A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Erdőbirtokos társaság
Smile 
Nagyon köszönöm az eddigi segítségeket, nagyon hasznos. Ha nálam lesz az iratanyaga még biztosan visszatérek a kérdéseimmel.
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Szia Mónika!

https://erdojog.blog.hu/2018/06/29/tarsu...as_adozasa

Erdőbirtokosság – osztalék
Tisztelt Szakértő! Erdőbirtokossági társulás több éve, kb. 10 éve folyamatosan nyereséget halmoz fel a kapott MVH-támogatásokból. Jelenlegi eredménytartaléka 4 millió forint, plusz a 2017. évi adózott eredménye 3 millió 500 ezer forint. Tehát 2018-ban 7 millió 500 ezer forint az eredménytartalék. A szervezet formájából adódóan jegyzett tőke nincs, tehát az eredménytartalékon kívül nincs más eleme a saját tőkének. Mivel a 2017. év is nagy mértékben nyereséges volt, és a 2018. évben még nagyobb nyereséggel fognak zárni várhatóan, ezért a mostani közgyűlésen osztalék kifizetéséről szavaznának. Osztalékelőleget fizetnének ki a tagok részére a tulajdoni hányad arányában. Kérdésem: az erdőbirtokossági társulás milyen feltételekkel fizethet ki osztalékot, ilyen szempontból ugyanaz vonatkozik rá, mint egy gazdasági társaságra? Kötelező levonni az erdőbirtokossági társulásnak a szja- és ehoelőleget, és bevallani azt a '08-as bevalláson, vagy kifizetheti a "bruttó" összegeket, és majd bevallják és befizetik a tagok az adót és az ehót? Milyen összeg fizethető ki osztalékelőlegként? A 4 millió forint vagy a 7 millió 500 ezer forint felhasználható az eredménytartalék terhére? Egyáltalán kifizethető minden annak ellenére, hogy ez már a korábbi évekről felhalmozódott eredmény? Mielőbbi válaszát előre is nagyon köszönöm! Nagyon fontos lenne a nagyon részletes, mindenre kiterjedő válasz, mert a közgyűlésen hosszan kell várhatóan érvelnem, a lehetőségeket indokolva.
[Kép: i_plus_blue.png] Ez engem is érdekel

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
Kedves Kérdező,

a határozatban egyszerűen osztalék kifizetéséről döntsenek (nem kell részletezni minek a terhére). A kifizethető összeg számításánál a teljes összeget kell alapul venni. Viszont célszerű azt nem teljesen lenullázni. A kifizetés tulajdoni hányad arányában történik. Az szja és eho előleget a társasának kell levonni és bevallani. Alapvetően ugyanaz a szabály vonatkozik rá mint a gazdasági társaságokra.
1994. évi XLIX. törvény az erdőbirtokossági társulatról 29. § (4) A társulat gazdálkodásával kapcsolatos, e törvényben nem szabályozott kérdésekben a Ptk. gazdasági társaságokra vonatkozó szabályait kell alkalmazni.
Ptk. 3:88. § (2) A társaság nyeresége a tagokat vagyoni hozzájárulásuk arányában illeti meg, és a veszteséget is ilyen arányban kell viselniük. A társaság a tag részére az előző üzleti évi adózott eredménnyel kiegészített szabad eredménytartaléka terhére teljesíthet kifizetést vagy más vagyoni szolgáltatást. Semmis a létesítő okirat azon rendelkezése, amely valamely tagot a nyereségből vagy a veszteség viseléséből teljesen kizár.
Jelen tájékoztatás nem terjedhet ki minden részletre, pontos válasz kizárólag az adott ügy teljes ismeretében adható.
Üdvözlettel:
Kocsis Zoltán

Erdőbirtokossági elnök jogviszonya
Egy erdőbirtokossági társulat választott tisztségviselőjeként (EBT. Elnök) önálló aláírási joggal látom el a társulat képviseletét és idönként erdőellenőrzési feladatokat is végzek. A társulatnak tagja vagyok, mivel van tulajdonrészem. Eddig heti 6 órás munkaviszonyban láttam el a tisztséget, munkaviszonyban láttam el a tevékenységet. Időközben nyugdijas lettem. A 1708-as bevalláson kiegészítő tevékenységet folytató társas vállalkozóként jelentettem a tevékenységet a NAV felé. A NAV nem fogadta el a bevallást, mivel az erdőbirtokossági társulat nem szerepel a Tbj. 4. § c) pontjában felsorolt társas vállalkozások között. Kérdésem: folytathatom-e a tevékenységet egyszerű megbízási jogviszonyban vagy csak munkaviszonyban?
[Kép: i_plus_blue.png] Ez engem is érdekel

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
Tisztelt Kérdező!

Az 1997. évi LXXX. törvényben a társas vállalkozások között nem szerepel az erdőbirtokossági társulat.
Az erdőbirtokossági társulatról szóló 1994. évi XLIX. törvény alapján a tisztségviselők állhatnak akár megbízásban, akár munkaviszonyban a társulatnál. Az Ön által leírtak alapján Ön már nem munkaviszonyban dolgozik.
Munkaviszony hiányában az 1997. évi LXXX. törvény alapján munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony keretében munkát végző személynek kell tekinteni erdőbirtokossági társulat vezető tisztségviselőjét. (1997. évi LXXX. törvény 5. § (2) bekezdés)
Ha az erdőbirtokossági társulat vezető tisztségviselőjének a jövedelme eléri a minimálbér harminc százalékát, illetőleg naptári napokra annak harmincad részét, akkor biztosítási jogviszony jön létre. Biztosítási jogviszony fennállása esetén, a jogviszonyt be kell jelenteni T1041-es nyomtatványon és a vezető tisztségviselő tevékenységért járó díjazás - személyi jövedelemadó előleg számításánál figyelembe vett összeg - alapján kell megfizetni 15 százalék személyi jövedelemadó-előleget, a 10 százalék nyugdíjjárulékot valamint a 4 százalék természetbeni egészségbiztosítási járulékot, a 3 százalékpénzbeli egészségbiztosítási járulékot.  Ha a személyesen munkát végző vezető tisztségviselő járulékalapot képező megbízási díja nem éri el a minimálbér harminc százalékát, illetőleg naptári napokra annak harmincad részét, akkor biztosítási jogviszony nem jön létre, így azt nem kell bejelenteni T1041-es nyomtatványon az adóhivatal felé. Ez esetben a járulékot nem kell levonni, azonban - az ingyenes megbízást kivéve – a 15 százalék személyi jövedelemadó-előleget meg kell fizetnie.

Szia,remélem csatolja a pdf-et.

http://jogado.hu/erdobirtokossagok-adomentes-jovedelem/

Csatolt fájl(ok)
.pdf   NAV.pdf (Méret: 1.05 MB / Letöltések: 31)
Válassz olyan munkát, amit szeretsz, és sosem kell többet dolgoznod.

Válasz idézéssel
Hello!
Nem ez erdőbirtokossági társulat?

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=99400049.TV
Jogi személy,kettős könyvitel,cégbíroság
Válasz idézéssel
Alakulás alatt van egy erdőbirtokos társaság. Akinek van tapasztalata ennek könyvelésében tudna nekem segíteni.
Most alakul, nem a könyveléssel van gondom /szerintem/ mert erdőgazdálkodó céget most is könyvelek, inkább az induláskori bejelentkezésekkel, NAV, cégkapu regisztráció, statisztikai hivatal, 1041......ezekkel nem vagyok tisztába mit kell megtenni. Ez non profit, és nekem ilyen nincs csak olyan amit a cégbíróság bejegyzett, ez pedig nem az lesz.
Előre is köszönöm.
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég