A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KATA törvény
Jelenleg szünetelő ev. mai nappal úgy döntött, hogy jelentesem be a változást, miszerint megszünteti a szüneteltetést, és egyben KATA-s lenne, viszont ma már 1-e van, hogy tudom a KATA-ba még júniusra "beletuszkolni"?

Közben meg van a válaszom, sehogy, tegnap kellett volna.
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Szia Móni!
Válaszd ketté a dolgot. Először felejtsd el a KATA-t. Főállásu EV lesz (ez a jogállása) ezt kell jelentened 1041-en és 101E-nb 04.29-el. Ez a tény az
adózási formától függetlenül van és marad amig el nem helyezkedik 36 órát meghaladóan.
A KATA adózási mód választása 101E-n a következő 05.01-én.
(Bocsánat, hanagyon tanítónénis voltam) Smile
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Kicsit tanácstalankodom. Jelenleg heti 40 órás jogviszonyos tételes költségelszámolású egyéni vállalkozó május 01-től KATA-s szeretne lenni, mint főállású, DE a munkaviszonya már 04.27-el megszünik. Tudom hogy 04.28-04.30-ig járulékot kell fizetnie. A kérdésem a változások jelentése. A KATA-ba jelenekezést a 18T101E-n beadom a változás hatálybalépése 05.01 lesz. De előtte külön 101E-n jelentem 04.28-al hogy főállású, tehát 2 db. 101E-t küldök? És mi újság a 1041-esl, mint kata-s tudom nem kellene jelenteni, de előbb lesz főállású mint kata-s.
Válasz idézéssel
Köszi! Smile

Válasz idézéssel
Megerősítem Mónikát, nem arányosítjuk az áfát.
Válasz idézéssel
Íme, csak itt még 6 milliót ír, mert ez 2014-es állásfoglalás, de az értékhatáron kívül a lényeg nem változott.

Tisztelt Ügyfelünk!

Foigazgatóságunkra érkezett elektronikus levelére az alábbi tájékoztatást adom.

Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Áfa tv.) 188. § (1) bekezdése kimondja, hogy az alanyi adómentesség abban az esetben választható, ha az adóalany 2. § a) pontja szerinti összes termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása fejében megtérített vagy megtérítendo ellenértéknek - forintban kifejezett és éves szinten göngyölített - összege
a) sem a tárgy naptári évet megelozo naptári évben ténylegesen,
b) sem a tárgy naptári évben ésszeruen várhatóan, illetoleg ténylegesen
nem haladja meg a (2) bekezdésben meghatározott felso értékhatárt.

Az alanyi adómentesség választására jogosító felso értékhatár: 6 000 000 forintnak megfelelo pénzösszeg [Áfa tv. 188. § (2) bekezdése].

Tekintettel arra, hogy az Áfa tv. nem tartalmaz arra vonatkozóan rendelkezést, hogy az adóalanynak, amennyiben szünetelteti a gazdasági tevékenységét, az alanyi adómentesség értékhatárát arányosítania kellene, így a tevékenységét szünetelteto egyéni vállalkozónak nem kell ezen körülmény miatt idoarányos bevétellel számolnia (Áfa tv. magyarázata).

Tájékoztatom, hogy a válaszlevélben részletezettek szakmai véleménynek minosülnek, kötelezo jogi erovel nem bírnak.

Üdvözlettel:
Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Közép-magyarországi Regionális Adó Foigazgatósága
Tájékoztatási Foosztály
Válasz idézéssel
Ja de jó ha van bőrpapírod!
Próbáld meg idecsatolni kisatírozva a címzettet. Szerintem sokan megköszönjük!

Válasz idézéssel
Szüneteltetésnél nem kell az áfá-t arányosítani, nekem erről van NAV állásfoglalásom, ha gondolod szívesen átküldöm.
Válasz idézéssel
Köszönöm Klári!
Üdv. Emese
Válasz idézéssel
Jól sejted Emese!
Mindent arányozítani kell. Áfát is. Ha végéggondolod a kezdésnél is arányosítunk és ez is egy kezdés.

Válasz idézéssel
Ha katás egyéni vállalkozó szünetelés után újra indítja a vállalkozását, az áfát is arányosítani kell vagy csak a bevételi értékhatárt?
Az áfában bizonytalan vagyok,ezért kérném szépen a megerősítéseteket! Köszönöm!!
Válasz idézéssel
Köszönöm Könyvelés72!

Ettől tartottam,most kezdődik a vállalkozók felvilágosítása kezébe nyomom papíron , hogy júl.1-ig felfogja, így lesz rá elég idő.
Nekem ne mondják , hogy miért nem szóltam időben,minden hónapban mantrázni fogom ,hogy felfogják.

Pmarcsi
Légy türelemmel, s majd könnyül a nagy teher is.
Válasz idézéssel
Szia,

a törvény nem tesz különbséget katás és nem katás áfaalany között, így természetesen őket is érinti.
Válasz idézéssel
Szerintetek ez a KATÁS áfásokat is fogja érinteni?

A jelenlegi tervek szerint tehát 2018. július 1-jétől azokat a számlákat, amelyek adóalanyok közötti, belföldi áfás ügyletekről szólnak, valamint amelyekben az áthárított áfa eléri vagy meghaladja a 100 ezer forintot, tételesen és valós időben be kell majd jelenteni az adóhatóságnak a számlázó programok segítségével, manuális beavatkozás nélkül. Fontos tudni azonban – hiszen eleinte éppen ezen a téren érte sok kritika az eredeti terveket –, hogy a nyomtatvány használatával kiállított, azaz a „kézi számlák” sem maradnak ki az adatszolgáltatásból. Esetükben a 100-500 ezer forint közötti áfatartalmú számlákról 5 munkanapon belül, az 500 ezer forint felettiekről pedig 1 munkanapon belül kell jelentést küldeni.

Pmarcsi
Válasz idézéssel
Köszitek!!!

leadok mindent majd kiválogatják...!!!

üdv
Katla
Válasz idézéssel
Sziasztok!
A 101E-t ki kell tölteni szünetelés kezdetetekor! B02 14. (Sajna már megszítam egyszer). Ne kérdezzétek miért, de kérték az 58-at, utólag beadtam

Válasz idézéssel
Kata-snak nem kell az 58-ast. A 101E-t is csak a szüneteltetés utáni hónapra 1x hogy a következő hónaptól miért nem kell kata-t fizetni, különben előírják az 50.000/25.000 ez nagyon fontos.
Válasz idézéssel
Szia Katla!
Én az ügysegéd után le szoktam adni:  101E, 58, és 01, 08 függetlenül attól, hogy küldtem NY-t és bekjelentés az önkorinak. Ha Áfás persze 65 is.

Válasz idézéssel
Sziasztok!

KATA-s ev. szüneteltet.( 03.01-től) Kell valamilyen bevallást beadnia?

köszi
Katla
Válasz idézéssel
Így van ahogy Ivettke írta. 
Áfa határba a tavalyi évre kell figyelembe venni, mert egyéni vállalkozó, 45 napos figyelési határ.....
Katás bevételi határba pedig idén számítandó amikor megkapja.
Válasz idézéssel
Azt már a múltkor megbeszéltük, hogy az áfa alanyi mentes határt másképp kell számolni. Kiszámoltuk , hogy ennél a vállalkozónál az alanyi mentesen 5.610.959 Ft-ot számlázhat, az évközi kezdést figyelembe véve. No mármost ő 2017-ben 5.729.900 Ft-ot számlázott. Ez már nem fér bele az alanyi mentes határba (ebben az esetben nem a pénz megérkezését kell nézni.) Amit Placebo írt, az a katás bevételre vonatkozik, (a 40 %-os adó vonatkozásában). Ezt a kettőt külön kell kezelni.
Válasz idézéssel
2017.évi bevétele az 5.729.900.-eFt nem lépte át az áfa határt ,csak a kata határ átlépése izgat,mert az arányában több a megengedettnél (118.941.-Ft)kérdésem azért irányult az utolsó számla fizetési határidejére,mert az január 9.
Ivettke04 ,amit Placebo írt azt megtaláltam a NAV inf.füzetében én is úgy értelmezem, hogy  azt majd a 2018-ba kell figyelembe venni.rosszul értelmezem az információt Huh 

Pmarcsi
Válasz idézéssel
A katás bevétele 9 millió lehet (csak efölött lenne a 40 %), viszont a kiszámlázott bevétele túllépte az ÁFA alanyi mentes határt - itt nem számít, hogy kifizették, vagy sem - , emiatt az utolsó számlájával be kellett volna lépnie az áfába.
Válasz idézéssel
Hello!
Jól gondolod:
bevétel megszerzésének időpontja: a kisadózó vállalkozás vonatkozásában

a) pénz, dolog, értékpapír, váltó, csekk és más hasonló okirat esetében az átvétel vagy a számlán való jóváírás napja;
Válasz idézéssel
Segítséget szeretnék kérni,már beszéltünk az ominózus KATÁs ügyfélről aki megkeresett.Végre papír alapon is megkaptam a számláit.
Úgy néz ki , hogy a 2017.évi bevétele az 5.729.900.-eFt,segítségetekkel akkor ezt beszéltük meg (8.000.000 / 365 nap) x 256 = 5.610.959.-eFf KATÁS bevétele lehet arányosítva.Érvényes lesz rá a 40% bünti,vagy lehet e a decemberi kiszámlázott bevételét januárra tenni ,mert fiz.hat idő 2018.jan.09. ez csak egy kósza gondolatom Exclamationvagy az április hónapra megfizetett adó is lefedi a túllépését(118.941.-Ft április 20-án kezdett).

Köszönöm segítségeteket( Angel Angel Angel Angel ) angyalok!!!

Pmarcsi Smile
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég