A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nyugdíj
Szerintem férfiaknál nincsen, hacsak a szakmája alapján nincs kedvezménye, de férfinak nincs a 40 év, mint a nőknél egyenlőre.
Zsuzsa
Válasz idézéssel
Előző javítása:

1953-ban született férfi.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

1963-ban született férfi ahogy néztem, 2016-ban (63 évesen) mehet nyugdíjba.

Létezik valami csökkentett összegű előrehozott öregségi nyugdíj a részére?
Köszönöm előre, ha ír valaki.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Anno egyik ügyfelem előrehozott korengedményes nyugdíjba ment. (Kifizette a cég előre a nyugdíját). Ekkor kapott valameddig nyugdíjat, majd ezt eltörölték, és újból társas vállalkozó lett, és fizette szépen a cég a járulékokat. Most elérte a tényleges öregségi nyugdíjkorhatárt, és rendes nyugdíjba menne. Milyen papíron kell kérvényezni, hogy újraszámolják a nyugdíját?

Köszönöm
Enikő
Válasz idézéssel
Rendben van, ahogy leírtad. Nem kell megvárni a határozatot.
Válasz idézéssel
Nyugdíjazását kéri egy 40 éves jogviszonnyal rendelkező hölgy, azonban továbbra is folytatja majd a munkát. Ilyenkor legalább 1 napra meg kell szakítani a munkaviszonyt. Ha márc. 28-án a mviszonya megszűnik, akkor márc.29-től kérheti a nyugdiját, ugye? Kitölti a papirokat eszerint, h márc. 29-től állapítsák meg a nydíját, és beadja a Nyugbizt. igazgatóságra.
Ettől függetlenül ápr. 1-étől új munkaszerződést köt a munkaadóval, ismét munkábaáll.
Ez igy rendben lesz? Vagy meg kell várni a nyugdijmegállapító határozatot?
Válasz idézéssel
Móni nagyon köszönöm a gyors választ,tündér vagy Big Grin
Üdv:Éva
Válasz idézéssel
MÉva Írta:Sziasztok!
Az Adózónán megjelent egy cikk :"Ők szerezhetnek korhatár előtti nyugdíjszerű ellátást" cimmel,ha van valakinek hozzáférése nagyon megköszönném ha elküldené,de gondolom itt is hasznos lenne. Előre is köszönöm.
Szia !
Kicsit hosszú lesz:

"Ők szerezhetnek korhatár előtti nyugdíjszerű ellátást

Winkler Róbert

2014.02.11., 06:15 Frissítve: 2014.02.10., 22:22 5384 1

Már két éve, hogy nem állapíthatók meg a korábbi klasszikus korhatár előtti ellátások (például korkedvezményes, korengedményes vagy előrehozott öregségi nyugdíj). Átmeneti szabályok alapján azonban más címszó alatt meghatározott feltételek teljesítése esetén kapható korhatári előtt nyugdíjszerű ellátás.

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tny.) vonatkozó rendelkezései szerint öregségi teljes nyugdíjra az jogosult, aki a születési évének megfelelő öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte és legalább húsz év szolgálati idővel rendelkezik, valamint azon a napon, amelytől kezdődően az öregségi teljes nyugdíjat megállapítják, a Tbj. 5. § (1) bekezdés a)-b) és e)-g) pontja szerinti biztosítással járó jogviszonyban nem áll.

A társadalombiztosítási öregségi nyugdíjra jogosító öregségi nyugdíjkorhatára annak, aki
- 1952. január 1-je előtt született, a betöltött 62. életév,
- 1952-ben született, a 62. életév betöltését követő 183 nap,
- 1953-ban született, a betöltött 63. életév,
- 1954-ben született, a 63. életév betöltését követő 183 nap,
- 1955-ben született, a betöltött 64. életév,
- 1956-ban született, a 64. életév betöltését követő 183 nap,
- 1957-ben vagy azt követően született, a betöltött 65. életév.

2012. január 1-jétől a társadalombiztosítási ellátórendszert átalakították a jogalkotók, ezen időponttól a nyugdíjkorhatár betöltése előtt korhatár előtti öregségi nyugdíj – például előrehozott öregségi nyugdíj, korkedvezményes nyugdíj, korengedményes nyugdíj stb. – nem állapítható meg.

A korhatár előtti öregségi nyugdíjak megszüntetéséről, a korhatár előtti ellátásról és a szolgálati járandóságról szóló 2011. évi CLXVII. törvény (a továbbiakban: Khtv.) viszont bizonyos jól meghatározható személyi körre vonatkozóan – korábbi előrehozott öregségi nyugdíjra jogosultság szerzés, az 1953. évben született nők, akik legkésőbb 2014. december 31-éig a Tny. 2011. december 31-éig hatályos rendelkezései szerint korkedvezményre jogosultságot szereztek, illetve akik esetében a korhatár előtti nyugdíjazásuk miatt a jogviszonyuk 2012. évre történő megszüntetése 2011. december 31-én már folyamatban volt – átmeneti időszakra lehetővé teszi/tette korhatár előtti ellátás megállapítását. A Khtv. vonatkozó rendelkezései meghatározzák, hogy korhatár előtti ellátást az öregségi nyugdíjkorhatár betöltésének napjáig lehet megállapítani.

Az elsőként megjelölt személyi kör 2013. december 31-éig már betöltötte a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt, a negyedikként megjelölt személyi körbe tartozók részére korhatár előtti ellátás megállapítására pedig kizárólag 2012. december 31-éig kerülhetett sor, ezért e két személyi kör esetében korhatár előtti ellátás megállapítására 2013. december 31-ét követően nincs lehetőség. Ezen évtől csupán az 1953-ban született nők, valamint a korkedvezményt szerzett személyek esetében nyílik lehetőség, a jogosultsági feltételek fennállása esetén, korhatár előtti ellátásra megállapítására.

Az 1953. évben született nők korhatár előtti ellátásra való jogosultságával kapcsolatban a Khtv. 7. § (1) bekezdés b) pontjának rendelkezései az irányadóak, mely szerint azon 1953-ban született nő, aki 59. életévét betöltötte és a korhatár előtti ellátás kezdő napjáig, de legkésőbb 2012. december 31-éig legalább 37 év nyugdíjjogosultságnál figyelembe vehető szolgálati időt szerzett 2011. december 31-ét követő kezdő naptól korhatár előtti ellátásra jogosult, feltéve, hogy a korhatár előtti ellátás kezdő napján biztosítással járó jogviszonyban nem áll, és rendszeres pénzellátásban nem részesül.

A fentiek alapján egy 1953. május 5-én született nő, aki 2012. december 31-én, az ezen időpontig fennállt biztosítási jogviszonyai alapján, rendelkezik legalább 37 év szolgálati idővel, és biztosítási jogviszonya 2014. január 31-én megszűnik, továbbá ezen időponttól nem részesül rendszeres pénzellátásban, korhatár előtti ellátásra jogosult 2014. február 1-től. Az előzőekben említett feltételekkel rendelkező nő a korhatár előtti ellátás megállapítása iránti igényét a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár – 63. betöltött életév – betöltése napját megelőző napig, azaz 2016. május 4-ig érvényesítheti.

A korkedvezményt szerzett személyek korhatár előtti ellátásra való jogosultságával kapcsolatban a Khtv. 7. § (1) bekezdés c) pontja tartalmazza a vonatkozó jogi szabályozást, mely szerint korhatár előtti ellátásra az jogosult, aki az ellátás megállapításának kezdő napjáig, de legkésőbb 2014. december 31-éig a Tny. 2011. december 31-ig hatályos rendelkezései szerint korkedvezményre jogosultságot szerzett. A korhatár előtti ellátás annyi évvel az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt kérhető, ahány év korkedvezményt a korhatár előtti ellátás megállapításáig – de legkésőbb 2014. december 31-éig – szerzett.

A fentiek alapján egy 1953. november 15-én született férfi, aki a 2014. január 31-éig fennállt biztosítási jogviszonyai alapján 30 év szolgálati idővel rendelkezik, ezen belül 10 évig korkedvezményre jogosító munkakörben dolgozott – mely alapján a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárhoz képest 2 év korkedvezményt szerzett –, és biztosítási jogviszonyát 2014. január 31-én megszüntetik, korhatár előtti ellátásra 2014. február 1-jétől nem szerez jogosultságot, hiszen ezen időpontban még nem töltötte be a korkedvezménnyel csökkentett életkorát. (A reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatár 63. életév – 2 év korkedvezmény, melyet csupán 2014. november 15-én tölti be.)

Amennyiben viszont a fent említett személy a biztosítási jogviszonyának 2014. január 31-én történő megszüntetéséig 3 év korkedvezményt szerzett – legalább 15 év korkedvezményre jogosító munkakörben dolgozott –, úgy részére a korhatár előtti ellátás 2014. február 1-jétől már megállapítható lesz, hiszen a korkedvezménnyel csökkentett életkorát – 60. betöltött életév – ebben az időpontban már betöltötte. Az említett személy korhatár előtti ellátás megállapítása iránti igényét, függetlenül attól, hogy mennyi korkedvezményt szerez, 2016. november 14-éig érvényesítheti.

2014. január 1-jétől a korkedvezmény alapján korhatár előtti ellátásra jogosultságot szerzők személyi köre tovább bővült azon volt bányász dolgozókkal, akik az egyes bányászati dolgozók társadalombiztosítási kedvezményeiről szóló kormányrendelet 2012. január 1-jét megelőzően hatályos szabályai szerint 2011. december 31-éig korkedvezményre jogosultságot szereztek. Ezen személyi kör esetében a volt bányász, az általános szabályoktól eltérően, akkor is jogosult egy év korkedvezményre, ha a korkedvezményre jogosító munkakörben csak három évet töltött el.

Fontos hangsúlyozni, hogy a korhatár előtti ellátás társadalombiztosítási szempontból nem minősül nyugellátásnak, de sok esetben osztja annak sorsát: például az ilyen ellátásban részesülő személyek egészségügyi szolgáltatásra jogosultak lesznek. A korhatár előtti ellátás összege a Tny. öregségi nyugdíjra vonatkozó szabályai szerint kerül megállapításra, annak folyósításáról a Nyugdíjfolyósító Igazgatóság intézkedik, a megállapított ellátás pedig a nyugdíjemelésekkel azonos mértékben emelkedik.

Az ellátás megállapítására irányuló kérelmet írásban, kizárólag az erre a célra rendszeresített nyomtatvány (igénybejelentő-lap) kitöltésével, illetve elektronikus úton ügyfélkapus azonosítással az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság honlapján (<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.onyf.hu">http://www.onyf.hu</a><!-- m -->) az „Elektronikus ügyintézés” menüponton keresztül is be lehet nyújtani, a benyújtott igényt a kérelmező lakóhelye szerint illetékes kormányhivatal nyugdíjbiztosítási igazgatósága bírálja el."
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Az Adózónán megjelent egy cikk :"Ők szerezhetnek korhatár előtti nyugdíjszerű ellátást" cimmel,ha van valakinek hozzáférése nagyon megköszönném ha elküldené,de gondolom itt is hasznos lenne. Előre is köszönöm.
Válasz idézéssel
Az előbb egy szaktárs felhívott egy "nagy nevet" a Nyugdíjbiztosítónál, aki cáfolta a "rémhírt". Ettől függetlenül a mai világban minden lehetséges és annak az ellenkezője is . Smile
Válasz idézéssel
Sajnos ilyen pletykát én is hallottam."Nem zörög...a ",mint tudjuk! :lol:
Túl sok a ratkós..gyerek...
"Ne veszitsétek el a fejeteket.
Az élet még szeretné megsimogatni."
Válasz idézéssel
Ma két ügyfél is azzal állt elő, hallotta hogy a nőknél 40 év helyett 42 lesz a jogosultsági határ. Ti tudtok erről valamit? Bár a választás után gondolom sokféle változás várható, nekem új volt a remélem csak rémhír. :oops:
Válasz idézéssel
Köszönöm Éva!
Közben leesett, hogy mit akartál mondani az első hozzászólásoddal.

Enikő
Válasz idézéssel
Ha az előrehozott ellátás alatt eléri az éves határt,akkor kell szüneteltetni a következő hótól,ha az már a rendes öregségi nyugdíj folyósításának a hónapja,természetesen azt nem befolyásolja,azt nem függesztik fel.
Válasz idézéssel
Ha jól értelmezem a törvényt, ha a kereset meghaladja ezt az éves keretösszeget, a következő hónap 1. napjától a tárgyév végéig, de legfeljebb az irányadó öregségi nyugdíjkorhatárig az ellátás folyósítását szüneteltetni kell.
Például:
07. hónapig csak pl: 1.500 Ft ot kap.
Elmegy öregségi nyugdíjba. Innentől korlátozás nélkül kaphat jövedelmet, havi szinten pl: 350 eft-ot.
08. hónapra összesen kap 1850 ef jövedelmet. De ekkor már öregségi nyugdíjat kap. Azt is felfüggesztik? Meddig? Hiszen már betöltötte a nyugdíjkorhatárt...
Válasz idézéssel
Enikő!
Az éves határt kell nézni,nincs arányosítás.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Van egy olyan KFT tagom, aki előrehozott korengedményes nyugdíjban részesül. (Nem tudom ez a neve annak, amikor a KFT kifizette neki előre a nyugdíját, pedig még nem érte el a nyugdíjkorhatárt). Tagi jövedelmet vett fel (a nyugdíja mellett) éves szinten a minimálbér 18X-áig. Idén júliusban tölti a rá vonatkozó öregségi nyugdíjkorhatárt. A kérdésem az lenne, hogy a 18X-os határ egész évre vonatkozik, arányosítani kell? Tehát egész évre 18 X 101.500 Ft vagyis 1.827 eft-os határt? Így júliusig csak a felét (913.500 ft) keresheti, különben vissza kell fizetnie a felvett eddigi nyugdíját?
Vagy júliusig kaphat 1.827 eft-ot? Neki ez azért lenne jó, mert a nyugdíjalapja ennyivel több lenne.

Köszönöm
Enikő
Válasz idézéssel
ügybizt Írta:A nyugdíj emelés csak 2014.01.01 után lehetséges a 2013.évben felvett jöv. alapján fizetett nyugdíj járulék után.A k27- es nyomtatványt
gépen is ki lehet tölteni.
Ez akkor is így van,ha korábbi évek alapján kéred.
üdv Éva

Köszi, akkor ezért hozza hibának. Valamiért úgy gondoltam hogy 2013.01.01 a helyes dátum
Válasz idézéssel
hocipo Írta:Tudnátok nekem segiteni, hogy valaki töltött e már 0,5% os nyugdij emelés kérelmet, mert nekem nem engedi a ''mikortól kérem az emelés megállapitását", csak azt hogy 2014.01.01. pedig helyesen 2013.01.01. persze telefonon senkit nem lehet élérni, aki meg felveszi az lepasszol
köszi
Igaz, kézzel töltögettem, de legutóbb pld. egy 2010-ben megszűnt EV-nak kértük meg 2011.03.01-től (akkor telt el az előző emeléstől a 365 nap) visszamenőleg a 0,5%-os emelést 2013 okt. végén. Megkapta egy összegben visszamenőlegesen a 05,%-ot, s azóta pedig az emelt összegű ellátást.
Válasz idézéssel
A nyugdíj emelés csak 2014.01.01 után lehetséges a 2013.évben felvett jöv. alapján fizetett nyugdíj járulék után.A k27- es nyomtatványt
gépen is ki lehet tölteni.
Ez akkor is így van,ha korábbi évek alapján kéred.
üdv Éva
Válasz idézéssel
Tudnátok nekem segiteni, hogy valaki töltött e már 0,5% os nyugdij emelés kérelmet, mert nekem nem engedi a ''mikortól kérem az emelés megállapitását", csak azt hogy 2014.01.01. pedig helyesen 2013.01.01. persze telefonon senkit nem lehet élérni, aki meg felveszi az lepasszol
köszi
Válasz idézéssel
Évike!

Köszönöm szépen. Big Grin
Akkor még várok nyárig,kb akkor lesz meg a 40 év.Majd a nyomtatványt kikeresem,ahogy Kicsi írta...
Válasz idézéssel
Erzsókám igen,csak így megy .Az igényt elutasítják,hiszen nem szünt meg a munkaviszony,de minden szükséges infót megadnak.
Válasz idézéssel
Sziasztok !

Igen, már tavaly sem volt ez a lehetőség, de simán működik, ha a nyugdíjmegállapítását kéritek ( K0... akárhányas nyomtatvány ), az onyf.honlapjáról letölthető.

Üdv.
Azért ne feljetsd el, hogy az Életben vannak csodálatos dolgok is !

Kicsi
Válasz idézéssel
Szia Évi!

Most ha valaki nem tudja mennyi hiányzik,már nem tud számoltatni,be kell adni és kiderül.???
Nálam is van egy fő,aki nem tudja pontosan,éppen most kért meg számoltassam már össze... :oops:
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég