A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
KIVA törvény
Más is változik! (Reméljük...)

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.adonavigator.hu/blog/maris-modositjak-a-kiva-t.html">http://www.adonavigator.hu/blog/maris-m ... iva-t.html</a><!-- m -->

Üdv.
Csöre
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Azt olvastam, hogy változik a KIVÁ-ra való áttérés bejelentési határideje: dec.20-a helyett, jan.15-re!

Tercsi
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Ma kaptam:

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.framekonyveles.hu/adoaknak/adotanacsadas-adooptimalizalas/jobb-lesz-nekunk-a-kiva-erdemese-atternunk-a-kisvallalati-adora">http://www.framekonyveles.hu/adoaknak/a ... lati-adora</a><!-- m -->
Válasz idézéssel
Sziasztok !

Hát akkor nem csak nálam ( az ügyfelek között ) nem jött be ez a csoda "klassz " tv. Akárhogy számolom, sehogy sem ok. És ráadásul még ez a sok bizonytalanság, a kilátásba helyezett változások ,nagy kockázat lenne bárkit is belerángatni a részemről. Már megint csak a sok-sok energiánk, agyalásunk van benne ebbe a csuda nagy egyszerűsítésbe.

Üdv.
Azért ne feljetsd el, hogy az Életben vannak csodálatos dolgok is !

Kicsi
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Az én cégeim között sem igazán találok olyat akinek ez adózási forma megfelelő lenne, főleg még nagyobb bizonytalanságot érzek benne , mint a Katában.
Nem is beszélve arról, hogy nekem már az adóalap megállapításánál gondjaim vannak.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Igen, alig van akire jó!
Nálam két kis vásározó tevékenységű
Bt-re jó lenne...DE! Nem javaslom
nekik, mert pl. többször előfordult már, hogy
nyugtaadás elmulasztása miatt megbüntették
a piacon őket. Na arra a hónapra már készíthetném is
nekik a záró bevallást a "kérész életű" KIVA-s
időszakra. Big Grin
Szóval szerintem, amíg ilyen "pitiáner" 1-2 ezer
forintos dolgokon IS múlik ez az adónem, addig
bizonytalan az egész.
Félre ne értse senki, nem helyeslem ezzel a nyugta nem adást!
Azért megkapták a fejmosást és persze a büntit is.
Csak ilyen bárkivel előfordulhat és akkor már vége is!
Szóval amellett, hogy nagyon ködös, nem éri meg a macerát sem...

Üdv

Csöre
Válasz idézéssel
Szia!
Nincs mit igazítani. Csak halkan jegyzem meg, szerintem alig van akire jó!
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
A KIVÁ-ra való áttérés kapcsán úgy látom, hogy aki ezt választja, annak 2013.év végén
1./ a számviteli tv. szerint meg kell állapitania az eredményét (adózás előtti eredményt).
2./ aztán KIVA szerint meg kell állapitania az adóalapját, adóját
3./ a számvitelben lekönyveli az igy megállapitott KIVÁ-t.
4./ Ha igy maradt adózott eredménye, abból lehet jóváhagyott osztalék - amelynek kifizetésekor - pl. 2014. júniusban - viszont 16 % szja, és 14 % Eho kötelezettség felmerül.
Az osztalékfizetés azonban 2014. év végén , tehát a 2014-es évi KIVA megállapitásakor korrekciós tételként a KIVA alapját növeli majd. Szóval: adózott eredményből levonva KIVA, levonva a jóváhagyott osztalék > eztán marad a mérleg sz. eredm., amit eredménytartalékba kell helyezni.

A KIVA előtt beszerzett tárgyi eszk, immat. j. értékcsökkenési leirása változatlanul megy tovább a számvitelben. A KIVA-ban azonban ezzel nem kalkulálunk. Azonban a KIVA alatt végrehajtott beruházás azonnal egy össszegben figyelembevehető.
Ennyit szűrtem le a KIVA tanulmányozásakor, ha tévednék, akkor cáfoljatok, igazítsátok ki - mivel ügyfeleink érdekében muszáj ezzel is foglalkozni.
Válasz idézéssel
Szia szucsi!

Én is ezt fogom javasolni! :-)
Válasz idézéssel
Kedves Düri!

Igazad van. Szerintem elkapkodták a dolgot. Én azt javasoltam az ügyfeleknek, akiket érinthet, hogy inkább várjunk egy évet. Talán addigra kicsit csiszolnak rajta. :wink:
Üdv,
Csilla
Jobbat remélve, gyakran jót veszítünk.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Ha mondhatok ilyet ez a KIVA kissé kiba... a könyvelőkkel!
Ha rá akarom húzni a cégeimre ezt az adózási formát, már egy nagy csomó akadályba futottam!
pl: vendéglátásnál a készlet már adózik, akinek sok a vevő tartozása szintén!

Kérdésem kinek éri meg ez akkor, mert ahogy számolgatok a többség jobban jár a TAO-val, nem említem a KATA-t ami tényleg jól hangzik elsőre!
Válasz idézéssel
Igen jól emlékszel, de minimum a személyi jellegű kifizetések.
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
gugu7 Írta:Sziasztok!

Kikinlódtam egy táblázatot arra, hogy ki kivel van. Felteszem. Kérlek véleményezzétek, rakjunk össze egy használhatót végül mindannyionk
segítségére.

Szia Klári!
Én kipróbltam, nekem tetszik....egy kérdésem lenne ezzel kapcsolatban, hogy ha negatív az eredmény, akkor az adó alapja a bérktg?
Válasz idézéssel
Valaki hallott arról, hogy meddig nem kell a KIVA alapját növelni a ki nem fizetett számlával? Egyik előadáson az egyik könyvelő azt mondta, hogy 1 év után adóalap növelő! Én nem találtam a törvényben sehol. Persze lehet, hogy ez egy új módosítás?!
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Az alábbiakon gondolkodtam el KIVA kapcsán:

1.)
Első negyedév, van 1MFt át is utalt ÁFA mentes árbevétel, semmi más nem történt az egyszerűsítés kedvéért (nincs személyi jellegű, semmi). Ez ugye adóalap, ápr 12-én be kell fizetni 160EFt-ot.
Jön a 2. negyedév: a megmaradt 840 EFt-ból tagi jöv-ként kiveszek bruttó 700 EFt-ot (persze levonások a megfelelő NAV számlákra). Ugyan csökkent a pénzállomány, de minimum a szem jell kifiz alapján kell adózni, azaz júli 12-én be kell fizetni 112 EFt-ot. Ilyenkor mi a helyzet? Van 700 EFt elhatárolható veszteség amit a köv negyedévi adóelőlegnél figyelembe vehetek?

2.)Ez már gyakoribb probléma lehet:
Számviteli tv szerinti kettős könyvelés, márc 10-én 1MFt át is utalt ÁFA mentes árbevétel, márc.31 számfejtve 700 EFt jövedelem. De kifizetve csak ápr 5-én lesz a nettó bér és átutalva is csak 12-én lesznek a levonások. Így első negyedéves előleg 160EFt, második negyedéves előleg 112 EFt.

Jól gondolom a fenteieket? Ezek szerintem jellemzően akkor merülhetnek fel problémaként, ha nem rendszeres bevételek/bérkifizetések vannak.
A példa összefoglalva:
első negyedévben megjön az árbevétel és el is van utalva a bér+levonás is: adóalap:1000-700+700=1000, második többi negyedév nulla
ha azonban első negyedévben megjön az árbevétel és csak a másodikban van utalva a bér+levonás is: első negyedév adóalap:1000, második negyedév adóalap 700

Üdv: Tamás
Válasz idézéssel
Köszönöm Thekla!
Válasz idézéssel
Sumama!

"Ha egy BT a KIVA-t választja, ez a tagi jövedelem munkaadói részét és a TA-t váltja csak ki ?
Az így leadózott eredményből a tag osztalékot vesz ki ugyanúgy megfizeti az SZJA-t és az esetleges EHO-t?
A tagtól ugyanúgy vonunk mindent, mint eddig? /SZJA? eb, nyj....?/"

Igen!

"Egyéni vállalkozó esetében a KATA-választásánál is hasonlóan kell eljárni, mint a KIVA-nál?"

Nem, a 25,000 vagy az 50,000 Ft-tal minden adót letud a eü. szolg. járulék, az iparűzési adó és esetleg az ÁFA (ha nem alanyi mentes) kivételével, amit maga után kell fizetni.
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Szép napot mindenkinek!
Nagyon tájákozatlan vagyok az új adónemekkel kapcsolatban, eddig még sokat nem foglalkoztam vele.
Ha egy BT a KIVA-t választja, ez a tagi jövedelem munkaadói részét és a TA-t váltja csak ki ?
Az így leadózott eredményből a tag osztalékot vesz ki ugyanúgy megfizeti az SZJA-t és az esetleges EHO-t?
A tagtól ugyanúgy vonunk mindent, mint eddig? /SZJA? eb, nyj....?/
Egyéni vállalkozó esetében a KATA-választásánál is hasonlóan kell eljárni, mint a KIVA-nál?
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Én az adóújság novemberi számából kiollóztam magamnak, ami szerintem fontos a kivában, ezt csatolmányban felteszem most, remélem, lesz, akinek segít. Azokat a cégeket, akik nálam a kivát választják, én ugyanúgy könyvelem, mint eddig, egyszerűen csak nem társasági adót fog fizetni a 9-8-5 alapján, hanem a kivát a pénzforgalmi eredmény (+-módosító tételek) + személyi jellegű kifizetések után. Én nem látom ezt olyan bonyolultnak, persze, csak annak a cégnek fogom javasolni, akinek már most is nagy biztonsággal kalkulálható a következő éve.
A novemberi adóújság tényleg jó egyébként (igaz, drága), nagyon részletesen tárgyalja a kivát és a katát, nekem sok ködös dolog tiszta lett, miután elolvastam.

Zsuzsi
Válasz idézéssel
Köszönjük Klári. Én biztosan ki fogom próbálni.

gugu7 Írta:Sziasztok!

Kikinlódtam egy táblázatot arra, hogy ki kivel van. Felteszem. Kérlek véleményezzétek, rakjunk össze egy használhatót végül mindannyionk
segítségére.
Válasz idézéssel
Nekem eddig a következő elképzelésem van a könyvelésről:

1. Csak akkor könyvelem le a számlákat, ha ki van fizetve.
2. Egy külön nyilvántartást készítek a vevők, szállítók tartozásairól.
3. Egy külön excel táblázatot készítek az eredmény kiszámításához. Az alapja a főkönyvi kivonat (9-5-8 számlaosztály +/- korrekciós tételek, mint a készletváltozás, ÉCS).

Eddig jutottam!
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Lehet, hogy még javában folynak a módosítások, s ez igy megy szilveszter éjszakájáig, csak éppen összhang nincsen. Az általam felrakot Nyögöm példának a 10. sorában mit keres ott az a szó, hogy "készletek"? Eddig másutt nem szerepelt, hogy a 2. szlao. állományváltozásával is kalkulálni kéne. A pénzforgalmi szemléletű eredmény sincs pontosan definiálva, mindenki találgat, hogy a pénztárkönyvhöz, naplófőkönyvhöz, vagy egyszerűen a kockás füzethez (ill. annak megfelelő exceltáblához) nyúljon-e? De mindegy is, mert itt nem lesz értelmezve a "be nem számító kiadás", mivel csak a pénz évvégi állománya, s annak változása számít első körben, aztán meg a személyi kiadás (de ott is csak a járulékalapot képező, ami azt is jelentheti, hogy akár fel sem veszi a tag a jövedelmet).
A korrekciós tényezőket meg lehet gyűjtögetni, ott majd mindenki a saját softverkészítőjének a logikáját fogja követni, a könyvelőknek ez a sorvezető.
A softverkészítők meg majd Újév napján - 2013. jan. 1-én összedobnak valamit, mert addig nem végleges, a végsőkig variálják, csűrik-csavarják a szabályokat a jogalkotók.
Válasz idézéssel
Mielőtt elbizonytaladna bárki, a KIVA az SZT hatálya alá tartozik, ezt az adótrövények módosításához benyújtott
javaslat is megerősíti ( T 8750/74):

43. § A Katv. 15. §-a a következő szöveggel lép hatályba :
„15. § A III . Fejezetet az Szt . rendelkezéseire figyelemmel, azokkal összhangba n
kell értelmezni . Az Szt. előírásaitól a megbízható és valós összkép biztosítása érdekében
történ ő eltérés nem eredményezheti az adókötelezettség változását . A kisvállalati adó
alanya az Szt. hatálya alá tartozik .”

A törvényjavaslat 43. §-ához:
A javaslat egyértelműsíti, hogy a kisvállalati adó alanyai a számviteli törvény hatálya
alá tartoznak, azaz a beszámolási, könyvvezetési és egyéb számviteli kötelezettségeiket
a számviteli törvény alapján és azzal összhangban kell teljesíteniük .
Válasz idézéssel
A számviteli törvény titkos módosításai, avagy …
2012.11.09 14:00, Kovácsné Álmosdy Judit,

Nincs szó titokról, de egyszerűen lehetetlen összefésülni a kisvállalkozók két új adójának szabályait, összefüggéseit a különböző törvényekből.

............

Felhívom a figyelmüket a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény 8.§-ának (6) bekezdésében foglaltakra!
... törtév esetén a kisadózó megfizeti a tételes adót mindegyik hónapra, és emellett ki kell számítani a 6 milliós értékhatár időarányos részét is.

.............

A hivatkozott törvény 34.§-a úgy rendelkezik, hogy a számviteli törvény 2/A. §-ának (1)–(5) bekezdésében az „egyszerűsített vállalkozói adóról szóló” szövegrészek helyébe az „egyszerűsített vállalkozói adóról szóló, illetve a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló” szöveg lép.

A számviteli törvény 87. § (2) bekezdésében az „az egyszerűsített vállalkozói adó” szövegrész helyébe „az egyszerűsített vállalkozói adó, a kisvállalati adó” szöveg lép. Ez a megszövegezés 2013. január 1-től lép hatályba.

Ennek megfelelően a módosított számviteli törvény a következő:

2/A. § (1) E törvény hatálya nem terjed ki arra a jogi személyiség nélküli gazdasági társaságra (közkereseti társaság, betéti társaság) és korlátlan mögöttes felelősséggel működő egyéni cégre, amely az üzleti évben (az adóévben) nyilvántartásait az egyszerűsített vállalkozói adóról szóló illetve a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló törvény előírásai szerint vezeti.

Az (1) bekezdés szerinti korlátlan felelősségű vállalkozások – például a kisvállalati adózók – nem tartoznak a számviteli törvény hatálya alá?

Ez véleményem szerint nem így van. Milyen szakmai kompetenciával rendelkezők fogalmazzák a jogszabályokat?

Javaslom, hogy csak a tételes kisadózókra alkalmazzák ezt a számviteli rendelkezést!

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.adoforum.hu/a-szamviteli-torveny-titkos-modositasai-avagy-uniqueidRCViWTptZHJ5a5tKG2e9VaxyvpeVXV5O/">http://www.adoforum.hu/a-szamviteli-tor ... yvpeVXV5O/</a><!-- m -->
Válasz idézéssel
Jól olvastam, hogy a kieg. tevékenységet folytató társas vállalkozónak kifizetett tagi jövedelem nem alapja a KIVÁ-nak? Most sem kell szocho-t utána fizetni!
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég