A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Munkaügy,bérszámfejtés
Sziasztok !
Azért ezt még járjuk körbe...Ő nem részesül öregségi nyugdíjban,hiába érte el a korhatárt. Rokkantsági ellátás mellett dolgozik,ami a leendő nyugdíjához még szolgálati időt,illetve bért is jelent. A nyugdíjhoz a jogviszonyát is meg kellene szüntetni ...

"A változás nem érinti, tehát továbbra is saját jogú nyugdíjasnak kell tekinteni az öregségi nyugdíjban részesülő személyt, vagyis
•aki a rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt elérte (1949. évben vagy azt megelőzően született),
•életkorától függetlenül azt a nőt, akinek 40 év jogosultsági idő alapján állapítottak meg öregségi nyugdíjat,
•az 1954. évben vagy azt megelőzően született szolgálati nyugdíjban részesülő személyt,
•a rehabilitációs járadékost, illetve
•a fent hivatkozott valamely ellátásban részesülő személyt"

ez arról szól,ki számit öregségi nyugdíjasnak.
Üdv:Éva
Válasz idézéssel
Hello!
Igazad van -nagyon jó ez tábla - ha elérte a nyugdijkorhatárt akkor öregségi nyugdíjas kapjon bármit és csak a 10+4%-ot fizet,kösz az infot.

Természetesen amennyiben a fent említett ellátásban részesülő személy eléri az öregségi nyugdíjkorhatárt, és öregségi nyugdíjra válik jogosulttá, társadalombiztosítási szempontból újból saját jogú nyugdíjassá válik

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.nav.gov.hu/nav/ado/jarulek/sajat_jogu_nyugdijas.html">http://www.nav.gov.hu/nav/ado/jarulek/s ... dijas.html</a><!-- m -->
Válasz idézéssel
Sziasztok,

én továbbra is azt mondom,hogy a 3% nem kell, csak a 4 és 10%.
Öregségi nyugdíjasnak minősül / attól függetlenül hogy a korábbi ellátást kapja továbbra is/ , mert betöltötte az életkort.

Mellékeltem egy Nav-s tájékoztatót, egy pdf -s táblázatot és egy Tb törvényi hivatkozást is beidéztem ide.

nyugdíjas az aki az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte attól függetlenül, hogy az ellátást változatlan formában kapja ( rokkantsági ellátás).
Tb törvény szerint:
"nyugdíjasnak munkabére alapján le kell rónia 4 százalék természetbeni egészségbiztosítási járulékot és a 10 százalék nyugdíjjárulékot. Ha a nyugdíj folyósítása szünetel – csakis ekkor –, a saját jogú nyugdíjas foglalkoztatott köteles 3 százalékos pénzbeli egészségbiztosítási járulékot is fizetni. A saját jogú nyugdíjasnak egyáltalán nem kell megfizetnie a 1,5 százalékos munkaerő-piaci járulékot."

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.nav.gov.hu/nav/ado/jarulek/sajat_jogu_nyugdijas_130702.html">http://www.nav.gov.hu/nav/ado/jarulek/s ... 30702.html</a><!-- m -->
Válasz idézéssel
Hello!
A nyugdij korhatárt betöltötte igy munkaerőpiacit nem fizet, a többit meg kell a 10+4+3-at.
Válasz idézéssel
placebo Írta:Hello!
Saját jogú nyugdijas-e,mit kap
rokkantsági ellátás vagy
rehabilitációs járadék-ot
mert az egyik eü ellátás másik meg nyugdíj,változtak a rokkantsági ellátások pár éve.

c) az a foglalkoztatott, egyéni és társas vállalkozó, aki saját jogú nyugdíjas vagy a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló jogszabályban meghatározott reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99700080.TV">http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.c ... 9700080.TV</a><!-- m -->

Szia placebo!

Ahogy írtam rokkantsági ellátását kap. Akkor ez alapján?

Hanna
Válasz idézéssel
Hello!
Saját jogú nyugdijas-e,mit kap
rokkantsági ellátás vagy
rehabilitációs járadék-ot
mert az egyik eü ellátás másik meg nyugdíj,változtak a rokkantsági ellátások pár éve.

c) az a foglalkoztatott, egyéni és társas vállalkozó, aki saját jogú nyugdíjas vagy a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló jogszabályban meghatározott reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=99700080.TV">http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.c ... 9700080.TV</a><!-- m -->
Válasz idézéssel
Mónika Írta:Csak a munkaerő piacit nem kell a többit ugyanúgy mint minden más munkavállalónak, ahogyan a többiek is írják.

Köszi Móni! Tudnál erről nekem valamilyen megbízható írásos anyagot?

Köszönettel:
Hanna
Válasz idézéssel
Csak a munkaerő piacit nem kell a többit ugyanúgy mint minden más munkavállalónak, ahogyan a többiek is írják.
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Úgy látom, megoszlanak a vélemények, ezért felhívtam a 40/42-42-42-t. Hát, jelenleg egy semmitmondó infó után néhány perce várakozom, és végül azt az infót kaptam, hogy mindent kell vonnom tőle. Van valakinek "ellenvéleménye" és mivel lehetne azt alátámasztani? Nem volt túl magabiztos a hölgy sem. Én is emlékszem, hogy régebben is utánakutattam ennek a témának, de most nem találom az akkori forrásomat.

Köszönettel:
Hanna
Válasz idézéssel
Szia,
4 és 10%-t kell vonni.
Válasz idézéssel
Hanna!
Munkaerőpiacit biztos nem kell, a többit szerintem ugyanúgy mint eddig.
Üdv:Éva
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Van egy munkavállalónk, aki betöltötte a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt, de még továbbra is rokkantsági ellátás kerül részére folyósításra (nem igényelte meg az öregségi nyugdíjat, mivel az valószínűleg kevesebb összeget jelentene - elmondása szerint). Az ő jövedelméből mit kell vonni és mit nem. 3%-ot kell, de a 1,5% munkaerő-piacit nem?

Köszönettel:
Hanna
Válasz idézéssel
Én is csak orvost könyvelek, ott is "hagyományos" minimálbér van figyelembe véve, nem az eü bértábla szerinti.
Válasz idézéssel
Én gyógyszertárral kapcsolatban könyvelésileg nem vagyok, csak fogorvosi bt-vel de ott sem adnak az egészségügyi bértábla alapján bért. A garantált bérminimummal vannak bejelentve az asszisztensek.
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Olyan kérdésem lenne, hogy van egy gyógyszertár amit könyvelek. az ott dolgozó asszisztensnek a 122.000 Ft minimálbért kell adni, vagy az egészségügyi dolgozók bértáblája alapján?

Előre is köszi,

Márti
Válasz idézéssel
Köszönöm szépen a válaszodat!
Válasz idézéssel
Szia!
Több munkaviszonyod is lehet. Nyilván nem életszerű a 2×8 órás munkaviszony. Akármennyire is fájdalmas, le kell szerelned a volt munkahelyeden és tisztázni kell az utolsó munkában töltött napot.
Mivel ilyen kiszámíthatatlan az a cég, ezért célszerű rendelkezni a papírokkal, mert azon rajta lesznek a tuti biztos dátumok. Elvileg nem feltétlenül szükséges az előző munkahelyi papírok a kezdéshez. Aztán nyilván fontosak, hiszen az igazolásokban szerepelnek, szerepelhetnek olyan információk pl. letiltások - gyerektartás stb., amiről az új munkahelyednek tudnia kell.

Ha van ügyfélkapud, annak segítségével tudsz tájékozódni, hogy be voltál-e jelentve, mit fizettek utánad.
Ha nincs ügyfélkapud, az okmányirodában személyigazolvánnyal tudsz igényelni. (Lehet, hogy már kormányablakon keresztül, ezt most nem tudom.)

Ajánlom figyelmedbe a Munkatörvénykönyvét, ahol "keresés" segítségével rákereshetsz a téged érintő kérdésekre:
<!-- m --><a class="postlink" href="http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.cgi?docid=A1200001.TV">http://net.jogtar.hu/jr/gen/hjegy_doc.c ... 1200001.TV</a><!-- m -->

Ebből kiemeltem az alábbit:
43. Eljárás a munkaviszony megszüntetése (megszűnése) esetén
80. § (1) A munkavállaló munkaviszonya megszüntetésekor (megszűnésekor) munkakörét az előírt rendben köteles átadni és a munkáltatóval elszámolni. A munkakörátadás és az elszámolás feltételeit a munkáltató köteles biztosítani.
(2) A munkaviszony felmondással történő megszüntetésekor legkésőbb az utolsó munkában töltött naptól, egyébként legkésőbb a munkaviszony megszűnésétől számított ötödik munkanapon a munkavállaló részére ki kell fizetni a munkabérét, egyéb járandóságait, valamint ki kell adni a munkaviszonyra vonatkozó szabályban és egyéb jogszabályokban előírt igazolásokat.
81. § (1) A munkáltató a munkavállaló kérelmére, ha a munkaviszony legalább egy évig fennállt, a munkaviszony megszüntetésekor (megszűnésekor) vagy legfeljebb az ezt követő egy éven belül a munkavállaló munkájáról írásban értékelést ad.
(2) Az értékelés valótlan ténymegállapításainak megsemmisítését vagy módosítását a munkavállaló bíróságtól kérheti.
Üdvözlettel! A l b a
Válasz idézéssel
Kedves munkaügyesek, tisztelt hozzértők!

Kérlek, segítsetek!
Kiléphetek-e úgy, hogy a volt munkahelyem - Kft – semmilyen papírt nem ad? Magyarul: az új munkahelyemen fel tudnak-e úgy venni, hogy nincs semmilyen előzmény papírom?
Rövid előzmény:
Egy utaztatással foglalkozó Kft –nél helyezkedtem el mint autóbuszvezető 2012. augusztusban. A fizetés teljesítményhez kötött, - minimálbér, a többi zsebbe… Nem volt sok választási lehetőségem, elfogadtam. Tavaly már feltűnt, hogy egyetlen nap fizetett szabadságot sem számoltak el a 30 –ból. Vagyis a szabadságomra nem kaptam egy árva garast sem. Beteg lettem (életemben először!) és ez 5 nap betegállománnyal járt. Amikor odaadtam a főnöknek a beteglapomat, azt mondta, hogy nem ebben állapodtunk meg, ez neki pénzbe kerül. Végül is visszavettem tőle, de éreztem, hogy ez itt nem mehet tovább.
Most elnyertem egy állást egy (régi szoc. jellegű) nagyvállalatnál, ahol magasabb képzettségemnek megfelelő munkakört kínáltak. Lassan betöltöm az 59 –et, rám fér a tiszta (és sokkal jobb!) fizu.
Bejelentettem a főnöknek, hogy kilépek. Ő a munkaszerződésünkre hivatkozva 2 hét ledolgozandó felmondáshoz kötötte volna magát, mire kértem, hogy ha lehet, ettől tekintsen el. A „NEM” és a nyájas vigyora után semmi kedvem nem volt maradni egy percet sem, így mondtam, hogy akkor rendkívüli felmondás…
A munkaszerződésünkben szó sem esik a felmondásról, de tudom, hogy ezt törvények rögzítik. Persze arról sem esik szó, hogy nem jár táppénz, ellenben évi 30 nap fizetett szabadság (amit nem kaptam meg!) az benne van.
Legszívesebben vissza sem mennék oda a papírjaimért.
Mit tegyek?
(Bocs, ha kicsit hosszú lett!)
Válasz idézéssel
Közben kiderítettem, csak a megbízásiban...
Válasz idézéssel
További probléma/kérdés merült fel bennem. Nem tudom találkoztatok e már vele. Az új társasági szerződésekben jelölni kell, hogy az ügyvezető megbízási jogviszonyban vagy munkaviszonyban látja el a tevékenységét!? Kérdésem, hogy melyik esetében működhet a társas vállalkozói jogviszony!?? :oops:
Válasz idézéssel
Osztom Placebo véleményét, ha nem munkaviszonyban végzi, látja el akkor TB szempontjából társas vállalkozónak fog minősülni, attól függetlenül, hogy megbízási díjasonként vettétek át. Megbízásiban az ügyvezetést külsős végezheti már csak.
Válasz idézéssel
Hello!
Fene tudja de az biztos hogy tagi viszonyos lesz mert azért is ha személyesen közremüködik vagy ügyvezető megbizási díjban akkor meg azért igy járulékok a minbér 150 %-a után.
Válasz idézéssel
Szia Abdul,
találtam egy anyagot a NAV-nál, csatolom:
Ilona
Válasz idézéssel
Segítsetek kérlek! Kicsit összekavarodtam!
Nem rég vettünk át egy céget (Kft). A két ügyvezető , akik egyben tagok is , az ügyvezetői tisztséget havi 5eFt megbízási díjért látják el. A társasági szerződésben valóban az áll, hogy megbízási díjért cserébe látják el a tisztséget, és nem munkaviszonyban, de a kérdésem, hogy ilyen van még?
Nem megszűnt ez az opció már 2013.januártól??!? :roll:
Válasz idézéssel
Szia Tamás,

én sajnos nem találtam a módosított törvényben semmi olyat amiből arra lehetne következtetni, hogy nem kell nullásan küldeni a 1508,1558-sokat. :-(
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég