A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EKAER
Az előző hozzászólásomat szeretném kiegészíteni

Gyártó (külföldi, eu-s cég) -----> nagyker: Eu-s behozatal, kell ekaer szám
Nagyker ----> kisker: első belföldi adóköteles értékesítés, kell ekaer szám

Azt kell vizsgálni, hogy a nagyker honnan veszi: Magyarországi gyártótól vagy Eu-s gyártótól.
Válasz idézéssel
Icuska Írta:Nekem azt a felvilágosítást adták, ha a kiskereskedő a nagykertől vásárol kockázatos élelmiszert és meghaladja valamelyik értékhatárt, akkor ott nem kell mert az már nem az első adóköteles értékesítésnek minősül, hisz a nagyker már megvette az előállítótól. Akkor most kell, vagy nem? Nekem ez nem tiszta.

Gyártó (feltéve hogy magyar) ---> nagyker: itt megtörténik az első adóköteles értékesítés, kell jelenteni
Nagyker ---> kisker: második értékesítés, nem kell jelenteni.
Én így gondolom.
Válasz idézéssel
Kedves Kávé!

Elolvasva a hozzászólásodat, megnyugodtam, hogy én is így értem, ahogy a szakértő. Azt nem tudom, hogy érdemes-e mindennap kutakodni a neten, keresve a kiadott jogszabályértelmezéseket ill. a várható módosítást, vagy egyszerűbb már egy mutató túllépése esetén jelenteni (a navos előadó ezt tanácsolta tegnap). Főleg annak tudatában, hogy tuti módosítani fogják az Art-ot. Mi jelenteni fogunk. Nincs időm egész nap a netet bújni... :o
Válasz idézéssel
Zsanna81 Írta:Sziasztok!
Azt hiszem kezd tisztulni a kép.

Art 22/E § (1) - (5) bekezdésben leírja hogy mikor kell jelenteni.
Aztán a (6) bekezdés részletezi a mentességet.
(6a) bek a) pont: mentes a bejelentés alól, útdíjköteles autó esetén, ha a nem kockázatos termék tömege a 2500-kg-ot vagy az adó nélküli értéke a 2 milliót nem haladja meg ----> elég ha az egyik érték (tömeg vagy érték) a határ alatt van és már nem kell jelenteni, azaz csak akkor kell jelenteni, ha mind2 fölötte van.
Ugyanez vonatkozik kockázatos élelmiszereknél a 200 kg-ra és a 250ezer ft-ra ill. az egyéb kockázatos áruknál az 500 kg-ra és az 1millió forintra. De!! csak útdíjköteles autók esetében ----> (6a) bekezdés!!

És itt jön a csavar. A mai előadást nav-os szakértő tartotta, aki már úgy hozta az anyagot, hogy elég ha az egyik mutató a határ érték fölött van (a fent említett esetekben is) és jelenteni kell. Magyarázat: a törvényalkotó eredeti szándéka is ez volt, csak elrontották a törvényt, de a közeljövőben javítani fogják. Ezért azt mondta, hogy már most is jelenthetjük így, mert úgyis így fog kelleni.

Kiskocsi esetében ha nem kockázatos árut visz, egyáltalán nem kell jelenteni. Ha egyéb kockázatos terméket vagy kockázatos élelmiszert szállít, elég ha az egyik mutató (tömeg vagy érték) fölötte van, az már jelentés köteles.

Szia!
Az adózónán jelent meg a csatolt értelmezés - akinek hírlevele van, az automatikusan megkapta. Mindenki nagyon óvatos, lehetséges, hogy egyik reggel arra ébredünk, hogy változtattak az eddigi előírásokon.
Az NGM-es állásfoglalás sajnos nekem nincs meg, ha meglenne, már feltöltöttem volna.
Zs.

Kire igaz az ekáer-mentesség? Itt a válasz
• adozona.hu
2015.01.10., 06:20 Frissítve: 2015.01.09., 20:41
Záporoznak az olvasói kérdések a január 1-jétől bevezetett elektronikus közúti áruforgalom-ellenőrző rendszer (ekáer) kapcsán. Nem világos például, hogy kit terhel bejelentési kötelezettség, és kit nem. Bartha Katalin okleveles adószakértőnk válaszolt.
„Az ekáer-mentességet nem tudjuk értelmezni, ebben szeretnénk a segítségüket kérni” – kezdte kérdését olvasónk. Mentes a bejelentési kötelezettség alól az adózó, ha az általa feladott vagy részére ugyanazon útdíjköteles gépjárművel egy fuvarozás keretében szállítandó nem kockázatos termékek tömege а 2500 kilogrammot vagy az adó nélküli értéke а 2 millió forintot nem haladja meg.
1.) Ez azt jelenti, hogy, ha ugyan a 2500 kilogrammot nem haladom meg, de a 2 millió forintot igen, attól még mentes vagyok, mert vagylagos a kapcsolat, azaz, ha csak az egyik teljesül, akkor is mentes vagyok?
2.) Ez azt jelenti, hogy vagy az egyik vagy a másik határértéket túllépem, már nem vagyok mentes? Az 1-es vagy a 2-es a helyes értelmezés? Ha szó szerint nézzük, a mentességeknél van a felsorolás, és ebben az esetben az 1-es értelmezés a helyes – írta olvasónk.

Bartha Katalin a hatályos jogszabályt idézte: az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (Art.) 22/E §-a a 2014. évi 183. számú Magyar Közlönyben közzétett XCII. törvényben megjelent módosítások közül a következő (6a) bekezdéssel egészül ki:

„(6a) Mentes az (1)−(5) bekezdés szerinti kötelezettség alól

a) az adózó, ha az általa feladott vagy részére ugyanazon útdíjköteles gépjárművel egy fuvarozás keretében szállítandó nem kockázatos termékek tömege a 2500 kg-ot vagy az adó nélküli értéke a 2 millió forintot nem haladja meg,
b) az adózó, ha az általa feladott vagy részére ugyanazon útdíjköteles gépjárművel egy fuvarozás keretében szállítandó
ba) kockázatos élelmiszer tömege a 200 kg-ot vagy az adó nélküli ellenértéke a 250 000 forintot,
bb) egyéb kockázatos termék tömege az 500 kg-ot vagy az adó nélküli ellenértéke az 1 millió forintot
nem haladja meg.”

A magyar nyelv szabályait alapul véve az értelmezés során a „…ha …” szócskával kezdődő mellérendelt tagmondatokban a „vagy” szócskával elválasztott két feltétel bármelyikének fennállása elégséges ahhoz, hogy az adózó mentesüljön az adott fuvar kapcsán a bejelentési, ekáer-szám igénylési kötelezettség alól.

Ennek alapján Bartha Katalin a kérdező 1. számmal jelzett értelmezés helyénvalóságával ért egyet.

Mindazonáltal javasolta, hogy kísérjék figyelemmel az elkövetkező hetek jogértelmezés közzétételeit, esetleges jogszabály-változtatásait, mivel a módosítás a jelen formájában több kockázatos és egyéb kockázatos termék esetében is lehetővé teheti az ekáer alóli mentesülést, s ezen esetekben megkérdőjelezhető, hogy valóban ezen helyzet kialakítása volt a jogalkotó szándéka a módosítással.
Válasz idézéssel
Nekem azt a felvilágosítást adták, ha a kiskereskedő a nagykertől vásárol kockázatos élelmiszert és meghaladja valamelyik értékhatárt, akkor ott nem kell mert az már nem az első adóköteles értékesítésnek minősül, hisz a nagyker már megvette az előállítótól. Akkor most kell, vagy nem? Nekem ez nem tiszta.
Válasz idézéssel
Bocsi, de ha ilyen amikor tisztul a kép, akkor milyen amikor homályos? Big Grin
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Azt hiszem kezd tisztulni a kép.

Art 22/E § (1) - (5) bekezdésben leírja hogy mikor kell jelenteni.
Aztán a (6) bekezdés részletezi a mentességet.
(6a) bek a) pont: mentes a bejelentés alól, útdíjköteles autó esetén, ha a nem kockázatos termék tömege a 2500-kg-ot vagy az adó nélküli értéke a 2 milliót nem haladja meg ----> elég ha az egyik érték (tömeg vagy érték) a határ alatt van és már nem kell jelenteni, azaz csak akkor kell jelenteni, ha mind2 fölötte van.
Ugyanez vonatkozik kockázatos élelmiszereknél a 200 kg-ra és a 250ezer ft-ra ill. az egyéb kockázatos áruknál az 500 kg-ra és az 1millió forintra. De!! csak útdíjköteles autók esetében ----> (6a) bekezdés!!

És itt jön a csavar. A mai előadást nav-os szakértő tartotta, aki már úgy hozta az anyagot, hogy elég ha az egyik mutató a határ érték fölött van (a fent említett esetekben is) és jelenteni kell. Magyarázat: a törvényalkotó eredeti szándéka is ez volt, csak elrontották a törvényt, de a közeljövőben javítani fogják. Ezért azt mondta, hogy már most is jelenthetjük így, mert úgyis így fog kelleni.

Kiskocsi esetében ha nem kockázatos árut visz, egyáltalán nem kell jelenteni. Ha egyéb kockázatos terméket vagy kockázatos élelmiszert szállít, elég ha az egyik mutató (tömeg vagy érték) fölötte van, az már jelentés köteles.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Ma vagyok továbbképzésen, kíváncsi leszek mit mondanak.
Válasz idézéssel
Ezt az NGM-es állásfoglalást esetleg valahol megtalálhatjuk mi is?
Válasz idézéssel
Zsanna81 Írta:Art. 22/E § (4) bek.: az (1) - (3) bekezdés szabályait alkalmazni kell (vagyis be kell jelenteni) egyéb kockázatos termékek esetében, ha a tömege az 500 kg-ot eléri VAGY az adó nélküli ellenértéke az 1 millió fortintot meghaladja.
(6a) bek.: mentes a bejelentés alól, ha az egyéb kockázatos termék tömege az 500 kg-ot VAGY az értéke az 1 millió forintot nem haladja meg.
Ezt a két mondat szerintem ellentmond egymásnak. Az első azt mondja ha valamelyi eléri a határt, akkor jelentsd, a második azt mondja, ha valamelyik alatta marad, akkor ne jelentsd.
Erre azt mondja az apeh, hogy a (6a) bek.-ben nem 'VAGY' szónak kéne szerepelnie hanem 'ÉS'-nek: mentes a bejelentés alól, ha a tömege az 500 kg-ot és az értéke az 1 millió forintot nem haladja meg, de nem tudják, hogy fogja-e az Ngm javítani.
A kockázatos élelmiszereknél u.ez, csak 200kg és 250ezer forint a határ.

Szia!
Egy mai továbbképzésen előkerült egy NGM-es állásfoglalás, mely szerint
csak akkor kell bejelenteni a termékeket, ha mindkét értékhatárt meghaladja . Ezt a jelenlévő - és addig másként "valló" NAV-os előadó is elfogadta.
Zs
Válasz idézéssel
Köszönöm Icuska az info megosztását.
Válasz idézéssel
Ma azt kérdeztem meg a NAV telefonos ügyfélszolgálatától, hogyha egy kis élelmiszer boltot üzemeletető vállalkozó elmegy bevásárolni a Nagykerbe, Metroba és 200 kg feletti vagy 250 e ft feletti adó nélküli értékű kockázatos élelmiszert vásárol meg, akkor azt neki nem kell az EKÁER rendszerbe jelentenie, mert ez már nem az első adóköteles értékesítésnek minősül, jó felvilágosítást adtak nekem, mert eddig én úgy értelmeztem, hogy nekik is jelenteniük kell.
Válasz idézéssel
Szerintetek bérmunkánál mi számít értéknek?? Csak a bérmunka értéke (amit mi számlázunk), vagy hozzá kell venni a bejövő alapanyag és kellék értékét, és így megkapom a termék tényleges értékét??
Válasz idézéssel
Art. 22/E § (4) bek.: az (1) - (3) bekezdés szabályait alkalmazni kell (vagyis be kell jelenteni) egyéb kockázatos termékek esetében, ha a tömege az 500 kg-ot eléri VAGY az adó nélküli ellenértéke az 1 millió fortintot meghaladja.
(6a) bek.: mentes a bejelentés alól, ha az egyéb kockázatos termék tömege az 500 kg-ot VAGY az értéke az 1 millió forintot nem haladja meg.
Ezt a két mondat szerintem ellentmond egymásnak. Az első azt mondja ha valamelyi eléri a határt, akkor jelentsd, a második azt mondja, ha valamelyik alatta marad, akkor ne jelentsd.
Erre azt mondja az apeh, hogy a (6a) bek.-ben nem 'VAGY' szónak kéne szerepelnie hanem 'ÉS'-nek: mentes a bejelentés alól, ha a tömege az 500 kg-ot és az értéke az 1 millió forintot nem haladja meg, de nem tudják, hogy fogja-e az Ngm javítani.
A kockázatos élelmiszereknél u.ez, csak 200kg és 250ezer forint a határ.
Válasz idézéssel
Zsanna81 !

Ezt nem értem:
>> a mentességnél el van írva a törvény: vagy helyett és kellen hogy ott szerepeljen. >>

itt a a mentesség ÉS/VAGY kapcsolatáról van szó? Ha egy kicsit bővebben megírnád, jó lenne.
Válasz idézéssel
Dec.31-én jelent meg az 51/2014-es Ngm rendelet a kockázatos termékekről, abban vannak felsorolva.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

A mentesség és jelentés kötelezettség között ellentmondással tisztában van az apeh (most kérdeztem). Azt mondták hogy a mentességnél el van írva a törvény: vagy helyett és kellen hogy ott szerepeljen. Nem tudják, hogy fogják-e javítani, de így kell értelmezni.
Válasz idézéssel
Simke Írta:Köszi placebo. Az még mindig nem világos hogy a címzett -azaz a vevő- hogyan jelenti be hogy megérkezett az áru, miközben a feladó -eladó- kér és kap ekáer számot. Neki is be kell regisztrálni, s az ő felületén is megjelenik hogy mit szállítottak neki, s ott lesz lehetősége bejelenteni hogy megérkezett a cucc?

Sziasztok ! Ma erre a kérdésre azt a választ kaptam, hogy még dolgoznak a megoldáson, vagyis hogy a címzett be tudja jelenteni a megérkezést. A sok téma közül ez is olyan, hogy a törvényben előírnak valamit (ami amúgy sokszor eleve butaság, felesleges és értelmetlen), és a szoftver még nem készült el a kapkodás miatt.
Szóval a lényeg, hogy a törvénymódosításba bekerült, miszerint a megérkezést az eladó és a fuvaros (ha van az eladótól felhatalmazása és előzetesen kért EKAER fuvarozói regisztrációs számot) is bejelentheti, amíg nem végeznek a programozással. Azt javasolta az EKAER helpdesk, hogy addig is az eladó vagy a fuvaros jelentse be.
Nagyon életszerű. Szerintem azok az emberek, akik ezt a rémálmot "előkészítették", még nem láttak működő céget közelről.[/quote]

Köszi Simke. Alakul ez mint púpos gyermek a prés alatt. Big Grin Kár hogy mi nem dolgozhatunk ilyen rugalmasan, egyből tudni kell a frankót. Big Grin
Válasz idézéssel
VAN AHOL AZT ÍRJÁK, HOGY A FUVAROZÓNAK (ÚTDÍJKÖTELES KAMIONNAL SZÁLLÍT UNIÓN BELÜL) NEM KELL EKAER SZÁMOT KÉRNI, VAN AHOL AZT ÍRJÁK, HOGY A FUVAROZÓNAK IS MEG KELL KÉRNI. ÉN HA OLVASOM HOL ÍGY ÉRTEM, HOL ÚGY ÉRTEM.
SZERINTETEK MEG KELL HOGY KÉRJE AZ EKAER SZÁMOT AZ AKI CSAK SZÁLLÍTJA MÁS ÁRUJÁT BELFÖLDÖN BELÜL ÉS UNIÓS ORSZÁGOKBA, UNIÓS ORSZÁGOKBÓL KAMIONNAL?[/quote]

A fuvarozónak annyi a dolga, hogy ellenőrizze, hogy az adott fuvart bejelentették-e, rendelkezik-e EKAER számmal. A számot az áru forgalomba hozójának kell megkérni.[/quote]
Elvileg a fuvarozónak ezt sem kell ellenőriznie ! Csak arra kell figyelnie, hogy ha az adott szállítmányra az eladótól, vagy a vevőtől kapott egy EKAER számot, akkor azt ellenőrzésnél közölnie kell. Ha nem kapott, az nem az ő felelőssége.
Amúgy a félreértés oka lehet, hogy a fuvarozónak akkor kell kérnie EKAER azonosító számot (nem a szállítmányt, hanem a fuvarozó céget az EKAER rendszerben azonosító számot), ha azt akarják, hogy egyes szállítmányoknál a fuvarozó céget az eladó vagy a vevő meghatalmazza adatok beadására. Például a rendszámot, vagy a felrakodás, megérkezés időpontját az adott EKAER szállítmányhoz felviheti. Az EKAER.nav.gov.hu-n csak úgy lehet egy fuvarozó céget meghatalmazni ilyen adatok bevitelére egyes EKAER -szállítmányokhoz, ha van már ilyen EKAER azonosító száma, nem lehet a nevével, vagy az adószámával meghatalmazni. Szerintem programozási hiba, egyszerűbb lett volna az adószám használata, egy felesleges regisztrációt meg lehetett volna takarítani, bár igaz, ezt csak egyszer kell a fuvarozónak megkérnie.
Válasz idézéssel
Köszi placebo. Az még mindig nem világos hogy a címzett -azaz a vevő- hogyan jelenti be hogy megérkezett az áru, miközben a feladó -eladó- kér és kap ekáer számot. Neki is be kell regisztrálni, s az ő felületén is megjelenik hogy mit szállítottak neki, s ott lesz lehetősége bejelenteni hogy megérkezett a cucc?[/quote]

Sziasztok ! Ma erre a kérdésre azt a választ kaptam, hogy még dolgoznak a megoldáson, vagyis hogy a címzett be tudja jelenteni a megérkezést. A sok téma közül ez is olyan, hogy a törvényben előírnak valamit (ami amúgy sokszor eleve butaság, felesleges és értelmetlen), és a szoftver még nem készült el a kapkodás miatt.
Szóval a lényeg, hogy a törvénymódosításba bekerült, miszerint a megérkezést az eladó és a fuvaros (ha van az eladótól felhatalmazása és előzetesen kért EKAER fuvarozói regisztrációs számot) is bejelentheti, amíg nem végeznek a programozással. Azt javasolta az EKAER helpdesk, hogy addig is az eladó vagy a fuvaros jelentse be.
Nagyon életszerű. Szerintem azok az emberek, akik ezt a rémálmot "előkészítették", még nem láttak működő céget közelről.
Válasz idézéssel
Hello!
Na a HVG-is ezzel foglalkoznak hogy nem egyértelmü:

5. Matematika, logika nélkül

A fuvart (alapesetben) a törvény szerint nem kell bejelenteni akkor, ha a súlya 2500 kilogramm vagy értéke 2 millió forint alatt marad. Az EKAER hivatalos honlapján szereplő kérdés-felelet oldalon viszont az szerepel, hogy a fuvart akkor kell bejelenteni, ha a súlya 2500 kilogramm felett vagy értéke 2 millió forint felett van. A két definíció logikai hibát jelez, mert nem ugyanazt jelenti: egy 2000 kilogrammos, de 4 millió forint értékű rakományt például az egyik megfogalmazás szerint be kell jelenteni, a másik szerint nem. A kérdésben nyilván a törvény szövege mérvadó, de aki nem figyel, könnyen félreértheti a mentesség határértékeit.

6. Matek, még egyszer

A fenti hiba a törvény szövegében is előfordul, egyetlen paragrafuson belül, más kontextusban. A kockázatosnak minősített áruk bejelentési kötelezettségénél az szerepel, hogy a fuvart 200 kilogramm vagy 250 ezer forint felett kell bejelenteni, pár sorral lejjebb viszont (a mentesség tárgyalásakor) úgy fogalmaz a jogszabály, hogy a 200 kg vagy 250 ezer forint alatti fuvarokat nem kell bejelenteni. A 100 kilós, 1 millió forintot érő tételt akkor most végül be kell jelenteni vagy sem?
Válasz idézéssel
Gondolkodjunk Béláim!

Ha nekem van aranybányám és eladtam 2000kg aranyat -mennyi az arany??? - mondjuk Dubajiba- magyar falu ott délen,északon MX autópályán lefele az Aranyér KFT-nek - 100 Milláért akkor ahogy régen megvilágosodásom elött a sötét középkorban írtam,nem kellene VAKER szám de ez igy feleim nem jó ezt lássuk be itt sok az áfa hiába van 2500Kg alatt....

Úgy lesz jó ahogy írtátok ha valamelyik felette van kg,érték kell csak ha mindkettő alatta akkor nem kell...
Bár a TV az lenne hogy ÉS vagy ILLETVE mindjárt meglehetne érteni első olvasásra....
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Olvastam itt a mentességgel kapcsolatban egy-két hozzászólást és eléggé megkavarodtam.
Mi úgy értelmezzük a jogszabályt (Art., 22/E § (4) bek. ill. a mentességnél), hogy ha az egyik katergóriát túllépi a fuvarozás, pl. egyéb kockázatos termékek esetében 500kg ill. 1millió Ft, akkor kérni kell az Ekaer számot.
Magyarán ha van egy szállítás, ahol a termék tömege 350 kg., de az értéke 2 millió forint, akkor nem mentes, vagyis be kell jelenteni.
Rosszul gondoljuk??
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Én is a mentesség ÉS/VAGY kapcsolatán gondolkodtam, és sajnos nekem úgy tűnik, elég ha az egyik érték fölött van a szállítmány, máris bukta a mentesség.
Legalábbis a NAV honlapon található alábbi pont erre utal (függetlenül attól, hogy "gyűjtőfuvarozásról" van szó):

"5. Gyűjtőfuvarozással kapcsolatos teendők

Gyűjtőfuvarozás esetén abban esetben áll fenn a bejelentési kötelezettség, ha az adózó által feladott vagy részére ugyanazon útdíjköteles gépjárművel egy fuvarozás keretében szállítandó nem kockázatos termékek tömege a 2500 kg-ot vagy az adó nélküli értéke a 2 millió forintot meghaladja."

Forrás: <!-- m --><a class="postlink" href="https://ekaer.nav.gov.hu/articles/view/mentessegek">https://ekaer.nav.gov.hu/articles/view/mentessegek</a><!-- m -->
Válasz idézéssel
placebo Írta:A mentességnél meg a VAGY a lényeg,mert ha ÉS lenne akkor mind a súly meg az értéknek kisebbnek kéne lenni a megadottnál akkor nem kellene szám.
A VAGY nál meg csak az egyiknek kell kisebnek lenni a határértéknél ha az egyik alatta van nem kell szám.

Jaj de jó is lenne. Nagyon egy rugóra jár az agyunk, én is így értem mint Te. Smile
viszont
a legtöbb ismerősöm azt állítja, ha már az egyik feltétel (súly VAGY érték) a megadott határérték felett van, akkor igen is KELL szám.

megkérdeztem az illetékes felületen is, de válasz nem érkezett. Sad(( és az életnek indulnia kell az esik ha fúj.
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég