A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Számlázás
Sziasztok!

Adott egy közterület használati díj, mely díjat előre kell megfizetni xy cégnek. Tehát itt egy előlegszámlát kell kiadni és az időszak utolsó napjával kiadásra kerül majd egy 0-ás végszámla. A díjat a mai napon átutalással kifizették, de nem a fizetésre kötelezett cég, hanem a cég egyik alkalmazásában álló személy a számlaszámáról. Ilyenkor én kiadhatom az előlegszámlát a cégnek? Vagy a cég fizessen?
Válasz idézéssel
A bérbeadást a bejelentéskor külön - ha akarod - Áfa kötelessé lehet tenni, egyébként "gyárilag" mentes. Szerintem felesleges Áfá-ssá tenni.
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
gugu7 Írta:Szia Laci!
Az egyszerűség kedvéért javaslom, jelentsétek be 12T101 nyomtatványon, hogy anya az őstermelésen túl ingalan bérbeadással is foglalkozik. Ezt követően nyugodtan ki tud adni számlát(adózásra vigyázni) az őstermelői számlatömbjáben, azt az adószámot használva.

Szia Klári!

Köszönöm a hozzászólásod. Ezen felül még annyit lenne, hogy a számla áfás lehet, vagy alanyi mentes?
Köszönöm előre is.
Válasz idézéssel
Szia Laci!
Az egyszerűség kedvéért javaslom, jelentsétek be 12T101 nyomtatványon, hogy anya az őstermelésen túl ingalan bérbeadással is foglalkozik. Ezt követően nyugodtan ki tud adni számlát(adózásra vigyázni) az őstermelői számlatömbjáben, azt az adószámot használva.

Válasz idézéssel
Sziasztok!

Új vagyok itt. Nem vagyok hozzáértő, remélem jó helyen teszem fel a kérdést.
Segítségeteket szeretném kérni.
Édesanyám vásárolt egy üzleti ingatlant, amit kiadott bérbe. Édesanyámnak nincs vállalkozása. A bérlő könyvelője kéri, hogy a bérleti díjról minden hónapban édesanyám állítson ki számlát, mert a nélkül nem tudja lekönyvelni az összeget. A kérdésem az lenne, hogy édesanyám magánszemélyként állíthat-e ki számlát?
Másik dolog, hogy édesanyám őstermelő. Más forrásokból értesültem, hogy elvileg abba vehet fel ingatlan bérbeadására vonatkozó tevékenységi kört, és így már állíthat ki számlát a bérlő részére. Valós ez az információ?

Válaszotokat köszönöm.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

A fordított áfába tettem fel véletlenül a kérdésemet, mert ott volt szó a különböző áfa kulcsú előlegekről.
De alighanem ide jobban illik a kérdésem:

Sziasztok!

Én elvesztem ebben a 25 és 27%-os előleg/végszámla történetben.

előleget fizettek 2011-ben 25%-os áfával 100+25 = 125
Végszámla 2012-ben 27%-os áfával, de szintén 100e alappal.

Én a befogadó vagyok.

A számla elég hülyén néz ki amit kaptam, mert kézi számla, és a mindenhol "érték Áfa nélkül" rubrika van.

Tehát így szól a számla:

termék megnevezés áfa kulcs m.e. mennyiség egys.ár (áfa nélk.) érték (áfa nélk.)
xyz 27 db 1 100.000,- 100.000,-
- előleg 25 db -1 100.000,- -100.000,-

A végén minden nulla... sehol nincs a számlán bruttósítva egyik tétel sem, nincsen számszerűsítve egyik áfa sem, mert a számla végösszege az NULLA.

Jó lesz így ez a számla? (vagy mindkettő tételnél 25%-nak kellene lennie az áfa kulcsnak?)

És hogyan kell ezt lekönyvelni?!
Mert most a 2011-es zárás után az előlegen a nettó van.
Fogom a számlát és nettó módon lekönyvelem az előleg sort 353-ra illetve az anyagbeszerzést is nettó módon a 8-asba?
Áfa bevallásba ezt be kell tennem?

Köszönöm a segítséget!
Üdv. eragka
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Átalányadózó számláján az ÁFA tartalmat fel kell tüntetni?

üdv: Balázs
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Köszönöm, hogy válaszoltatok! Sajnos nem volt időm utána nézni, de valószínűleg a számviteli törv. változott. Így nyilatkoztattunk mindenkit, hogy a részünkre kiállított számláról, a számlát befogadó cég adószáma lemaradt. Eszerint ők sem tudták másképp, mint én. Egyébként pályázati elszámolásról van szó, addig nem utalnak, amíg nem pótoljuk ezt a "súlyos " hiányosságot!

Üdv.: Tercsi
Válasz idézéssel
Szia Tercsi!
Megnéztem az áfa tv. ide vonatkozó passzusát 169. §. Én is úgy értelmezem, hogy fordított áfánál és közösségen belüli értékesítésnél kell. Relmélem nem értelmezem félre, mert mi sem kérjük a vevő adószámát.
Kérték pályázat elszámolásnál?
Válasz idézéssel
Tercsi, legjobb tudomásom szerint nem kötelező normál esetben, elegendő a név és a cím (de az jó legyen, még egy betűnyi elírás se legyen benne).
Üdv.: Anita
"Örökké nem eshet"
Válasz idézéssel
Segítséget szeretnék kérni abban, hogy a számlán kötelező-e szerepeltetni a vevő adószámát? Én eddig úgy tudtam, hogy csak milliós tételeknél és fordított áfázásnál. Pályázat elszámolásról van szó!

Köszi: Tercsi
Válasz idézéssel
Kedves Alba!

Nagyon szépen köszönöm a segítségedet.

További jó munkát.

Üdvözlettel, Amrina
Válasz idézéssel
Szia! Szerintem nem ütközik.
A lényeg, hogy a számlán belül történt események korrektek legyenek, azaz
az előlegnél: teljesítés nap = a pénz átvételének napjával;
a termék értékesítésnél: a teljesítés napja = az áru átadás-átvétel napja (pl. szállítólevélen igazolt átvétel dátuma), stb.
És ezek az események igazolhatóak legyen.

A könyvelése egyáltalán nem bonyolult.
Üdvözlettel! A l b a
Válasz idézéssel
Kedves Alba!

Az általam használt számlázó program nem tünteti fel külön, hogy az elkészített számla előleg számla, így ha jól értelmezem, nem számlázok rosszul abban az esetben sem, ha az előleget több termékkel együtt számlázom le. Könyvelés szempontjából nem épp a legszerencsésebb, de jogszabályba nem ütközik ??!!
Válasz idézéssel
Szia Amrina!

Sokféle válasszal lehet szolgálni.
Az egyik válasz, hogy van olyan számlázóprogram, amelyik a számla tetejére a mai napig odaírja, hogy előleg számla. Akkor nyilván külön számlázandók a kérdésedben írt a tételek.

A pénz átvétel napja az előleg számla teljesítésének napja. Ezért elvileg írhatsz egy számlában többféle tételt is, pl. az egyik átvett előlegről szólhat.
Inkább csak a számla kezelhetősége, célszerűsége, vagy az előleg és a hozzákapcsolódó szállítási szerződés, vagy megállapodás könnyebb összepárosíthatósága miatt célszerű külön számlát kiállítani előlegről.
Én külön írnék az előlegről.

A végszámlában - ha a kérdésed arra irányult volna -, akkor a teljes vételárat fel kell tüntetni, majd mínusszal a kapott (vagy adott) előleg értékét. Akkor sem kötelező egyben, de külön nem logikus, szerintem.
Üdvözlettel! A l b a
Válasz idézéssel
Tisztelt Fórumozók!

Számlázással kapcsolatban kérnék segítséget.
Az előleg számla csak az előleg összegét tartalmazhatja vagy vásárlás esetén az előleget a vásárolt termékkel együtt, egy számlán is leszámlázhatom? Könyvelés és számla elszámolás szempontjából van-e jelentősége, hogy más tétel is szerepel -e azon a számlán?

Válaszotokat előre is köszönöm.

Üdv, Amrina
Válasz idézéssel
Szia Cili!

Termékértékesítéskor számlát kell kibocsátani, a szállítólevél csak az ügylet teljesítését bizonyítja. Ha az eladó valamiért mentesül a számlakibocsátás alól, akkor nyugtát kell kibocsátania. ÁFA tv. 159-178.§
A mazochisztikus jellemvonás nem alapfeltétele annak, hogy könyvelő legyél. Ugyanakkor hihetetlenül sokat segít.

Kriszta
Válasz idézéssel
Sziasztok!

A következő kérdésre kérnék választ:
Tűzifa vásárláskor számlaadási kötelezettsége van az eladónak, vagy pedig elég a szállító levél kiállítása és átadása?
Köszönöm
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Segítsetek kérlek, számla kiállításának helyes módjával kapcsolatban.

A cég főleg külföldre számláz, ezért angolul szeretné kiállítani a számláit. Ez idáig ugye nem gond. Viszont szeretné megkülönböztetni a termelés számláit, az egyéb számláitól, azaz jelen esetben lenne egy "invoice" ami a cég profiljával kapcsolatos, valamint egy "debit note" ami az egyéb számlázott dolgokat tartalmazza pl. telefon számla áthárítása munkavállalóra. Ezt így meg lehet-e oldani szerintetek? Itt a számlával egy tekintet alá eső okirat gyakorlatára gondok.
Másik kérdésem:
Helyesbítő számlának - vagy már módosítónak hívják? - idén hogyan kell kinéznie? Még mindig fel kell tüntetni az eredeti tételt negatívan, utána tételt helyes összegben és a végösszeg maga a korrekció? Vagy elég csak a korrekciót feltűntetni és hivatkozni az eredeti számlaszámra?

Esetleg tud valaki egy jó összefoglaló anyagot ezzel kapcsolatban?

Nagyon köszönöm!
Válasz idézéssel
Bocs ... a köszi lemaradt
Katla
Válasz idézéssel
Szia Klári!
Igen az árf.különbözet is lesz, de az már az én dolgom, nem az ügyvezíré.
Üdv Katla
Katla
Válasz idézéssel
Szia Katla!

Szerintem nincs, ha csak az árf. különb. elszámolását nem vesszük ide.

Válasz idézéssel
Sziasztok!
Ha egy átutalásos EUR-ban kiállított számlát a vevő amikor Mo-ra érkezik készpénzzel, Ft-tal egyenlít ki, és erről
kiállítanak egy bevételi ptárbizonylatot ez így rendben van, vagy van még valami teendő ??????
Köszi
Katla
Válasz idézéssel
kati1012 Írta:Sziasztok!

A közzétételi díj esetében is van olyan eset amikor eltér a kötelezett és a befizető. A számlát nem a befizető kapja, hanem aki a közzétételre kötelezett.
Gondolom azért van valami papír mindkét cég könyvelésében erről (mert különben mi alapján lenne kifizetett számla az egyiknél, és hova könyveled a kifizetést a másiknál).
"Örökké nem eshet"
Válasz idézéssel
Jó, jó, az adócsalás kicsit durva kifejezés volt, de alapvetően ne az legyen a gyakorlat, hogy más fizet, mint akinek a nevére szól a számla. Esetleg ha szerződésben rögzítik, hogy ki fizet, ki helyett, talán engedményezésnek hívják ezt, de nem vagyok jogász. Egyébként pedig felmerülnek mindenképp adózási problémák, ha valaki kifizeti a másik számláját.
Apropó, az én bármilyen számlámat nem fizetné ki valaki? Wink
"Örökké nem eshet"
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 3 Vendég