A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EKAER
Hello!
Lehet a fene tudja.
Az biztos hogy mondjuk eu-ból beszerzett árut ami után a beszerzéskor van ekaer szám kérve utánna elvan adva kell ekaer szám ezt írja is a nav oldal.
De most nagyker elad adóalanynak ki tudja mi jött importból meg mi hazai termelötől.

A mentességnél meg a VAGY a lényeg,mert ha ÉS lenne akkor mind a súly meg az értéknek kisebbnek kéne lenni a megadottnál akkor nem kellene szám.
A VAGY nál meg csak az egyiknek kell kisebnek lenni a határértéknél ha az egyik alatta van nem kell szám.
Válasz idézéssel
Placebo, a nagykeresnek szerintem nem kell EKAER-szám amikor az általa megvett árut eladja, mert az már nem felel meg az alábbi -első adóköteles termékértékesítésnek.

"1. Mit jelent pontosan az első adóköteles termékértékesítés?

A belföldi forgalomban nem végfelhasználó részére történő első adóköteles termékértékesítés alatt az olyan termékek értékesítése értendő, amelyeket az adózó a Közösség más tagállamából, harmadik országból történő beszerzést, vagy belföldi előállítást, létrehozást követően először értékesített fuvarozással egybekötötten belföldi rendeltetési helyre úgy, hogy az értékesítés adóköteles.
Válasz idézéssel
placebo Írta:Hello

abban tudnál segíteni, hogy az AR-Tv-ből alább bemásolt részletet Te hogy érted? Pld. a tömege 20 000 kg, értéke 400 ezer forint. én vagyok a feladó, vagyis az eladó, saját tgk-val szállítom. kell EKAER számot igényelnem?

"(6a)179 Mentes az (1)-(5) bekezdés szerinti kötelezettség alól
a) az adózó, ha az általa feladott vagy részére ugyanazon útdíjköteles gépjárművel egy fuvarozás keretében szállítandó nem kockázatos termékek tömege a 2500 kg-ot vagy az adó nélküli értéke a 2 millió forintot nem haladja meg......."
Válasz idézéssel
Hello!
A lényeg szerintem ez a 3 dolog meglegyen értékesités,ÁFÁ-s legyen,fuvarozás 3,5 t-nál nagyobb tgk val.
Vevő vásárol a termelötől,gyártól valamilyen terméket ez az eladónak aki lesz a FELADÓ termék értékesités ami után neki áfát kell fizetni elszállitják nagy tgk-val vagy az eladó vagy a vevő tök mindegy ki ,a feladó kér ekaer számot ami 15 napig él és csak ahhoz a fuvarhoz tartozik megérkezik a vevőhöz ő lesz a CIMZETT neki kell majd pluszba bejelenteni mikor érkezett meg gondolom a többi adat a számmal együtt átjön neki csak a dátumot kell megadni ha esetleg a vevő adózó nem tudja bejelenteni az érkezés bejelentheti a feladó is.

Nagykeres aki megvette az árút eladja egy adózónak termékértékesités lesz áfa nagy tgk-val fuvar neki is ekaer számot kell kérni mert van fizetendő áfa.
Nagykeres árut átvisz mondjuk egy másik boltjába értékesités nem történik nics áfa csak az árú mozog nem kell ekaer szám nincs áfa amivel sunnyogni lehet...
Válasz idézéssel
Kissé "unortodoxra" sikeredett ez a dolog, de majd "az idő megoldja" Big Grin
Válasz idézéssel
Boldog új évet mindenkinek!

Az összes fellelhető anyagot elolvastam már a témában, de nem jutok előrébb. A következő héten szállításom lenne már és millió dolog megválaszolatlan. Hivatalos helyekről választ nem kapok, nem azzal szeretném magam nyugtatni, hogy jan. 31 - ig, nem büntetnek, hanem segítenek. Hogy segítenének, ha már most sem kapok vákaszt?
Terméket vásárolok nagykereskedésrmbe, hazai előállítótol. Ha jól értelmeztem eddig, akkor mint első adóköteles a hazai partnerem EKAER számot igényel, leszállítja az árut, lepakolás után én visszajelentek, mint fogadó. Eddig tiszta? Vagy nem?
Az nagykereskedésbe érkezés után a termékeket én tovább szállítom részben, részben telephelyemen értékesítem. Ha én szállítom le, akkor újabb EKAER számot kérek? Az első adóköteles most én leszek? Ebben a formában ez nem igaz? Vagy igaz? Mi a helyzet azokkal, akik az áruért jönnek?
Kockázati biztosítékot ki fog fizetni és ugyanarra a termékre minden eladásnál ezt biztosítani kell? Ez nem ugyanannak a terméknek a többszöri megadóztatása?
15 napig érvényes a kiadott szám, de én 15 nap alatt naponta fogok árut szállíttatni, naponta új számmal jön a termék?
Kockázati biztosíték kiszámítása nem durva egy kicsit? A kockázati biztosíték nem egy ügyletre vonatkozik? Ha az ügylet lezárult, akkor miért nem szabadul fel a biztosíték?
60 nap beszerzési értéke, nem ritka esetben is lehet, akár 500mFt . A kockázati biztosíték így akár lekötött 75mFt is lehet, amiből a NAV majd elszámolással levonja, ami neki jár? A levonás után lehet szépen visszatöltögetni? Miért pont 60 nap, ezen az alapon akár kérhetnének fél évet is?
Szép az elképzelés és a körítés, hogy a 15% amúgy is adónem lenne, de beszerzéskor nekem sajnos az adóval terhelt összeget ki kell fizetnem.
Lehet, hogy mi itt rágjuk a kefét és a megoldásokon agyalunk, miközben azok, akik eddig is próbáltak könnyen " forgalmazni" már tudják a megoldást.
Lehet erőltetni kellene egy 5% - os áfa kulcsot, érvényesüljenek a jobb beszerzések, legyen tisztességes verseny és fizessen mindenki boldogan adót!
Ha valakinek van átlátható magyarázata a helyzetre kérem válaszoljon!))
Válasz idézéssel
Hello!

Ahogy írja bejelentheti ez is az is,jó kis kavarodás lesz belöle....

7. Belföldi forgalomban a szállítmány megérkezését a címzett köteles lejelenteni, ami sok esetben életszerűtlen, (kis címzettek, vagy az igénylés esetében kis feladók tenyésztők, tejes gazdák), és ennek elmaradásáért az EKAER számot igénylőt büntetik.

Az Art. 11. számú mellékletének III. pont 1. alpontja szerint a kérdéses bejelentést a címzett (átvevő) mellett a feladó is megteheti

A 22/E. § (8) bekezdés l) pontja szerinti adatot a címzett (átvevő) vagy a feladó jelenti be a szállító gépjármű kirakodási (átvételi) címre érkezésekor, de legkésőbb a terméket szállító gépjármű kirakodási (átvételi) címre érkezését követő munkanapon.
Válasz idézéssel
Simke Írta:Szia!
kitudódott már, hogy ha pld. 2000 kg. árut adol el, 5 millióér kell- e ekaer szám?

Szia ! Még nem kaptam választ az <!-- e --><a href="mailto:ekaer@nav.gov.hu">ekaer@nav.gov.hu</a><!-- e -->-tól, ma (2015.01.02.) küldtem egy emlékeztetőt nekik.
Szólok, ha kaptam választ ![/quote]
Simke, te mikor írtál először? Én dec.20-án, s még semmi válasz.
Válasz idézéssel
placebo Írta:Hello!
A feladó a terméket értékesitő akinek az Áfát fizetnie kell és az első eladáskor saját tgk-val vagy a vevő fuvarozza saját tgk-val viszi a cuccot a vevőnek ilyenkor neki kell bejelenteni ,kap számot 15 napja van hogy elfuvarozza ha nem tudja a rendszámot késöbb is megadhatja a fuvar megkezdéséig a cimzett a vevő ha megkapja az árut másnapig kell bejelentenie mikor jött meg az árú.

Feladó: a terméknek Magyarország területéről az Európai Unió más tagállamába irányuló, vagy első belföldi adóköteles – nem közvetlenül végfelhasználó részére történő – értékesítését megvalósító általános forgalmi adó alanya, valamint az általános forgalmi adó mentesség érvényesítése érdekében a belföldön nyilvántartásba nem vett adózó helyett eljáró közvetett vámjogi képviselő, adóraktár üzemeltetője.

Köszi placebo. Az még mindig nem világos hogy a címzett -azaz a vevő- hogyan jelenti be hogy megérkezett az áru, miközben a feladó -eladó- kér és kap ekáer számot. Neki is be kell regisztrálni, s az ő felületén is megjelenik hogy mit szállítottak neki, s ott lesz lehetősége bejelenteni hogy megérkezett a cucc?
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Szerintetek milyen módon kötelezhetjük uniós partnereinket, hogy adják meg a szükséges adatokat és a megkapott ekaer számot továbbítsák a fuvarozónak?? Oké, hogy leírjuk és elmondjuk nekik, hogy milyen rendszer indul, és ha nem érdekli őket??
Nem is beszélve arról az esetekről, amikor háromszögügylet keretében vásárolunk és mi nem vagyunk kapcsolatban az első eladóval és persze így nem is értesítenek, hogy mivel küldik az árut és mikor!!
Már amúgy is borzasztóan elegük a magyarok bürökratikus hülyeségeiből, erre jön még egy...
Válasz idézéssel
Szia!
kitudódott már, hogy ha pld. 2000 kg. árut adol el, 5 millióér kell- e ekaer szám?[/quote]

Szia ! Még nem kaptam választ az <!-- e --><a href="mailto:ekaer@nav.gov.hu">ekaer@nav.gov.hu</a><!-- e -->-tól, ma (2015.01.02.) küldtem egy emlékeztetőt nekik.
Szólok, ha kaptam választ !
Válasz idézéssel
Hello!
A feladó a terméket értékesitő akinek az Áfát fizetnie kell és az első eladáskor saját tgk-val vagy a vevő fuvarozza saját tgk-val viszi a cuccot a vevőnek ilyenkor neki kell bejelenteni ,kap számot 15 napja van hogy elfuvarozza ha nem tudja a rendszámot késöbb is megadhatja a fuvar megkezdéséig a cimzett a vevő ha megkapja az árut másnapig kell bejelentenie mikor jött meg az árú.

Feladó: a terméknek Magyarország területéről az Európai Unió más tagállamába irányuló, vagy első belföldi adóköteles – nem közvetlenül végfelhasználó részére történő – értékesítését megvalósító általános forgalmi adó alanya, valamint az általános forgalmi adó mentesség érvényesítése érdekében a belföldön nyilvántartásba nem vett adózó helyett eljáró közvetett vámjogi képviselő, adóraktár üzemeltetője.
Válasz idézéssel
Köszönöm, a biztonság kedvéért regsztráltam.
Zsóka
Válasz idézéssel
pribusne Írta:Ja és fogalmam sincs,hogy hol a nyomtatvány, egyáltalán létezik már?

ekaer.nav.gov.hu itt kell regisztrálni, majd a felh.névvel és jelszóval belépni a további ügyintézéshez.
Válasz idézéssel
Ja és fogalmam sincs,hogy hol a nyomtatvány, egyáltalán létezik már?
Válasz idézéssel
Hát ez számomra olyan magas, mint ahogy mondani szokták : hangyának a zongorapedál.
Élelmiszer nagyker-nek könyvelek: hozzák is a raktárba az árut, naponta mennek is a Metroba áruért. Az autók 3,5 t alattiak.A raktárból kiszállítjuk a megrendelőknek: nagybani konyhák, kórházak, börtön, szociális otthonok, óvodák. Ki a végfelhasználó: aki főz, vagy aki megeszi? Az áruk tartós élelmiszerek, konzerv, cukor. olaj minden ami ehető és főzhető. De itt a csavar, mert ezek a törvény szerint mind kockázatos terméknek minősülnek, így annak is van bejelentési kötelezettsége, aki nem tartozik az E-utdij hatálya alá, és több,mint 2oo kg a kivitt áru össztömege és a netto érték is több,mint 2oo e Ft.Akkor most kell Ekáer szám v. nem? Én azt mondom,hogy sajnos kell. és sajnos az is igaz,hogy nem tudok mit mondani az ügyfélnek, ezt nekik kell kint a raktárban intézni, mert én itthon dolgozom ill. könyvelek nekik és nem tudok haptákba állni a nap 12 órájában.
Zsóka
Válasz idézéssel
EKAER a kimeríthetelen Big Grin
összeolvasva sok mindent a témában, azt írja talán a fuvarozók lapja: ".... ha egy vidéki kisbolt tulajdonosa elmegy a nagykerbe alaposan bevásárolni, akkor azt a beszerzést is csak előzetes bejelentéssel viheti haza...."

Azonban ez ekaer.nav.gov.hu-n a kérdéseknél mindjárt az első az alább idézett. Akkor ha jól értelmezem, a nagykerből vásárlóknak nincs dolga az ekáerrel, mert az első értékesítés az volt amikor pl. a cukorgyár eladta a nagykernek az általa belföldön előállított cukrot.
Viszont ha a "vidéki kisbolt" tulajdonosa elmegy a cukorgyárba, s ott veszi meg a cukrot akkor már fenáll az első értékesítés, s a vele járó ekáer procedúra.
Innen is kétféle módon juthat haza a portéka:
a.) A cukorgyár leszállítja a boltba, ő kér ekáer-számot, kitölt mindent ...de milyen módon tudja a címzett bejelenteni az átvételi helyre történő érkezés időpontját???
b.) A vidéki kisboltos saját szgk-jával hazafuvarozza a 200 kg-ot meghaladó cukrot. Ebben az esetben ki a feladó, kinek kell ekáer számot kérni?

Aki előbbre jár a témában, jó lenne ha megosztaná velünk az ismereteit. Smile

"1. Mit jelent pontosan az első adóköteles termékértékesítés?

A belföldi forgalomban nem végfelhasználó részére történő első adóköteles termékértékesítés alatt az olyan termékek értékesítése értendő, amelyeket az adózó a Közösség más tagállamából, harmadik országból történő beszerzést, vagy belföldi előállítást, létrehozást követően először értékesített fuvarozással egybekötötten belföldi rendeltetési helyre úgy, hogy az értékesítés adóköteles. Első adóköteles értékesítésnek tekintendő a bérmunkával létrehozott termék belföldre, nem végfelhasználó felé történő értékesítése. Tekintettel arra, hogy a feltételek között szerepel az is, hogy az értékesítés adóköteles legyen, nem kell EKAER számot kérni a mezőgazdasági termelők olyan értékesítéséhez kapcsolódó fuvarozás esetén, amellyel összefüggésben a termelőt kompenzációs felár illeti meg. Továbbá első adóköteles értékesítés hiányában nem kell EKAER számot kérni az alanyi adómentes adózó fuvarozással járó belföldi értékesítése esetén sem. Az Art. végfelhasználónak tekinti azt a természetes személyt, aki a terméket személyes szükséglet kielégítését meg nem haladó mennyiségben magánszükséglete kielégítésére való felhasználás céljából vásárolja."
Válasz idézéssel
Andrea2014 Írta:Sziasztok!

Először is B.U.É.K! minden kedves fórumozónak Smile
Több fórumon felvetettem,de csak "vita " kerekedett belőle :oops:
Adott egy zöldség-gyümölcs kis.kereskedő, felmegy Pestre a nagybanira a nem útdíj köteles kis autójával áruért.
Kockázatos terméket szállít( gyümölcs,zöldség). Ha értékben nem is de kg-ban általában eléri a mentesség határát.
Kérdés: milyen jelentési kötelezettsége van a kis.ker. vállalkozónak???? De úgyis kérdezném kinek ( őstermelő, zöldséges vállalkozó)
milyen jelentési kötelezettsége van? A vállalkozó nem csak végfelhasználóknak( magánszemélyeknek a standján a vásárcsarnokban),hanem éttermeknek is kiszállít.
Köszönöm előre is!!
Andi

Szia Andi !
Látom nemcsak én vagyok aki az ekáer-rel kel és fekszik Smile Dec.20-án írtam kérdéseket az ekáer felületen megadott e-mailre, de nem kapkodják el a választ. Elolvastam az Önadózó 2015.01. számának a cikkét is, de sokkal okosabb nem lettem.

A belföldi feladási címről belföldi átvételi címre történő közúti fuvarozásnál az adatokat az EKÁER szám megállapítása érdekében a feladó jelenti be. Ha magamnak fuvarozom, akkor a józan paraszti ész szerint én lennék a feladó - de a címzett is. Így viszont semmi értelme ez egésznek.

De ha pl. az őstermelő vinné is el, vagy a fenti esetben ő lenne a feladó, akkor nálam nyitott kérdés: " a kirakodási (átvételi) helyre történő érkezés időpontját a címzett jelenti be a terméket szállító gépjármű kirakodási (átvételi) címre érkezésekor ??? A feladó ekaer számot kér addig oké, de hogy jut a címzett odáig hogy jelentse: megérkezett az áru? Feltételezhetően valami együttműködésnek kell lenni, s a címzettnek is szükséges regisztrálni az ekáerben hogy be tudja jelenteni az áru megérkezését?
Minél többet foglalkozok vele, annál zavarosabb számomra az egész, minden kérdés újat generál. Sajnos csak együtt gondolkodni tudok, segíteni nem.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Először is B.U.É.K! minden kedves fórumozónak Smile
Több fórumon felvetettem,de csak "vita " kerekedett belőle :oops:
Adott egy zöldség-gyümölcs kis.kereskedő, felmegy Pestre a nagybanira a nem útdíj köteles kis autójával áruért.
Kockázatos terméket szállít( gyümölcs,zöldség). Ha értékben nem is de kg-ban általában eléri a mentesség határát.
Kérdés: milyen jelentési kötelezettsége van a kis.ker. vállalkozónak???? De úgyis kérdezném kinek ( őstermelő, zöldséges vállalkozó)
milyen jelentési kötelezettsége van? A vállalkozó nem csak végfelhasználóknak( magánszemélyeknek a standján a vásárcsarnokban),hanem éttermeknek is kiszállít.
Köszönöm előre is!!
Andi
Válasz idézéssel
"3. Belföldi forgalomban nem végfelhasználó részére történő első adóköteles termékértékesítés esetén

"Feladó jelenti be:

az 1-9. pont szerinti adatokat a termék gépjárműre történő felrakodásának megkezdéséig.

Fontos szabály, hogy az EKAER szám megállapításának nem feltétele a gépjármű forgalmi rendszámának megadása, azonban a rendszámot legkésőbb a termék gépjárműre történő fuvarozásának megkezdéséig be kell jelenteni.

Címzett (ha nem a címzett veszi át a terméket, az Átvevő) vagy a Feladó jelenti be:

a 10. pont szerinti adatot a szállító gépjármű kirakodási (átvételi) címre érkezésekor, de legkésőbb a terméket szállító gépjármű kirakodási (átvételi) címre érkezését követő munkanapon."

Amíg a fentieket nem olvastam, azt gondoltam hogy pl. egy kisboltos megúszhatja az egész ekáert akkor, ha a megrendelt áruját a nagyker le is szállítja. A fentiekből kitűnik hogy sajnos nem így van, mert címzettként be kell jelenteni az áru megérkezését. Azonban nem világos hogy a "Címzett vagy a Feladó jelenti be" hogy értelmezendő? Szerintetek? Ti regisztráltok már vagy kivártok?
Válasz idézéssel
Simke Írta:Ha én 2000 kg árut adok el, aminek az értéke 5.000.000 Ft, akkor az ekaer.nav.gov.hu szerint kell EKAER szám, de a törvény szerint nem.
Hozzáteszem, a gov.nav.hu gyűjtőfuvarról beszél, a törvényben nem találok erre hivatkozást, minden esetre vonatkozik a mentesség.
Rosszul látok valamit, vagy hihetetlen nagy trehányság és kapkodás van a témában ?

Szia!
kitudódott már, hogy ha pld. 2000 kg. árut adol el, 5 millióér kell- e ekaer szám?
Válasz idézéssel
Köszönöm a segítséget. Igazad van, pihenni kellene, de ahogy látom, másnak is gondot okoz a sok változás.
Majd karácsony után megpróbálom.
Egyben kívánok minden Fórumozónak Kellemes, békés karácsonyt! Ili
Válasz idézéssel
hajnalcsillag Írta:"Az EKÁER hatálya alá tartozó, bejelentésre kötelezett adózónak regisztrálnia kell az EKÁER WEB-es felületén. "
Mától állítólag lehet regisztrálni. Csinálta már valaki közületek, s ha sikerült leírná a lépéseket érthetően?

Nekem ma reggel sikerült némi e-mail-ezgetés után. Ha jól sejtem, akkor a Virgo szoftvercég most dolgozik még ezen is. Próbáld ki és szólj, ha nem megy!
Válasz idézéssel
Sumama Írta:Jó reggelt! Szerintetek, ha január első felében atunk be árut Ausztriából, mindenképpen kell EKAER szám, vagy a jan. 31-ig tartókitolt határidőig nem büntethetnek???/ nagyobb mennyiség, a fuvart ők intézik/. Üdv: Ili

Szerinten inkább próbálj szerezni rá, mert ugyan január 31-ig (jelen állapot szerint) nem büntetnek, de ez lehet, hogy csak a közúti ellenőrzésre vonatkozik. Nem kizárt, hogy februárban az útdíjkapuk adatait januárra is előveszik és büntetnek. Nem egyértelmű a "január 31-ig nem büntetünk" megfogalmazása, ahogy ebben a témában szinte semmi sem.
Mindemellett talán kicsi ennek a kockázata, úgyhogy a Szilveszteredet ne rontsa el!
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Nemrég végighallgattam egy előadást a témában. Az előadó egy NAV-os szakember volt. Rendkívül érthetően elmagyarázta a törvényt, de több esetben is célzott arra, hogy rengeteg a hiányosság. Lényegében azt mondta, hogy amennyiben több száz megválaszolatlan kérdésünk maradt az előadás végén, az helyes dolog. Ezzel gyakorlatilag elismerte, hogy számos "lyuk" van a törvényben. Arra kért minket, hogy minden kérdésünkkel zaklassuk őket, mert ennek alapján felmérik a leszabályozatlan területeket, valamint a kivételes eseteket és majd intézkednek. Persze, Klári esetét olvasva, ez sem vezet eredményre.
Úgy döntöttem, hogy nem kommentálom a dolgot, mert azok a jelzők, melyek e törvény minősítésével kapcsolatban eszembe jutnak, nem épp nőiesek, illetve valószínűleg -teljesen jogosan- törlésre is kerülnének a fórumból. :oops: :evil:

Nesze nekünk karácsonyi ajándék...!!!!!!!
Üdv,
Csilla
Jobbat remélve, gyakran jót veszítünk.
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég