A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kata
Sziasztok! KATA-s egyéni kilépett a KATA-ból 09 30-al. Az önkormányzattal van problémám. A változásbejelentőt beadtam rendben, de most záró bevallást követel az önkormányzat. Fogalmam sincs, hogyan kell ezt jól kitölteni /nem is logikus, hogy kell bevallás, hiszen az ipa tételes lényege, hogy napokra fizeti az összeget/. Az önkomrányzati ügyintézőt hiába kérdeztem, fogalma sincs semmiről sem, ő csak azt tudja, hogy neki kell, mert a rendszerben máshogyan  nem tudja lezárni, de azt hogy hogyan töltsem ki nem tudta megmondani.....én vagyok a könyvelő ezt nekem kell tudni.....volt a válasz.
Ha rendesen levezetem a bevételét 3.575.000.- volt, akkor 70.000.- adót hoz a bevallás /mondjuk azt sem értem, hogy miért van a 2021-es IPA bevalláson 2% automatikusan beírva, és ha bejavítom 1%-ra akkor visít a nyomtatvány/ most hogyan fogjuk az év végi ipa bevallásokat kitölteni. Mi lesz az 1%-al, azt hová kell majd könyvelni pl. a kettősbe a cégeknél?....készített már valaki 2021-es IPA bevallást?
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Köszönöm.
Válasz idézéssel
Mónika!

Bevétel!
kisadózó vállalkozás bevétele: a kisadózó vállalkozás által a vállalkozási tevékenységével összefüggésben bármely jogcímen és bármely formában mástól megszerzett vagyoni érték, ideértve a tevékenység végzéséhez kapott támogatást és a külföldön is adóköteles bevételt, valamint az az összeg, amelyet az adóalany az általa kibocsátott bizonylat alapján az adóalanyisága megszűnése napjáig még nem szerzett meg azzal, hogy nem bevétel
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Kata-s vállalkozó a vészhelyzet miatt igényelt önfoglalkoztatói támogatását megkapta 219.000.- Ft-ot. Ez beleszámít a kata-s bevételbe? Szerintem igen......
Válasz idézéssel
Marcsi!

A székbérlés jobban hangzik, mert arra lehet szerződést kötni. Én általában szeretem, ha az ügyfelek szerződnek. Amikor valami le van írva, ott általában nem szokott vita lenni. Fodrász ügyfelem vagy 20 éve nem volt, de akkor a székbérlés ment. Havi fix összeget leadta, nem volt vita. Egyébként egy ellenőrzésnél gond lehet, hogy az üzletet hogy használja? Nem lesz költségszámlája a helység használatáról, a rezsiről. Ellenben a bevétel x %-a az elején biztos kevesebb lesz.
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Tamás !
De jó,hogy vagy.

Segítséget kérnék meg tanácsot.

Kisebbik fiam felesége vissza menne főállásban dolgozni mint KATA ev fodrász.
Az szalonban két lehetőség van:
-Szék bérlés/hó ...kérdésem,hogy kb ezt mennyiért szokták és ,hogy kell szerződni?
-Bevételből leadás X-%-ban ez nekem nem tetszik,szerintem rosszabbul járna.

Köszönöm a válaszokat Rolleyes 

Pmarcsi
Válassz olyan munkát, amit szeretsz, és sosem kell többet dolgoznod.

Válasz idézéssel
Nem kell a kültagot bejelenteni a KATA alá. A követelmény, legalább egy KATA jogviszonynak kell lenni, a többi lehet munkaviszony!
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Tamás!
Köszi a választ. Sok mindent megtudtam belőle, de az még mindig nem világos az, hogy ha a beltag kata-t fizet akkor a kültagnak is azt kell, aki jelenleg munkaviszonyban dolgozik. Vagy csak a beltagot kell bejelenteni kata-ra?
Válasz idézéssel
Marcsi!

Kérdéseidre nem sorrendben a válaszok:

3. Minden hó első napján lehet a KATÁ-ba belépni. Tehát legkésőbb a hó utolsó napján be kell adni a 21T201T-t. Ha jól emlékszem a 6. oldalon kell bejelölni, hogy KATÁ-s lesz a BT., ill. a tagok közül ki lesz KATA jogviszonyos.
1-2. KATÁ-s cégben csak munkaviszony van és KATA jogviszony. A társasági szerződésben benne van, hogy az ügyvezető milyen jogviszonyban látja el az ügyvezetést. Én az alapján ítélem meg a biztosítást. Ha jól csinálta az ügyvéd a társasági szerződést, akkor abban nem lesz leírva, hogy látják el az ügyvezetést. Ügyvédek szerint ez nem kötelező eleme a társasági szerződésnek. Így egy taggyűlési jegyzőkönyvvel válthatnak a megbízásiról munkaviszonyosra vagy fordítva.

Néhány főbb gondolat a KATÁ-ról:
- Bevétel: nem a kiszámlázott összeg, hanem amit ki is fizettek (2.§. 13.)
- Nem főállású kisadózó: - 36 órás munkaviszony
                                    - nyugdíjas, rokkant nyugdíjas
                                    - főállású egyéni vállalkozó, főállású társas vállalkozó
                                    - máshol főállású kisadózó (2.§. 8.)
                                    - nappali tagozatos hallgató (2. §. 8.i.)
- Kisadózó lehet: kizárólag magánszeméllyel rendelkező BT, KKT, egyéni vállalkozó, egyéni cég  (3.§.)
- Minden hó első napján jön létre vagy induló vállalkozásnál induláskor
- Nem választhatja: - két éven belül törölték az adószámot         
                            - bevételt szerzett ingatlan bérbeadásból adóalanyiság választásának évében (teáor 68.20)
- év utolsó napján 100 eFt adótartozása van (egyéni vállalkozónál a magánszemély tartozás is beleszámít)
- Adóalanyiság megszűnését követő 12 hónapon belül nem választható újra (6.§.)
- Vezető tisztségviselői feladatokat kisadózóként vagy alkalmazottként lehet végezni (7.§.2.)
- Személyes közreműködés vagy kisadózóként vagy alkalmazottként lehet, tagi jogviszonyban nem!!!
- 12 millió Ft feletti bevétel felett 40% adót kell fizetni, de nem szűnik meg a KATA alanyiság. 
  Következő évben is KATÁ-s maradhat!
- Minden számlán fel kell tüntetni, hogy „kisadózó”
- Február 25-ig kell a bevételt bevallani, megszűnéskor 30 napon belül
- Adatot kell szolgáltatni arról a vállalkozásról, akitől nettó 1 millió Ft feletti bevételt szerzett (11.§.5.)
- Bevételi nyilvántartást kell vezetni (sorszám, összeg, jóváírás napja)
- 2018.01.01-től ekho-s nem választhatja a KATÁ-t (EKHO törvény 3.§ 2.a pont)
- Kapott előleg bevétel
- Egymillió forint éves összeget meghaladó számlák befogadása esetén a törvény felállít egy olyan vélelmet, hogy a kisadózó magánszemély – és számla befogadója között munkaviszony áll fenn! (14.§.)
-  iparűzési adónál választható a tételes KATA (évi 50,000 Ft), de telephelyenként kell számolni az 50,000 Ft, nem megosztani. Február 15-ig lehet választani, a kezdő a kezdéstől számított 45 napon belül!
- Kapcsolt vállalkozás felé történő számlázásnál 40% KATÁ-t kell fizetni, más vállalkozás felé 3 millió Ft feletti összeg után. a 3 millió Ft-ot nem kell arányosítani, tehát év közben kezdőknél is annyi
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Mónika!

https://nav.gov.hu/data/cms550134/61_KAT...100604.pdf
itt mindent megtalálsz.

Egyszer volt ilyenem amikor még nem családtagoknak könyveltem,ez maradt meg a jegyzeteimből.Tudom ,hogy sok volt az eredménytartalékuk fizettek rendszeresen,minden évben előírták a befizetendőt.Társasági szerződéshez nem nyúltunk.

A Bt. tao-ból katára év közben is áttérhet a bejelentést követő hónap első napjával. Ekkor a tao-ban valóban a megszűnés szabályai szerint kell a xx71-es jelű bevallásban kimunkálni az adóalapot. A tao elhagyásával lezárul egy üzleti év, így beszámolót is kell készíteni, melyet az általános szabályok alapján kell közzétenni. Az üzleti év zárása miatt ipa bevallást is kell benyújtani. A katára való áttérést a Bt. a xxT201T jelű adatmódosítón jelenti be. Mivel a tao-ból való kilépéssel kikerül a Szt. hatálya alól, így meg kell állapítania a Katv. 26.§-a szerinti osztalék utáni adót kiváltó adót. A Bt. kata alatt kötelezően pénzforgalmi szemléletű bevételi nyilvántartást vezet.

Biztos jön még segítség.

Pmarcsi

Válasz idézéssel
Sziasztok!
Ne kövezzetek meg a kérdésemért /nyilván utána tudok olvasni, de itt biztos van akinek a kérdésem "csípőből" megy, és pár órán belül választ kellene adnom néhány kérdésre/

Eddig csak kata-s egyéniket könyvelek, viszont van egy szem Bt-m aki jelenleg a tao hatálya alá tartozik.
A beltagnak van heti 40 órás munkaviszonya jelenleg. A Bt-ben tagi jogviszonyban látja el az "ügyvezetést" minden hónapban jelentem a 08-ason de járulékot itt nem fizet.A kültag munkaviszonyosként dolgozik a cégben.
A Bt beltagnak megszűnik valószínű jövő héttől a jelenlegi 40 órás munkaviszonya.
1. kérdés: ő lehet munkaviszonyba bejelenteni akár 20 órára, vagy ehhez mindenképpen módosítani kell a tárasasági szerződését és a cégbíróság felé benyújtani?
2. ha nem lehet munkaviszonyos akkor lehet kata-s ez a bt? Ilyen esetben a beltag fizeti az 50 e vagy 75 e ft-ot de a kültag maradhat munkaviszonyban /jelenleg heti 10 órában dolgozik/ vagyis ilyen estben mind a kettőnek kata-snak kell lenni, vagy elég csak a beltagnak?
3. a Bt mikor jelentkezhet be a kata alá, hónap első napjától, vagy csak jövő év első napjától?

Hát most egyenlőre ennyi alapvető kérdésem lenne.....ha valaki tudna rám szánni pár percet, azt nagyon megköszönném.
Válasz idézéssel
Mónika!

Ha egy nap a KATÁ-s főállásúnak minősül, 50 eFt-ot kell fizetnie. 101E-n van rovat (01-es oldal 9. sor) arra, hogy 36 óra mellett dolgozik, meg arra, hogy  főállású kisadózó vagy nem (02-es oldal 14. sor). Én egyszerre mindkettőt bejelenteném!
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Eddig főállású KATA-s a mai naptól heti 36 órát meghaladó munkaviszonyos lett. Melyik nyomin jelentem a 101E-n és csak a jogviszony változásnál vagy a kata-s rublikába is kell jelenteni? Mivel mai a jogviszony kezdete így mennyi a júniusi kata neki? 50e vagy már csak 25e?
És ugyanez a kérdésem csak "visszafelé" jelenleg még tagi jogviszonyban főállásúnak a mai naptól megszűnik a tagsága /ma írták alá a társasági szerződést, tehát ma még a cégben tagi jogviszonyos/ mellette eddig másodállású katás a fő biztosítása a kata lesz, mennyi lesz a júniusi kata?
Válasz idézéssel
Szia Marcsi!
Gondolom, majd másoknak is lesz ötlete. Leírom én mit csinálnék.
Felvennék egy jkv-t amiben leirnám amit az előbb fejtegettél. Az éves bevallást az elkészült nyílvántartás alapján készíteném el. Termésetesen azonnal vetetnékhelyes nyomtatványt. Képtelenség a dolgot helyes nyomtatvánnyal pótolni, mert ha megpróbálja akkor is most veszi a jó nyomtatványt. Nem hiszem, hogy egy esetleges ellenőrzés egy rendbírságon kívül nagy balhét csinálna.
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Segítség!!!

KATA vállalkozó fodrász férje nyugta helyett,átvételi elismervény nyugtát vásárolt tavaly nem volt számára egyértelmű,azt gondolta ebbe több adat is írható az azonosításhoz.
Az összes bevétel ezekbe lett rögzítve,tegnap kaptam meg a csomagot a bevalláshoz.
Kaptam hozzá nyilvántartást is,szépen felvezetve naponta névvel mindennel,mondtam,hogy ez nem nyugta ez nem  jó ,senki nem szólt érte.Állítólag örültek az emberek,mert ilyet még nem kaptak sehol.
Szerintetek???
Ez alapján fogom a bevallást megcsinálni?ettől az évtől könyvelem,eddig nem volt könyvelője,az egyik családtagom munkatársa.

Köszönöm a segítséget Huh 

Pmarcsi

Válasz idézéssel
Megoldottam a kérdést Smile

Válasz idézéssel
Sziasztok !
Most bevétel vagy nem.Kiszámlázta ,utána sztornózták, most akkor mi van....
Most küldték az állásfoglalást.Most küldeném a bevallást.

Tisztelt Ügyfelünk!

Hivatalunkhoz érkezett megkeresésére az alábbi tájékoztatást adjuk:

A veszélyhelyzet során nyújtott többletmunkájuk elismeréseként az egészségügyi és egészségügyben dolgozókat érintő egyszeri rendkívüli juttatásról szóló 257/2020. (VI. 12.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) 1. § (2) bekezdése alapján az egészségügyi dolgozó akkor jogosult a rendkívüli juttatásra, ha az egészségügyi tevékenység végzésének egyes kérdéseiről szóló 2003. évi LXXXIV. törvény (a továbbiakban: Eütev.) 7. § (2) bekezdés a)-g) és j) pontja szerinti jogviszony valamelyikében végez egészségügyi tevékenységet.

A rendkívüli juttatásra való jogosultságot az egészségügyi szolgáltatónak kellett megállapítania, majd a juttatást meg kellett igényelnie.

Figyelemmel az Eütev. említett rendelkezésére, az is előfordulhatott, hogy az egyéni vállalkozóként vagy társas vállalkozás tagjaként ilyen tevékenységet folytató egészségügyi dolgozó után igényelt rendkívüli juttatást az egészségügyi szolgáltató.
Adott esetben például egy, a kisadózó vállalkozások tételes adójáról és a kisvállalati adóról szóló 2012. évi CXLVII. törvény (a továbbiakban: Katv.) szerinti adózást alkalmazó kisadózó egyéni vállalkozó, vagy egy kisadózó vállalkozásnak minősülő betéti társaság is igényelt ilyen juttatást, a kisadózó egyéni vállalkozó saját maga és alkalmazottjai vonatkozásában, a kisadózó betéti társaság pedig a kisadózóként bejelentett tagjai és a foglalkoztatottak tekintetében.

A Korm. rendelet 2. § (1) bekezdése szerint a rendkívüli juttatás összege dolgozónként bruttó 500 000 forint. Ez a juttatás a magánszemélyt akkor is csak egyszer illeti meg, ha egyidejűleg több jogviszony keretében foglalkoztatják.

A rendkívüli juttatás nem része az alapbérnek, ugyanakkor a felek közötti jogviszony szerint adóköteles, vagyis a magánszemélynél nem önálló tevékenységből származó jövedelemnek minősül, és mint ilyen járulékalapot képező jövedelemnek is tekintendő.

Ha ezt a juttatást egy kisadózó egyéni vállalkozó kapta (ilyen minőségében végzett egészségügyi tevékenységével összefüggésben), akkor esetében a Katv. 2. § 12. pontja alapján a teljes összeg katás bevételnek számít.
Ha a kisadózó vállalkozás kisadózóként bejelentett tagja részesül ebben a juttatásban, akkor esetében ezen juttatással összefüggésben nem keletkezik sem személyi jövedelemadó-, sem járulékfizetési kötelezettség, hiszen a tételes adó kiváltja ezen közterheket. Így ezen magánszemélyeknél is a teljes bruttó 500 ezer forint a juttatás összege.

Ha a juttatás Ön részére nem a fentiek szerint került kifizetésre, javasoljuk, hogy egyeztessen az egészségügyi szolgáltatóval.

Tájékoztatjuk, hogy a válaszlevélben részletezettek szakmai véleménynek minősülnek, kötelező jogi erővel nem bírnak.

Üdvözlettel:
Nemzeti Adó- és Vámhivatal
Központi Irányítás
Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási Főosztály

Válasz idézéssel
Tavaly én is így jártam egy kezdő KATA-sal, nem csináltam semmit és feldolgozták, jött az értesítés, hogy rendben van.
Válasz idézéssel
Úk katás vagy elvan írva vagy a fene tudja,helyesbitve újra beküldeni?
Válasz idézéssel
Sziasztok!

A 2021.02.07. napján érkezett 20KATA jelű bevallás a következő hibákat tartalmazza: Hibakód Hibaüzenet a004 Még nem élő az adózó adószáma.

Szerintetek ez mi????

Harakiri
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Tao Tv 4.§ 23c: Akik az adózóban és más személyben többségi befolyással rendelkezik ,harmadik személynek kell tekinteni.
A fiú a Kft-ben senki ,az egyéni vállalkozóban anya és apa senki.
Nem egyértelmű miért lenne kapcsolt.igaz van egy PM állásfoglalás mely szerint nem kapcsolt és van egy NAV -os mely szerint az. Más szakértők válasza alapján 8 Ruszin Zsolt és mások) a TAO tv. 4§ 23 b alapján nem kapcsolt.
Válaszát köszönöm .

Pmarcsi

Válasz idézéssel
Köszönöm Tamás! Én is így gondoltam, de túlolvastam magam a témában a neten és megkavarodtam.
Üdv,
Csilla
Jobbat remélve, gyakran jót veszítünk.
Válasz idézéssel
Igen, kapcsolt vállalkozás. Egyéni vállalkozás és a cégek között csak az a különbség, hogy az egyéni vállalkozásnak nem kell a kapcsolt vállalkozást bejelentenie!
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy egyéni vállalkozás esetében értelmezhető-e a kapcsolt vállalkozás? Olvastam ilyet is + olyat is.
Amennyiben igen, úgy akkor kapcsoltnak minősül-e ha a feleség KATA-s ev, a férj 100%-os egy kft-ben?
A 40%-os büntető adó miatt lenne életbevágó tisztázni.

Köszönöm!
Üdv,
Csilla
Jobbat remélve, gyakran jót veszítünk.
Válasz idézéssel
Sziasztok!! Abban az esetben, ha kata-s egyéni vállalkozó februártól szüneteltetni szeretne, viszont bérli a jelenlegi munkavégzésének a helyét, és a szerződés értelmében még pár hónapig nem mondhatja fel a szerződést, tehát fizeti a bérleti díjat. Ez esetben hogy fogok beadni 08-ast? Simán? Mert eddig aki szüneteltetett annak az adott havi 08-asát a megfelelő dátummal S /szüneteltetés/ megjelölésével küldtem be /általában 0-san/ Viszont most mint kifizető /mivel magánszemély a bérbeadó/ erről a bevallásnak tovább kell mennie.
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég