhatom idén az pozitív adóalap feléig?
Tavaly nem számoltam el semmi veszteséget.
Köszönöm
Válasz idézéssel
Köszi a választ. Mondjuk analitika sincs, de majd visszamenőleg előkeresgetem 5 évre a bevallását és gyártok egyet, egyébként 5 év ugye? Nem nagy összegek a legnagyobb 145 e ennél csak kevesebb van, de most jó jönne minden mínusz.
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Kedves Móni!

Az elmúlt évben nekem is hasonló gondom volt és itt kaptam segítséget hozzá. Az a) oszlop tájékoztató adat. Az a lényeg, hogy legyen egy jó analitika, alátámasztásként. Szerintem nyugodtan számolhatsz a tényleges adatokkal. Én is így tettem és (eddig Big Grin ) nem volt gond belőle.
Üdv,
Csilla
Jobbat remélve, gyakran jót veszítünk.
Válasz idézéssel
Azt szeretném kérdezni, hogy amennyiben egy cég az elmúlt 3 évben veszteséges volt, és az idén úgy néz ki, hogy nyereséges lesz, abban az esetben az adó alap 50%-ig az előző évek veszteségét figyelembe vehetem, ezt a 29-es bevallás 03-01-es lapjának c. oszlopába kell beírnom. Viszont az a) oszlopba fel kellett volna tüntetni a 1329-es bevallásban a 2013-as veszteségen kívül az előző évek veszteségét ugye? Most vettem át egy könyvelést és ez után kutatgatok. /Nagyon nem vagyok ebben járatos, nekem nyereségesek a cégeim :oops: / Ha nem lett beírva az a) rovatba semmi akkor most a 2014-es 29-esbe csak a 2013 évi veszteséget vehetem figyelembe?
Válasz idézéssel
Köszi Mónika!
Válasz idézéssel
De csak az adóalap 50%-ig számolhatod el.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Egy cégemnek 2010-ben 41.529 e ft volt a vesztesége
2011-ben ebből felhasználtam 9332 e ft-ot.
2012 évre mennyi veszteséget számolhatok el, a maradékot vagyis 32.197e ft-ot?
Köszi
Válasz idézéssel
Köszönöm szépen Anita. Megnézem.
Válasz idézéssel
Mónika, önellenőrizni biztosan nem lehet, mert ha akkor nem csökkentetted az adóalapot, akkor most utólag nem élhetsz vele.
Viszont helyesbíteni helyesbítheted a bevallást a tekintetben, hogy a tájékoztató adatok között a tovább vihető veszteség sorba beírod az összeget és így a 2012-s évnél már csökkentő lehet. Én így érzem.
Az idézett szövegrészt nem az árfolyam veszteségnél találtam, hanem a sima EV adózásnál: 238. oldal.
Válasz idézéssel
Az árfolyam veszteségnél ha tőzsdézik ezek szerint sőt biztos hogy lehet önellenőrini, de a vállalkozásból származó veszteségre szerintem nem. Az 53-as kitöltésibe nem találtam erre utalást, viszont a tavalyi 29-esben ez egyértelműen le volt irva. Itt most a kérdés, hogy egy ellenőrzésen a nyilvántartást elfogadják-e úgy hogy a NAV nem tudott róla?
Válasz idézéssel
Szia Mónika,

nézegetem a 1253-s kitöltésijét más okból ( árfolyamnyereség) és ezt találtam neked:

"Ne feledje, hogy a veszteség visszamenőleges elszámolására a 2010. és a 2011. évi
adóbevallásának önellenőrzéssel való helyesbítésével van lehetősége."
Válasz idézéssel
Mónika, májusban ehhez hasonló kérdést tett fel Móniszil a Nav-nak, mert a tao bevallásban a továbbvihető összeget nem tüntették fel.
Szerintem, ha helyesbíted a 2011-s évi bevallást, azaz beírod az eddigi veszteség összegét, akkor a 2012-s nyereséggel szemben érvényesítheted. De azért várd meg mások véleményét is.

" A 2010. évi eredménye terhére a veszteséget utólag nem számolhatja el, ugyanakkor a 2011. illetve az azt követo évek eredményével szemben nem veszíti el a 2009. évi veszteségének elszámolási lehetoségét. A 2011., illetve az azt követo években történo elszámolási lehetoségének megtartása érdekében - egyetértve Önnel - azt javasoljuk, hogy a 1029-es bevallását módosítsa le, és továbbvitt összegként szerepeltesse a 2009. évi veszteségét."
Válasz idézéssel
Akkor is ha ezt évek óta nem írták be a bevallásba?
Válasz idézéssel
Mónika nekem az rémlik, hogy ez miatt önrevizni nem lehet, de majd a 2012-s évi bevallásban a korábban nem érvényesített veszteséget be lehet írni, figyelembe lehet venni.
Válasz idézéssel
Tanácstalankodom. Átvettem egy könyvelést az idén. 2006-ban indult a vállalkozás 2006, 2007 évben felhalmozott 490.000.- Ft veszteséget erről találtam nyilvántartást mivel első két évi veszteség korlátlan ideig elhatárolhatja. Namost 2008-2011-ig nyereséges volt "kicsit", viszotn egyetlen év adóbevallásában sem találtam, hogy az előző könyvelő az 53-as bevallásban ezt a veszteséget feltüntette volna, viszont most akkora a nyeresége hogy nagy szükség lenne ennek figyelembevételére. Szerintetek mit csinálhatok ez esetben?
Válasz idézéssel
Természetesen, őrizd meg...
Örülök, hogy segíthettem. Tongue
Móni
Válasz idézéssel
Moniszil!

Hálás köszönet érte.
Megengeded, hogy ezen állásfoglalást kinyomtassam és megőrizzem, mert eddig írásos állásfoglalást nem sikerült beszerezni és bizony később még jól jöhet.?

Köszönöm a segítséget.
Válasz idézéssel
Sziasztok !
Mi a 1029-es bevallás során felejtettük el feltüntetni a továbbvihető veszteséget, a NAV ügyfélszolgálatot megkérdeztük, és az alábbi választ kaptuk írásban:

"Elektronikus úton érkezett, tájékoztatást kéro levelére az alábbi választ adom:

A társasági adóról és osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tao tv.) 17. § (1) bekezdése alapján, ha az adóalap bármely adóévben negatív, ezzel az összeggel az adózó a következo adóévekben döntése szerinti megosztásban csökkentheti az adózás elotti eredményét. Az Önök 'döntése' a 2010. évrol benyújtott bevallásban jelent meg, mely szerint nem kívánták a 2010. évi adózás elotti eredményt a 2009. évi veszteséggel csökkenteni. Az adózás rendjérol szóló 2003. évi XCII. törvény 49. § (1) bekezdése alapján nincs helye önellenorzésnek, ha az adózó a törvényben megengedett választási (döntési) lehetoséggel jogszeruen élt, és ezt az önellenorzéssel változtatná meg. A 2010. évi eredménye terhére a veszteséget utólag nem számolhatja el, ugyanakkor a 2011. illetve az azt követo évek eredményével szemben nem veszíti el a 2009. évi veszteségének elszámolási lehetoségét. A 2011., illetve az azt követo években történo elszámolási lehetoségének megtartása érdekében - egyetértve Önnel - azt javasoljuk, hogy a 1029-es bevallását módosítsa le, és továbbvitt összegként szerepeltesse a 2009. évi veszteségét.

Az Alkotmánybíróság 60/1992. (XI.17.) AB határozatában rögzítettekkel összhangban tájékoztatom, hogy a válaszlevélben részletezettek szakmai véleménynek minosülnek, kötelezo jogi erovel nem bírnak.

Kérem tájékoztatásom szíves elfogadását.

Tisztelettel:

Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Dél-alföldi Regionális Adó Foigazgatósága
Jogi, Tájékoztatási és Törvényességi Foosztály
Tájékoztatási Osztály"

Móni
Válasz idézéssel
Az a baj, hogy mint ahogy előbb írtam, " én is így tudom". Most nézegettem különböző oldalakat és sajnos megint odajutottam akárcsak az előző években is, hogy semmi konkrétum nincs ezzel kapcsolatban. Állítólag az apeh, ha nem állítottad be a bevallás 1.sorába a tovább vihető elhatárolást, akkor utána már elveszettnek tekinti illetve ha elfelejtetted érvényesíteni az adott évben ( nem csökkentetted az adóalapot vele), önrevizni, helyesbíteni nem lehet a bevallást ez miatt.
Jó lenne, ha ezzel kapcsolatban megjelenne egy jó kis tájékoztató, mert nagy a bizonytalanság. :-)
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Én most használtam először korábbi évek (2010-es) veszteségét adóalap csökkentésként.
Sajnos az "a" oszlopba elfelejtettem a maradékot feltüntetni.
A bevallás már bement.
Ezt egy helyesbítéssel helyre tudom vajon hozni?

Köszi a segítséget!
Üdv. eragka
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég