A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
veszteség elhatárolás
Sziasztok, örökzöld sláger...veszteség elhatárolás Big Grin . (Még mindig nem tudok a régi előírásoktól elszakadni)

2007-en alakult cégnél:

2007 előtársaság: negatív adóalap
2007 sima: negatív adóalap
2008: negatív adóalap - ehhez már ugye kell az Apeh kérelem?

köszi
üdv
Marcsi

Több szem többet lát....
Válasz idézéssel
Szia Harakiri!

Ahogy Klári is írja, figyelembe veheted. Lehet 0-ig is, ha az AEE nagyobb a minimum jövedelemnél.
Tünde
Válasz idézéssel
Összerendeztem a témát. Hátha visszaolvasva megerősítést kapsz. Szerintem figyelembe veheted.
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Sziasztok! Egy Bt. a követekezőAdóalapokat produkálta:
2003elő -75eFt
03év +183e
04év -833e FT
05év -215eFt
06év +255eFt
07év +139e Ft.
A 08 évi eredménye kb.1000e Ft lesz. Azt kellene megszakérteni, hogy a 2004, illetve a 2005 évi veszteséggel csökkenthetem-e a 2008évi adóalapot?
A különadónál nem, azt tudom. A társaságinál vélhetőleg igen?! Meddig? Lehet 0-ig avagy csak a minimum jövedelemig?
Köszi előre is! harakiri
Válasz idézéssel
Nagyon szívesen segítettem! Tongue
Válasz idézéssel
Kedves Alba!
Itt is sokat segítettél nekem!! Köszönöm!
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Szia! A tao törvény 2004-ben változott, 2003-ig más szabály vonatkozott a veszteségelhatárolásra (ezért is kéri a 29-es bevallásban a tájékoztató adatoknál, hogy mennyi a 2003-ig elhatárolt veszteséged). De ez most téged nem érint.

Ha nem kell a 2007. évire engedélyt kérned, lásd előző hozzászólások, akkor jövőre felhasználhatod a 2007. évi negatív adóalapodat a 2008. évi nyereséged csökkentésére, de kizárólag akkor, ha nyereséged van. A 03-01 lap első sora vonatkozik ide. Ha nem tudod majd az egész veszteséget felhasználni, továbbviheted, göngyölítheted, a továbbvihető összeget az a) pontban kell majd beírnod, de csak jövőre.

Én a kiegészítő mellékletben is beszoktam mutatni, hogy a veszteség elhatárolás hogy néz ki, vagy hogyan változott. Így legalább nem kell sokat agyalni jövőre, hogy mik is történtek.
Válasz idézéssel
Ezzel kapcsolatban én is kérdeznék.
A mi cégünk 2007-ben volt először veszteséges. 2003-ban alakult. A bevallásban fel kellett tüntetni, hogy tovább szeretném vinni a veszteséget? Vagy a jövő évi bevallásban tudom feltüntetni, vagy.... mit is kellett volna csinálnom, vagy hagyjam az egészet??
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Katalin Írta:A veszteségelhatárolás engedélykérését én úgy értelmezem ,hogy csak akkor kell ha a bevétel nem éri el a ktg és ráfordítás 50%-át vagy az előtte levő két adóév is negatív volt. Vagy rosszul értelmezem a törvényt?

Jól értelmezed. Egyébként nem kell engedély, határolhatod.
Válasz idézéssel
A veszteségelhatárolás engedélykérését én úgy értelmezem ,hogy csak akkor kell ha a bevétel nem éri el a ktg és ráfordítás 50%-át vagy az előtte levő két adóév is negatív volt. Vagy rosszul értelmezem a törvényt?
Válasz idézéssel
Szia, én is így számoltam, hogy 2010-től már engedélyt kell kérni.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem: ha 2006-ban alakult egy cég, és mind a 2006-os, mind a 2007-es évben veszteséges volt, kell-e az adóhatóságtól engedélyt kérni annak elhatárolására? Vagy majd csak 2010-től kéne, ha akkor is veszteséges lenne? (Mert úgy számolom, az adóévet követő harmadik év a 2009, és még ott lehetne tán kérelem nélkül is, de 2010-től már biztosan nem. ) jól gondolom?

Köszi előre is a választ.

Szép estét, jó munkát kívánok Nektek, üdv., Mónika
Válasz idézéssel
Köszönöm Klári!!!!!!!!!!!

Üdv.: nagyeva
Válasz idézéssel
Kell, a Besz.jóváhagyóban kell szerepelnie!

Válasz idézéssel
Üdv. Mindenkinek!

Szerintetek a veszteség elhatárrolásához kell taggyülési határozat?

Üdv.:nagyeva
Válasz idézéssel
gugu7 Írta:Katicám!

Ugye a 0629-es 03-01 a-ra gondoltál? Mivel az elhatárolt veszteségekről külön nyilvántartást kell vezetni nincs baj. Használd nyugodtan, még ha ott mint továbbvihetőt nem is jelölted.

Big Grin Igen, arra gondoltam. Köszönöm, már itt ülök felette, nem mertem figyelembe venni.

Üdv: kati
Válasz idézéssel
Katicám!

Ugye a 0629-es 03-01 a-ra gondoltál? Mivel az elhatárolt veszteségekről külön nyilvántartást kell vezetni nincs baj. Használd nyugodtan, még ha ott mint továbbvihetőt nem is jelölted.

Válasz idézéssel
Sziasztok!

Ha 2006 évben nem volt előző évi veszteség levonás, és ha a veszteségelhatárolásnál a 0729-01-01 a.) rovatába nem írtunk semmit akkor most nem vonhatom le? Remélem érthető, habár más sok mindent én sem értek. Cry
Válasz idézéssel
Lilla! Köszi, már úgy kevergőzőm a főkönyv szerinti adózás előtti eredmény, tao alap, különadó alap, elvárt adóalap között mint egy szédült tyúk.

Jolcsi
Válasz idézéssel
Igen!
Erika
Válasz idézéssel
Sziasztok! Még egy bugyuta kérdés, bocsássatok meg. Ti már biztos készen vagytok mindennel, én még most is hajrázom, de már gondolkodni sem tudok. Szóval a veszteségelhatárolásnál a TÁRSASÁGI ADÓALAPOT határoljuk el, ami negatív, ugye?

Jolcsi
Válasz idézéssel
Egy ideje töprengek a következő probléma megoldásán.

Mezőgazdasági termelő egyéni vállalkozó családi gazdálkodó, tevékenységét 2001.01.01.előtt kezdte.
2002.és 2003. éveket veszteséggel zárta, ezt az akkor érvényben levő törvényeknek megfelelően elhatárolta.
2004.évben is veszteség lett a gazdálkodás eredménye, de elmulasztotta a veszteség elhatárolásához az adóhatóság engedélyét kérni, ezzel elvesztette a 2004. évben keletkezett veszteségének a következő, tetszés szerinti adóév eredményével való elszámoláshoz való jogát.
2005. év ismét veszteséggel zárult, de veszteség elhatárolásra irányuló kérelmet ismét nem nyújtott be.

Az őstermelői tevékenységből származó bevétele mindegyik évben meghaladta az elszámolt költségek 50%-át.

Kérdés: Miként viselkedik 2005. évi vesztesége az elhatárolhatóság tekintetében?

A megelőző adóévek rendre veszteségesek voltak ugyan, de a 2005. évet megelőző 2 adóév közűl csak az egyikben (2003.) tudott veszteséget elhatárolni, a másikban (2004.) az engedélykérelem elmaradása miatt nem.
A veszteség elhatárolásának, és bármely későbbi adóév eredményével szemben való elszámolhatóságának feltétele a Szja tv. 22.§ (4)b pontja szerint az, hogy az "őstermelői tevékenysége alapján a megelőző két adóévben is veszteséget határol el."

Jól értelmezem-e, ha úgy gondolom, hogy a törvény ez esetben nem a megelőző két év gazdálkodásának eredményéhez, annak negatív voltához köti a veszteség elhatárolásához az adóhatósági engedély szükségességét, hanem ahhoz, hogy e megelőző két évben keletkezett eredményét/veszteségét elhatárolta-e (akár engedéllyel, akár -2004.01.01.előtt- anélkül)?

Kérem segítségeteket! Előre is kösz!
Üdv!
újrakezdő
Válasz idézéssel
Kedves Suresz!
Nagyon hálás köszönetem, hogy világot gyújtottál a sötét fejemben.
Tényleg köszönöm, mert most annyira el vagyok havazva, hogy soha nem gubancoltam volna ki ezt a csomót.
Szép napot!
Válasz idézéssel
Nagyon szépen összefoglaltad! Confuseday:
Maresz
Válasz idézéssel
Szia Balázs!

2004.01.01.-ével változott a veszteségelhatárolás szabálya.
Régi szabály szerint (2003.12.31.-ig):
- kezdőkre vonatkozóan: a kezdés évének és az azt követő 3 évnek veszteségét korlátlan ideig viheti tovább.
Példád szerint: a 2002. és 2003. év vesztesége korlátlan ideig vihető tovább.
- nem kezdőkre vonatkozóan: az elhatárolt veszteséget az E.V. a következő 5 év nyereségével szemben számolhatta el (de itt is érvényben volt, hogy a bevétel érje el legalább a ktsg. 50%-át). Ez az 5 év lejár 2008. évben.
Új szabály szerint (2004.01.01.-től):
- kezdőkre vonatkozóan: a kezdés évének és az azt követő 3 évnek veszteségét korlátlan ideig viheti tovább (e tekintetben eddig nincs változás).
Példád szerint: még a 2004. és 2005. év vesztesége korlátlan ideig vihető tovább.
- nem kezdőkre vonatkozóan: bármely későbbi adóév nyereségével szemben elszámolható, DE belép a "két éves szabály" is.
Példád szerint: ha eddig (2002.-2003.-2004.-2005. év is veszteséges volt), akkor 2006. évi veszteséget már csak akkor határolhattad el, ha van APEH engedély. Valamint innentől kezdve minden évben figyelni kell, hogy a megelőző 2 év veszteséges volt-e, mert akkor kell APEH engedély az elhatároláshoz.
"Nekem a sorsom az, hogy megélhetem, amire vágyom és amire nem,
S ha választhatok, a holnap szebb legyen..."
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég