A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Őstermelők szochója
Igen. Az őstermelő csoporton belül kistermelő akinek a bevétele a 8 millió -t (támogatás nélkül ) nem haladja meg.
Üdv.: Ibcsi
"A jövő mozgásban van"
Válasz idézéssel
Sziasztok!
 Nem biztosított őstermelő a nem biztosított kistermelő is?
Tehát minden kistermelő őstermelő, de nem minden őstermelő kistermelő[Kép: huh.png] ugye??
Válasz idézéssel
Ibcsi!
Lehet, megtaláltad a megoldást. :-) A bemásolt és a hivatkozott nav info füzet alapján osztom a
véleményed.
Válasz idézéssel
Most talán " megvilágosodtam" Smile   , olvassátok el   a   2019.01.25-i információs  füzetben
ami a  Mg.i őstermelők  adózási szabályairól szól,  az utolsó bekezdést. 
Nem tudom ide másolni, de azt hiszem ebben benne van ami minket foglalkoztat.

Tehát a biztosított kistermelő  és a nem biztosított őstermelő majd az szja  előleg  megfizetésével egyidejűleg számol el és fizeti meg.
Majd a tárgyévi szja bevallásában  számolja el az előlegként megfizetett adó és a különbözetet akkor fizeti meg vagy a túlfizetésről rendelkezni

Ezt én úgy értelmezem hogy  a fenti két csoport nem ad év közben bevallást a szoc.hj-ról , csak számol és fizet előleget.
"A jövő mozgásban van"
Válasz idézéssel
Az egyik fórumon azt írja valaki hogy a NAV szóbeli ígéretet tett arra, hogy még ebben a hónapban tájékoztatót ad ki a témában.  Bízzunk benne hogy így lesz, s érthetően, világosan le lesz írva, kinek mi után kell fizetni és  kinek kell 1958-at adni. 
Mindenesetre érdekes, hogy amikor a média tele van azzal hogy mindenkinek a NAV csinálja az SZJA bevallását, erről a témáról hallgatnak.
Pedig nem kevés embert érint, jó lett volna előre hallani róla.
Válasz idézéssel
Ebben a szakértői válaszban végre van logika. Én  a kistermelőnek csak az előző évi árbevétel 20%-a után vallottam az eba-t és nyubát mint eddig, szochot nem,... gondoltam, ha kitisztul legfeljebb önellenőrzök. A máshol biztosított, vagy nyugdíjas ősinek pedig semmit nem adtam be. Bennem is felmerült kérdés: a kapott támogatás is szocho alap?
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Jaaaajjjj! És akkor most mi az igazság???
Válasz idézéssel
Tisztelt Adózóna! Vannak családi gazdálkodó ügyfeleim, akiknél 16 éven aluliak a tagok. Most az új szocho törvény miatt kell-e nekik nullás 58-as bevallás és ha igen, akkor a bevallás első oldalán hogyan tudok helyesen X-elni, amikor a bevallás azt kéri, hogy kinek adom be? Ha azt jelölöm, hogy járulékfizetésre nem kötelezett, akkor hibát jelez, márpedig a gyerekek után nem fizetnek járulékot, amíg nem töltik be a 16 évet. Várom mielőbbi válaszukat! Köszönöm segítő válaszukat. Tünde

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
Tisztelt Olvasónk!
A szociális hozzájárulási adóról szóló 2018. évi LII. törvény 22. §-a szakasz valóban kivételek megnevezés nélkül kimondja, hogy a mezőgazdasági őstermelő az adót negyedévente állapítja meg, és az Art. rendelkezései szerinti adattartalommal, a negyedévet követő hónap 12-éig elektronikus úton vallja be és fizeti meg.
A törvény 27. szakasza, azonban ezt úgy enyhíti, hogy a 7. § (2)-(3) bekezdés szerinti őstermelőnek az adót (adóelőleget) a személyi jövedelemadó, a személyi jövedelemadó-előleg megfizetésével egyidejűleg kell megállapítania és fizetnie és a tárgyévre vonatkozó SZJA bevallásban kell az előlegként megfizetett adót elszámolni, az adóbevallás benyújtásának határidejéig a különbözetet megfizetni, illetve a túlfizetésként mutatkozó különbözet összegéről rendelkezni.
A Szocho. törvény (2) és (3) bekezdése hatálya alá azok az őstermelők tartoznak, akik a Tbj. 30/A. § (2) bekezdése szerint kötelezettek járulék fizetésére, azaz kistermelőnek minősülnek, mert előző évi őstermelői tevékenységből származó bevételük nem érte el a 8 millió forintot.
Mindezek alapján a kistermelőnek minősülő biztosított őstermelőnek, aki nem vállalta magasabb alap után a járulékok megfizetését, illetve nem minősül kezdőnek a negyedéves bevallásában nem köteles számot adni a szociális hozzájárulási adóról, illetve a nem biztosított kistermelőnek nem kell negyedéves bevallást benyújtania.
A jogszabály értelmében kistermelőnek nem minősülő őstermelő viszont – függetlenül attól, hogy biztosított vagy sem – a szociális hozzájárulási adó bevallására kötelezett.

Üdvözlettel:
Széles Imre
tb-szaké

Az utolsó előtti mondatban a lényeg (ami a témánkat illeti) És ez is  adózónás cikk. Csak ekkora a káosz. Angry
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Az adózónán a szakértő úgy nyilatkozott, hogy a nem biztosítottnak is be kell adni 0-san az 58-ast, bevételtől függetlenül
( a szocho. tekintetében) , hiszen ez egy előleg és nem tudhatja, hogy év végére hol áll meg a bevétele. De azért ez egy őrület....
Válasz idézéssel
https://www.nak.hu/tajekoztatasi-szolgal...I6KTLjJRTE
Válasz idézéssel
Már nem is működik az ügyfélkapu, 3 db-ot tudtam elküldeni az 58-asból. Mi lesz itt még ma??
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Egy másik fórumon azt olvastam, hogy a NAV a feltett kérdésre, ebben a témában azt válaszolt: minden Őstermelőnek
be kell adni az 58-ast, akár 0 adattal is. Tehát még a 600.000,-Ft-ot el nem érőnek is. Szerintem van egy csomó ilyen nagyon pici akinek még ügyfélkapuja sincs!
Üdv. Ildi
Válasz idézéssel
Hello!
Várjatok holnapig mert vannak nem egyértelmü dolgok,hátha lesz valami nav íromány

https://adozona.hu/tb_jarulekok_nyugdij/..._be_UIO5YT

A nem biztositott őstermelő is fizet szochot a régi tv szerint nem de az újban már nincs kivétel csak a kiegészitő tevk. ev,társas vállalkozó

Hello!
2018-ra:
2.3.  A magánszemélyt terhelő 14 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás

A belföldi magánszemély az adóévben megszerzett   - vállalkozásból kivont jövedelem,5  - értékpapír-kölcsönzésből származó jövedelem,6 - osztalékból, vállalkozói osztalékalapból,7 - árfolyamnyereségből származó jövedelem,8 után 14 százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulást fizet mindaddig, amíg a biztosítási jogviszonyában a Tbj. 19. § (3) bekezdése alapján megfizetett természetbeni és pénzbeli egészségbiztosítási járulék9, az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulásról szóló törvény10 9. § (1) bekezdése alapján megfizetett egészségbiztosítási járulék11, a Tbj. 36-37. §-a és 39. § (2) bekezdése alapján megfizetett egészségügyi szolgáltatási járulék12 (a továbbiakban együtt: egészségbiztosítási járulék), valamint az előzőekben meghatározott jövedelmek után megfizetett százalékos mértékű egészségügyi hozzájárulás együttes összege a tárgyévben nem éri el a négyszázötvenezer forintot (a továbbiakban: hozzájárulás-fizetési felső határ). 

az eho nem számit bele

Hello!
Szerintem be mivel alanya a szochonak de nem keletkezik adókötelezettsége és a NY nyomtatványt 58-ra nem adható be igy 0-as be kell adni.
Válasz idézéssel
Köszi a választ.
Kérdésre volt választ amit idéztem, nem tudom itt megírhatom-e?
(MP. a rövidítése) Igen én is úgy gondoltam, hogy most a kettőnek semmi köze egymáshoz. Illetve  talán csak annyi, hogy aki járulékot fizet (biztosított), az a járulékalappal csökkentheti a szocho alapot.
"A jövő mozgásban van"
Válasz idézéssel
Sziasztok!
 Szerintem nem 2018-ra nézzük.
A 1958-at ha nem biztosított a kistermelő ( nincs szocho fizetési kötelezettsége) 0-an is be kell adni? Ha kitöltöm a nem biztosított őstermelőre vonatkozóan és a szochot 0-val kitöltöm nem jelez hibát, csak nem egyértelmű nekem,hogy be kell-e küldeni?
Válasz idézéssel
Bocs, ha kicsit összezavartan kérdeztem.
A kérdés első része az a 2019-re a 1958-as bevallás miatt , a második a 2018-as szja bevallás.
"A jövő mozgásban van"
Válasz idézéssel
Hello!
Most melyik évre nézzük a nem biztositott őstermelőt,a  kérdés első része is 2018-ra vonatkozik?
Válasz idézéssel
Ibcsi!
Az egyéni vállalkozóként fizetendő 14 %-os EHO beszámít a 450 ezres korlátba, viszont az őstermelőként fizetendő 19,5 % nem, azt a 09-es lap 294. sorában kell feltüntetni. Nem tudom, hogy milyen szaklapból idéztél, viszont 2019-től az új szoc.hó már a megszűnt EHO kötelezettség helyett van, emiatt nincs köze a járulékfizetéshez, éppen emiatt van, hogy a nem biztosított őstermelőnek is kell fizetnie.
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Tudtok már valamit, hogy a nem  biztosított őstermelők szocho bevallásával mi a helyzet??
Ezt a választ találtam az egyik szaklapon, az utolsó bekezdést nem igazán értem???

A szociális hozzájárulás alapja:

-          nem biztosított őstermelő (nem kistermelő): összevont adóalapba tartozó jövedelem után 19,5 százalék szocho
-          Átalányadózó: átalányban megállapított jövedelemének 75 százaléka után fizet 19,5 százalék szocho-t
-          Tételes költségelszámoló (nemleges nyilatkozat): bevétel 4 százaléka után fizet 19,5 százalék szocho-t
-          A nemleges nyilatkozatot nem tett tételes költségelszámoló kistermelő: összevont adóalapba tartozó jövedelme után fizet szocho-t

Az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló 2011. évi CLVI. törvény (a továbbiakban: Szocho tv.) 454. § (6) bekezdés d) pontja arról rendelkezik, hogy a szociális hozzájárulási adónak nem alanya a mezőgazdasági őstermelő, akinek a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló törvény alapján nem keletkezik járulékfizetési kötelezettsége.

Ez annyit jelent, hogy a nyugdíjas illetve a kiegészítő tevékenységet folytató (másodállású) tagoknak nem keletkezik járulékfizetési kötelezettsége, az előzőekben leírtakhoz igazodva. Ha nincs járulékfizetési kötelezettség, akkor szochó fizetési kötelezettség sem létezik.

Egy kérdés a 2018-s  őstermelő  szja  bevallásával kapcsolatban.

Munkaviszonyos őstermelő, tételesen számol el a bevételével szemben ( 4 mill feletti)  , az összevont adóalapba tartozó jövedelem után 19,5 % eü. hj. kell fizetni.(2018szja)
Szerintetek a 450 e  összeg határba ez beszámít??? ( Buta kérdés, de már belezavartam magam)
+ Még ez egyéni vállalkozó is, akinek  ez alapján is van 14 % eho fizetése.
Elég magas a havi munkabére ezért már majdnem  kimeriti a 3+4 % ebj. levonás a 450 e.
Ezért elég nagy összeg az amit  ha beszámítana a 14% és a 19,5 %-os eü. , nem kellene megfizetnie.
"A jövő mozgásban van"
Válasz idézéssel
Hello!
Biztosított őstermelő de más a bíztositott kistermelő is.
Biztositott őstermelő: a kezdő meg a 8M feletti:adóalapba tartozó jövedelem de legalább a minbér,napokra a minbér 30-ad része ez a szochó,de a szochó alapot csökkenteni a kell a TB járulék alappal
Nem biztositott őstermelő:adóalapba tartozó jövedelem ha van,az átalányadózó mezőgazdasági kistermelő által e tevékenysége alapján szerzett jövedelmének 75 százaléka, a tételes költségelszámolást választó, nemleges nyilatkozatot benyújtó őstermelő bevételének 4 százaléka,itt nincs a minbér utáni legalább szochó,járulékot nem fizet nem biztositott
Válasz idézéssel
Sziasztok

Akkor most a biztosított őstermelő ( az aki főállásban biztosított?) fizet szochóként a min.bér 30ad része után?
A nem biztosított őstermelő ( akinek van főállása és amellett őstermelő?) Ő pedig fizet járulékot is meg szochót is?
Válasz idézéssel
Hello!
Igen ugy lesz,figyelni kell hogy biztositott-e a kistermelő ha igen akkor ha nem telsej a hónap akkor minimum a minbér 30-ad része naponta de ha nem biztositott a kistermelő akkor nincs minimum a minbér 30-ad része naponta ez lesz a szocho ,meg fizeti a járulékot ahogy írtad.
Válasz idézéssel
Állítólag felraknak majd egy tájékoztatót a NAV honlapjára 12-ig.
Válasz idézéssel
Nekem a mezőgazdasági kistermelővel kapcsolatban kérdés, 2018-ra élt a nemleges nyilatkozattal /támogatások nélküli bevétele 4 milla alatt volt/ ez esetben azt olvasom, hogy a bevételének 4%-a  de legalább a minimálbér 30-cad részének 19,5%-a???? Plusz amit eddig is fizetett az előző évi bevétel 20%-ának a 4% eba + 10% nyuba????
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Sziasztok!
De jó, hogy foglalkoztok a témával én is elkezdtem kutakodni, mert van egy közös őstermelős rokon (szerencsére csak ez az egy), de itt is meg kell oldani a bevallásokat!
Sehol nem találtam összefoglalót, hogy akkor kinek mikor és mit kell beadni, de én úgy értelmeztem, hogy aki nem főállású őstermelő (mert neki eddig is kellett 58-ast beadni) hanem munkaviszony melletti őstermelő, neki is kell 58-as, és meg szochót is kell fizetnie? Akinél nem éri el a bevétel a 600.000,-Ft-ot ott is lesz szocho?
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég