A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EVA segítség
Smile 
Amire nem kéne, arra emlékszem leginkább Smile 

Most megnéztem a nagyon régi beadott bevallásokat, és egy 03-ast is találtam: "Bevallás egyes adókötelezettségekről az államháztartással szemben, évente egyszeri bevallás benyújtására kötelezett adózók részére" Ez megszűnt?

Ééééés találtam egy 0801-est, amin az éves szakképzésit kellett bevallani! Lehet, hogy erre emlékeztem? Innovációs+kulturális járulék, játékadó, stb...plusz szakképzési. 

A 01-est legközelebb 2021 február 20-ig kell majd leadnom, ugye? Vagyis az NY-et.
Válasz idézéssel
Szia!
Amire emlékszel az jó régen volt. Még nekem is csavarni kellett az agyamat, pedig jó öreg fejem van Smile . 1212 volt a neve, de köetkező évben beépítették a 08-ba a szakképzést. A 01-et ne hagyd ki, de ha semmi nincs ami azon van akkor NY-en adhatsz nemleges nyilatkozatot.
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Sziasztok, megint én jöttem...
Szóval megszűnik az EVA, és az egy szem cégem jövőre a Társasági adó alanya lesz. Az az igazság, hogy nagyon régen könyveltem már őket így -  bár az eva alanyaként is kettős könyvvitelt vezettem nekik, ezzel talán nem lesz gond. A bevallásokkal vagyok bajban.
Szóval miket kell majd extraként beadnom nekik havi, és éves szinten?
Amiket tudok:
- ÁFA bevallás havonta
- 08-as bevallás havonta (az eddig is volt)
- 2043TAO (evaalanyiság megszűnését követő 60 napon belül)
- 29-es bevallás a társasági adóról évente
- beszámoló évente
- IPA bevallás évente

És itt akadtam el. Rémlik, hogy volt egy szintén éves bevallás a szakképzési hozzájárulásról...az melyik?
Kihagytam valamit a listáról?

Köszönöm szépen!
Válasz idézéssel
Lightbulb 
Köszönöm lányok tündérek vagytok!  Heart

Egyébként kiderült, mit vár a bank az Evás osztalék igazolásaként, hátha valakinek még szüksége van rá:
- könyvelői igazolás a kifizetés(ek)ről
- az utóbbi 2 v 3 évről az adóbevallás
Plusz a szokásos NAV nullás a cégre, és az adósra, de ezt tudtuk.
Válasz idézéssel
Szia Sida!

Tavaly január 7-én már letölthető volt a 2018 SZJA nyomtatvány, reméljük most is így lesz.

Szja-bevallással kapcsolatos törvényi határidők
január 31.  munkáltató, kifizető és a társadalombiztosítási kifizetőhely kiadja az összesített igazolásokat (M30)
február 15. adókedvezményre jogosító igazolások kiadásának határideje (pl. súlyos fogyatékosság minősítéséről szóló igazolás; önkéntes kölcsönös biztosító pénztárak által kiadandó igazolás; nyugdíj-előtakarékossághoz kapcsolódó nyilatkozathoz kiadandó igazolás stb.)
február 25. egyéni KATA  vállalkozók bevallási határideje
március 15. eddig válik elérhetővé elektronikusan a NAV által automatikusan készített tervezet. Az ügyfélkapuval nem rendelkezők eddig kérhetik a tervezet postai úton való megküldését
április 30. a NAV értesítést küld a befizetendő vagy visszaigényelhető adó összegéről. Eddig nyilatkozhat a külföldi illetőségű magánszemély, hogy a jövedelemszerzés évében Magyarországon adókötelezettség nem terhelte
május 20. bevallási tervezet javításának, kiegészítésének határideje; adóhatósági közreműködés nélküli szja-bevallás beadási határideje; 1+1 %-os nyilatkozat benyújtásának határideje; eddig kell bejelentést tennie a vállalkozási tevékenységet nem folytató és áfafizetésére nem kötelezett magánszemélynek a bevallási késedelemről, amennyiben a bevalláshoz szükséges  iratok/igazolások önhibáján kívül nem állnak rendelkezésére. 2019-től az egyéni vállalkozók bevallási határideje is!
november 20. eddig nyújtható be a bevallás és az igazolási kérelem mulasztási bírság kiszabása nélkül, amennyiben a magánszemély a bevallási késedelem kapcsán bejelentést tett (az igazolási kérelem nem utasítható el, ha a kimentésben nemzetközi egyezményre, viszonosságra, vagy külföldi adójog vizsgálatának szükségességére hivatkoznak)  

Pmarcsi
Válassz olyan munkát, amit szeretsz, és sosem kell többet dolgoznod.

Válasz idézéssel
Szia! Január elején már megjelenik és be is lehet adni !
Válasz idézéssel
Marcsi, azért én hálás vagyok, hogy megpróbáltad!
Egy egyszerűbb kérdés: mikortól lehet SZJA bevallást beadni egy lezárt évről? Én áprilisban szoktam, de most jó lenne minél előbb. Mikor szoktak megjelenni a NAV nyomtatványok? Januárban már elérhetőek pl?
Válasz idézéssel
Szia !
Ez a kitöltési  utimutiban van?

Én kérnék az üf- nek egy jövedelem igazolást és egy adóigazolást is .
Az adóigazoláson jelölném 3.e pont megjegyzésbe leírnám, hogy bank számára van szükség rá.

Sida nagyon sajnálom,hogy nem tudok konkrétumokkal segíteni.

Pmarcsi

Válasz idézéssel
Még nem tudni, de úgy érzem, hogy a Nav-osban bíznak a bankok. Abban viszont nem lesz benne az osztalék.
Akkor ez egy járható út, ha mégsem a Nav kell, hogy beleírja a munkáltató a jövedelemigazolásba?
Azért az agybaj, h semmi ennél hivatalosabb módja nincs az osztalékjövedelmet igazolni...

Ezt találtam az IGAZOL-ról:
Az  eva bevétel  és  annak  adójának  jövedelemigazolásban  történő  igazolására  kizárólag  egyéni vállalkozó  esetében  van  lehetőség. Amennyiben  a  felhasználó  a  társas  vállalkozástól  kéri  ezen adatok  igazolását,  úgy  azt  a  társas  vállalkozás  bővített  adóigazolás  keretében,  a  megjegyzés rovatban kérheti  megadni.
Ez a vastagon kiemelt rész mit jelent? Hova kéne, és mit írni?
Válasz idézéssel
A munkáltatói jövedelemigazolást értelemszerűen a munkáltató állítja ki, és csak a munkaviszonyból származó jövedelmet tartalmazza, egyéb bevételeket nem.

Az igazolásnak tartalmaznia kell:

• a munkáltató adatait;
  • a munkavállaló adatait;
  • a munkavállalónak az adott időszakban kifizetett bruttó és nettó bérét;
  • a munkabért érintő levonásokat.

Szóval a cég állítson ki egyet a banki munkáltatóin és az osztalékot írd egyéb jövedelemhez.Nos ehhez én kérnék a kft-nek nullás igazolást,hogy nincs tartozása a cégnek.

Azt tudod már hogy bank melyiket kéri ragaszkodik a nav-hoz?

Ez az első kérdés ,utána lehet gondolkodni a többin, addig a kezed kötve.

Pmarcsi

Válasz idézéssel
Szia Marcsi!

Nahát pont ez a bajom. Hitelfelvételhez kellene igazolni az evás osztalékot. De hogyan?
Válasz idézéssel
Szia Sida!

Nav csak a jövedelem igazolását tudja kiadni ami az szja szerinti jövedelme.Osztalék ebben nincs az eva kiváltja.

Válasz idézéssel
Szia Marcsi!
Köszönöm, én is így néztem. De ha az IGAZOL-on csak a munkabér fog megjelenni. Az, hogy a kft az üzleti év lezárásával az evás osztalékot kifizette a tulajdonosoknak, ebben nem lesz nyoma Sad
Szóval igazából ez a kérdésem, hogy a NAV milyen igazolást tud adni, az ilyen evás osztalékról, és azt hogyan kell kérni.
Válasz idézéssel
Szia!

Jövedelemigazolás kérhető a NAV-tól, amennyiben hitelfelvétel vagy kezesség esetén a hitelintézet ezt kéri. Illetve kérhető jövedelemigazolás a munkáltatótól is.
Az adóhatóság az adóbevallással lezárt évekről készít igazolást. Ebben szerepel:

• a munkáltatói adómegállapításban szereplő jövedelm (pl. munkabér, osztalék);
  • az adózó által az SZJA-bevallásban bevallott jövedelm (pl. ingatlan bérbeadás, ingóság/ingatlan eladás);
  • EVA adóalany esetén az EVA alap és az adó;
  • KATA adóalanyoknál pedig a bevétel 60%-a.

A jövedelemigazolást kérelmezni kell. A kérelmezés illetékmentes.

A munkáltatói jövedelemigazolást értelemszerűen a munkáltató állítja ki, és csak a munkaviszonyból származó jövedelmet tartalmazza, egyéb bevételeket nem.

Az igazolásnak tartalmaznia kell:

• a munkáltató adatait;
  • a munkavállaló adatait;
  • a munkavállalónak az adott időszakban kifizetett bruttó és nettó bérét;
  • a munkabért érintő levonásokat.

Én biztos megkérném mind a kettőt,baj nem lehet belőle.

Válasz idézéssel
Sziasztok, sajnos első körben rossz helyen kérdeztem, remélem nem lesz gond a duplázásból...

Szóval van egy EVA-s Kft. Van egy ügyvezetője, akinek a cégben 60% részesedése van. Ő normál munkavállalóként dolgozik a cégben, be van jelentve a garantált bérminimumra.
Most hitelfelvételhez szüksége lenne Nav-os jövedelemizagolásra, és nullás igazolásra. Teljesen meg vagyok zavarodva, hogy ezt hogy kéne...
Kérjek rá, mint magánszemélyre egy nullást, és egy jövedelemigazolást, plusz a cégre egy nullást, és egy jövedelemigazolást? Vagy hogy tudja igazolni az evás osztalékát? (Közben látom, hogy cégre nem is létezik jövedelemigazolás...akkor mégis hogy megy ez?)
Köszönöm szépen, ha tudtok segíteni!
Válasz idézéssel
2020. január 1-től megszűnik az egyszerűsített vállalkozási adó, az eva. A Pénzügyminisztérium eva-kalkulátorral is segíti a vállalkozókat az új adózási forma kiválasztásában.

2019. szeptember 27.
Az optimális adónem kiválasztását segítő eva-kalkulátor mellett a Pénzügyminisztérium egy tájékoztatót is közzétett, amelyben az érintettek megtalálják a választ az áttéréssel kapcsolatban felmerülő leggyakoribb kérdésekre, valamint technikai útmutatást is kapnak az áttérés gördülékeny lebonyolításához – tette hozzá az államtitkár.

Elmondta, hogy ha az evás nem tesz semmit, akkor 2020. január elsejétől – a törvény erejénél fogva – automatikusan az általános szabályok szerint adózik. De december 31-ig választható a kisadózó vállalkozások tételes adója, a kata, vagy a kisvállalati adó, a kiva.

A két népszerű adónem megfelelő és rugalmas adózási megoldást kínál a legtöbb jelenlegi evásnak – tette hozzá Izer Norbert, megjegyezve, hogy a két adófajtához bármikor lehet csatlakozni: az érintett a bejelentkezést követő hónap első napjától már katásként, illetve kivásként adózik.

A kata ma a legnépszerűbb adófajta, egyszerűsége mellett minimális közteherrel számolhat az a kisvállalkozó, aki ezt választja. Egy nyilatkozattal, és a bevételi bizonylatok kiállításával az adminisztráció, havi 50, vagy 75 ezer forint megfizetésével pedig lényegében a közteherfizetés tudható le – közölte.

A kivát annak érdemes választania, akinek van alkalmazottja, vagy jövedelmét cége növekedésére forgatná vissza jövőre. A kiva mellett szól az is, hogy a társasági adóhoz képest lényegesen kevesebb az adminisztráció, hiszen az adóalap kiszámítása sokkal egyszerűbb – részletezte az államtitkár. Jövőre a kiva népszerűségi indexe még tovább nőhet, hiszen a jelenlegi 13 százalékról 12 százalékra csökken az adómérték – húzta alá az államtitkár.

A választásban a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) is segíti a mintegy 17 ezer érintettet. A hét második felében elektronikusan minden evásnak elküldi azt a mindössze fél oldalas figyelemfelhívó levelet, amely nemcsak a leglényegesebb tudnivalókat, hanem az eva-kalkulátor linkjét is tartalmazza. E mellett az evások a NAV tájékoztató vonalán keresztül segítséget is kérhetnek a hivatal felkészült munkatársaitól – jegyezte meg Izer Norbert.

(MTI)

Válasz idézéssel
köszönöm szépen Marcsi
"Ha meg akarod nevettetni a Jóistent, mesélj neki a terveidről"
Válasz idézéssel
Szia!

Ezt olvastad.

Számviteli teendők evás társaság végelszámolásakor
  • adozona.hu
2018.01.13., 06:09 Frissítve: 2018.01.12., 14:47

Végelszámolással megszűnő evás bt. nyitómérlegének összeállításáról kérdezett olvasónk. Pölöskei Pálné adószakértő válaszolt.

A kérdés részletesen így szólt: Egy 2003. 01. 01. óta evás adóalany bevételi nyilvántartást vezető betéti társaság, 2018. 01. 01-jei nappal kezdődően jogutód nélkül, végelszámolás útján az általános szabályok szerinti megszüntetését jelentette be a cégbíróságnak. Azt szeretném kérdezni, hogy mivel a végelszámolás kezdő időpontjával nyitómérleget kell összeállítani, ebben az esetben a nyitómérleg adatainak összeállításához hány évre kell visszamennie a cégnek? A mérleg forrásadatainak összeállítását milyen bizonylatokból tudom elkészíteni, a saját tőkét – eredménytartalékot – hogyan tudom megállapítani?
SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:
A bevételi nyilvántartást vezető evaalany bt. adóalanyisága megszűnik a végelszámolás kezdő időpontját megelőző nappal. Erre tekintettel az adóalany visszakerül a számviteli törvény hatály alá és a végelszámolás kezdő időpontját megelőző nappal záróleltárt és zárómérleget készít, amely azonos a számvitelről szóló 2000. évi C. törvény (Szt.) előírása alapján készítendő nyitó mérleggel, és amelyet könyvvizsgálóval nem kell ellenőriztetni.

A mérleg összeállításhoz nem kell több évre visszamenni, hanem a meglévő eszközöket, forrásokat tételesen leltárba kell venni és ennek alapján kell mérleget készíteni, és ez lesz a kiindulásként figyelembe veendő végelszámolási nyitó mérleg.
Az evatörvény hatálya alatt nem kötelező az eszközökről, a követelésekről, a kötelezettségekről nyilvántartást vezetni. Ezt kell pótolni a tételes leltározással. A leltározás során a bt. ténylegesen meglévő eszközeit (immateriális javakat, tárgyi eszközöket, részesedéseket, értékpapírokat, készleteket, pénzeszközöket) a leltárba mennyiségben és értékben is, a követeléseket és a kötelezettségeket értékben kell felvenni. Az eszközöket piaci értéken (azon az értéken, amennyit azok a leltározáskor ténylegesen érnek) kell a leltárba felvenni.

A kötelezettségeket a ténylegesen fizetendő összegben (jellemzően a még ki nem egyenlített számlák alapján), a céltartalékokat (különösen a harmadik személyekkel szembeni várható kötelezettségekre, folyamatban lévő peres eljárások várhatóan megítélésre kerülő terhei, illetékei, bírságai miatti kötelezettségekre képzett céltartalékot) a számított, a Szt. előírásainak megfelelő összegben kell szerepeltetni.

A saját tőke összegét az előbbiek szerint értékelt eszközök és a kötelezettségek (ideértve a céltartalékokat is) különbözetének összegében kell figyelembe venni, amelyből a jegyzett tőke a cégbíróságon bejegyzett összeggel egyezik meg (amely miatt lehetséges az is, hogy az eredménytartalék negatív érték lesz).
[Evatörvény 3. § (1) g) pont, 20. § (4) bekezdés, számviteli törvény 2/A § (4) bekezdés]

Pmarcsi

Válasz idézéssel
sziasztok!
egy kis segítségre lenne szükségem: egy ismerős evás bt-jét szeretné megszüntetni mielőbb - eddigi tudomásom szerint mindenképpen vissza kell jelenteni előbb áfásnak és majd utána jöhet bármi egyéb; ő azt mondja, egy másik könyvelő ismerőse azt mondta, simán megszüntetheti evásként is
valóban így van és én nem találom az ide vonatkozó passzust vagy félreértett valamit az ismerős vagy az ő ismerőse?
köszi előre is a segélyt Smile
"Ha meg akarod nevettetni a Jóistent, mesélj neki a terveidről"
Válasz idézéssel
Hello!
2018 év végéig lehetet bejelentkezni eva alá az idén már nem de most meg- eddig ugy van de ez nem teljesen biztos mert még csak terv - hogy meg fog szünni jövőre vagyis más adózási módot kell választani.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Az, hogy megszűnik az EVA az csak azt jelenti, hogy már
nem lehet bejelentkezni EVA alá avagy a  már bejelentkezetteket is "kipiszkálják"??

Harakiri
Válasz idézéssel
Hello!
Két dolog van ha a tag a BT-ben nem csinál semmit és kap jövedelmet az osztalék ez után nincs szja+eho , ha személyesen közremüködik akkor az tagi jövedelem nem osztalék szja+tb kell fizetni utána mehet a bérköltségre.

http://acton.hu/hu/adozas/utmutatok/fogl...zremukodes
Válasz idézéssel
Igen, a bevételből kifizeti a EVA-t a navnak a többi átutalja magának min osztalékelőleg vagy jövedelem!
Válasz idézéssel
Hello!
Mi az hogy kiveszi az EVA-t?Nem az eva előlegre gondolsz hanem a tagnak a kivétjére a jövedelmére?
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Van egy evás bt. kettős alatt könyvelem! A beszámoló összeállításával az a gondom, hogy kiveszi év közben az EVA-t, de
az eredménykimutatásban az utolsó sor már az adózott eredmény ez kerül a saját tőkébe. Ha az osztalék fizetésre könyvelem (899),
akkor nem lesz benne a saját tőkében, ha az eredménytartalékból veszem, akkor meg nem fog egyezni az előző évvel!
Teljesen elakadtam! Tudna valaki segíteni?

Előre is köszönöm!
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 3 Vendég