A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ingatlan értékesités adózása?
Szia Klári!

Szerintem a 75 % a számított összeg és ebből figyelembe vehető még az évek szerinti %. Legalábbis a kitöltési útmutató szerint nekem ez jön le, de lehet el kellene olvasni az szja 62 §.-t, mert biztosnak tudod kit neveznek?-Smile)- :oops: :oops: :oops: A bizonytalanság meg könnyen beférkőzik a gondolatainkban.

Üdv.catking
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Úgy tűnik meglüttyentem! :oops:

Valahol olvastam, hogy ha a szerzéskori értéket a 75%-os szabállyal állapítom meg, akkor további pl az évek miatti %-os csökkentést nem vehetk igénybe. Szeintem rosszul emlékszem! Kérlek csapjatok a fejemre!
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Sziasztok ! Egy KFT értékesitette telephelyét Áfa mentesen amit 1986 évben vásárolt. Nem választotta az ingatlanok értékesitésére az Áfa körbe kerülést, de 2008 évben ezen a telephelyen aszfaltozást végeztetett ami bruttó 4.637 eft, az Áfa 773 e eft, kell-e az aszfaltozás után áfa korrekciót számolnom ebben nem vagyok biztos, várnám a segitségeteket. üdv. Ildikó
Válasz idézéssel
Sziasztok !

Magánszemély 2009-ben eladja szántóföldjét egy őstermelőnek 250.000 Ft-ért. Az ingatlan szerzése 1996-ban volt. Az eladó nyugdíjas, éves jövedelme a 3.400.000 Ft-ot nem haladja meg.
A 0953 kitöltési útmutatója szerint:

Adómentes a termőföld átruházásából származó jövedelem, függetlenül attól, hogy
1993. évet követően szerezte akkor, ha az Ön éves összes jövedelme nem haladja meg a
3 400 000 forintot. E mellett, a termőföld értékesítésből származó jövedelmét oly módon
szerezte, hogy a termőföldet olyan regisztrált mezőgazdasági termelőnek adja el, aki azt legalább öt évig
mezőgazdasági célra hasznosítja.

Vagy

161.sor Bevétel: 250.000 Költség:200.000 (250.000*80%) Jövedelem: 50.000 Ft.-
Adófizetési kötelezettség: 12.500 Ft.-
Iza
Válasz idézéssel
Kedves Klári!

Igen jól értetted és köszönöm a választ. Már világos Smile

Üdv,
Rekam
Válasz idézéssel
Szia Rekam! Remélem jól érrem a kérdésedet.

2010-ben örököltök egy fél házat. A másik fele édesanyád nevén van már. Ha édesanyád nevén több mint 5 éve van a fél ház, akkor 2010-ben történt érékesítés Neki nem adóköteles ez az értékesítés.
Marad a Ti fél részetek, ami 2010-ben kerül a nevetekre. Eladáskor a rátok eső 1/2 rész árából le kell vonni az illeték alapként megállapított értéket és a maradék összeg után kell 25% adót fizetnetek. Ha az illeték alap megközeliti a forgalmi értéket csekély összeg lesz az adótok.

Remélem tudtam segíteni. (Szerintem, hagyátok ki az ajándékozást, mert semmi értelme nincs, csak illetéket kell fizetni utána, és a Ti 1/2 részetek igy is úgy is adóküöteles)

Válasz idézéssel
Sziasztok!
SOS kérdésem lenne hozzátok! Ami új információkhoz jutottam laikusként, azok alapján nagyon nem mindegy, hogy a holnapi hagyatéki tárgyaláson mit nyilatkozunk. Édesanyám fele részben volt tulajdonosa az ingatlannak, tehát testvéremmel örököltük a másik felét. Mindenképp el szeretné adni anyukám az ingatlant, jó esetben még nyáron. Ha jól értettem - és itt is olvastam - és a mi nevünkön marad az örökölt rész, akkor fizetnünk kell utána a 25% adót? Ha oda ajándékozzuk a mi részünket (ami után 5% az illeték) édesanyánknak, akkor ez után a fél rész után neki is ki kellene fizetni a 25%-ot vagy nem? Ez a csak a becsült értéket jelenti, vagy majd az eladásit?
Elnézést a kérdés özönért! Smile Köszönöm előre is a segítséget!
Rekam
Válasz idézéssel
Banga!

Jól értetted. A 10 éves ingatlan, de csak ha lakás, akkor adómentes, és be sem kell vallani!

Üdv.

Tamás
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Még egy kérdésem lenne: jól értem hogyha a 10 éve örökölt ingatlant értékesítettem és így nem adóköteles egyáltalán nem kell sehol feltüntetni a bevallásban?

köszönöm a segítséget!
Válasz idézéssel
Köszönöm! Sajnos én is ezt olvastam ki, csak bíztam valami kiskapuban...
Válasz idézéssel
Jó a szemed (meg a memóriád) még mindig Anita Big Grin . Sajnos így van. Le kel adózni, ha a szerzés 5 éven belüli.

Válasz idézéssel
Kedves Banga, ez a lehetőség már sajnos megszűnt, az egész jövedelmet le kell adózni, nem számít, ha lakást vett belőle. Talán ha valami idősek otthonába fizet be belőle az ember, azt lehet még figyelembe venni, legalábbis olvastam valami ilyesmit, de a lakáscélra fordítás már nem számít.
Üdv.: Anita
"Örökké nem eshet"
Válasz idézéssel
Sziasztok! Laikus vagyok és abbna kérnék segítséget, hogy mi a helyzet abban az esetben ha az ingatlan eladásból származó jövedelem egy részét a szülő gyeremeke lakástulajdon megszerzésére fordította. Hol lehet feltüntetni ezt a bevallásban, vagy adóköteles? Ha a szülő ezt feltüntetheti a bevallásban a gyermeknek (adózó) a saját bevallásában szerepeltetnie kell-e valahol és ha igen, hol.

Előre is köszönöm a segítséget!
Válasz idézéssel
Abdul!

Jól gondoltad. A vételár magasabb, mint az eladási ár, így nem keletkezik jövedelmed!

Üdv.

Tamás
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Sziasztok!
A következőben szeretném a segítségeteket kérni:2006-ban vettem egy ingatlant 19MFt-t, 2009-ben eladtam 17MFt-ért, amiből 2009-ben újra vásároltam, de ha jól tudom ez már Szja ügyileg amúgy is érdektelen lenne.Szóval jól gondolom hogy nincs adófizetési kötelezettségem ezután az ügylet után(17M-19M lenne az adóalap, ha + volna )!???
Válasz idézéssel
gezabacsi2!

A 2000-ben örökölt rész után nem kell adót fizetni, de a másik fele után igen. Tehát a 12 millió Ft vételár fele az adóköteles bevétel, ebből kell levonni a szerzéskori értéket, mely az illeték alapja (4,6 millió Ft) és az illetéket. Így 1,291,100 Ft a jövedelem. Ennek adókulcsa 25%, az adó ezek szerint 322,775 Ft.

Üdv.

Tamás
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
2000-ben 1/2 házat, 2008. januári bejegyzéssel a másik 1/2 részt örököltük. Az utóbbit 4,6 Mft-ra értékelték, mely után 108 900 Ft öröklési illetéket fizettünk. 2009. decemberében eladtuk a házat 12 Mft-ért. Mennyi szja-t kell fizetnünk?
Válasz idézéssel
Kedves Tamás, Kedves Éva, nagyon szépen köszönömSmile
Válasz idézéssel
Szia NOVILL!
Ha lakóházról van szó,akkor nem kell adóznia,hiszen a szerzéstől már több mint 5 év eltelt.
Üdv:Éva
Válasz idézéssel
Novill!

A százalék csak 5 éven belüli eladásnál van. Jelen esetben nem kell adót fizetni! Egyébként a személyi jövedelemadó 62. §-ban van!

Üdv.

Tamás
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Magánszemély eladta a házát 2009-ben. Ezt a házat 1998-ban vásárolta.
A jövedelme a ház eladási árából levonva a szerzéskori érték, ez rendben. De most hogy van az, amikor a jövedelmet még bizonyos százalékokkal csökkentjük? Tudna ebben valaki segíteni, mert belekeveredtemSad
Köszönöm előre is!
Válasz idézéssel
Ödön, "beszerzési" értéknek akkor is kell lennie, ha illeték nem volt. Azilleték kivetést csak azért szoktuk emlegetni, mert egyrészt innét lehet a legbiztosabban megmondani a szerzéskori értéket, másrészt mert az illeték (ha fizet) levonható. Szóval gondolom nálatok is volt valami papír az illetékről, hogy mivel 6,5 M az érték, nem kell fizetni, így a 6,5M a "beszerzési" értéke, ezt vonhatja le az eladási árból.
"Örökké nem eshet"
Válasz idézéssel
Ismerősöm édesanyja halálával örökölt egy ingatlant 2008-ban. Az ingatlan után illetéket nem kellett fizetnie mivel 6,5 millió volt az értéke.
2009-ben értékesítette az ingatlant. Az adóbevallásában mivel csökkentheti a értékesítés értékét??? Az ügyvédi költségen, és az ingatlan közvetítői díjon kívül van-e valami más? Beszerzési érték szerintem nincs, mivel az illetéket nem kellett befizetnie
Válasz idézéssel
Az elsőség akkor sem vitatható tőled!

Üdv.

Tamás
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Tamás, de csak egy másodperccel Smile
"Örökké nem eshet"
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás: