A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gyes, Gyed..stb.
Szia Marcsi!
Nagyon köszönöm én is ezt olvastam, de nem hitte el.
Válasz idézéssel
Szia !

Adózóna válasza:

Kata gyes mellett: 25 ezer vagy 50 ezer az adó?
  • adozona.hu
2019.08.20., 12:35 Frissítve: 2019.08.20., 09:07

25 vagy 50 ezer forintos katát kell fizetnie a gyesen lévő kismamának, ha katás egyéni vállalkozóként dolgozna? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Radics Zsuzsanna jogász, tb-szakértő válaszolt.
A kérdés konkrétan így szólt: "Egy gyesen lévő anyuka a (teljes munkaidős) munkahelyén fizetés nélküli szabadságon van, mert a gyermek még nem töltötte be a 3. életévét. Gyest kap. Emellett egyéni vállalkozásban dolgozna katás egyéni vállalkozóként. Ilyen esetben 25 vagy 50 ezer forintos katát kell fizetnie a vállalkozónak? Ilyenkor a gyest le kell mondania a vállalkozónak? Illetve, ha a gyermek 3 éves koráig fizetés nélküli szabadságon szeretne maradni, akkor 25 ezer forint fizetés esetén van biztosítási jogviszonya?"

SZAKÉRTÓNK VÁLASZA:

Nem a gyermekgondozást segítő ellátás (gyes), hanem legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszony esetén a fizetés nélküli szabadság befolyásolja, hogy a kisadózó főállású vagy nem főállású kisadózónak minősül.

A kisadózásról szóló törvény alapján nem főállású kisadózó az, aki a tárgyhó egészében legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban áll, azzal, hogy a heti 36 órás foglalkoztatás megállapításánál az egyidejűleg fennálló munkaviszonyokban előírt munkaidőt össze kell számítani. A fizetés nélküli szabadság alatt a foglalkoztatás nem valósul meg, így ezen időszakban a kisadózó főállású kisadózónak minősül.

Azaz, amennyiben az anyuka legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban áll, akkor a fizetés nélküli szabadsága alatt folytatott kisadózói tevékenységében főállású kisadózónak minősül, amely biztosítási jogviszonyt hoz létre.

A gyermekgondozást segítő ellátás (gyes) alatt dolgozhat az anyuka kisadózó egyéni vállalkozóként. Ez esetben azonban a tételes adót, azaz főállású kisadózó esetén legalább a havi 50 000 forint tételes adót meg kell fizetni.

Pmarcsi
Légy türelemmel, s majd könnyül a nagy teher is.
Válasz idézéssel
Hello!
Gyes alatt nincs foglalkoztatva igy 50 000ft-ot kell neki fizetni.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Katás egyéni vállalkozónak gyes mellett mennyi katát kell fizetnie? 25.000 ft vagy 50.000 ft.
gyes előtt heti 36 órás munkaviszonya mellett volt katás.
Aztán szüneteltette a vállalkozását és most újra szeretné folytatni gyes mellett.
Válasz idézéssel
Köszönöm a válaszokat.
Válasz idézéssel
A szüneteltetés jobb, mert nem kell nullás bevallásokat beadnia!
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Szia! Egyszerűen nem lesz bevétele. ( ha nincs alkalmazottja)
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Egy egyéni vállalkozó /sima nem katás/, akinek van máshol főállása 2019 decembertől nem dolgozna /ikerbabákat vár/ a vállalkozásában szüneteltetni kell amíg nem dolgozik, vagy egyszerűen nem lesz bevétele?
Előreláthatólag 2021 -ben fog csak dolgozni.
Köszönöm.
Válasz idézéssel
Kedves Placebo!

Kérlek szépen ha időd engedi írd már meg nekem a lépéseket és ,hogy milyen nyomtatványokon kell bejelenteni.

Nov.1-től menne betegállományba,mint írtam KATA-s E.V. aggódom a gyed és minden ilyen dolog miatt,még soha nem volt dolgom kismama dolgok ügyintézésével.

Időben szeretnék mindent elkezdeni,mert a fiamékról van szó.

Nagyon köszönöm ha kiokosítasz.

Pmarcsi
Válasz idézéssel
Hello!
A szülés napja vagy azt megelöző 28 nap,nem kell reglap, a szülés napjától az apa beadhatja az igényt szabira.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Senki nem tud segíteni?

Pmarcsi
Válasz idézéssel
Sziasztok!

KATA ev emelt összeget fizet 06 hótól,szülés várható ideje dec.20.November 1-től menne táppénzre csedet akkor nov 20-tól tud igényelni ha jól gondolom.
Neki is kell reglap,vagy a saját üf kapuján tudunk majd mindent intézni?
Férje mikor adja be a munkahelyére a apa napokra járó szabi igényt.
Még soha nem csináltam, ráadásul családtag a kisebbik fiamék.

Köszönöm a segítségeteket.

Pmarcsi
Válasz idézéssel
Hello!
Jó hát csak biztositott legyen,csed-re a szülő nő gyed-re a biztositott szülő jogusult anya vagy apa,
Válasz idézéssel
Tudna arra valaki válaszolni, hogy Gyed igényléséhez szükséges 365 napi biztosítási jogviszonynál a napi 2 órás munkaviszony is jó vagy napi 8 órának kell lennie?  A másik kérdésem, hogy a vér szerinti apa igényelhet Gyedet, ha az anya nem jogosult rá?
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Sziasztok! Egyik ismerősöm tanácsot kért tőlem a gyermekével kapcsolatban. Gyermeke nappali tagozatos egyetemista volt, tehát soha nem dolgozott még, amikor terhes lett. Most 3 éves a gyermek. Újabb gyereket terveznek, így abban kérte a segítségemet, mondjam meg, hogy járnak jobban. Napi 2 órára bejelentené saját cégébe, hogy  ellátásra jogosult legyen. Azonban az ellátást az apa venné igénybe, mivel neki nagy jövedelme van! Jó ez az ötlet? Esetleg van jobb? Ehhez én nem értek, max. az igényt tudom benyújtani. Előre is köszönöm a segítséget!
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Hello!
Közös megegyezéssel...
Válasz idézéssel
Sziasztok! Szeretnék segítséget kérni, hogyan járnánk el jogszerűen az alábbi ügyben. Dolgozónk 2019.09.06-tól GYES-en van, jelezte, hogy vissza jönne dolgozni H-P 8-16 órában. Cégünk tevékenységéből kifolyólag ezekkel a feltételekkel nem tudjuk visszavenni, így a munkavállaló azt mondta, hogy keres másik munkát. A gyermek még nincs 3 éves. Hogyan lehet megszüntetni szabályosan a munkaviszonyát? Köszönöm előre is!
Válasz idézéssel
Hát a 3.1-n leadott tp igényt visszadobták már hónapokkal ezelőtt....közbe rájöttem én is, hogy ez évekkel ezelőtti kedvezmény....azért vicc már komolyan az egész
Beadom így, talán lesz bennük annyi becsület, hogy a teljes kedvezményt figyelembe veszik. 
Köszönöm!
Válasz idézéssel
A 3.2-es nálam is ugyanez van,ez a 2012-es a 62500ft kedvezmény nem tudom miért esetleg küld be a 3.1-en vagy kérdezd meg onyf-t esetleg...
Válasz idézéssel
Szia Placebo!
3.2 verzió és beírni be tudom, de hibaüzenetben írja, hogy max. 62.500,- vehető figyelembe. 
Csatolom. 
Köszönöm!

Csatolt fájl(ok)
.pdf   hiba csed.pdf (Méret: 547.24 KB / Letöltések: 243)
Válasz idézéssel
Hello!
Simán betudom írni az egy gyerek utáni 66670ft-ot,a legfrissebb van letöltve a 3.1-es?
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Töltök egy foglalkoztatói igazolást csedhez. 3. lapon családi kedvezménynél beírtam, hogy eltartott gyermekek száma 1, ebből a kedvezményezett eltartott gyermekek száma 1. 
Na de mit írok az igénybe venni kívánt családi kedvezmény összegéhez? Mert azt írja, hogy a maximálisan beírható összeg 62.500,- ?????? Kimaradtam valamiből a családi kedvezmény összegét illetően? 
A nyomtatványt most töltöttem le, MÁK-os és muszáj kitölteni az összeget is. 
Köszönöm!
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Ha igényeltünk a szülés előtt szülési szabadságot 04.hó 01-től és a szülés várható időpontja 04.28 volt,
de a baba 05 hó 03-án született akkor mi a teendőnk??
Az lehet, hogy együttes CSED és GYED igénylést kell beküldeni?
köszi
üdv
Katla
Válasz idézéssel
köszönöm!!!!
Katla
Válasz idézéssel
Igen, ha valakinek a CSED folyósítása alatt megszűnik a jogviszonya un. passzív jogon és ugyanolyan összegben kaphatja tovább a CSED ellátást a határozatban szereplő "lejárati dátumig".

Ha ezt követően GYED et igényel akkor viszont már nem lesz biztosított.

Márpedig GYED-re (gyermekgondozási díj) főszabály szerint csak az jogosult, aki –Tbj. 5. § szerinti- biztosított (pl. munkaviszonyban áll) ÉS a szülést megelőző 2 éven belül rendelkezik legalább 365 biztosításban töltött nappal.

Van azonban egy másik szabály is, amely szerint jogosult lehet GYED-re az is, akinek nincs biztosítási jogviszonya, feltéve hogy az a CSED folyósításának az ideje alatt szűnik meg.

Ebtv. 42/A. § (1) Gyermekgondozási díjra jogosult

a) a biztosított szülő, ha a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt,

b) az anya, valamint a 40. § (4) bekezdésében meghatározott személy, aki részére csecsemőgondozási díj került megállapításra és a biztosítási jogviszonya a csecsemőgondozási díjra való jogosultságának időtartama alatt megszűnt, feltéve, hogy a csecsemőgondozási díjra való jogosultsága a biztosítási jogviszonyának fennállása alatt keletkezett és a gyermek születését megelőző két éven belül 365 napon át biztosított volt,

és a gyermeket saját háztartásában neveli.
"Kenderice Ákos is volt gyerek..."
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég