A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Könyveljünk együtt
Marcsi,ezt olvastad?

Pénzügyi lízing esetében a lízingbe adó a lízingbe vevő helyett megvásárolja a kiszemelt eszközt. Két fajtája ismeretes, melyeket alapvetően az különböztet meg egymástól, hogy a futamidő végén a tulajdonjog kire száll át, vagy arról ki rendelkezhet. Mindkettőben közös azonban, hogy a futamidő alatt az eszköz jogilag a lízingbeadó tulajdonában marad, de a lízingbevevő könyveiben szerepel, és amortizációt is ő számol el utána.

Jelentős különbség, hogy zárt végű pénzügyi lízing esetén a teljes vételárról kiállított számla alapján az áfa egy összegben visszaigényelhető – kivéve a gépkocsilízing esetét –, míg a nyílt végű pénzügyi lízingnél az áfa a törlesztő részleteknek megfelelő mértékben igényelhető vissza. (Gépkocsi esetében csak akkor, ha azt operatív lízing, vagy nyílt végű pénzügyi lízing keretében vásárolják.)
A tulajdonjog zárt végű pénzügyi lízing esetében a lejáratkor automatikusan átszáll a lízingbe vevőre (a vagyonszerzési illetéket a futamidő kezdetén kell megfizetni), míg a nyílt végű pénzügyi lízing esetében a tulajdonjog a futamidő végén nem száll át automatikusan a lízingbe vevőre, csak akkor, ha azt a felek a lejáratkor külön adásvételi szerződésben rögzítik a maradványérték megfizetésének ellenében (a vagyonszerzési illetéket a futamidő végén kell megfizetni). Nyíltvégűlízing-szerződés esetében a lízingbevevő meg is nevezheti a vevőt, vagy a lízing tárgya visszaszállhat a lízingbeadóra. (A nyílt végű pénzügyi lízing egyfajta bérletnek tekinthető.)
Számviteli elszámolás:
Lízing szerződés/számviteli bizonylat:
T 16 Befejezetlen beruházások (nettó érték)
K 44 Pénzügyi lízing miatti kötelezettségek
Kapcsolódó tétel: a levonható áfa könyvelése, amennyiben az levonható (zárt végű lízing megfelelő feltételek esetén)
T 36  Különféle egyéb követelések
K 44 Pénzügyi lízing miatti kötelezettségek
Aktiválás:
T 1 Befektetett eszközök
K 161 Befejezetlen beruházások
Lízingdíj tőkerésze számla alapján:
T 44 Pénzügyi lízing miatti kötelezettségek
K 45 Szállítók
Nyílt végű lízingszerződésnél a bérleti díjnak minősülő részlet kapcsolódó áfája:
T 46 Előzetesen felszámított áfa
K 45 Szállítók
A külön számlázott kamat:
T 87 Fizetendő kamatok
K 45 Szállítók
Nyílt végű lízing esetében, ha a tulajdonjogot „nem tartjuk meg”, akkor a maradványértéken a könyvekből kivezetjük az eszközt, az ellenértéket tárgyieszköz-eladásként számoljuk el.

Pmarcsi
Légy türelemmel, s majd könnyül a nagy teher is.
Válasz idézéssel
Hello!
Pár kérdés az autószalon számlája biztosan a cég nevére szól és nem a bankéra, a kaukcio miért áfás a szerződésben van valahol olyan hogy ez a kaukciot majd beszámitják a törlesztőbe bár most nem a banknak szól a számla,nálad van a lizingszerződésről is egy példány,van birtokba adási valami?
Kis kavar van mert nem a banknak szól a számla,áfa a törlesztőrészleteknél vonható arányosan utnyilnvántartás alapján de elsőnél még ugye nincs,meg van kamat amit a bank felszámit azt is könyvelni kell.
Válasz idézéssel
Szia Pmarcsi!
Elolvastam a cikket amit küldtél, köszönöm. Ott egész egyszerűen írja le a lízing elszámolását, de láthatod, hogy a leírt esetemben elégé megbonyolították az dolgokat, és az a baj, hogy nem értem a logikájukat, pedig nem most kezdtem a szakmát. Sokat olvastam utána, le is akasztófáztam, de még mindig nem érzem, hogy jól csinálom.... Ezért is írtam le a kontírozásokat, hátha egy nálam okosabb megerősít, vagy megírja, hogy hol hibáztam.
Üdv:
Marcsi
Válasz idézéssel
Szia ,ezt olvastad!

http://szamvitelezz.hupont.hu/49/lizing-...lszamolasa

Pmarcsi
Válasz idézéssel
Segítség teljesen belezavarodtam ebbe a nyíltvégű lízinges sztoriba. Nekem ez az első és az a baj, hogy hiába olvastam utána nem értem.
Kaptam két számlát, az értékesítőtől a gépkocsi bruttó összegével, illetve egy kaucióról szólót, valamint az autólízingelő banktól is egy számlát, mint kezdő lízingdíj 50 %.
Akinek volt már ilyen esete, arra kérem, hogy részleteiben segítsen, mert nem szeretném, hogy rosszul könyveljem le a tételeket, főleg az áfa elszámolásokat (visszaigényléseket)
Jól gondolom az alábbi kontírozásokat, vagy valahol "elnéztem"…..

Az eszközérték elszámolása pénzügyi lízing esetén(autóértékesítő számlája alapján)
T 161 Befejezetlen beruházások K 4462 Nyílt végű pénzügyi lízing 3.498.071.-
T 479 Egyéb rövid lejáratú kötelezettség???? K 4462 Nyílt végű pénzügyi lízing 926.929.-
(nettó maradvány érték: 524.711.-+áfa: 141.672.- Ft)

Autószalonnak utalva önrész:
T 4462 Nyílt végű pénzügyi lízing(nettó összeg) 1.434.073.-
T 479 Egyéb rövid lejáratú kötelezettség???? 387.203.-
K 3841 Bank 1.821.276.-

Autószalontól foglaló számla
T 35 Foglaló K 454 Szállító 314.961.-
T 4661 áfa K 454 Szállító 85.039.-
Autószalonnak utalva:
T 454 Szállító K 3841 Bank 400.000.-

Végül van az autólízing Zrt-től mint kezdő lízing 50%-a
T 4462 nyílt v. pénzügyi lízing K 454 Szállító??? 1.749.036.-
T 4661 ÁFA 472 240.-
Résztörlesztések havonként az Autólízing Zrt-nek a maradék
T 4462 nyílt v. pénzügyi lízing K 3841 Bank
T 4661 ÁFA
Elvileg ha mindent jól könyvelek, akkor csak a 4462 követel oldalán kellene a résztölesztés teljes összegének maradnia, amit havonta utalok a bankból. A többinek meg ki kellene futnia 0-ra.
Üdv:
Marcsi
Válasz idézéssel
Igen, nagyon köszönöm!!! Még azt kell kitalálnom, hogy mikor melyik sorba tegyem, hogy az áfa bevallásnál ne kelljen beleírogatni, és a lista is jót mutasson, mert így az áfa lista mindig több fizetendőt mutat, mint amennyi valójában (nem vonja le az importtal kapcsolatos áfát).
Válasz idézéssel
Hello
Levonható a befizetés napján a 70-es sorba irod
Válasz idézéssel
Szia!
511(814)-454 szla, 511(814)-465 vám+ktg, 368-465 vám Áfa, 466-368 Áfa elszámolása.
Erre gondoltál?
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Sziasztok! Import áfa könyvelésével kapcsolatban szeretnék segítséget kérni. Nem jól tölti fel az áfa bevallásba, RLB-t használunk. Ukrajnából hoz be az ügyfél fát. Ti hogy könyvelitek és melyik bevallási sort állítjátok be a vámhatározat és a befizetési visszaigazolás alapján? Köszönöm!
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Egy cég bérel munkásszállást és ott a dolgozók nagyon kedvezményesen laknak. Ez a 200Ft/nap hónap végén levonásra kerül a munkabérből. A cég a szállásról számlát kap.
Jól érzem, hogy ezt a dolgozótol levont összeget valahova egyéb bevételbe kellene tennem?

Köszönöm a segítséget!

Kriszta
A mazochisztikus jellemvonás nem alapfeltétele annak, hogy könyvelő legyél. Ugyanakkor hihetetlenül sokat segít.

Kriszta
Válasz idézéssel
Kedves Klári!

Nagyon köszönöm a segítséget. A gázóra csak a termeléshez lesz használva. Jó, hogy megkérdeztem, mert a gázórát az ingatlanhoz tettem volna. Sick De jó, hogy segítettél.  Heart Még egyszer köszönöm. Smile  

Üdv: Pannis
Válasz idézéssel
Szia Panis!
Az inluenzától függetlenül javaslom úgy gondold végig a cuccok besorolását, hogy a rendező elv:  közvetlenül szolgálja a termelést, vagy csak közvetetten. Amit felsoroltál - talán az esőviz-bevezető rendszert kivéve - mind az illoolajgyártás eszköze így azután 13 Műszeki berendezés. Még az esőviz-bevezetőn is jól elgondolkodnék. Lehet, hogy az is az.
Nem írod, hogy a gázóra az egész igatlan gázfogyasztását méri, vagy csak a technológiai gázt és ez egy almérő ami hőmennyiséget mér. Ettől függ, hogy 13, vagy idegen ing. végzet beruházás része.

Válasz idézéssel
Sziasztok!
Egy kis segítségre lenne szükségem, ha van egy kis időtök. Lenyomott az influenza, kettőig sem látok, s a kettősbe még nincs rutinom.  

Egy cég vásárolt egy illóolaj lepárló berendezést (lepárló, töltetkosár, bakdaru), ami nem megy gázkazán nélkül, tehát azt is vett. Vett egy vízszűrő berendezést is.
Kiépített egy esővíz-bevezető rendszert, ami ereszcsatornázást, valamint alá vízszintesen felszerelt ejtőcsővezetéket jelent, amin át folyik be a víz a vízszűrőbe. Az ejtőcsővezeték nem a falba, hanem a falhoz van rögzítve.
Új gázórát is felszerelt a gázkazánhoz.

Szóval szerintetek mit hova rakjak?
Lepárló 161, akt. után 131
Gőzfejlesztő kazán 161, akt után 131, vagy 141?
Vízforgató-szűrő 161, akt. után 131 vagy 141?
esővíz-bevezető 161, akt. után 123, vagy 131?
gázóra 161, akt. után 123?

Vagy tegyek mindent a 131-be és vessek rá keresztet?  Blush 

Nagyon köszi a segítséget és egyetek sok cö-vitamint!

Üdv: Pannis
Válasz idézéssel
Tehát akkor a középső oszlopban csak két sorban szerepeltetek adatot a JT -50  ET +50. Hát az elődöm így adta át 2017-re, de oltári szerencsém van, mert meg sem fordult volna a fejembe, hogy ez rossz, csak társasági szerződést módosítottak februárban az ügyvédnél és mikor néztem az adatokat akadt meg a szemem, majdnem én is lezártam ezzel a jegyzett tőkével.
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Jól megcsavarodtál! Smile Hát az ET-t . Jt-be -50, ET-be +50. Ezzel ezt elintézted, de a rengeteg szövegelésért nem irigyellek. Jó párszor le fogod írni, hogy 2003-ban tévesen nem a cégjegyzékkel azonosan könyvelte a JT-t. Ezt azért írom, mert Nagyobb hibát mint a JT összegét rontani elsem lehet képzelni.

Válasz idézéssel
Hát visszanéztem, ez tudod mióta rossz? Mióta a Bt-nek át kellett térnie egyszeresről kettősre, szóval 2003 óta. Tehát csináljak 3 oszlopos mérleget? /Na ilyet sem kellett még csinálnom/ Itt a középső oszlopba csak a JT-nél kell beírni a ....... mit is??
Válasz idézéssel
Derítds ki Mónika, mióta rossz a JT összege. Csinálj önellenörzést s 3 oszlopos mérleget. A változást javaslom az ET javára tedd. Nem irigyellek mivel rengeteget kell szövegelni az ilyen hiba miatt. Kezdve aonell.jkv-tól akieg mell.-ig juj!

Válasz idézéssel
Ti mit kezdenétek az alábbi helyzettel: átvett Bt könyvelésében évek óta a 411-es egyenleg 100.000.- a cégbíróságon a céginfóba nyilvántartott törzstőke 50.000.-. Blush  Soha senkinek nem tűnt fel. Hogy csináljam hogy szép legyen? Egyáltalán lehet ezzel valamit csinálni?
Válasz idézéssel
Sziasztok!

A cégünk cash poolban fog részt venni az anyánkkal. Keresgéltem már, de van esetleg valakinek erről tapasztalata?

Köszönök minden segítséget!

Kriszta
A mazochisztikus jellemvonás nem alapfeltétele annak, hogy könyvelő legyél. Ugyanakkor hihetetlenül sokat segít.

Kriszta
Válasz idézéssel
Jó ha tudjuk, most olvastam ide másolom.

Cégünk 2018 februárjában 3,2 millió Ft értékben fizetett ki egy beszállítójának készpénzben számlát. Milyen bejelentési kötelezettségek vonatkoznak erre a kifizetésre?

VÁLASZ:
Az adózás rendjéről szóló törvény 2017.12.31-ig hatályos rendelkezései alapján a 2 millió forintot meghaladó értékben teljesített, termékértékesítéshez, illetve szolgáltatásnyújtáshoz kapcsolódó készpénzszolgáltatást a vevőnek, a szolgáltatás igénybe vevőjének be kellett jelentenie az állami adóhatósághoz, kivéve, ha ez a személy vállalkozási tevékenységet nem folytató magánszemély.
Az általánostól eltérően szigorúbb szabályok vonatkoztak arra az esetre, ha a készpénzszolgáltatás teljesítése kapcsolt vállalkozások között történt. Ilyen esetben az 1 millió forintot meghaladó értékben teljesített készpénzszolgáltatást kellett bejelenteni.
2018.01.01-től az új Art. szerint (2017. évi CL. törvény) már csak a kapcsolt vállalkozások közötti készpénzes fizetést kell bejelenteni:
40. § [Készpénzfizetés bejelentése]
A készpénzfizetés napjától számított tizenöt napon belül az állami adó- és vámhatósághoz a vevőnek, a szolgáltatás igénybevevőjének - a vállalkozási tevékenységet nem folytató...

Pmarcsi
Válasz idézéssel
Kedves Balázs!

Igen, akkor még rendkívülibe kellett könyvelni.
Válasz idézéssel
Köszi Marcsi!
Üdvözlettel! A l b a
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Segítségül,most találtam Paypal-hoz.
Pmarcsi

Csatolt fájl(ok)
.pdf   paypal-nav.pdf (Méret: 46.52 KB / Letöltések: 106)
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Leheletnyit szét vagyok csúszva Smile alap dologgal kapcsolatban kérdeznék, mert nem egy földrajzi helyen vagyok a könyveimmel Smile

Ingyenesen nyújtott szolgáltatást hogy is könyvelem 2015-ben még? Bérleti díj egyébként. T 522 K 98
Áfát a nyújt megfizeti.

Nagyon köszönöm!
Válasz idézéssel
Köszi!
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég