A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KATA törvény
Idézet:Az se kerülje el senki figyelmét, hogy (habár a Bt. kikerül a számviteli tv. hatálya alól) beszámolót kell neki készíteni és ott viszont az van a tv-ben, hogy a számviteli tv. szerinti beszámolót kell elkészíteni.

Szia Klári!
Ezt az összefüggést melyik paragrafusokból kell látni?
Az Szt 2/A-t elfelejtették módosítani KATA Bt-re?
Üdv. eragka
Válasz idézéssel
Idézet:Az én kültagom is csak nyugdíjas tulaj lenne, közreműködés nélkül, de akkor a rá jutó "osztalék"-nak mi lenne a sorsa?

Megoldás a vagyoni betét arányának helyes kitalálása / módosítása.
10.000,-Ft-os vagyoni betétből 1,-Ft lenne a csendestárs nyugdíjas kültag hozzájárulása.
Így a 6M Ft-ból max. 600 Ft nyeresége lehet Big Grin

Nagyon nem tetszik nekem az EV státusz, mert még a komp.felárra nem jogosult alanyi mentes őstermelő státusz is bezavarna Sad
Üdv. eragka
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Titeket olvasva, egyre bonyolultabb dolog ezt a KATA-t Bt-ben kivitelezni Sad
Az én kültagom is csak nyugdíjas tulaj lenne, közreműködés nélkül, de akkor a rá jutó "osztalék"-nak mi lenne a sorsa?
Mert az EVA-nál nevesítették, hogy a tulajdonos mentesül az osztalék utáni szja és eho alól... itt nincsen ilyesmi, itt maga a kisadózóról van szó, de a csak tulaj kültag az nem kisadózó.

Lehet, mégis EV igazolványt kell kiváltani a Kft. mellé?
Én még könyvelni sem szeretem az egyéni vállalkozókat, erre nekem kellene annak lenni...bár ezt egyszerű lenne könyvelni Smile
Mondjuk kiváltani és megszüntetni is egyszerűbb, mint egy Bt.-t.
Egyszemélyes Kft. tulajdonosa lehet EV?
Üdv. eragka
Válasz idézéssel
frivi Írta:Miért, bármely más jérulék szerepel nevesítetten?
Ahogy írtam, hogy JÁRULÉKOK szerepel.

Szia!

Van ráció abban amit mondasz a járulékokkal kapcsolatban, ezt még körbe kell járni.

Az osztalékkal kapcsolatban: hogy állapítod meg az osztalék alapját? A beszámoló alapján.
A bevételi nyilvántartásra kötelezett milyen beszámolót csinál? 8O
Sziasztok,Nándi
Válasz idézéssel
fmara Írta:De a felsorolásban nem szerepel az egészségügyi szolg. járulék, mint kiváltott adó.

Miért, bármely más jérulék szerepel nevesítetten?
Ahogy írtam, hogy JÁRULÉKOK szerepel.
Válasz idézéssel
De a felsorolásban nem szerepel az egészségügyi szolg. járulék, mint kiváltott adó.
Válasz idézéssel
Szerintem az egészségügyi szolgáltatási járulékot nem kell megfizetni.
A KATA 9.§ (1) c. pontja " járulékok" alól mentesít.
Az ART 178.§ 15 pontja tartalmazza a járulékok fogalmát, ott bizony szerepel az egészségügyi szolgáltatási járulék is!

Én sokkal nagyobb gondnak látom, hogy a be nem jelentett tag esetén ( és Bt-ban minimum van egy kültag még), a számára
juttatott jövedelem után teljesítendő adökötelezettség alól nem mentesít a KATA. ( 9.§ (2) bekezdés).
De - általános esetben-, az osztalék a tulajdoni betétek arányában kár a tulajdonosoknak!
Nem könyvel, nem készít beszámolót ( hisz nem alanya a számviteli törvénynek), mannyi az osztalék? Mennyi után kell a nem bejelentett tag
osztaléka után a 16 % szja-t és a 14 % EHO-t megállapítani?
Szerintetek?
Válasz idézéssel
[quote="skorpio74"
Szia !
Jól érted és egyemlőre úgy néz ki, hogy marad az eszj a nyugdíjasoknak.
És természetesen a hipa is.[/quote]
Köszönöm szépen Nándi. Ettől tartottam. S nem tartom igazságosnak.(de ez kit érdekel?)
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Nagyon úgy számolok, hogy engem is érdekel ez az új adózási mód.
Jelenleg EVA-s Bt-ben dolgozok mint beltag. Alkalmazott nincs. A bevételem az alanyi mentes határ alatt lenne.
Ebben az évben már olyan sok volt az Eva , hogy alig maradt.Mindenképpen ki kell lépnem az EVA-ból.
Ez kedvezőnek látszik. Ami nagyon érdekelne, s nem találok rá semmit, hogyan lehet majd áttérni.
Most is és az új szerint is bevételi nyilvántartás vezetése lenne.
Jó lenne ha nem kellene előbb a ta.tv. szerintire illetve a kettős könyvelésre visszalépni.
Ha valaki az áttérés folyamatával kapcsolatban megtud valamit meg tenné, hogy közzéteszi.
Üdv.: Ibcsi
"A jövő mozgásban van"
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Erre mondta az előadó, hogy nem igazságos, hanem egyszerű törvény!
Ha van egy ÁFÁs Bt, amelyiknek van anyag ktg és le tudja fedezni bevétel nagy részét, az miért akar KATÁzni?
Itt is , mint az EVA-nál meg kell nézni, hogy mit csinál, bevétel stb.stb.....
Ha valakinek éves szinten 5 mFt alatt van a bevétele és nem akar beruházni, azt sem jelentjük be ÁFA alá, igaz.
Nem mindenkinek jó, de akinek jó annak nagyon.

Szia Zsóka!
A kültag után, ha nem vesz részt a társaság tevékenységében, nem kötelező bejelenteni szerintem, hiszen csak tulajdonos.
Ha van biztosítási jogviszonya, akkor felesleges pénzkidobás a havi 25eFt.
Sziasztok,Nándi
Válasz idézéssel
gugu7 Írta:Sziasztok!
Vigyázat más az Áfa analitika, más a könyvelés. Ha a jövedelem megállapításához elegendő a bevétel nyilvántartás ez egy dolog. Ettől független az Áfa analitika vezetése. Ha Áfa alanyok vagyunk azt kell vezetni és természetesen az előzetesen felszámított Áfa levontató, de számla kell hozzá.

Az se kerülje el senki figyelmét, hogy (habár a Bt. kikerül a számviteli tv. hatálya alól) beszámolót kell neki készíteni és ott viszont az van a tv-ben, hogy a számviteli tv. szerinti beszámolót kell elkészíteni. Ahhoz viszont kell könyvelni. Erről ennyit. Sad

Vica
Válasz idézéssel
Nándi, tényleg meggondolandó, de az illető csak most váltana ki vállalkozóit, v. csinálna BT-t, mert most máson keresztül számláz és adózik,így csak lassan jut a pénzéhez, EVA-s nem lehet, mert kezdő lenne. Egy nagyobb cégnél is rendszergazda főállása mellett, és ők vissza akarják az áfát igényelni, mert havonta 100 ezren felüli összegről van szó. Ha vannak anyagszámlái, akkor annak az áfáját nem igényelheti vissza? Hiszen felhasználja munkája során, költségeket nyilván nem számol el, mert a székhelye a lakása lenne. Nem tudom milylen tanácsot adjak neki, a BT-nél is a 6 millió a határ, ott meg még ha jól olvastam a kültag után is kell fizetni.
Zsóka
Válasz idézéssel
fmara Írta:Ha jól értem, a nyugdíjas EV 25/e ft/hó KATA-t fizethet, s ez kiváltja az szja-t, nyugdíjjárulék fizetést. Mi a helyzet a 2013-ban előreláthatólag 6660,-Ft/Hó Havi egészségügyi szolgáltatási járulék fizetéssel? Azt továbbra is fizetni kell (s a HIPA-t is)??????
Szia !
Jól érted és egyemlőre úgy néz ki, hogy marad az eszj a nyugdíjasoknak.
És természetesen a hipa is.
Sziasztok,Nándi
Válasz idézéssel
Ha jól értem, a nyugdíjas EV 25/e ft/hó KATA-t fizethet, s ez kiváltja az szja-t, nyugdíjjárulék fizetést. Mi a helyzet a 2013-ban előreláthatólag 6660,-Ft/Hó Havi egészségügyi szolgáltatási járulék fizetéssel? Azt továbbra is fizetni kell (s a HIPA-t is)??????
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Vigyázat más az Áfa analitika, más a könyvelés. Ha a jövedelem megállapításához elegendő a bevétel nyilvántartás ez egy dolog. Ettől független az Áfa analitika vezetése. Ha Áfa alanyok vagyunk azt kell vezetni és természetesen az előzetesen felszámított Áfa levontató, de számla kell hozzá.
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Tisztelt arendasdavid!

Megpróbálok válaszolni minden kérdésére:
1: bárki választhatja, érdemes tételesként kiváltani a vállalkozóit és a második hónaptól KATÁzni.
2: Pedig igaz! És ez benne a szép! Smile Könyvelni nem kell a költségeket, de ha van alkalmazott, akkor bérszámfejtés, havi bevallás ugyan úgy van. Csak nem kell szembe állítani a bevétellel.
3:Igen, plusz iparűzési adó(50eFt)
4:Amennyiben alanyi mentes úgy nem kell, de ha bejelentkezik ÁFA alá, akkor mindent fizet.(Alanyi mentesség határa 6Mft lesz)
5:A Bt remek ötlet. Ön csak kültag lehet a beltag lesz a KATÁs. Ö fog 50 vagy 25eFt fizetni havonta. Az alkalmazottak után viszont rendes bért kell!!!!!(2. pont) A vállalkozási jövedelmét nem érinti.

Remélem tudtam segíteni.
Sziasztok,Nándi
Válasz idézéssel
Szia Zsóka!

A tegnapi előadó azt mondta, hogy ha a KATÁ-s áfás, akkor nem normális, mert az alanyi mentesség határa 6 mFt lesz január 1-től. Ha mégis Áfásan számlázol nem tudsz vele szembe állítani levonható áfát így be kell csengetni az összes bevételed áfáját. Az értékhatárnál az EVA törvény adja az alapot, azaz a 6 mFt bruttó. Az e feletti rész pedig jól tudod 40% .(pl bruttó 7 mFt-nál: 1mFt-400eFt-213 eFt=387 eFt)
Érdemes meggondolni az ÁFÁT.
Ha pedig nagyon ragaszkodik az ÁFÁhoz, akkor ott az EVA. Ugyanis jövőre az is marad.
Számolni kell.
Sziasztok,Nándi
Válasz idézéssel
Szia Nándi, ha van valakinek egy elég jól fizető főállása, mellette EV lenne, ez ugye havi 25.oo0.-Ft, eddig világos, áfát is fizetni fog, mert a megrendelői ragaszkodnak ahhoz ,hogy visszaigényeljék,, és elképzelhető ,hogy esetleg több lesz az árbevétele évi 6 milliónál, tehát van főállása, van szerződése a cégekkel, / informatika, számítástechnika kiépitése, rendszergazda stb./, akkor a 6 millán feletti részt 4o%-al kell leadózni, és a 6 millió brutto v. netto?
Zsóka
Válasz idézéssel
Sziasztok Kedves Könyvelő Sorstársak!

Tegnap voltam voltam előadáson és a KATA volt a téma.Jó hírem van számotokra(mármint akit érinthet a KATA):
igaz a hír, tényleg jó a KATA!!!!! Amit eddig sejtettünk róla azt megerősítették. A szellemi foglalkozásúaknak, alacsony költséghányados vállalkozásoknak nagyon jó!
A 13§-ban le van írva 6 kritérium, hogy mikor nem burkolt munkaviszony. Ha ebből kettő teljesül, akkor nincsen baj.
Ha van kérdésetek megpróbálok válaszolni. Smile
Sziasztok,Nándi
Válasz idézéssel
Tisztel Fórumozók!

1.Szeretnék érdeklődni, hogy csak meglévő vállalkozások választhatják a "kisadózást" ,vagy újjonan 2013-ban alakuló vállalkozás is adózhat majd ebben a formában?

2. Azt olvastam, hogy havi 50ezer forint járulékfizetéssel 6millió forint árbevételig választható, éves szinten 600ezer forint adófizetéssel elméletben kereshet a kisadózó 6millió forintot, és ezután nincs más adófizetési kötelezettsége? Pl.: egy szolgáltató vállalkozás (építőipari kivitelezés) csak munkadíjat számláz több cégnek is, évi 600ezer forint adófizetéssel elméletileg kereshet 6millió forintot? Természetesen ha nem könyvel költségre semmit. Ebben az esetben évi 5,4 millió forint legalizálható 600ezer forint adófizettéssel (összesen: 10% adó)??? Ez nekem hihetetlen?!

3. És ha ugyan ez a vállalkozás másodállásban működik (a vállalkozónak van egyéb alkalmazotti munkaviszonya) Mindez a 6millió forint legálisan kivehető év végén 12x 25000 Ft befizetéssel?

4. Áfa fizetési kötelezettsége se lesz a kisadózónak?

5. Jelenleg egyéni vállalkozóként működöm, kereskedelemmel és kivitelezéssel is foglalkozom. A kereskedelmi tevékenység nagyobb forgalma miatt azonban nem lehetek kiadózó jövőre, de elméletben családtagommal közösen létrehoznák egy BT-t. A BT-nek nem lenne kiadási árú számlái, csak munkadíjat számlázna, kereskedelemmel és anyagbeszerzéssel nem foglalkozna. Működhetne ez a BT kisadózóként évi 6millió Ft munkadíj számlákkal? Ebben a BT-ben lehetek-e kültag? És év végén az így kivett jövedelem elkülönül-e a mostani vállalkozásomból kivett jövedelemtől?

A válaszokat előre is köszönöm!
Válasz idézéssel
Szia Ildi!

Tényleg nem fenékig tejföl.... De hát nem a mikulás hozta a KATA törvényt. :lol:
Ha valaki a nyugdíj miatt fizet többet annak nem jó, illetve a táppénznél is hátrányos.
De ha valakinek kevés a költsége és a bevétele is alacsony annak nagyon jó.(legalábbis eddig.)

Szia Ergka!
A kapcsolt vállalkozások közti számlák szerintem neccesek, de az 1mFt miatt nem aggódnék, ha van szerződésed az ügyféllel.
A pénz kifizetését majd megnézem, mert most kapásból nem mernék nyilatkozni.
Sziasztok,Nándi
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Jól hangzik a KATA egészen addig, míg csak a mértékéről beszélünk.
Valahol olvastam, hogy negatív vonzata is van a dolognak.
A KATÁ-sok ha táppénzre kerülnek v. nyugdíjba vonulnak, akkor a járandóságuk számításának az alapja 81.300,- Ft, szemben azzal, hogy ha most minimálbér után fizetnek, ez az alap 162.000,- Ft.
Üdvözlettel: KIldikó
Válasz idézéssel
Szia!

Én is gondolkodom egy saját Katán Big Grin
Kételyem az több van, de ez a legfontosabb. Nem akarok semminek aláfutni, aztán könyvelgetni a saját nullás cégemet, amit jó pénzért alapítottak Sad
Most egy EVA-s Kft. van, ha ketté bontanám a dolgot, nyernék legalább nettó megmaradóban 14%-ot a két felé csoportosítással.
Ha itt sem kell már semmit fizetni magánszemélyként. Remélhetőleg a KATA cég már adhat "büntetés" nélkül számlát a kapcsolt vállalkozásnak, legalábbis nem olvastam ennek az ellenkezőjét.
Persze vannak aggályaim ezzel az 1 millió/cég korláttal, lehet, hogy lesz olyan, ahol 1 ügyfélnek 2 cégből kell számlázzak, csak még nem találtam ki a jogcímet:
egyik pl. "könyvelés előkészítés+bérszámfejtés", másik meg "könyvelés". Inkább betartom az 1 milliós limitet, noha a vélelmezett felsorolásokból mindegyik megvalósul, azaz semmiféle burkolt munkaviszonyban nem lenne részem, de az ördög nem alszik, nem szeretném a saját igazamat bizonygatni, elég nekem az ügyfelek anyagával a hatósághoz járni.

Bevételi nyilvántartásos Bt-vel még nem volt dolgom, de itt az adózás után megmaradt pénzt milyen jogcímen utalja át saját számlára a tag?
Vagy ha kiveszi KP-be, a pénztárból hogyan írjátok ki pl. egy EVA-snál?
Üdv. eragka
Válasz idézéssel
Szia Ergka!

Na, amit a végén írtál( Marci .....) amiatt keltette fel az érdeklődésemet a törvény.
A teljesített közterheket jól látod, eredmény után fizetendő osztalékadó, Tb kötelezetség, TAO.
Az eredmény terhére kivett osztalék után fizetendő adókat nem találom, de kutatok még.

Azért jó, ha "csak" 1 kétely merült fel benned. Smile
Sziasztok,Nándi
Válasz idézéssel
Sziasztok!

1 fontos kételyemet oszlassátok el Smile

Az alábbi felsorolás alapján a Bt. nyeresége után járó osztalék "felvétele" esetén keletkezik a tagnak szja fizetési és eho fizetési kötelezettsége?

9.§ 1.
a) vállalkozói személyi jövedelemadó és vállalkozói osztalékalap utáni adó vagy átalányadó megállapítása, bevallása
és megfizetése;
b) társasági adó megállapítása, bevallása és megfizetése;
c) a személyi jövedelemadó, járulékok és az egészségügyi hozzájárulás megállapítása, bevallása és megfizetése;
d) szociális hozzájárulási adó és egészségügyi hozzájárulás, valamint a szakképzési hozzájárulás megállapítása,
bevallása és megfizetése.

Nekem olyan érzésem van, mintha az a) pont EV-re vonatkozna, a c) pont olyan nesze semmi fogd meg jól, a bruttóból levont szja-ra vonatkozhat, az EHO meg mondjuk a természetbeni juttatásokra...
De aztán lehet csak én képzelem már bele, és mégis azt kell kiolvasnom a c) pontból, hogy az égadta világon nincsen semmi fizetnivalója.
A 6 millióból befizet a főállású 600e-t+50e IPA 1 telephellyel, és az 5350e-rel él, mint Marci...?
Mondjuk házaspár Bt-je, és akkor a házaspár egyik tagja a szem.közreműködésre kötelezett, aki főállású kisadózó lesz ebben a Bt-ben.
Üdv. eragka
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég