A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Őstermelő
Mi is ezt mondtuk, de legalább megerősített a döntésben.
Válasz idézéssel
Szia Mindenki!

Megkérdeztem a NAV-ot, bemásolom a választ Big Grin

"Tisztelt Ügyfelünk!

Hivatalunkhoz érkezett megkeresésére az alábbi tájékoztatást adjuk.

A családi gazdálkodó, mint őstermelő az összevont adóalapba tartozó jövedelmének megállapításához az értékcsökkenési leírást a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (Szja tv.) 3. számú mellékletének III. fejezete alapján számolja el.

E jogszabályhely alapján jelenleg a kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszközökre, nem anyagi javakra csak a mezőgazdasági őstermelő jogosult értékcsökkenési leírást elszámolni. Ennek során a mezőgazdasági őstermelő az egyéni vállalkozóra vonatkozó rendelkezéseket alkalmazza, azzal az eltéréssel, hogy az adóév utolsó napján az erre a célra létesített nyilvántartásban családi gazdálkodóként bejegyzett magánszemély és a családi gazdaságban nem foglalkoztatottként közreműködő családtagja a családi gazdaság részét képező, vagy ahhoz tartozó tárgyi eszköznek, nem anyagi javaknak az üzembe helyezés időpontjára megállapított beruházási költségét - választása szerint - az üzembe helyezés adóévében jogosult egy összegben költségként elszámolni.

A családi gazdálkodó tehát a beszerzett tárgyi eszköz értékcsökkenési leírását az egyéni vállalkozókra vonatkozó szabályok alapján számolhatja el.
Az Szja tv. 11. számú mellékletének II/2. f) pontja szerint a bányaművelésre, a hulladéktárolásra igénybe vett földterület, telek és a melioráció kivételével nem számolható el értékcsökkenési leírás a földterület (termőföld), a telek, a telkesítés, az erdő, a képzőművészeti alkotás (kortárs képzőművészeti alkotás kivételével) beszerzési ára után. Amennyiben a tárgyi eszközhöz telek is tartozik, a telek beszerzési költségét el kell különíteni.

Azonban e melléklet II/7. pontja arról rendelkezik, hogy a II/1. – 5. pontban foglaltaktól függetlenül a tevékenységéhez jogszabály vagy nemzetközi szerződés rendelkezése alapján kapott támogatás igénybevételével vásárolt tárgyi eszköz beszerzési árának azt a részét, amelyet a támogatás összegéből fedezett a magánszemély, az üzembe helyezés időpontjában értékcsökkenési leírás címén kell elszámolni. E szabály vonatkozik az értékcsökkenési leírásból kizárt tárgyi eszközökre is.

Kérdésére összefoglalóan tehát a válasz az, hogy – a költségek fedezetére vagy fejlesztési célra folyósított támogatásból jogszerűen megvalósított beruházás esetének kivételével - a termőföld beszerzési árát nem számolhatja el egy összegben, illetve értékcsökkenési leírást sem számolhat el azzal kapcsolatban.

Tájékoztatjuk, hogy a válaszlevélben részletezettek szakmai véleménynek minősülnek, kötelező jogi erővel nem bírnak.

Tisztelettel:

Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Központi Irányítás
Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály"
Válasz idézéssel
Hello!
Szerintem igazatok lesz nem lehet egyben elszámolni, ahogy egyre többet olvasok utána ez jön le belőle,de ha van idő megkéne kérdezni a Nav-ot.

http://forum.adoforum.hu/viewtopic.php?f=13&t=2205
Válasz idézéssel
A kettőt együtt kell nézni (nincs erősebb). Abból kell kiindulni, hogy az eszköz értékcsökkenés alá vonható-e. Ha igen, akkor lehet egyösszegű elszámolás. Miután a termőföld nem vonható értékcsökkenés alá, így az egyösszegű elszámolás sem lehetséges. Egy kivétel van, amit Mónika írt, ha kifejezetten termőföld vásárlásra kapott támogatást, akkor a támogatással azonos összegben számolhat el értékcsökkenést.
Válasz idézéssel
"Nem számolható el értékcsökkenési
leírás a földterület, a telek, a telkesítés, az erdő beszerzési (előállítási) költsége
után. Az őstermelői tevékenység folytatásához vásárolt földterület beszerzési ára
a költségek között nem érvényesíthető, de a támogatás igénybevételével vásárolt
tárgyi eszköz beszerzési árának azt a részét, amelyet a támogatás összegéből
fedezett a magánszemély, az üzembe helyezés időpontjában értékcsökkenési
leírás cimén kell elszámolni. Ez a gyakorlatban azt is jelenti, amennyiben a termő-
föld értékesítésre kerülne, akkor a bevétellel szemben a beszerzési árnak azt a
részét érvényesítheti a magánszemély, amelyet az értékesítés időpontjáig a költ-
ségei között még nem számolt el."
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Köszönöm a válaszokat Big Grin. Amint látom, természetesen ez sem teljesen egyértelmű Sad . Egyik helyen igen, másik helyen nem... Én is a Placebo által leírtakra gondoltam, de nem tudom melyik jogszabály erősebb.
Válasz idézéssel
Én ezt találtam:
 A bányaművelésre, a hulladéktárolásra igénybe vett földterület, telek és a melioráció kivételével nem számolható el értékcsökkenési leírás a földterület, a telek, a telkesítés, az erdő, a képzőművészeti alkotás (kortárs képzőművészeti alkotás kivételével) beszerzési ára, az előállítási költsége után. Amennyiben a tárgyi eszközhöz telek is tartozik, a telek beszerzési költségét el kell különíteni.
Válasz idézéssel
Na megtaláltam szja 3.mellék III/1 pontja
Kizárólag üzemi célt szolgáló tárgyi eszközökre, nem anyagi javakra csak a mezőgazdasági őstermelő jogosult értékcsökkenési leírást elszámolni. Ennek során a mezőgazdasági őstermelő az egyéni vállalkozóra vonatkozó rendelkezéseket alkalmazza, azzal az eltéréssel, hogy az adóév utolsó napján az erre a célra létesített nyilvántartásban családi gazdálkodóként bejegyzett magánszemély és a családi gazdaságban nem foglalkoztatottként közreműködő családtagja a családi gazdaság részét képező, vagy ahhoz tartozó tárgyi eszköznek, nem anyagi javaknak az üzembe helyezés időpontjára megállapított beruházási költségét - választása szerint - az üzembe helyezés adóévében jogosult egy összegben költségként elszámolni.
Válasz idézéssel
Én is úgy tudom, bár nem olvastam el az információs füzetet /még/ de föld területre, termőföldre, erdőre nem lehet értékcsökkenést elszámolni.
Válasz idézéssel
Úgy tudom, nem változott: termőföldre értékcsökkenést nem lehet elszámolni, egyösszegű sem lehetséges.
Válasz idézéssel
A Nav infos füzetben azt olvastam hogy igen ellehet számolni egyben a beruházás költségét.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Családi gazdálkodó termőföldet vásárol. El lehet számolni egy összegben költségként?
Válasz idézéssel
Hello!
Ha főállású a katás akkor biztosított mint katás igy családi gazdaságban mint őstermelő nem lesz biztosított,eho meg ha nyilatkozatot tesz a 4 milláig bevétel 5 százalékának a 14 százaléka,a katásként elért tevékenysége után nem kellene ehot fizetni de itt mint őstermelő adózik két külön dolog a családi gazdálkodó meg a katás..
Válasz idézéssel
Oké, akkor a nem mezőgazdasági rész megy simán ahogy eddig KATA szerint. Kérdés továbbra is az, hogy a mezőgazdasági rá eső bevétel alapján fizet járulékot? 

Mert ezt olvasom:
"Aki a családi gazdálkodó tevékenységét mezőgazdasági őstermelőként végzi, a társadalombiztosítást szabályozó törvény[1]2007. január 1-jétől hatályos módosítása alapján főszabály szerint biztosítottá válik. 
Ettől eltérően, nem esik biztosítási kötelezettség alá:
-  a közös őstermelői igazolvány alapján őstermelő kiskorú személy és a gazdálkodó család kiskorú tagja, 
-  aki más jogcímen már biztosított (kivéve: díj ellenében munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyok, pl bedolgozói, megbízási, segítő családtagi viszonyok; sem a választott (vezető) tisztségviselő), "

A második pont nem érvényes a KATA-s ra? 

ÉS mi a helyzet az EHO-van. Azt fizet a katás családi gazdálkodó.
Válasz idézéssel
Hello!
A katás dolgozhat mint csalási gazdálkodó de az itt megszerzett jövedelmére alkalmazhatja az őstermelőkénti adózást, amit meg a katás tevékenységéből szerez arra meg a katát külön kell választani a jöv/költségeket.
Válasz idézéssel
Az elsőnél a minbér után megfizetett járulékkal vagy a kistermelő után megfizetett járulékokkal csökkentheti az EHO-t , a kiskoru nem lesz biztositott igy nem fizet járulékot nincs mit levonnia az 5%-nak a 14%-ból vagyis többet fizet mint a főállású.

A másodiknál az őstermelő nem lehet KATA-s csak EV, Ő nem adózhat őstermelőkét...

Lehet rosszul fogalmaztam. Mindkettőnél egyszerűsített nyilatkozat van. A főállású őstermelőnél ekkor a bevétel 20% a a jaárulékalap, és az ehoalap a járulékalappal csökkenthető. Ez nem is kérdés. 
A a kiskorú nem lesz biztosított ez is tiszta sor, nincs járulékfizetés, ezek szerint az ehot fizeti a kiskorú. 

A másodiknál a családi gazdaság vezetője nem Kata-s, csak tagként kerülne be KATA-s vállalkozó. Ezt sem lehet? A családi gazdaság vezetője főállású őstermelő, a két kiskorú nyilván nem őstermelő, más nem lehet a családi gazdaság tagja ha nem őstermelő? 

Ha ez nem járható út, akkor 3. verzió lehetne, hogy a két kiskorú mellé egy nyugdíjas kerülne be a családi gazdaságba. Ekkor ha jól gondolom, a kiskorúhoz hasonlóan járulékfizetés nincs, de eho lesz.
Válasz idézéssel
Hello!
Az elsőnél a minbér után megfizetett járulékkal vagy a kistermelő után megfizetett járulékokkal csökkentheti az EHO-t , a kiskoru nem lesz biztositott igy nem fizet járulékot nincs mit levonnia az 5%-nak a 14%-ból vagyis többet fizet mint a főállású.
A másodiknál az őstermelő nem lehet KATA-s csak EV, Ő nem adózhat őstermelőkét...
Válasz idézéssel
Családi gazdaságok adózásával kapcsolatban szeretnék kérdezni, két elég speciális esetet. 

Első verzió (3 tag):

Családi gazdaság vezetője: főállású őstermelő
Tagok: 2 kiskorú

A bevétel alapján egyszerűsített nyilatkozatot lehet tenni. 
Ebben az esetben a családi gazdaság vezetőjének nincs szja kötelezettsége, járulékfizetési kötelezettsége van (csökkentve a családi járulékkedvezménnyel), Eho fizetési kötelezettsége lehet de itt az EHO alap csökkenthető a járulék alapjával. 

Kiskorúaknál sem jelenik meg SZJA, járulékfizetési kötelezettségük nincsen (mert kiskorúak), de EHO-t kell fizetniük? (rájuk eső bevétel 5%15%-a) Mivel itt nincs járulékfizetés (tudtommal) így az EHO-t nem lehet csökkenteni a járulékalappal. Ezt a részét nem értem. 
(ez az első kérdés)

Második verzió (4 tag):

Családi gazdaság vezetője: főállású őstermelő
Tagok: 2 kiskorú, 1 KATA-s vállalkozó

Az előző példában szereplő 3 tagra ugyanaz a szituáció ha jól gondolom:

A bevétel alapján egyszerűsített nyilatkozatot lehet tenni. 
Ebben az esetben a családi gazdaság vezetőjének nincs szja kötelezettsége, járulékfizetési kötelezettsége van (csökkentve a családi járulékkedvezménnyel), Eho fizetési kötelezettsége lehet de itt az EHO alap csökkenthető a járulék alapjával. 

Kiskorúaknál sem jelenik meg SZJA, járulékfizetési kötelezettségük nincsen (mert kiskorúak), de EHO-t kell fizetniük? (rájuk eső bevétel 5%15%-a)
(ez az első kérdés)

A 4. tag KATA-s vállalkozó. Vele mi a helyzet, kell a családi gazdaság rá eső bevétele alapján járulékot fizetni? És EHO-t? 
Itt megint nem világos lesz-e nála járulékalap, és ezzel csökkentehető-e az EHO alap. 

Röviden az a kérdés, kiskorúnál illetve KATA-s vállalkozóvál lesz-e járulékalap, kell-e fizetni járulékot, kell-e fizetni EHOT, és csökkenthető-e az EHO alapja a járulék alapjával.
Válasz idézéssel
<!-- m --><a class="postlink" href="http://adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Fiatal_gazda_tamogatast_kapott__igy_tudja_e_7PAD77">http://adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Fi ... a_e_7PAD77</a><!-- m -->

Tehát écs arányosan számít bevételnek.
Mivel a termőföldre nem számolhatsz el écs-t, így a rá kapott támogatás egészen a könyvekből történő kikerülésig nem lesz bevétel.
Nyugalom! A világmindenség azt sem tudja, hogy létezel.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Fiatal gazda pályázattal kapcsolatosan szeretnék kérdezni.Hogyan számolom el szja-ban a pályázat bevételével szemben pl.termőföld vásárlást,vagy pl.traktor vásárlást?
Üdvözlettel:Hani :
Válasz idézéssel
Bényiné Írta:Sziasztok!

Tudnátok abban segíteni, hogy főállású őstermelő ha új tevékenységet szeretne felvenni azt hová
kell bejelenteni? NAV vagy NÉBIH? Milyen nyomtatványon?

Előre is köszönöm!!

Szia !

Szerintem a NAV felé a 16T101-en.

üdv: Móni
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Tudnátok abban segíteni, hogy főállású őstermelő ha új tevékenységet szeretne felvenni azt hová
kell bejelenteni? NAV vagy NÉBIH? Milyen nyomtatványon?

Előre is köszönöm!!
Válasz idézéssel
Láttátok?
Új határidő juli 15.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.nak.hu/kamara/kamarai-hirek/orszagos-hirek/91874-julius-15-re-modosult-a-tagdijbevallasi-hatarido">http://www.nak.hu/kamara/kamarai-hirek/ ... i-hatarido</a><!-- m -->
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Nos, tényleg ott van nekem is, és biztos hogy előtte nekem is üres volt minden a korábbi tevékenységek alatt. Most varázsolták oda a biztonylatot. Köszi.
Válasz idézéssel
Nekem ma válaszoltak. A beküldött tagdíjbevallás a "Korábbi tevékenységek" fül alatt található és letölthető pdf-ben. Tényleg ott van, de korábban biztos nem volt ott, mert mindent megnéztem..
Móni
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég