A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KATA törvény
Köszönöm szépen !

Elolvasom az áfa törvény erre vonatkozó passzusait.

Szép estét kívánok!

Pmarcsi
Légy türelemmel, s majd könnyül a nagy teher is.
Válasz idézéssel
Az ÁFA törvényben. Az áfához nincs köze annak, hogy kikerült a TAO alól, az áfa alanyi mentesség választása egész évre szól.
Válasz idézéssel
Ivettke ,kérelk írj már nekem erről többet hol tatálok erre valmi olvasható infót.

Köszi,

Pmarcsi
Válasz idézéssel
Úgy van, ahogyan a főnök mondja!
Válasz idézéssel
Kedves Fórumozó Társaim!

Újra belebonyolódtam a KATA gyönyöreibe vita lakult ki az irodában.

Adott egy alanyi mentes Bt. június 1-vel át lép a KATA alá.
BT.időszakában1.500.000.-Ft volt a bevétele.

KATA időszakára áfa mentesen  4.690.410.-Ft számlázhat ki dec 31-ig , hogy ne lépje át a katát, de valahogyan a vállakozó ezt már októberben átlépte én úgy gondolom ,hogy azzzal a számlával ami érinti az áfát azt már áfásan kell kiállítani.

Főnököm szerint nem .Állítólag beszélt a NAV áfa osztályával és azt mondták neki, hogy nem számít kezdő vállakozónak ezért a folytonosságot kell nézni az áfánál.

Kérdezem én ez lehetséges az áfa törvény hol hivatkozik erre,nála miért nem kell arányosítani?

Köszönöm a felvilágosítást már azt hittem értem a KATA vállakozási formát ,de ezek szerint nem.

Nem értem mi a különbség ha ,mint ev kezdek évközben,vagy mint Bt térek át évközben.

Köszönöm,

Pmarcsi
Válasz idézéssel
Az adózónáról:
Bt. áttérése katára, illetve kft. áttérése kivára
Tisztelt Szakértő! Egy bt. áttérne katára. Azt hangsúlyozzák mindenhol, hogy a jogutód nélküli megszűnés szabályait kell alkalmazni rá. A kérdés konkrétan a bt. készletére vonatkozna. Mi lesz azzal? Az áttérés előtti zárásban többmilliós készlete van a bt.-nek. Az akkor áfázik vagy mi lesz vele? Erre nem találok sehol semmi választ. Ugyanez a kérdés merül fel a kft.-nél, amely kivára térne át. Köszönöm előre is a válaszát.

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

Tisztelt Kérdező!
A Kata hatálya alá történő áttérés azt eredményezi, hogy a cég kikerül a Számviteli törvény hatálya alól. Ettől az időponttól kezdve nem köteles a vagyonát (eszközeit és forrásait) nyilvántartani. Csak bevételi nyilvántartásra kötelezett. A készleteivel kapcsolatban pótlólagos adófizetési kötelezettség nem terheli. Áfát ez a kérdés nem is érint, hiszen a kata alanya is áfaalany. A készletek értékesítése a katás időszakban kisadózói bevételt fog jelenteni, s ha áfafizetésre kötelezett, akkor természetesen áfát is fel kell számítani az értékesítésre.
A Kiva hatálya alá való áttérés szintén nincs kihatással a készletekre és az áfára. A Kiva alanya viszont a Számviteli törvény hatálya alá tartozik, így készleteit nyilván kell tartania a Számviteli törvény előírásai szerint.
Válasz idézéssel
Üdv

Bt áttérésénél TAO -ról KATA-ra  osztalékalap utáni adót kell fizetni ez nagyjából világos nekem . De mi lesz a készletekkel, fizetni kell utána áfát, mintha értékesítette volna a cég ? Nagyjából van 1,3 mft árukészlet . Ahogy olvastam a jogutód nélküli megszűnés szabályai szerint kell eljárni.
Válasz idézéssel
Köszönöm szépen!
Megerősítettél!!
Szép napot!
Válasz idézéssel
Hello!
Hát főállású katás lesz:
[url=https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=A1200147.TV#lbj6id710][/url] főállású kisadózó: a kisadózó, kivéve azt a kisadózót, aki a tárgyhó egészében megfelel az alábbi feltételek bármelyikének:

a) legalább heti 36 órás foglalkoztatással járó munkaviszonyban áll
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Ha valakinek volt már ilyen a gyakorlatában kérem segitsen! KATAs egyéni vállalkozó, aki főállás mellett végzi tevékenységėt. Pedagógus, a 2014.évi XXXVI. Tv. alapján nyugdij előtt 5 évvel kėrte a munkahelyén, hogy csökkentett munkaidőben dolgozhasson. Ez a csökkentés 50 % os munkaidő csökkenést és bér csökkenést jelent. A kata szempontjából maradhar e a 25 000 Ft. Vagyis a főállásu katås jogviszonyu vállalkozókėnt? A segitségeteket előre is megköszönöm!!
Üdv. Emese
Válasz idézéssel
Hello!
30 napon belül:

Ha az adóalanyiság év közben szűnik meg, a nyilatkozatot a megszűnést követő 30 napon belül kell megtenni.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Katás egyéninek 07.01-el megszüntettem 
a vállalkozását.
A KATA bevallást már beküldhetem, avagy várni kell
jövő évig??

Harakiri
Válasz idézéssel
Szia Zéró!

Csak holnapi nappal, azaz 07.02.-tól tudod bejelenteni az újbóli szüneteltetést.
Így viszont 07. hóra a teljes katát meg kell fizetni.
Azért fut hibaágra, mert a két szünetelés között nem telt el több mint 30 nap.
Válasz idézéssel
Segítséget kérnék. Egy KATA adózó május 31-ig szüneteltette a tevékenységét, június 1-től  folytatta a tevékenységét. Ma szeretné bejelenteni hogy július 1-től ismét szünetelteti.  Többször nekifogtunk, de mindig technikai hibára hivatkozik, nem dolgozza fel a bejelentést.   Nem tudom hogy a rendszerben van hiba, vagy az a gond hogy a rendszert megzavarja hogy június hónapban jelentjük be hogy július 1-től szünetel. Ha viszont holnap jelentjük be, akkor még egy hónapot fizetni kell neki és azt nem akarja. Valaki használta ma már a Webes ügysegédet ?
Válasz idézéssel
Jelenleg szünetelő ev. mai nappal úgy döntött, hogy jelentesem be a változást, miszerint megszünteti a szüneteltetést, és egyben KATA-s lenne, viszont ma már 1-e van, hogy tudom a KATA-ba még júniusra "beletuszkolni"?

Közben meg van a válaszom, sehogy, tegnap kellett volna.
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Szia Móni!
Válaszd ketté a dolgot. Először felejtsd el a KATA-t. Főállásu EV lesz (ez a jogállása) ezt kell jelentened 1041-en és 101E-nb 04.29-el. Ez a tény az
adózási formától függetlenül van és marad amig el nem helyezkedik 36 órát meghaladóan.
A KATA adózási mód választása 101E-n a következő 05.01-én.
(Bocsánat, hanagyon tanítónénis voltam) Smile
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Kicsit tanácstalankodom. Jelenleg heti 40 órás jogviszonyos tételes költségelszámolású egyéni vállalkozó május 01-től KATA-s szeretne lenni, mint főállású, DE a munkaviszonya már 04.27-el megszünik. Tudom hogy 04.28-04.30-ig járulékot kell fizetnie. A kérdésem a változások jelentése. A KATA-ba jelenekezést a 18T101E-n beadom a változás hatálybalépése 05.01 lesz. De előtte külön 101E-n jelentem 04.28-al hogy főállású, tehát 2 db. 101E-t küldök? És mi újság a 1041-esl, mint kata-s tudom nem kellene jelenteni, de előbb lesz főállású mint kata-s.
Válasz idézéssel
Köszi! Smile

Válasz idézéssel
Megerősítem Mónikát, nem arányosítjuk az áfát.
Válasz idézéssel
Íme, csak itt még 6 milliót ír, mert ez 2014-es állásfoglalás, de az értékhatáron kívül a lényeg nem változott.

Tisztelt Ügyfelünk!

Foigazgatóságunkra érkezett elektronikus levelére az alábbi tájékoztatást adom.

Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény (a továbbiakban: Áfa tv.) 188. § (1) bekezdése kimondja, hogy az alanyi adómentesség abban az esetben választható, ha az adóalany 2. § a) pontja szerinti összes termékértékesítése, szolgáltatásnyújtása fejében megtérített vagy megtérítendo ellenértéknek - forintban kifejezett és éves szinten göngyölített - összege
a) sem a tárgy naptári évet megelozo naptári évben ténylegesen,
b) sem a tárgy naptári évben ésszeruen várhatóan, illetoleg ténylegesen
nem haladja meg a (2) bekezdésben meghatározott felso értékhatárt.

Az alanyi adómentesség választására jogosító felso értékhatár: 6 000 000 forintnak megfelelo pénzösszeg [Áfa tv. 188. § (2) bekezdése].

Tekintettel arra, hogy az Áfa tv. nem tartalmaz arra vonatkozóan rendelkezést, hogy az adóalanynak, amennyiben szünetelteti a gazdasági tevékenységét, az alanyi adómentesség értékhatárát arányosítania kellene, így a tevékenységét szünetelteto egyéni vállalkozónak nem kell ezen körülmény miatt idoarányos bevétellel számolnia (Áfa tv. magyarázata).

Tájékoztatom, hogy a válaszlevélben részletezettek szakmai véleménynek minosülnek, kötelezo jogi erovel nem bírnak.

Üdvözlettel:
Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Közép-magyarországi Regionális Adó Foigazgatósága
Tájékoztatási Foosztály
Válasz idézéssel
Ja de jó ha van bőrpapírod!
Próbáld meg idecsatolni kisatírozva a címzettet. Szerintem sokan megköszönjük!

Válasz idézéssel
Szüneteltetésnél nem kell az áfá-t arányosítani, nekem erről van NAV állásfoglalásom, ha gondolod szívesen átküldöm.
Válasz idézéssel
Köszönöm Klári!
Üdv. Emese
Válasz idézéssel
Jól sejted Emese!
Mindent arányozítani kell. Áfát is. Ha végéggondolod a kezdésnél is arányosítunk és ez is egy kezdés.

Válasz idézéssel
Ha katás egyéni vállalkozó szünetelés után újra indítja a vállalkozását, az áfát is arányosítani kell vagy csak a bevételi értékhatárt?
Az áfában bizonytalan vagyok,ezért kérném szépen a megerősítéseteket! Köszönöm!!
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég