A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Export
Köszönöm Kávé!
Éljen az adminsztráció! Szívjanak a tisztességesek! :evil:
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
gugu7 Írta:Barátaim!
Ma az egyik sorozatban EU-s exportot teljesítő, egyébként igen gondos ügyfelünk egy csomó a 2007-es APEH állásponton túli igazolás halmazzal jelent meg nálunk.

Azt mondja, hogy a belföldi nagykerek nem vagy igen nehezen szolgálják ki a környező EU-s cégek képviselőit. A vásárláskor a számla szerinti áron felül, kauciós szerződést kötnek a vevővel, a 25% Áfát letétbe helyeztetik és amikor a kiszállítást igazoló CMR-rt lepecsételve visszakapják visszafizetik a kauciót. Ezt akkor is teszik, ha az eladó a saját fuvareszközével szállítja ki az országból az árút. Ezen felül - kapaszkiodjatok - a külföldi cég könyvelőjétől nyilatkozatot kérenek, hogy ott az árút bevételezték és be fogják a helyi MWS-t vallani.

Találkoztatok már ilyennel?

Szia!
Igen, -igaz hogy csak hallomásból, Csátaljay Zsuzsa ÁFA konferenciáján. Sőt, még a külföldi cég vezetőjétől egy aláírt és lehetőleg pecsételt nyilatkozat, hogy ki van felhatalmazva az áru bevételezésével kapcsolatos nyilatkozat kiadására.
A magyar adóhatóság akkor is vitathatja a külföldi értékesítés áfa mentességét, ha a másik országban a beszerzés után a hozzáadott érték adót a vevő befizette, és lejelentette.
A kellő körültekintés körülbelül úgy néz ki, amit leírtál, és az érdekelt cég alkalmaz.
Ha egy adóhatósági eljárás során vitatható az áru országból való kivitele, akkor a fenti nyilatkozatot - pótlólag, az eljárás ideje alatt - feltétlenül be kell szerezni, és az adóhatóságnak átadni.
Zs.
Válasz idézéssel
Köszönöm nektek!

Válasz idézéssel
Szia Klári!
2007.02.16.-án jelent meg egy APEH tájékoztató ("A termék más tagállamba történő kiszállítása igazolásának módja Közösségen belüli adómentes értékesítés esetén") arról, miként kell/kellene igazolni, hogy az értékesített áru az EU-s partnernél célba ért. Ennek a tájékoztatónak az utolsó része tartja célszerűnek az ÁFA összegének megfelelő óvadék kérését.
1-2 évvel ezelőtt az egyik Ügyfelem is kért óvadékot az igazolások megérkezéséig, de hamarosan be kellett szüntetniük, mert más beszerzési forrást kerestek az EU-s partnerek. Így maradt a "bírkózás", hogy a fuvarokmányok visszakerüljenek.

Kivonat az APEH Tájékoztató utolsó részéből:
"Gyakran előfordul, hogy az eladónak nincsen ráhatása a vevőre a kiszállítást igazoló okmányok megszerzése tekintetében.
Ez a probléma ugyanakkor áthidalható, ha az eladó a vevővel történő szerződéskötés során egyik szerződési feltételként rögzíti a fuvar- és/vagy egyéb okmányok visszajuttatását illetve, ha az általános forgalmi adó összegének megfelelő óvadékot kér a vevőjétől arra az esetre, ha az okmányokat nem kapja vissza időben
."
"Nekem a sorsom az, hogy megélhetem, amire vágyom és amire nem,
S ha választhatok, a holnap szebb legyen..."
Válasz idézéssel
Szia Klári!
Gondolom az ilyen óvatos céget már jól megvághatta az apeh, mert korábbi EU-snak mondott kiszállításairól kiderült, hogy nem hagyták el az országot (vagy csak nem tudta igazolni) és rá kellett volna tennie a magyar áfát.
Szerencsére még nem találkoztam ilyennel.
A CMR kell, és ha máshogy nem tudja behajtani, akkor még meg is értem, de azért amikor az eladó kamionjával megy ki a cucc, akkor már feleslegesnek tartom. Viszont ez a nyilatkozatosdi kezd egyre népszerűbb lenni, úgy látszik. Pedig szerintem hülyeség, mert ha meg is van a német/szlovák/román/angol stb. nyelvű nyilatkozata, akkor utána még hiteles fordíttatást is készít róla? (Mert hogy az idegen nyelvűvel csak tapétázhatja a falat, de az apeh nem fogja elfogadni, abban biztos vagyok.) Aztán meg csodálkoznak a cégek, ha ennyi hercehurca után az EU-s ügyfelek inkább máshonnét rendelnek?
Érdekes, mert a múltkor tőlünk egy harmadik orságos partnerünk olyan igazolást kért, hogy mi Magyarországon bejegyzett adóalanyok vagyunk, nem tudtam jobbat kitalálni, mint egy illetőségigazolást, ettől meg is nyugodtak, de fogalmam sincs, mire kellett nekik.
Üdv.: Anita
"Örökké nem eshet"
Válasz idézéssel
Barátaim!
Ma az egyik sorozatban EU-s exportot teljesítő, egyébként igen gondos ügyfelünk egy csomó a 2007-es APEH állásponton túli igazolás halmazzal jelent meg nálunk.

Azt mondja, hogy a belföldi nagykerek nem vagy igen nehezen szolgálják ki a környező EU-s cégek képviselőit. A vásárláskor a számla szerinti áron felül, kauciós szerződést kötnek a vevővel, a 25% Áfát letétbe helyeztetik és amikor a kiszállítást igazoló CMR-rt lepecsételve visszakapják visszafizetik a kauciót. Ezt akkor is teszik, ha az eladó a saját fuvareszközével szállítja ki az országból az árút. Ezen felül - kapaszkiodjatok - a külföldi cég könyvelőjétől nyilatkozatot kérenek, hogy ott az árút bevételezték és be fogják a helyi MWS-t vallani.

Találkoztatok már ilyennel?

Válasz idézéssel
Szia Ica!

Légy szíves küldj nekem egy e-mail címet és átküldök 2 dokumentumot erre vonatkozóan, ami segíteni fog.
Erika
Válasz idézéssel
Sziasztok

Pár napja olvastam itt a forumon exporttal kapcsolatos dolgot, igaz nem az export alatt.
Egy kicsit /NAGYON / bekavarodtam. Irtam is , de válasz még no.

Magyarul : havi ÁFÁ-s, egyéni vállalkozó egyszeres könyvitelt vezet, rendszeresen exportál.
Most fordult elő először, hogy , a külföldi ,EUS, NEM TUD FIZETNI, A FIZETÉSI HATÁRIDŐRE,
/ami a teljesitéstől számitott 30 nap .
A kérdés az lenne. hogy a havi ÁFA bevallásban melyik hónapra állitsam be

Előre is köszi
Ica
Válasz idézéssel
Köszi Kati!

Tehát konkrétan, ha a vásárló saját maga viszi ki a berendezést, akkor valamilyen hatósággal le kell igazoltatnia, hogy a termék elhagyta az országot. Csak konkrétan az nem derült ki számomra, hogy ehhez elég egy kézzel írt valami, amit valahol kint az ő országában valamilyen hatóság leigazol?
Mert ugye egyszerűbb volna, ha fuvarozó vinné ki és akkor ott lenne a CMR, ami ebben az esetben nincs.
Erika
Válasz idézéssel
Lilla Írta:Azt nem tudjátok véletlenül, hogy ha egy német vállalkozó vesz egy pl. párátlanító berendezést, van EUS adószáma, akkor én már eleve mentesen állítom ki a számlát, de hogyan bizonyítom, hogy a párátlanító el is hagyta az országot? Van erre valami nyomtatvány, amit le kell valahol igazoltatni és az valahogy visszajut hozzám? Vagy ezt hogyan kell kivitelezni? Mi van, ha nem kerül vissza hozzám az a bizonyos igazolás?

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.apeh.hu/adoinfo/afa/termek_igazolas.html?query=CMR">http://www.apeh.hu/adoinfo/afa/termek_i ... ?query=CMR</a><!-- m -->
Válasz idézéssel
Azt nem tudjátok véletlenül, hogy ha egy német vállalkozó vesz egy pl. párátlanító berendezést, van EUS adószáma, akkor én már eleve mentesen állítom ki a számlát, de hogyan bizonyítom, hogy a párátlanító el is hagyta az országot? Van erre valami nyomtatvány, amit le kell valahol igazoltatni és az valahogy visszajut hozzám? Vagy ezt hogyan kell kivitelezni? Mi van, ha nem kerül vissza hozzám az a bizonyos igazolás?
Erika
Válasz idézéssel
OK. Beszéltem Apeh-al, most már értem.
Erika
Válasz idézéssel
ÁFA tv.98-100.§,107-108.§
A mazochisztikus jellemvonás nem alapfeltétele annak, hogy könyvelő legyél. Ugyanakkor hihetetlenül sokat segít.

Kriszta
Válasz idézéssel
Most akkor, ha a svájci ember nem adóalany, akkor nem kell felszámolni az áfát? Én hiába bogarászom a törvényt, folyton közösségen belüli termékértékesítésbe botlok, nem adóalany részére és harmadik országbeli természetes személy részére történő értékesítést nem találok!
Erika
Válasz idézéssel
Ahogy én végigbogarásztam a törvényt, magánszemélyek, karitatív szervezetek, fegyveres szervezetek és hasonlók esetében mentes az adó alól. Más esetekben az én olvasatomban nem az.
A mazochisztikus jellemvonás nem alapfeltétele annak, hogy könyvelő legyél. Ugyanakkor hihetetlenül sokat segít.

Kriszta
Válasz idézéssel
SOS. segítségre lenne szükségem!
Ha eladunk svájci állampolgárnak egy berendezést, akkor áfá-san kell számlázni ugye? Mentesen csak akkor számlázhatom, ha ki is viszi a terméket és hoz egy olyan igazolást, hogy kiléptette a közösség területéről.
Változik-e valamit a helyzet, ha mint cég veszi meg, vagy ugyanez a szituáció?
Erika
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Abban kérnék segítségek, hogy Lengyelországba értékesítünk árut, a terméket magyar cég fuvarozza ki
és mi továbbszámlázzuk a lengyel partnernek a fuvart.
A szállítás hogyan adózik, az is mentes?
Válasz idézéssel
Köszönöm Kicsi!

Én is megnéztem a számlázóprogramom, nekem van Mentes is, AKK is és Export is. Az biztos, hogy most már AKK-ra írta, amit valószínű, hogy nem fog hozni az 1-es sorba, ezt nekem kell korrigálni. Csak el ne felejtsem!
Erika
Válasz idézéssel
Szia Lilla !

Gyanítottam, hogy emiatt kérdezed, a lényeg hogy jó helyre kerüljön a bevallásban. Nekem van olyan programom, hogy az ÁFA kód határozza meg, hogy a bevallás melyik sorába kerüljön, ott AKK van ( így örököltem ) , mondjuk ha helytelen sorra hozná, akkor úgy is átírnám a helyére.

Üdv.
Azért ne feljetsd el, hogy az Életben vannak csodálatos dolgok is !

Kicsi
Válasz idézéssel
Köszi Kicsi!

Az kevert meg igazán, hogy a vállalkozóm kérdezte, aki számláz, hogy a számlázó programjába melyiket jelölje? AKK, alanyi mentes, tárgyi mentes. Erre mondtam, hogy AKK, de nem vagyok benne biztos, hogy jót mondtam. Hát alanyi az biztosan nem ez az egy, amit tudok.
Erika
Válasz idézéssel
Szia Lilla !

Olyan, hogy "tárgyi mentes " az új ÁFA tv.-ben már nincs. A közösség területén kívüli értékesítéseket a tv. "mentes az adó alól " .... fogalmazza meg. Te csak arra figyelj, hogy ha a feltételek adottak ( tehát a közösség területének elhagyását igazolni tudod ) a bevallás 1. sorába írd.

Üdv.
Azért ne feljetsd el, hogy az Életben vannak csodálatos dolgok is !

Kicsi
Válasz idézéssel
SOS! Azt mondjátok meg nekem légyszíves, hogy harmadik országba történő értékesítés AKK, vagy tárgyi mentes? Ezt soha nem tudom eldönteni és az Áfa tv tanulmányozása után sem lettem okosabb. Ott csak azt látom, hogy adó alóli mentesség...
Erika
Válasz idézéssel
kissjozsefne Írta:Nem töltöttem le az új verziót

Ica
Szia alba
köszönöm, hogy . segiteni akartál, de már még aznap észrevettem, az uj verziót.

Ica
Válasz idézéssel
Szia Ica!
Most kipróbáltam (nekem csak hétfőn kell majd élesben ilyet csinálnom).

A 4.0 verzióval.
Nekem fordítva van, csak beszerzés volt és értékesítés nem. Így nem jelez hibát.

Kipróbáltam, hogy fordítva töltöttem ki, csak az értékesítésnél van adat, és így sincs hiba.
Üdvözlettel! A l b a
Válasz idézéssel
Nem töltöttem le az új verziót

Ica
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég