A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kata
KATA-s vállalkozó áprilistól szünetelt. Akkor még volt heti 40 órás munkaviszonya, ami májusban a szüneteltetés alatt megszünt. Viszont most október 12-től újra aktív kata-s és most jöttem rá, hogy a szüneteltetés végének bejelentésével egyidejűleg be kellett volna adnom a 20T101E-t , hogy már nem másodállású, hanem főállású kata-s. Amit jól elfelejtettem.....gondolom a gyorsan beküldöm még októberi dátummal akkor jó lehet? Egyáltalán kell ezt most küldeni, mert annyi minden változik, hogy ebben sem vagyok biztos...….
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Sziasztok,

KATÁ-s AAM vállalkozó vagyok és az alábbi témában szeretném a segítségeteket kérni.
2020 novemberében el fogom érni a 12 millió Ft értékhatárt és a további számlák teljesítését már 2021-re fogom kiállítani, hogy annak adózása a 2021 évet terhelje. Kérdésem, hogy ezen számlák esetében is AAM  számlát állíthatok ki vagy ÁFA köteles.

Válaszotokat előre is köszönöm,

rainbow
Válasz idézéssel
Tündi!

Nem az a fontos, hogy a KATÁ-s ilyen tevékenységből bevételt szerez, hanem, hogy 2020.03.01-je előtt a tevékenységei körébe be lett jelentve. Nincs benne logika!
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Sziasztok !

Katásokkal kapcsolatban Ti is tapasztaltátok, hogy a NAV folyószámlán olyannak is jóváírták a KATA fizetési kötelezttséget, akinek a tevékenységi köre nem indokolta ?  A törvénybe nincs olyan tevékenségi kör a cégnek amire jár a kedvezmény....
Én még a Covid elején felhitam a NAV-ot , de akkor még Ők se tudtak rá magyarázatot adni, csak valami olyasmit mondot a hölgy , hogy ezt a rendszer automatikusan irja jóvá ....  Van nektek is ilyen cégetek ? Köszi
" A könyvelő a modern világ sámánja..."
Válasz idézéssel
Marcsi!

A bújtatott munkaviszony rájuk is vonatkozik. Ha munkaviszonyban dolgoznak 15% szja-t kell fizetni, KATÁ-nál csak a 25,000 Ft van. Havi  bruttó 167,000 Ft felett már megéri katázni. Szerintem ezt ők is pontosan tudják, nem lennének vállalkozók, ha munkaviszonyban ugyanannyit vagy többet kapnának adózva!
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Kedves Csilla,Kedves Tamás!

Igen én is így gondolom ahogyan ti ,de van egy pár agyas nyugdíjas KATA-s vállalkozó ismerősöm akik nem akarják megérteni,hogy a törvény rájuk is vonatkozik.

Folyamatosan a bújtatott munkaviszonyra hivatkoznak,hogy ez náluk nem is állhat fenn,mert hisz a 3milla az egy garantált bér plusz munkaadó ktg,ők már nem lennének biztosítottak semmilyen formában ha ott maradtak volna munkaviszonyban vagy megbízással.
A törvény jövőre csenget őket miért büntetik ezzel,szóval ezt minden hónapban meghallgatom, már nincs is kedvem talizni velük.

Parragh urat kellene bokán rúgni mondom mindig.

Szóval ezért térek vissza mindig ehhez a kérdéshez,de tudjátok a szívem mélyén nekik adok igazat,mindig azt halljuk a nyugdíjasok megoldják a munkaerő hiányt"lásd közérdekű nyug.szöv."stb...

Köszi a válaszokat,remélem a kamara is megkapirgálja ezt a kérdést,mondtam lehet nekik panaszkodni Smile

Pmarcsi
Válassz olyan munkát, amit szeretsz, és sosem kell többet dolgoznod.

Válasz idézéssel
Marcsi!

A nyugdíjas KATÁ-s csak annyiban más, hogy 25,000 ft-t kell fizetnie. Eddig sem volt kiemelten kezelve ez a kör! A módosítások oka náluk ugyanúgy fennáll. Szerintem rájuk is vonatkozik minden változás!
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Kedves Marcsi!

Véleményem szerint, mivel a nyugdíjasokat sehol nem említik külön a változásokban (legalább is én nem vettem észre ilyet), úgy vélem, hogy minden katásra vonatkoznak a változások, nyugdíjtól függetlenül.
Üdv,
Csilla
Jobbat remélve, gyakran jót veszítünk.
Válasz idézéssel
Placebo köszönöm  a segítséget!

Ezt olvastam most,válasz nem kapok sehol arra,hogy a nyugdíjas KATA vállalkozókat is érinti,dilemma számukra!!!

Szerintetek???

A katások harmadát érintheti a szigorítás
Szerző: Adó Online
Dátum: 2020. augusztus 13.
Címkék: kata 2021, kata szigorítása, kata-szigorítás
Rovat: Adó

Idézet:Aki elhagyná a katát, annak az elszámolható költségeket, illetve a vállalkozókat érintő kedvezményeket érdemes figyelembe vennie.

Szigorodnak a kata szabályai, így 2021. január 1-jétől 40 százalékos adót kell fizetnie a megbízó cégnek, ha egy kisadózó számára 3 millió forintnál több pénzt fizet ki. A törvénymódosítás miatt kérdésessé válhat, hogy a kata szerint adózóknak mennyire lesz érdemes továbbra is ezt a formát választani. A K&H szakértői szerint a katások harmada lehet érintett, aki pedig adózási forma váltáson gondolkodik, annak az elszámolható költségeket, illetve a vállalkozókat érintő kedvezményeket is érdemes figyelembe vennie.
Fontos változás jön a kisadózó vállalkozások tételes adója szerint adózók életében, ugyanis az Országgyűlés által megszavazott törvénymódosítás értelmében 2021. január 1-jétől amennyiben egy katás vállalkozó ugyanattól a cégtől egy év alatt 3 millió forintnál magasabb összegű bevételre tesz szert, a határösszeg fölötti rész után 40 százalékos külön adót kell bevallania és megfizetnie a megbízó cégnek. Emellett megszűnik a kettős katázás is, tehát ugyanaz a személy csak egy vállalkozásban lehet kisadózó.
„Katás ügyfeleink adatait megvizsgálva úgy látjuk, hogy a vállalkozók harmadát érintheti a változás: a szigorúbb szabályokat alkalmazva, 17 százalékuk esetében az adó körülbelül 400-800 ezer forint körüli összeggel emelkedhet, további 15 százalékuknak pedig meg kell fontolnia, hogy más megoldást keressen, mivel milliós nagyságrendű, akár 3 millió forint is lehet a plusz teher” – mondta Kökény Roland, a K&H Kkv marketing főosztály vezetője.
A kisadózóknak át kell gondolniuk, hogy eddigi működésüket hogyan tudják folytatni a jövő évtől. „Nincs egy általánosan bevált megoldás arra vonatkozóan, hogy milyen adózás lesz megfelelő a megváltozott szabályok miatt, azonban a lentebb felsorolt szempontokat érdemes figyelembe venni a döntés meghozatala előtt. Ha ezek alapján mégis adózási forma váltására kerülne sor, akkor opció lehet az átalányadó és a normál tételes költségelszámolás, de akár az egyéni vállalkozás melletti cégalapítás is szóba jöhet” – foglalta össze a tudnivalókat Szilágyi Anita, a K&H szakértői csapatának tagja, a Vállalkozás Okosan alapítója és vezető tanácsadója.
Milyen értékben számlázunk?
Először meg kell nézni, hogy milyen értékben számlázunk. Aki továbbra sem számláz 3 millió forint felett partnerének, annak a jövőben is megfelelő adózási formát jelent a kata.
Kinek számlázunk?
Azt is érdemes átgondolni, hogy kinek számlázunk, ugyanis a szabályoknak megfelelően a kapcsolt vállalkozás felé benyújtott számla után értékhatártól függetlenül 40 százalékos plusz adót kell fizetnie a számla befogadójának. Ilyen kapcsolt vállalkozási viszony jellemzően többségi tulajdon vagy szavazattöbbség, meghatározó befolyásgyakorlás, illetve közös ügyvezetés esetén állhat fenn.
Külföldre vagy belföldre számlázunk?
Ha belföldi partnernek egy évben 3 millió forintnál magasabb összeget számlázunk, akkor a 40 százalékos adó a céget terheli. Külföldi vállalkozástól származó, 3 millió forintot meghaladó éves bevétel esetén viszont a plusz 40 százalékos többletet a kisadózónak kell fizetnie.
Van-e főállásunk?
Nem mindegy, hogy a tevékenységet fő- vagy mellékállásban végezzük, ugyanis főállás mellett nem kötelező járulékot fizetni sem az egyéni vállalkozásban, sem a cégben.
Mekkora elszámolható költséggel rendelkezünk?
A mérlegelés során érdemes megvizsgálni az elszámolható költségek mennyiségét, illetve azt, hogy milyen kedvezményekkel tud élni a vállalkozó, mivel ezek a tényezők is befolyásolhatják a váltást. Az elérhető szociális, családi vagy foglalkoztatott munkaerő kapcsán elérhető kedvezmények megismeréséhez célszerű bérszámfejtő segítségét kérni.

Válasz idézéssel
Lehet több tevékenyésg nem azt törlik hanem például ilyet:

Azaz ha most katás egyéni vállalkozó vagy és mellette egy katás bt-ben kültagként szintén katázol, döntened kell, hogy hol leszel a továbbiakban katás.
Válasz idézéssel
Egy kicsit nem egyértelmű ez a jogviszony mert te szerintem a tevékenységre gondolsz,egy katásnak lehet több tevékenysége de akkor miért nem ezt írják.....???
Válasz idézéssel
Szia Mónika!

Köszönöm,hogy foglalkoztál vele.

40%dolgot úgy értelmezem,megfizetik a 3millára eső adót ,tök mind egy,hogy külföld ,belföld ezt kivesszük a 12 millából és a keret újra töltődhet 12 milláig.

Elsőként bejelentett jogviszony kivételével a többi jogviszonyában törli a magánszemélyt a KATA alanyok köréből,
az aki már rég nem a főtevékenységében vállalkozik,mert az nem jött be ,most el kell dönteni mit fog csinálni 2021-től ,és a többit le kell töröltetni, mert a nav önként dönt helyettük?Ez érdekel engem igazából,mert van olyan aki három négy dologban is tevékenykedik,vagy menjen át tételes ev-nek.

Válasz idézéssel
Szia Marcsi!
A kivastagítottak szerintem elég jól vannak leírva, csak 1 helyen lehet valaki kata-s január 1-től. Valamint ha a kata alanynak kell 40%-os adót fizetni /külföldi kifizetőtől szerez 3 milla felett..../ akkor az nem számít bele az értéhatárába. Tehát értékesíthet 12 milliót és plusz ami után még fizet 40%-ot.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Értelmezzük már közösen ,mert tájékoztatni kellene az ügyfeleket egy pár sorban,ami nagyon érdekel az kivastagítottam.
Tudom van még időnk,de valahogy úgy érzem sosem elég. Confused Huh

NAV-figyelő 31. hét: kata-változásokról tájékoztat a NAV

A Módtv. alapján több jelentős változtatás lép életbe 2021. január 1-jétől, amely érinti mind a kisadózó vállalkozásokat, mind azok üzleti partnereit.
2021.      január 1-jétől egy magánszemély kizárólag egyetlen jogviszonyával jelenthető be kisadózóként.
Az adóhatóság a bejelentéskor vizsgálni is fogja, hogy a nyilvántartásában szerepel-e már kisadózóként a vállalkozó, és ha igen, az új bejelentést visszautasítja.
Ha egy magánszemély korábban már több jogviszonyában is a KATA tv. szerinti adózást választotta, és önként nem rendezi a jogviszonyait, akkor a NAV 2021. január 1-jével – a kisadózóval és az érintett kisadózó vállalkozásokkal határozatában közölni fogja – hogy az elsőként bejelentett jogviszony kivételével a többi jogviszonyában törli a magánszemélyt a KATA alanyok köréből.
1) Ha a KATA alany a tárgyévben ugyanazon kifizetőtől egy év során összesítve 3 millió Ft-ot meghaladó összegű bevételt szerez, a 3 millió Ft-ot meghaladó összegű bevétel után a kifizető 40 % mértékű adót fizet.
A kifizető az adót elsőként annak a hónapnak a 12. napjáig állapítja meg, vallja be és fizeti meg, amelyet megelőzően az említett juttatási értékhatárt átlépte, majd a tárgyév minden olyan hónapját követő hónap 12. napjáig, amelyben a KATA adóalany részére bevételt juttat.
2.)  Cégcsoportokat érintő változás:  ha a kifizető olyan KATA alanynak juttat bevételt, amellyel kapcsolt vállalkozási viszonyban áll, a juttatás után a juttatás hónapját követő hónap 12. napjáig 40 % mértékű adót állapít meg, vall be és fizet meg. A bevallásában pedig köteles feltüntetni a kisadózó vállalkozás adószámát, nevét és címét.
Az 1.) és 2.) pontban említett kifizető a tárgyévet követő év január 31-ig tájékoztatja a KATA alanyt a 40 % mértékű adó alapjaként figyelembe vett összegről.
3.) Külföldről kapott kifizetések: Ha a KATA alany a tárgyévben ugyanazon külföldi kifizetőtől egy év során összesítve 3 millió forintot meghaladó összegű bevételt szerez, a 3 millió Ft-ot meghaladó összegű bevétel után a KATA alany 40 % mértékű adót fizet.
Ha külföldi kifizető juttat bevételt olyan KATA alanynak, amellyel kapcsolt vállalkozási viszonyban áll, a juttatás utáni 40 % mértékű adót a KATA alany fizeti.
Fontos rendelkezés, hogy a 12 milliós értékhatár számításánál figyelmen kívül kell hagyni a fentiekben részletezett azon 3 millió Ft feletti értékeket, valamint a kapcsolt felektől érkező azon bevételeket, amelyek után megfizetésre kerül(t) a 40 % mértékű adó.
Tájékoztatási kötelezettség
A kifizetővel szerződéses jogviszonyba lépő KATA adóalany a szerződés megkötésekor írásban tájékoztatja a kifizetőt arról, hogy kisadózó vállalkozásnak minősül. Az adózó tájékoztatja továbbá a vele szerződésben álló kifizetőt a KATA alanyiság megszűnéséről vagy újrakeletkezéséről.
Jövő év január 1-jét megelőzően már fennálló szerződéses jogviszony esetében a fenti tájékoztatást a KATA alany 2021. január 15-éig teljesíti.

Válasz idézéssel
Igen már nem kell a navnak jelenteni elég a webes ügysegéd.
Válasz idézéssel
Ha a KATA-s júliusban szüneteltetett azt már nem kell /nem lehet/ jelenteni a 20T101E nyomin???? A nyomi is visszajelez, valamint a kitöltésiben is ezt olvasom, …...csak kicsit hihetetlen.
Válasz idézéssel
Nálam ebben a hónapban már fizetnek. 4 havi kedvezmény volt (03-06.hó), júliusra már nincs, aminek a KATÁ-ját 08.12-ig kell fizetni!
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Sziasztok!

A kedvezményezetteknek mikor kell kezdeni a KATA fizetését??

Harakiri
Válasz idézéssel
Köszönöm a válaszotokat.
Utána nézek a teáor- számoknak.
Válasz idézéssel
Megnézném a teáor számot ami be van jelentve arra jár-e mert a 9001 és 9002-re jár a 9003-ra viszont nem.
Válasz idézéssel
NAV-ot keresném meg. E-papíron reklamálj!
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Szia Tamás!
Köszönöm, de akkor aki egyéb művészeti tev ott meg miért írták elő az a fő tevékenysége és arra meg járna a kedvezményt kit lehet ezzel megkeresni.
Mondtam neki, hogy nem kell fizetni most meg elő van írva neki.
Válasz idézéssel
Potyi!

Már áprilisban utána néztem, mert az én KATÁ-s ügyfeleimnél is ez volt. Nem az a fontos, hogy a bevétel 30%-a a támogatott tevékenységből legyen, hanem, hogy a bejelentett tevékenységek között szerepeljen. Van takarító cégem, ahol évente 10,000 Ft-t számlázott ki a sportrendezvény miatt, takarításból meg havi 1 milliót, mégis törölték a KATÁ-t. Neki nem csökkent a bevétele, sőt...! Nem a logikát kell keresni, szó szerint kell a rendeletet olvasni!
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Sziasztok!
A katás cégeimnél teljesen össze vissza van előírva vagy törölve a kedvezmény, hogy lehet ezt rendbe tenni. Vannak cégek akiknek nem vették figyelembe, pedig a tevékenysége egyéb művészeti tevékenység és valóban nincs munkája nálam pedig figyelembe vették ami nem járna.Bevételem 90%a könyvelésből volt. Van idegenvezetői tevékenység is de nem 30%. 
Ti is tapasztaltatok gondolom hasonlókat, de ki fogja ezt majd lerendezni?
Köszi
Válasz idézéssel
Igazatok van! A tételes KATÁ-nál nem kell nézni a 30%-t. Tehát elég ha be van jelentve ilyen tevékenység, az sem számít, ha nincs bevétele belőle!
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég