A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
családi kedvezmény
placebo Írta:Hello!
Lakcím ugyanaz élettársak és kész,ez a regisztrál valami idei évtől van ha van ilyen az élettársak év közben is megoszthatják a kedvezményt..
Én két különböző megye adóhatáságát hivtam ilyen ügyben. Azt a választ kaptam, csak akkor kell regisztrálni az élettársaknak ha nem közös a gyermek. Amennyiben a gyermek vérszerint mind a kettőé, de csak élettársak,nem házasodtak össze, akkor regisztrálás nélkül is érvényesitheti a kedvezményt.
Válasz idézéssel
Úgy látom,nincs akadálya, hogy egész évre megosztva érvényesítsék a házastársak a kedvezményt (nincsenek válófélben), még a lakcím sem akadály, idézem:

>>Re: családi kedvezmény

HozzászólásSzerző: VnéErika » 2016.01.07, 18:04
Én tavaly kértem állásfoglalást ha nem azonos a cim.... igaz házastársakat kérdeztem, de tudomásom szerint élettársak is igényelhetik.
Szóval nem a lakcim a lényeges, hanem hogy életvitelszerüen egy háztartásban élnek, egy életközösséget alkotnak napi szinten. >>

A Ptk. 6: 514. § (1). definálja az életközösséget:
- közös háztartásban, érzelmi és gazdasági közösségben élőkről van szó.
Ez már régen is azt jelentette, hogy a felek (a pár tagjai) egymást amindennapi életben megfelelően támogatták, vagyoni ügyeiket bizonyos fokig közösen intézték, és
a keresményüket is általában közös céljaikra fordították.
Válasz idézéssel
Hello!
Nem változik semmi szerintem max helyesbités és nem önellenörzés

Így a változás lényege abban ragadható meg, hogy a közös érvényesítésnél lehetséges a családi kedvezmény adóelőleg során történő igénybevétele, és nem szükséges a közös háztartásban élés fennállása, illetve nem kizáró ok a jogosultság vizsgálatánál az, ha a jogosult az egyedülálló szülők emelt összegű családi pótlékát veszi igénybe. Ezzel szemben a megosztás továbbra is csak év végén a magánszemély bevallásánál/munkáltatói adómegállapításnál lehetséges, továbbá feltétel a közös háztartás megléte, és 2013-tól már csak azon hónapok tekintetében nem lehet alkalmazni a megosztást, amelyekben a jogosult vagy a jogosultnak nem minősülő házastársa, élettársa a gyermeket nevelő egyedülálló családi pótlékát igénybe vette.

Ezért pl. ha anya és apa 2013. januárjától augusztus hónapig egy háztartásban élnek és közösen érvényesítik a kedvezményt, de 2013. szeptemberétől már külön élnek, és ekkortól már csak az anya a jogosult a kedvezmény érvényesítésére, akkor az apa mindettől függetlenül év végén a bevallásában/munkáltatói adómegállapításnál érvényesítheti a 2013. januártól az augusztus hónapig őt megillető családi kedvezményt.

<!-- m --><a class="postlink" href="https://www.nav.gov.hu/nav/ado/szja/csaladi_121220.html">https://www.nav.gov.hu/nav/ado/szja/csaladi_121220.html</a><!-- m -->
Válasz idézéssel
Már elkészített 1553-as bevallásokat kell megváltoztatnom, a szülők kb. 200 ezret keresnek havonta fejenként, s még anyának van 810 ezer Ft jövedelme bérleti díjból. A közös keretük 6.187.500 (a 22. sor adata ennyi mindkettőnél) Apa kapja a családi pótlékot. S erről 3 gyermekes házaspárról ill. pont a feleségről kiderült, hogy 2015. augusztusától az addig közös családi fészek helyett egy másik település átjelentkezett állandó lakosa lett, ideiglenes lakcíme nincs, tehát papírforma szerint 4 hónapon át külön élt a családjától.Eddig nem tudtam erről. Eredetileg a házastársak kb. fele-fele arányban megosztoztak a csal. adó- és járulékkedvezményen.
Most változtatnom kell mindkét szülő 1553-03. lapján a C mezőben a közös érvényesítés hónapjainál , s még hol másutt ?

Próbáltam, hogy X-elem az első 8 hónap rubrikáját, és üresen hagyom az utolsó négy hónapét. S úgy tűnt, ha ezt teszem, az nem változtat az adatokon.
Válasz idézéssel
Hello!
Ha nincs közös érvényesités a házastársal akkor:
Brutto:181 418
Családi kedvezmény:660 000
Szja előleg:0 nem vonnak
Ny+Eü járulék 18,5%:33 562
Netto:147 856
ha majd a végkielégitést számfejtik 660 000-181 418=478 582 családi kedvezmény maradt ezt majd figyelembe veszik akkor.
Válasz idézéssel
Igen volt. Januárra meg is kaptam a kedvezményt. Csak sztem járna akkor is ha túllépem a maximumot. Csak nem tudom a pontos számokat. Hogy mennyit kellet volna kapnom. A pontos számok: 486922 végkielégítés, 181418 ft. Fizetés. Összes februárra 668340 ft. A végkielégítést később kapom meg. Mennyi fizetést kellett volna kapnom? Illetve mennyi végkielégítést kell majd utalniuk nekem? Köszönöm a válaszokat. Tenyleg nagy segítség lenne, hogy reklamaljak, vagy ne!
Válasz idézéssel
Hello!
Volt nyilatkozat a család kedvezmény+járulék kedvezmény igényvevételének lehetőségéről?
Válasz idézéssel
Sziasztok.
A kérdésem a következő lenne:
Februárban kiléptem egy cégtől. A fizetésem 186000 ft. Kaptam végkielégítést, 480000 ft.-ot. 3 gyerekem van, jogosult vagyok a családi adókedvezményre. A 186000 forintból 120000.- et kaptam meg, mondván, túlestem az adómentes kereten(660000). A végkielégítés összegét később kapom meg, de az egy masik történet.... Az hogy februárra nem tudtam igenybe venni kedvezményt a pénzügyes szerint, az rendben van szerintetek? Tudom hogy majd visszaigényelhetem, de most jobban jönne, mint 2017ben....

Köszönettel: Barna
Válasz idézéssel
placebo Írta:Hello!
Igen ugy van,maga után is ha rokkanságit kap 1gyerek+saját maga=2 kedvezményezett eltartott.

Szja Tv 29/A §

Szia!
Köszönöm szépen!
Válasz idézéssel
Hello!
Igen ugy van,maga után is ha rokkanságit kap 1gyerek+saját maga=2 kedvezményezett eltartott.

Szja Tv 29/A §
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Sürgős segítségre lenne szükségem.
Barátnőm kért segítséget és most csak nézek nagyokat, nem volt még ilyenem. 35 éves, súlyos fogyatékossági kedvezményben részesül és egy gyermek után veszi igénybe a családi kedvezményt.
A bérjegyzékén két kedvezményezett eltartott után vették most nála figyelembe a kedvezményt (166.660,-), mivel saját maga után is érvényesítheti a fogyatékossága miatt.
Ez tényleg így van? Rokkantsági járadékot kap.

"a családi pótlékra saját jogán jogosult gyermek, továbbá a rokkantsági járadékban részesülő magánszemély. Esetükben saját maga vagy a vele közös háztartásban élő hozzátartozói közül közös döntéssel kiválasztott magánszemély minősül jogosultnak"

Köszönöm,
Kata
Válasz idézéssel
Oké, köszi!
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Hello!
Lakcím ugyanaz élettársak és kész,ez a regisztrál valami idei évtől van ha van ilyen az élettársak év közben is megoszthatják a kedvezményt..
Válasz idézéssel
Várakozik nálam két adóbevallás. Apuka, Anyuka egy háztartásban élnek van 3 közös kicsi gyerekük. Nem házastársak, és szerintem nem is "regisztrált" élettársak. Apukánál érvényesítették év közben a járulékkedvezményt, rendben van ez így vagy sürgősen szaladjanak összeházasodni, vagy legyenek hivatalosan is élettársak vagy ez sem fontos.?? Tudom átolvashatnám az idevonatkozó rendelkezést, de valaki tudna csípőből segíteni.?
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Köszönöm a megerősítést!
Válasz idézéssel
Hello!
Jövedelem:1 500 000
családi kedvezmény :3.712.500
szja:0
maradt családi kedvezmény:1 500 000-3 712 500=2 212 500
évényesithető családi járulék kedvezmény:2 212 500x16%=354 000
viszajár 4% eü járulék 60 000
3% eü 45 000
10% nyugdij járulékból 150 000

max 255 000 a járulékokból+ a levont szja előleg visszajár ez az anyukának
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Megerősítésre lenne szükségem, csak mert elég nagy összegről van szó.

Szóval 3 gyerekes házaspár esetén elvileg közösen érvényesíthetik 50-50%-ban a családi adó, és járulékkedvezményt.

Év közben nem igényelték most egy összegben visszaigénylik.

Anyuka jövedelme: 1.500.000 Ft

Keretösszeg 3 gyerekre: 7,425.000
Ebből ő érvényesít 50%: 3.712.500 16%=594.000

Levont Szja: 240.000 Ft (Teljesen visszaigényelhető)

Marad: 594.000-240.000= 354.000 Ft érvényesíthető járulékokból

Járulékokból:
4%=60.000Ft
3%=45.000Ft
10%= 150.000Ft
Összesen: 255.000 Ft

Tehát összesen visszaigényelhető: 495.000 Ft

Apukának ugyanezen elv alapján.

Köszönöm előre is!
Válasz idézéssel
Sziasztok,

újabb kérdésem lenne. Családi kedvezmény szempontjából külföldi felsőoktatásban tanuló gyermek beszámítható?

Köszi,
Anita
Válasz idézéssel
Szia,

újra átrágtam magam rajta és én is erre jutottam. A középső gyereknek jelenleg semmilyen jogviszonya nincs, csak újra próbálkozik egy felvételivel.
Válasz idézéssel
Szia Anita !
Mivel akit nem vettek fel a fősulira,nem számítható be,csak 2 gyerekesként lehet számolni,így az összeg 83 330.-Ft lesz.Ugye a középső nem jár középfokú iskolába sem?
Üdv:Éva
Válasz idézéssel
Sziasztok,

családi kedvezmény milyen összegben adható, ha az egyik gyermek még középiskolás, a második már betöltötte a 20-at és nem vették fel főiskolára, a harmadik főiskolára jár és idén tölti be a 22-őt?

Köszi,
Anita
Válasz idézéssel
2016-ra, hogy kérhetem a családi adókedvezményt a Gyedre? tavaly is a lányom kapta, küld az OEP nyomtatványt, vagy neki kell kitölteni v.mit, vagy nekem beküldeni ,mint munkáltató?
Köszi Zsóka
Válasz idézéssel
A családi kedvezmény nyilatkozat kitöltésijét olvasd el:

A családi kedvezmény érvényesítésére jogosult
 ..........
 a családi pótlékra jogosult szülővel együtt élő élettárs is akkor, ha az érintett gyermekkel közös lakó vagy tartózkodási hellyel rendelkezik és a szülővel élettársként legalább 1 éve szerepel az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásában, vagy a szülővel fennálló élettársi kapcsolatát az ellátás megállapítására irányuló kérelmet legalább egy évvel megelőzően kiállított közokirattal igazolja (ilyen jogcímen az élettársat legkorábban 2016. január 1-jétől lehet a Cst. alapján családi pótlékra jogosultnak tekinti);
Nyugalom! A világmindenség azt sem tudja, hogy létezel.
Válasz idézéssel
Én tavaly kértem állásfoglalást ha nem azonos a cim.... igaz házastársakat kérdeztem, de tudomásom szerint élettársak is igényelhetik. Szóval nem a lakcim a lényeges, hanem hogy életvitelszerüen egy háztartásban élnek, egy élet közösséget alkotnak napi szinten.
Válasz idézéssel
Igénybe veheti az apa a családi kedvezményt, ha élettársak, de a lakcímük nem azonos? Anyának nincs munkahelye.
köszönöm
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég