A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ÁFA
Sziasztok !

Ne haragudjatok, már biztos kérdeztem, de nem találom: negyedéves áfa bevalló I. n. éves áfa bevallásában fizetendő áfa 794 ezer Ft.
Mikor kell neki havi áfa bevallóba áttérnie, ha elérte a fizetendő 1 milliót göngyölítve? A következő hónaptól, vagy a következő negyedév utáni első hónapban?
Példa: I. n.év fizetendő 794 ezer
április fizetendő 200 ezer
május fizetendő 100 ezer ezzel átlépte az egymilliót
június fizetendő 200 ezer Tehát göngyölítve 1294 ezer Ft. II név fizetendő: 500 ezer Július 20-ig bevallom, hogy fizetendő 500 ezer, és utána augusztustól már havi bevalló lesz?

Köszönöm

Tündi
Válasz idézéssel
Hello!
Szerintem nincs ilyen a teljes áfa levonható, nincs az az isten aki megmondaná hogy mennyit beszél "külföldiül" nem a cég érdekében,bizos lenne valami olyen mint a telefonnál hogy 20%-át feltételezi magánhasználatnak..
Válasz idézéssel
Sziasztok,
a véleményeteket kérem, dolgozót elküldik intenziv nyelvtanfolyamra, kötelezik rá az uj munkaköréhez kell és külfödlön lesz., rendes nyelviskolában, cserébe még pár évig a cégnél kell dolgoznia. Szerződéssel, számla alapján elszámolom ktgként és nem bevétel a magánszemélynek. Az már tiszta, hogy nem iskolarendszerű, tehát simán elszámolom és kiküldetésként elszámolom az utazás, vizsadij és szállás ktget, megkapja az időre a fizetését és napidijat.
Viszont az olvastam épp a kompkonzult oldalán, hogy mivel nyelvtanfolyam és hiába kötelezték rá,amit elfogadott, mivel azt nem csak kizárólag a cégnél tudja használni hanem mint magánszemély nem tanácsos az áfa 100%át levonni:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.kompkonzult.hu/adovilag/az-atvallalt-kepzesekkel-kapcsolatos-adokotelezettsegek">http://www.kompkonzult.hu/adovilag/az-a ... ezettsegek</a><!-- m -->

Van erre valami szabály? elfogadott arányszám? nem igazán találtam mást hozzá? mondjuk 80%-at levonom, hiszen nálunk dolgozik és a szabadidejében magánhasználatra 20% ?!? Mit javasoltok?
köszi: andi
Válasz idézéssel
Vica28 Írta:Sziasztok!
Egy kft. megrendelt e.v.-tól egy javítást egy 3. fél javára. Az e.v. alanyi mentes számlát állított ki a kft. felé, akik ezt továbbszámlázzák a 3. félnek. Jól gondolom, hogy 27% áfa felszámításával számlázhatja tovább?
Köszi
Vica

Ismét a véleményeteket kérem. A fenti kérdésben megerősítést kaptam tőletek, hogy jól gondoltam, áfás a továbbszámlázás. Ezt az elvet követve, ha egy lakásszövetkezet terheli át a cég felé a közüzemi díjat (csak levél van, mellékelve az ő nevükre szóló számla), és a cég ezt terheli tovább 3. félnek, akkor mi van az áfával?
Példán keresztül:
Elmü számláz lakásszöv-nek 50e+áfa= 63.500,-
Lakásszöv levélben kiterheli a Cégnek: 63.500,- (bruttó, áfa feltüntetése nélkül)
Cég továbbszámlázza 3. félnek: 63.500,- (bruttó, áfa feltüntetése nélkül)

Ez egy új cégem, ahol ezt a gyakorlatot követték évek óta. Nekem sántít egy kicsit....
Köszönöm, ha szán rám valaki egy kis időt!
Vica
Válasz idézéssel
Szerintem 23-án nem tudod továbbszámlázni, mert a szolgáltató ekkor számlázta és nem életszerű, hogy Te aznap ki tudtad számlázni.
Amikor kézhez vetted aznappal és mivel folyamatos teljesítésű szolgáltatásról van szó, így az időszakot követően számlázva a telj.dt=a fiz.határidő, de max. az időszak végét követő 30. nap.
Nyugalom! A világmindenség azt sem tudja, hogy létezel.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Ha közüzemi számlát kell továbbszámlázni, de nem bérlethez kapcsolódik, azaz nem bérleti díjhoz tartozó járulékos költség, hanem szimplán folyamatban van a villanyóra átírás, így még nekünk jött az a számla, ami egy másik félnek kellett volna mennie, akkor ha továbbszámlázom, milyen teljesítés dátummal kell? Azzal, ami a számlán van? A villanyszámlán levő dátumok, kelte: 03.23., fizetési határidő: 04.04., teljesítés dátuma: 04.04.
Válasz idézéssel
Köszönöm Klári!
Erika
Válasz idézéssel
Köszönöm Erika!
Válasz idézéssel
Szia Erika!
Én sem!
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

A véleményetekre lennék kíváncsi. Ha egy szervezet 2015-ben alanyi mentes volt és 2016-tól áfára bejelentkezett, akkor azokkal a rezsi számlákkal (víz, gáz, telefon) mi a teendő, amelyek számvitelileg 2015 decemberre vonatkoznak, viszont a számla fizetési határideje és teljesítési időpontja mondjuk január 18., a számla kelte január 10? Ezeknek az áfája visszaigényelhető vagy sem?

Az én véleményem, hogy mivel 2015-re vonatkozik számvitelileg, ezért a 120 § szerint még a 2015-ös adóköteles tevékenységekhez, azaz az adó nélküli értékesítésekhez tartozik, tehát nem vonnám le.
Erika
Válasz idézéssel
Vica! Én is így járnék el, szerintem ez a helyes.
Erika
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Egy kft. megrendelt e.v.-tól egy javítást egy 3. fél javára. Az e.v. alanyi mentes számlát állított ki a kft. felé, akik ezt továbbszámlázzák a 3. félnek. Jól gondolom, hogy 27% áfa felszámításával számlázhatja tovább?
Köszi
Vica
Válasz idézéssel
.
Válasz idézéssel
Hello!
Megnéztem ezt a gokartot,a tarifa szerint nem említi kivételként vagy név szerint mint a golfautót vagy a versenyautót megy a 8703-ba mint szgk és ahogy gondolod nem levonható mert ha mondjuk a szolgáltatás bérbeadás lenne akkor igen de ez nem bérbeadás.
Válasz idézéssel
atunde Írta:Sziasztok ! Áfás Bt tavaly magánszemélytől vásárolt egy tehergépkocsit. Adás vételi szerződéssel, tehát áfa nélkül. Most eladná. Azt hallotta most áfa nélkül eladhatja. Szerintem nem, mert nem személygépkocsiról van szó. Szerintetek?
Még ha áfa alanyi mentes lenne a Bt, a tárgyi eszköz értékesítés tekintetében akkor sem járhatna el alanyi mentes minőségben, azaz akkor is fel kellene az áfát számítani a tgk. értékesítésre.
Válasz idézéssel
Köszönöm.
Válasz idézéssel
atunde Írta:Sziasztok ! Áfás Bt tavaly magánszemélytől vásárolt egy tehergépkocsit. Adás vételi szerződéssel, tehát áfa nélkül. Most eladná. Azt hallotta most áfa nélkül eladhatja. Szerintem nem, mert nem személygépkocsiról van szó. Szerintetek?

nem adhatja el áfa nélkül.
Válasz idézéssel
Sziasztok ! Áfás Bt tavaly magánszemélytől vásárolt egy tehergépkocsit. Adás vételi szerződéssel, tehát áfa nélkül. Most eladná. Azt hallotta most áfa nélkül eladhatja. Szerintem nem, mert nem személygépkocsiról van szó. Szerintetek?
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Új fórumozóként szeretném kérni a segítségeteket!
Már több helyen érdeklődtem, de még mindig nem vagyok biztos benne, hogy jól csinálom a dolgot.
Egy gokartoztatással foglalkozó Kkt-nek könyvelek. Tavaly vettem át a céget és az előző könyvelő a gokartokhoz vásárolt alkatrészek, javítások áfáját 100%-ig levonásba helyezte. Én kértem a NAV-tól állásfoglalást, miszerint a gokart a Vtsz 8703 alá tartozik. Eszerint viszont nem lehet levonni a vásárolt alkatrészek áfáját. EUS alkatészvásárlásuk is volt. Volt olyan könyvelő, aki azt mondta, hogy robogónak,segédmotornak minősül ezért levonhatok mindent.Hát nem tudom.
Jól gondolom, hogy akkor semmilyen alkatrész beszerzés áfája nem vonható le? EUS beszerzésnél pedig csak a fizetendő részbe teszem az áfa bevallásnál?
Segítségeteket köszönöm:
Szné Niki
Válasz idézéssel
Köszönöm!
Véletlenül sem egyforma az eset, nehogy meg lehessen kapásból jegyezni :-)
Akkor nem kell áfa bevallást csinálnom.
Üdv. eragka
Válasz idézéssel
eragka Írta:Sziasztok!

Ha éves áfa bevallónak van januárban egy akkora bejövő számlája, hogy a levonható áfája meghaladja az 1 millió Ft-ot, ugye akkor neki csak negyedéves áfa bevallásra kell áttérnie, és nem havi áfára?
Havi áfás akkor lenne, ha a fizetendője haladná meg az 1 millió forintot, ugye?

Köszönöm a segítséget!

Szerintem is így van -de azért megnéztem az ART-t, és ott is ezt írja. Smile
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Ha éves áfa bevallónak van januárban egy akkora bejövő számlája, hogy a levonható áfája meghaladja az 1 millió Ft-ot, ugye akkor neki csak negyedéves áfa bevallásra kell áttérnie, és nem havi áfára?
Havi áfás akkor lenne, ha a fizetendője haladná meg az 1 millió forintot, ugye?

Köszönöm a segítséget!
Üdv. eragka
Válasz idézéssel
Sziasztok.
Nekem is hasonló gondom van, mint az előttem szólónak. Nem tudom, hogy valaki könyvel-e UPC forgalmi jutalékot ?
Vagyis magyar cég aki forgalmazza a UPC-t, ki számlát állít ki a Luxemburgi székhelyű UPC nek. Ez áfa mentes.
Most bele kellett olvasnom az áfa törvénybe, persze nem értettem meg mindent , az szerintem lehetetlen is, de felmerült bennem, hogy akkor az áfáját lehet, hogy arányosítással kellene megállapítanom?

Köszönöm.
Válasz idézéssel
Már fáradt voltam este, s tévedésbe estem, s EU-s tagállamba kiszállított TERMÉK értékesítéséről beszéltem. Hát persze, SZOLGÁLTAT külföldre a vállalkozód, közösségi adószámot kért már nyilván, a NAV 17-es info füzete a 6-7. oldalon ezt is kivesézi.
Áfa bevallást kell benyújtani, és összesítő nyilatkozatot, sőt ezen ügylet vonatkozásában Áfa levonására is jogosult lehet.
az alanyi adómentes adóalany – hasonlóan az általános szabályok szerint adózó áfa alanyokhoz – nem alanyi adómentes ügyletről, hanem ún. „Áfa tv. területi hatályán kívüli” ügyletről bocsátja ki a számlát, és az esetleges bevallási, adatszolgáltatási kötelezettségek során is ekként kezeli az érintett teljesítést.
amennyiben ilyen, külföldön teljesítettnek minősülő szolgáltatást nyújt, és ezért nem járhat el alanyi adómentes -minőségében **42**., az ezen ügyletéhez kapcsolódó termékbeszerzéseit, szolgáltatás igénybevételeit esetlegesen terhelő általános forgalmi adót levonásba helyezheti**43
**42 Áfa tv. 193. § (1) bekezdés d) pont
43** Áfa tv. 195. § (2) bekezdés d) pont
Válasz idézéssel
Barátaim!
Rettenetesen körbejártam a témát miután Placebó segítségével világosság gyúlt az agyamba.
Az eb az "elfeldett" 2. §-ba van elhantolva.
Alkalmazási hatály
2. § E törvény alapján adót kell fizetni:
a) adóalany által - ilyen minőségében - belföldön és ellenérték fejében teljesített termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása,
b) terméknek az Európai Közösségen (a továbbiakban: Közösség) belüli egyes, belföldön és ellenérték fejében teljesített beszerzése és
c) termék importja
után.
Ez vezet oda, hogy más közösséggi tagálamban teljesített szolgáltatás "Áfa tv. területi hatályán kívüli" értékesítés.

Az alanyi mentesség státusza is fennmarad, mert a nyújtott közösségi szolgáltatás nincs a 2. §. hatálya alatt.

188. § (1) Alanyi adómentesség abban az esetben választható, ha az adóalany 2. § a) pontja szerinti összes termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása fejében megtérített vagy megtérítendő ellenértéknek - forintban kifejezett és éves szinten göngyölített - összege
a) sem a tárgy naptári évet megelőző naptári évben ténylegesen,
b) sem a tárgy naptári évben ésszerűen várhatóan, illetőleg ténylegesen
nem haladja meg a (2) bekezdésben meghatározott felső értékhatárt.
(2)296 Az alanyi adómentesség választására jogosító felső értékhatár: 6 000 000 forintnak megfelelő pénzösszeg.

Sőt le is vonhatja az ilyen szolgáltatáshoz tartozó beszerzéseit mert

195. § (1) Az alanyi adómentesség időszakában keletkezett előzetesen felszámított adó levonására az adóalany akkor sem jogosult, ha nem alanyi adómentes minőségében jár el.
(2)304 Az (1) bekezdéstől eltérően:
a) a 11. § (2) bekezdésének a) pontja,
b) a 188. § (3) bekezdésének aa) alpontja,
c) a 188. § (3) bekezdésének b)-d) pontjai és
d) a 193. § (1) bekezdésének d) pontja
szerinti termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása esetében az adóalany jogosult az alanyi adómentesség időszakában keletkezett, az a)-d) pontokhoz kapcsolódó előzetesen felszámított adó levonására.
és a 193.§(1)d,
d) a külföldön teljesített szolgáltatásnyújtása esetében;

Tudom, hogy bonyolult. Én is a tájékoztatókat próbáltam értelmezni, de azoktól csak beborultam. Rá kellett jönnöm, hogy a legegyszerűbb magát atörvényt olvasné és értelmezni. Bár egy széna kazalban tűt megtalálni nehéz. Ezért örülök , hogy Anita és Placebo világosságot gyújtott a káoszban.
Köszönet Nekik.
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég