A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
átalakulás
polika Írta:Hát én mindenhol azt látom, hogy a cégbejegyzés( átalalkulás) napján már él az új cég, pl aki kiválással létrejött.
Ebből következik, szerintem, hogy előtte való nappal kell zárást csinálni.
Aki már volt az idei mérlegképes továbbképzésen, okosabbnak kell lennie, úgy tudom ez az idei egyik téma.

Én is így gondolnám, mint Polika.
A mérlegképesen az átalakuláshoz összesen egy mondatot sikerült lejegyzetelnem a nyáron:
- a cégbírósági bejegyzés napja számít, nem a társasági szerződésekben megadott változás napja.
Na ettől nem lettünk okosabbak. Sad
Üdvözlettel! A l b a
Válasz idézéssel
Nem hagy nyugodni ez az átalakulásos dolog.
Kb féléve voltam egy előadáson ott hangzott el valami ezzel kapcsolatban, csak arra nem emlékszem, hogy december 31-et, vagy január 1-et határoztak meg az átalakulás napjának. Mindenesetre az 1 napra mindent, mérleget, bevallást meg kellett csinálnia a példabeli cégnek.
Szerencsére ilyen esetem nincsen, de biztos, hogy vagy a törzsadatot nézném meg, vagy megkérném az illetékes APEH-ot, nézze már meg az adott adószámhoz milyen dátummal és milyen bevallást kell leadni. Új alakulásoknál eddig még mindig megmondták, én ugyanis azokat sem szoktam eltalálni.

A társasági törvényben a következőt találtam:
69 §(4) Az átalakulással létrejövő gazdasági társaság előtársaságként nem működhet. A jogutód gazdasági társaság cégbejegyzéséig, illetve az átalakulás gazdasági társaság által megjelölt időpontjáig [Ctv. 57. § (2) bekezdés] a gazdasági társaság a bejegyzett társasági formájában folytatja tevékenységét.

Csak még mindig nem tudom, hogy reggel 8, vagy délután 4.
Ha a puszik esõcseppek, egy tengert küldök, Ha az ölelés falevél, egy erdõt küldök Nektek.
Válasz idézéssel
Johanna! mi lenne, ha megnéznéd mi van a kft és az rt törzsadataiban az APEHnál. Úgyis azt fogadják el.
Egy ellenőrzés esetén az az egynapi esemény nagy vizet nemigen zavarhat, hiszen még áfában is elfogadja késöbbiekben is a jogelőd számláit például. A kimenő áfa már érdekesebb lehet. Éppen ezért kell az APEH-hoz alkalmazkodni.
Ha a puszik esõcseppek, egy tengert küldök, Ha az ölelés falevél, egy erdõt küldök Nektek.
Válasz idézéssel
Hát én mindenhol azt látom, hogy a cégbejegyzés( átalalkulás) napján már él az új cég, pl aki kiválással létrejött.
Ebből következik, szerintem, hogy előtte való nappal kell zárást csinálni.
Aki már volt az idei mérlegképes továbbképzésen, okosabbnak kell lennie, úgy tudom ez az idei egyik téma.
Válasz idézéssel
Lányok (Fiúk)!

Az átalakulás időpontja az MKVK Oktatási Központ Róth-Adorján-Lukács-Veit: Számviteli esettanulmányok 2001. Összefoglaló rendszerezés - példák - feladatok az új számviteli törvény szerint című 2001-ben kiadott könyv 495. oldalán fent :
"Az átalakuló társaságok (kivéve azt a társaságot, amelybe beolvadnak, illetve amelyből kiválnak) a cégbírósági bejegyzés napjával megszűnnek, emiatt nyilvántartásukat le kell zárniuk."
Ehhez még hozzáteszem, hogy a kiváló és beolvadó azért nem zárja le, mert folyamatos könyveléssel végzi az átalakulás számviteli feladatait.

TEHÁT a bejegyzés napján zárás, az új társaság meg a bejegyzés napját követő napon nyit.

Fenti annyiban változhat, hogy az azóta életbe lépett 2006. évi V. törvény 57.§. (2) bek. szerint:
"Ha az átalakuló cég az átalakulás időpontját meghatározza, az átalakulás nem a cégbejegyzés napjával, hanem a cég által megadott napon következik be. A cég által meghatározott időpont nem lehet későbbi, mint a kérelem cégbírósághoz történt benyújtását követő kilencvenedik nap, illetve nem lehet korábbi, mint a cégbejegyzés napja. Ha a cég által meghatározott időpont a cégbejegyzés napját megelőzné, a cégbíróság az átalakulás időpontjaként a cégbejegyzés napját tünteti fel."

Mivel Johanna cégénél a cégbírósági határozatban már rögzítve az átalakulás időpontja, ebben az esetben ez a bejegyzés időpontja.

Az idézett könyv az azóta történt számviteli változások ellenére is nagyon korrekt és jó összefoglaló, külön foglalkozik az átalakulásokkal, mely sok segítséget nyújtott nekem is éveken keresztül.
üdvözlettel: ida
Válasz idézéssel
Szia Johanna!
Ugyanazon néven több cégjegyzékszám is megjelenhet.
Nálam is volt már olyan probléma, hogy székhely változás miatt egy darabig két cégjegyzékszámon "futott" az egyetlen cég, majd a régit törölték. A Fővárosi Cégbíróságnak kemény három hónapi munkájába került, mire sikerrel véghezvitte (hozzá kell tennem, hogy a Pest Megyei Cégbírósághoz került a cég, tehát nem az ország másik végébe).
Mindenképpen a székhely dönti el, hogy mi a cégjegyzékszám első két számjegye.
Valószínű, hogy az átalakulást követő határozat után került a székhely miatt a Fővárosi Cégbírósághoz és nem törölték még a Somogy megyeinél.
Tehát türelem! Az átalakulás bejegyzési dátuma számít úgyis most neked, a többit majd intézik az ügyvédek.
Nem vagy h...e, nekem is (mindenkinek) nehéz időnként megemészteni az ilyen kavarásokat!
Válasz idézéssel
úgy tudom átalakulásnál az új cég kezdő időpontja a bejegyzés napja, tehát előtte való nappal zár a jogelőd.
A cégbíróságot a székhely dönti el.
Én is figyelek egy céget már július eleje óta, két adatot tiltottunk le a cégbíróság felé még május első felében le két külön levélben, egyik a székhely, másik a könyvvizsgáló.
Semmi változás. Illetve a hét elején láttam, hogy két céget hoz fel a névre, a másik is ugyanaz, csak utána van biggyesztve, hogy felszámolás alatt. Viszont a teljes cégadatban, semmi de semmi utalás nincs a felszámolásra. Még csak a felszámolási megjegyzésssel lekért cégadatoknál a névben sem, sőt még ott is azt hozza, hogy május 3-án nyilvántartott cégadatok. Na akkor meg még aztán tuti, hogy nem volt felszámolás, de a kezdő napja sincs a felszámolásnak. Hát ennyit a gyorsaságról.
Válasz idézéssel
Kedves Ida!
De jó, hogy írtad a cégjegyzék.hu-t, meg is kerestem a zrt-t és tátva maradt a szám.
Én a Somogy megyei Cégbíróság végzését kaptam meg, azon 14-gyel kezdődik a cégjegyzékszám.
A jelzett oldalon ugyanez a cég fent van 01-gyel kezdődő cégjegyzékszámmal is, vagyis mindkettővel(budapesti székhelyű).
Most akkor melyik lesz a cégjegyzékszáma?
Ugye milyen h...e vagyok, meglátszik, hogy nem csináltam még átalakulást.
Johanna
Válasz idézéssel
Kedves Johanna!
Szívesen, és ne aggódj! Sokszor előfordul, hogy az ügyfél hibája miatt később mennek be az adóbevallások, mert egyébként is elég kevés időt adnak a záróbevallásokra. Nem tudok róla, hogy valakit ezért még büntettek volna.
Viszont figyelmébe ajánlom mindenkinek, ha átalakulás, vagy változás történik egy cégben, kísérjék figyelemmel a cegjegyzek.hu-n a kivonat lekérés alapján a bejegyzési időpontokat (ha nekem jeleznek ilyet, két-három naponta megnézem), mert sok kellemetlenségtől és kapkodástól kíméljük meg magunkat. Elég hamar felkerülnek az aktuális cégkivonatok.
Válasz idézéssel
Katikám, neked is köszönöm a segítséget.
Johanna
Válasz idézéssel
Szia Johanna!

Igaz, nekem ev átalakulásom volt, de ugyanaz.

Szvt. 11.§. (7)
Üzleti év az átalakulás során megszűnő vállalkozónál az előző üzleti év mérlegfordulónapját követő naptól az átalakulás napjáig – mint mérlegfordulónapig – terjedő időszak.

Az átalakulás időpontja vagy a cégbejegyzés napja, vagy a társaság által előre meghatározott időpont lehet. Vagyis az átalakulás legkorábbi időpontja a cégbejegyzés napja, a legkésőbbi pedig, a kérelem benyújtásától számított kilencvenedik nap lehet. (ezt a cégiránytűről szedtem)

Art. 33.§
(3) Soron kívüli bevallást kell benyújtani az adózónak valamennyi adójáról - kivéve a magánszemélyt saját személyében terhelő azon adókat, amelyekről éves adóbevallást köteles benyújtani - a bevallással még le nem fedett időszakról, ha
a) a számvitelről szóló törvény VII. fejezete sajátos beszámoló készítési kötelezettséget ír elő,... (itt van a Szvt-ben az átalakulás!)

(4) A soron kívüli adóbevallást az éves elszámolású adókról a (3) bekezdés a) és b) pontjában meghatározott esetekben a számvitelről szóló törvényben a beszámoló készítésére előírt határidőn belül, a c)-e) pontokban meghatározott esetekben pedig a soron kívüli bevallási kötelezettséget kiváltó eseményt követő 30 napon belül kell benyújtani.
(5) Azokról az adókról, amelyeknél az adómegállapítási időszak egy hónap, egy negyedév, a bevallással még le nem fedett időszakról a soron kívüli adóbevallási kötelezettséget kiváltó eseményt követő 30 napon belül kell a bevallást benyújtani.

Kati
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.feketemonika.hupont.hu/1/monika-tortenete">http://www.feketemonika.hupont.hu/1/monika-tortenete</a><!-- m -->
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Tehát akkor azt mondjátok, hogy a bejegyzés napjával zárom a kft-t és 12-vel nyitom meg a zrt-t?
Néztem én a gt-t is, de abban nem találtam.
Azért okoz fejtörést, mert 11-én már a zrt is kapott adószámot.
Csilla, ne haragudj, de nem egészen értem amit írtál. Azárás és a nyitás dátuma is ugyanaz?

Kedves Ida, neked külön köszönet azért a sok segítségért, amit nyújtottál ebben az ügyben.
Johanna
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Czidával és Johanna ismerősével egyetértve: a bejegyzés napja a Kft. üzleti évének mérlegfordulónapja és a bejegyzést követő nap lesz a nyitómérleg fordulónapja. A bevallásokat szerintem ugyanezen elv alapján küldöd. Én legalább is így küldtem.

K.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.feketemonika.hupont.hu/1/monika-tortenete">http://www.feketemonika.hupont.hu/1/monika-tortenete</a><!-- m -->
Válasz idézéssel
Kedves Johanna!

Most voltam továbbképzésen és ott többek között erről is szó esett. A bejegyzés napjával zárod az előzőt és azzal a nappal nyitod meg az újat. Tehát 08.11. a dátum.
Üdv,
Csilla
Jobbat remélve, gyakran jót veszítünk.
Válasz idézéssel
A gt.-be az átalakulásnál nézd meg. Én is úgy emlékszem, ahogy Czida, de nekem már régen volt.
Válasz idézéssel
Szia Johanna!
Múltkor körüljártam ezt a témát és szerintem a bejegyzés napjával zársz, tehát 11-vel.
A Zrt nyitó napja pedig 12-e.
Válasz idézéssel
Még mindig nem higgadtam le.
Tudnátok abban segíteni, hogy ha 08.11-én jegyzezték be a zrt-t, akkor mi lesz a bevallások záró dátuma a kft-ben?
Az APEH ügyfélszolgálata szerint 10-e, de a hölgy is bizonytalan volt. Egyik ismerősöm szerint a bejegyzés napja,
vagyis 11-e. Ha valaki csinált már ilyet, az biztosan tudja.
Nagyon hálás lennék minden segítségért.
Johanna
Válasz idézéssel
csak nyugodtan, mert még elrontassz valamit-)))))
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Lehet, hogy a dühöngőbe illene inkább..
Most szólt az ügyfelem, hogy 08.11-én bejegyezték a Zrt-t (kft-ből alakult át).
Az elmúlt két hónapban többször szóltam neki, hogy azonnal értesítsenek, ha meglesz a bejegyzés, mert vannak
30 napos bevallási határidők. Most jön a hétvége, kedden ÁFA ellenőrzésre megyek, 9-én és 10-én kötelező továbbképzésen
leszek és elvárnák tőlem, hogy 11-re minden készen legyen. Ráadásul a hiányzó könyvelési anyaga sincs még nálam.
Szerintetek erre mit lehet mondani? Rögtön felrobbanok.
Johanna
Válasz idézéssel
Persze, azt hiszem van is hozzá valami útmutatóm, mit milyen sorrendben kell csinálni.
ha ott tartasz majd megkeresem és emilben elküldöm
még úgyis be kell jegyeztetni egyéni céggé
Üdv: Marika
Válasz idézéssel
Marika! Nekme most van készülőben egy ilyenem ev-ből kft. Csak még előtteegyéni céggé kell válni.
Majd kérdezhetek?
Válasz idézéssel
szia!
Az időpontokat igy csípőből én sem tudom, de csináltam már átalakulás ev. átalakult egyszemélyes kft-vé 2006-ban.
Az art.-ban , áfa törvényben erre a régiben külön volt rendelkezése erre is, illetve a számviteli törvényben kutakodj.
Sajnos többet nem tudok segíteni.
Üdv: Marika
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Már írtam, hogy van egy átalakulás alatt lévő kft-m, zrt. lesz belőle.
Szedem össze, hogy milyen bevallásokat kell leadni bejegyzés után.
0971, 0965, 0908 (09NY?), 0901, 09T1041, 09T180(?), 09T201T, iparűzési bevallás.
Úgy tudom (tőletek), hogy a bejegyzés napjával zárom a könyveket a kft-ben és a következő naptól indul a zrt.
De mi a helyzet a bevallásokkal?
0901 kitölt. útmutató 12. oldala szerint a bevallási időszak az adóév első napjától a soron kívüli eseményt kiváltó
napot megelőző napig tart. Ha pl. 08.03-án jegyzik be, akkor a bevallási időszak 01.01.-08.02-ig tart? És az áfánál is meg a
többinél?
Most aztán jól belekeveredtem, kérlek segítsetek.
Johanna
Válasz idézéssel
Egy hete ki van készítve a konyhapultra egy zacskó. Eddig fel sem tűnt. Ma hirtelen ránéztem, középen egy nagy pirosbetűs felirat MÁK.
Hirtelen nem esett le, azt hittem káprázik a szemem. Egyébként meg kedvenc ételeim között szerepelnek a mákosok.
Válasz idézéssel
Verocs! Hogy neked milyen vágyaid vannak!
Erika
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég