A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ÁFA tv.-fordított adózás
Potyi köszönöm.
Válasz idézéssel
Szia!
Én a 815 Közvetitett szolgáltatásra.
Válasz idézéssel
Szasztok!

Az alvállalkozói díjat hova könyvelitek?
Válasz idézéssel
marian Írta:EVÁ-s vagyok és nagyon rosszul járnék a nettó számlázás miatt.
Üdv.:Mariann

Mi van akkor, ha árat emelsz?Pl 20%-ot
Maresz
Válasz idézéssel
az előző hozzászólásom elveszett az éterben.. tehát: igen, a fordított adózásnál a vevő fizeti az adót, feltéve, hogy tőle követelhető (azaz nem magánszemély, aki nem alanya az áfának, illetve jogi személy és áfa alany is... )
Válasz idézéssel
eniko61 Írta:ismét csak hangosan gondolkodom...
tehát ott van a 147. §, ami szó szerint:

147. § (1) E törvény egyéb rendelkezéseitől függetlenül adófizetésre kötelezett az, aki (amely) számlán áthárított adót, illetőleg a 83. §-ban meghatározott százalékértéket tüntet fel.

(2) Az adót a számlán a termék értékesítőjeként, szolgáltatás nyújtójaként szereplő személy, szervezet fizeti, kivéve, ha kétséget kizáróan bizonyítja, hogy a számlán más tüntette fel jogosulatlanul az (1) bekezdésben említett adatokat.

tehát ha a szolgáltató a kibocsátott számláján feltünteti a %-ot, ő fizet, ha nem akkor az igénybevevő? :?
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Szerintetek önkormányzati üres ingatlanok és mellékhelységek (pince,tároló) ellenőrzése a fordított adózás alá esik. Ez ingatlanhoz tartozó szolgáltatás. APEH még nem válaszolt.
Vicus
Válasz idézéssel
"Arról tud valaki valamit, hogy lesz-e a fordított adózású tételekre külön bevallás? Ilyet is hallottam már."

Bevallás külön, biztosan nem lesz, csak külön soron kell bevallani.
Válasz idézéssel
Üdvözlök mindenkit!

Nekem is nagyon fáj a fejem mostanában a 142-ik miatt. Az ügyfeleim most kötik a szerződéseket és egyértelmű választ akarnak. Nálunk a takarítás a központi kérdés, de szinte mindegyik felsorolt szolgáltatásnál a pontos meghatározás hiányzik. "Mi tartozik bele?"

Azt sem értem igazán, hogy amelyik magánszemély ezentúl tud egy valós adószámot/cégnevet, az akár "áfa mentesen" is fizethet a felsorolt szolgáltatásokért? Ki lesz ezért a felelős?

Máshol azt olvastam, hogy az SZJ számos megkülönböztetés uniós szabályokat sért?! Ez igaz?

Arról tud valaki valamit, hogy lesz-e a fordított adózású tételekre külön bevallás? Ilyet is hallottam már.

Kitartást mindenkinek. :wink:
Válasz idézéssel
Bizakodással töltött el a válaszod kedves FY Gureout!
Én az SZJ számokat tanulmányozva valamennyi, 45 alá sorolt tevékenységet a forditott adó alá gondoltam rakni.
Kértem állásfoglalást az APEH-től de -természetesen - eddig még nem válaszoltak.
Nekem az lenne jó ha a Te álláspontod lenne a jó.
EVÁ-s vagyok és nagyon rosszul járnék a nettó számlázás miatt.
Válasz idézéssel
ismét csak hangosan gondolkodom...
tehát ott van a 147. §, ami szó szerint:

147. § (1) E törvény egyéb rendelkezéseitől függetlenül adófizetésre kötelezett az, aki (amely) számlán áthárított adót, illetőleg a 83. §-ban meghatározott százalékértéket tüntet fel.

(2) Az adót a számlán a termék értékesítőjeként, szolgáltatás nyújtójaként szereplő személy, szervezet fizeti, kivéve, ha kétséget kizáróan bizonyítja, hogy a számlán más tüntette fel jogosulatlanul az (1) bekezdésben említett adatokat.

tehát ha a szolgáltató a kibocsátott számláján feltünteti a %-ot, ő fizet, ha nem akkor az igénybevevő? :?
Válasz idézéssel
NOVILL Írta:FYGureot és Vicus, köszi! Akkor adószám dönti el. Én azt gondoltam, hogy a társasházra valami különleges dolog vonatkozik.

Hogy pontosabb legyek:

a.) mindkettőnek belföldi adóalanynak kell lennie (mármint esetünkben), valamint
b.) ott van az a faramuci megfogalmazás, mely a lényegét tekintve azt jelenti, amit itt taglaltunk

és még lehet cifrázni, ha EVA-s az adószám.. Sad

FYGureout
http://www.sa-kraft.hu a könyvelő oldala

http://www.sakraft.hu a könyvelőiroda közösségi oldala
Válasz idézéssel
FYGureot és Vicus, köszi! Akkor adószám dönti el. Én azt gondoltam, hogy a társasházra valami különleges dolog vonatkozik.
Válasz idézéssel
Szia Novill!

Nekünk az előadáson azt mondták, ha olyan tevékenységet végzünk, ami a fordított adózás alá eshet a számla kiállítás módját a vevő alanyisága határozza meg. Vagyis a kiállítás előtt el kell kérni az adószámát, amiből megtudható áfa alany vagy sem.
Vicus
Válasz idézéssel
NOVILL Írta:Azt honnan tudhatom meg, hogy egy társasház "áfailag" hogy néz ki? Takarító cégnek könyvelek, aki takarít irodaházaknak is, könyvesboltnak is, ez oké, ott a fordított adózást kell alkalmazni.
De hogy egy társasháznál ez hogy van, azt honnan tudom megállapítani?

Szervusz "Novill" !

Be kell vallanom, hogy pillanatnyilag nem értem a kérdésedet... Cry

Hogyan érted, hogy "áfailag" ? Hoppá ! Alighogy leírtam, derengeni kezdett.. Remélem...

A kérdést az dönti el, hogy a 142. §. (3) bekezdés a) bekezdése szerint a társasház jogállása milyen.

Üdvözlettel:

FYGureout

Válasz idézéssel
Azt honnan tudhatom meg, hogy egy társasház "áfailag" hogy néz ki? Takarító cégnek könyvelek, aki takarít irodaházaknak is, könyvesboltnak is, ez oké, ott a fordított adózást kell alkalmazni.
De hogy egy társasháznál ez hogy van, azt honnan tudom megállapítani?
Válasz idézéssel
marian Írta:A bajt csak tetéti, hogy eléggé -legalábbis számomra talányosan - van megfogalmazva a zon tevékenységek köre, amikre a forditott adózást kell alkalmazni.
Esetünkben : gépi földmunkát végzünk -
namármost ha lakosságnak, akkor Áfá-san kell a számlát kiállitani - eddig ok.
DE! Amikor cégeknek dolgozunk akkor válik izgalmassá:pl.
önkormányzatoknak vizelvezető árok épitése -
közműépitésekor árokásás stb.
Ezek már nettós számlázásúak lesznek?
Honnét lehet -konkrétan - megtudni melyik munka hova sorolandó? :evil:
Ha valaki tudja ezeket szivesen venném ha közreadná!

Szervusz Mariann !

Alapvetően az áfa törvény 142. §-a sorolja fel, hogy mi esik a fordított adózás alá.
A munkákat a KSH Szolgáltatási jegyzéke alá sorolod, és onnan kiderül, hogy érintve van-e alapjaiban a fordított adózásnál. A gépi földmunka az (1) bekezdés b) pontja alapján - szerintem - nem érintett tevékenység. (SZJ 45.11).
Persze, azért minden melót jól meg kell nézni; ha csak kialakítod a vezetékárkot, akkor nem érintett, de, ha a csőfektetést is végzed, akkor már érintett..

- érintett tevékenységek:
építés-szerelési
fenntartási
takarítási
tisztítási
karbantartási
javítási
átalakítási és
bontási szolgáltatások

Üdvözlettel:

FYGureout

Válasz idézéssel
potyi Írta:Sziasztok!
Nekem is pár evás cégemet nagyon rosszúl érinti a dolog.
Ők tervezésekről adnak számlát, de az is bele tartozik.
El sem tudom képzelni a könyvelést sem, majd egyenként "tiprodunk" a számlák felett?

Szervusztok !

Helyesbíteni kell az idézet állítás egy részét: Az építőipari tervezés NEM tartozik a fordított adózás körébe ![u]

Áfa tv. 142. §. (1) bekezdés a), b) és c) pontja felsorolja, hogy mi igen, de a tervezés nem.

A könyvelés pedig ugyanúgy megy, mint 2006. január 01-től a hulladékfelvásárlók esetében (bevallásban külön sor van). Mindkét félnél megjelenik az alap, csak az áfa fizetője a másik.. Smile

Aki pedig jól jár: állam bácsi

Üdvözlettel:

FYGureout

Válasz idézéssel
A bajt csak tetéti, hogy eléggé -legalábbis számomra talányosan - van megfogalmazva a zon tevékenységek köre, amikre a forditott adózást kell alkalmazni.
Esetünkben : gépi földmunkát végzünk -
namármost ha lakosságnak, akkor Áfá-san kell a számlát kiállitani - eddig ok.
DE! Amikor cégeknek dolgozunk akkor válik izgalmassá:pl.
önkormányzatoknak vizelvezető árok épitése -
közműépitésekor árokásás stb.
Ezek már nettós számlázásúak lesznek?
Honnét lehet -konkrétan - megtudni melyik munka hova sorolandó? :evil:
Ha valaki tudja ezeket szivesen venném ha közreadná!
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Nekem is pár evás cégemet nagyon rosszúl érinti a dolog.
Ők tervezésekről adnak számlát, de az is bele tartozik.
El sem tudom képzelni a könyvelést sem, majd egyenként "tiprodunk" a számlák felett?
Válasz idézéssel
Mariann!

Jól értelmezed!Az Evasok zsebéből is bizony ezzel a módszerrel jó sok pénzt fognak kihúzni!Sokan ezért ki fognak lépni az Evából, bár utána kell számolni, egyénenként eltérő lehet, de lesz akinek még így is megéri maradni!

z
Válasz idézéssel
Az Önadózó újság 12.számában olvastam a fordított adózásról.
Teljesen paff lettem tőle Cry
Eddig is igen szajkózták hogy az EVÁ-t meg kell szüntetni, na most sokan fognak visszalépni azok közül akik az épitőiparban szolgáltatást végeztek és Eva alatt tették.
A mi BT.is ezek közé tartozik: nem elég, hogy alig van munka, most még az ÁFA áthárítás miatt nettó számlát kellene adni, és még ráadásnak a nettóból fizessük ki a 25 % EVÁ-t + ip.űz.adót. Cry
Jól értelmeztem? Ti mit gondoltok róla?
Válasz idézéssel
Kati! Én is köszi! Smile
Válasz idézéssel
Igen, mert megfizeted és ha a feltételek teljesültek le is vonhatod. A levonhatónál nagyon nem látok más lehetőséget mint a 60-as sor.

Üdv: Kati
Válasz idézéssel
Sziasztok! Ev-m hulladékvasat vásárolt. Az áfa bevallás, mely soraiba kell ezt beállítanom? 35-be és a 60-ba?
Jolcsi
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég