A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Fejlesztési tartalék
Ha egy kft. tavaly megkezdett egy beruházást, de még nem lett aktiválva, akkor megteheti-e azt, hogy a 2009.évi eredményéből fejlesztési tartalékot képez és erre a beruházásra használja fel? Az építőipari kivitelező számlája 2009.12.01-es teljesítésű, fizetési határidő 2010. január 31. Üzembehelyezés még nem volt.
Válasz idézéssel
Kedves Monik!

Köszönöm a segítséget!!

Ildi

monik Írta:Bocsi lányok! pongyolán fogalmaztam :oops:

"29/I. § (5) bekezdése [melyet a közteherviselés rendszerének átalakítását célzó törvénymódosításokról szóló 2009. évi LXXVII. törvény 44. §-a iktatott be] ezzel összefüggésben arról rendelkezik, hogy a 2008-as beszámolóban lekötött tartalékként kimutatott fejlesztési tartalék feloldására rendelkezésre álló időtartam – ha annak egyéb törvényi feltételei fennállnak – hat adóév, azzal, hogy ahol a Tao. tv. 7. § (15) bekezdésének rendelkezése négy adóévet említ, ott hat adóévet kell érteni. A hivatkozott szabály értelmében azon lekötött tartalék összegét, amelyet az adózó a 2008-as beszámolójában jogszerűen mutatott ki [akár azért, mert a 2008. adóévben képezte, akár azért, mert korábban képezte, de még nem használta fel (teljesen) és az adómentes felhasználás határideje még nem járt le], a képzés adóévét követő hatodik adóév végéig kell a Tao. tv.-ben meghatározott célokra felhasználnia." (Önadózó)

Viszont Ildi kérdése a 2008-ban képzett fejlesztési tartalékra vonatkozott, így hat év.
Válasz idézéssel
Nem azért Monik, de én már mindent elképzelhetőnek tartok. Lassan már nem lesz olyan törvény, amibe bele nem suvasztanak egy kis adómódosítót.
Ha a puszik esõcseppek, egy tengert küldök, Ha az ölelés falevél, egy erdõt küldök Nektek.
Válasz idézéssel
Bocsi lányok! pongyolán fogalmaztam :oops:

"29/I. § (5) bekezdése [melyet a közteherviselés rendszerének átalakítását célzó törvénymódosításokról szóló 2009. évi LXXVII. törvény 44. §-a iktatott be] ezzel összefüggésben arról rendelkezik, hogy a 2008-as beszámolóban lekötött tartalékként kimutatott fejlesztési tartalék feloldására rendelkezésre álló időtartam – ha annak egyéb törvényi feltételei fennállnak – hat adóév, azzal, hogy ahol a Tao. tv. 7. § (15) bekezdésének rendelkezése négy adóévet említ, ott hat adóévet kell érteni. A hivatkozott szabály értelmében azon lekötött tartalék összegét, amelyet az adózó a 2008-as beszámolójában jogszerűen mutatott ki [akár azért, mert a 2008. adóévben képezte, akár azért, mert korábban képezte, de még nem használta fel (teljesen) és az adómentes felhasználás határideje még nem járt le], a képzés adóévét követő hatodik adóév végéig kell a Tao. tv.-ben meghatározott célokra felhasználnia." (Önadózó)

Viszont Ildi kérdése a 2008-ban képzett fejlesztési tartalékra vonatkozott, így hat év.
Nyugalom! A világmindenség azt sem tudja, hogy létezel.
Válasz idézéssel
Sziasztok !

Én is csak a 2008-ban képzettre értem a 6 év felhasználási lehetőséget
29/I § (5)

Üdv.
Azért ne feljetsd el, hogy az Életben vannak csodálatos dolgok is !

Kicsi
Válasz idézéssel
Eddig úgy tudtam, csak a 2008. dec 31-ig megképzett fejlesztési tartalék felhasználási ideje 6 év, a 2009-ben képzendőé maradt 4 év. Vagy ezt is módosították volna? elképzelhető.
Ha a puszik esõcseppek, egy tengert küldök, Ha az ölelés falevél, egy erdõt küldök Nektek.
Válasz idézéssel
Ildi!
Igen ez "előrehozott écs" (az adótv. szerint számított écs a fejlesztési tartalékkal összegével indul),
Nem csak új eszközökre,
Idéntől már 6 év alatt kell felhasználni
A fejlesztési tartalékot az eszköz üzembehelyezésekor feloldod, T414-K413

A TAO. tv. 7§(15) bek. olvasd el!
Nyugalom! A világmindenség azt sem tudja, hogy létezel.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Kérlek benneteket adjatok tanácsot! Az egyik cégnél 2008 évben fejlesztési tartalékot
képeztünk. Ismereteim szerint ez egy u.n. előrehozott értékcsökkenés /?/, ezen
kivül még ezt csak új eszköz beszerzésénél vehetem figyelembe /?/ és négy év alatt
használhatjuk fel.

- tehát használt lakóingatlan vásárlásakor nem?
- a fejlesztési tartalékot csak az értékcsökkenéssel csökkenthetem?
- esetleg ha van még valami nagyon fontos amire oda kellene figyelnem
légyszi írjátok meg.

Köszi

Ildi Confusedah:
Válasz idézéssel
A második verziód a helyes (szvsz).
kati
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.feketemonika.hupont.hu/1/monika-tortenete">http://www.feketemonika.hupont.hu/1/monika-tortenete</a><!-- m -->
Válasz idézéssel
Ha van a fejlesztési tartalékban, teszem azt 1 milla. Vesz egy tárgy eszközt 5 milláért, amit 33%-kal értékcsökkenthet. Hogy kell számolni?
1. Az 5 millából levonja a fejlesztési tartalékot, és a maradék 4 millát csökkenti 33%-kal és minden évben 1,32 millát számol el társasági adótörvény szerint vagy.
2. Az első évben leírhatna a társasági értékcsökkenés szerint 5 milla x 0,33 = 1,65. De mivel 1 milla volt a fej. tartalékban így a felhasználás évében csak 0,65 millát számol el. a többi évben a 1,65 millát.

Előre is köszönöm

Enikő
Válasz idézéssel
Köszönöm gugu7, ez jó hír!!!!!!
Válasz idézéssel
Szia Éva!
Igen!
Ide másolom a Számviteli levelek e tárgyban kiadott tájékoztatóját. Nyomtasd ki és jól tedd a mérleg mellé! Big Grin A válasz 2006-os, de él csak a 25% már 50%.

2700. Fejlesztési tartalék képzése negatív eredménytartalék mellett
Kérdés: A fejlesztési tartalék képzésével több kérdésre adott válasz foglalkozik. Nem találtam azonban arra egyértelmű választ, lehet-e fejlesztési tartalékot képezni akkor, ha az eredménytartalék negatív előjelű?

A fejlesztésitartalék-képzés feltételeit és korlátait a Tao-tv. szabályozza. A Tao-tv. 7. §-a (1) bekezdésének f) pontja alapján az adózás előtti eredményt csökkenti a fejlesztési tartalék.
Fejlesztési tartalék az eredménytartalékból az adóévben a lekötött tartalékba - ilyen jogcímen - átvezetett összeg, amelyet a vállalkozó az adóév utolsó napján lekötött tartalékként mutat ki.
A fejlesztési tartalék legfeljebb az adózás előtti nyereség 25 százaléka és legfeljebb adóévenként 500 millió forint lehet.
A Tao-tv. a fejlesztési tartalék képzésével kapcsolatosan további követelményeket nem támaszt.
Az Szt. 38. §-a (3) bekezdésének g) pontja alapján a más jogszabály szerint vagy a vállalkozó saját elhatározása alapján lekötött tartalékot (ilyen a fejlesztési tartalék is) az eredménytartalékból kell lekötni és a lekötött tartalékba átvezetni.
Az Szt. 38. §-ának (5) bekezdése alapján ezt az átvezetést akkor is el kell végezni, ha a lekötött tartalék növekedése miatt az eredménytartaléknak negatív lesz az egyenlege vagy negatív egyenlege nő.

A leírtakból következően a fejlesztési tartalék képzésénél csak a Tao-tv. előírásaira kell figyelemmel lenni. A fejlesztési tartalék képzésének nem akadálya az, ha az eredménytartalék számlának Tartozik egyenlege van.[b]
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Sziasztok, szeretném megtudni, hogy negatív eredménytartalék esetén is képezhető-e fejlesztési tartalék?
Hálás lennék ha valaki meg tudná mondani, nem találtam erre vonatkozóan konkrét leírást.
Köszönöm
Éva
Válasz idézéssel
Köszi!
A 0853 509.soránál: a nyilvántartásba vétel kezdő évének a bevallás benyújtásának évét kell tekinteni.....az zavart, hogy a lekötés éve (2008) és a nyilvántartásba vétel éve (2009) ugyanazt az évet kell-e érteni....remélhetőleg a 4 évnél hamarébb úgyis elkölti!
CARPE DIEM! (Élj a mának!-de csak könyvelünk, bevallunk, adózunk...)
Válasz idézéssel
Szia Rozi !

Az első kérdésedre szinte magad válaszoltál " a lekötést követő 4 adóévben, tehát ha 2008.-ban képezel fejlesztési tartalékot akkor 2009-2010-2011-2012. dec.31-ig fel kell használnod.

Második kérdés, nyugodtan vehet belőle több tárgyi eszközt is, nem kell egy nagy, lehet több kisebb összegű is.

Üdv.
Azért ne feljetsd el, hogy az Életben vannak csodálatos dolgok is !

Kicsi
Válasz idézéssel
Egy kis segítséget kérnék az EGYÉNI VÁLLALKOZÓ fejlesztési tartalékához:
-lekötés évét követő négy adóévben kell felhasználni: ez azt jelenti, hogy most a 2008. évi adóbevallásban köt le először, akkor 2009-2010-2011-2012 dec. 31-ig kell elkölteni vagy a lekötés évének a bevallást követő év számít, és igy 2013. dec 31. a határidő?
-nem kell egy beruházással elkölteni? ( a neten talált példák mind olyanok, hogy lekötött 1M-ot, vásárolt 1,2M-ért, ezt hogy kell kivezetni, fordított példákat nem hoz, hogy el lehet-e költeni több eszközbeszerzésre is,lekötött 1M-ot vásárolt 400e-ért, majd a következő évben 200e-ért és így tovább...)
Köszönöm! Rozi
CARPE DIEM! (Élj a mának!-de csak könyvelünk, bevallunk, adózunk...)
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég