A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
EVA segítség
Sziasztok!
A cégem 2014-es teljesítéssel előlegről állít ki számlát egy megrendelőjének. Ez az összeg növeli ugye a 2014-es év eva alapját?
Köszönöm!
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Megtaláltam, (hogy szakadna rá a budi) a 14T103-ba első oldal 7. pontjánál kell ixelni.
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Jól emlékszer Móni!
A baj, hogy az EVA-ról áttérőknek nincs 53-asuk!

Válasz idézéssel
Nem az 53-ason kell? Mintha ott lenne.
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Segítsetek! Valoszinű valamit elbénázok. Evas Üf úgy döntött, hogy 2015-től átalányadós Szja-s lesz. Képtelen vagyok megtalálni, hogy hol kell jelölni az átalányadó alkalmazását januártól. Amit olvastam erről az mind azt mondja, hogy a 101E-n. Ott nem találom! :oops:

Válasz idézéssel
Szia Kicsi,

köszönöm a megerősítést.

Anita
Válasz idézéssel
Szia !

Szerintem jól gondolod, hogy nem a szankció az EVA törvény szerint kapcsolt vállalkozást emel ki, a vázolt esetben a fiú magánszemély, így nem dublázódik a bevétel a BT-nél

Üdv
Azért ne feljetsd el, hogy az Életben vannak csodálatos dolgok is !

Kicsi
Válasz idézéssel
Sziasztok.
Légyszi segítsetek.
Eva törvény: Az EVA hatálya alá tartozónak a kapcsolt vállalkozás felé számlázott bevétel után dupla annyi evát kell fizetni (5.§.(2) bekezdés) , mint egyébként. Kapcsolt vállalkozás többek között:

- a többségi irányítást biztosító befolyás meghatározásához a közeli hozzátartozók szavazati jogát együttesen kell figyelembe venni.

(A közeli hozzátartozó fogalmát a Ptk.685.§.b) pontja határozza meg: azaz közeli hozzátartozó a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha – és nevelt- gyermek, az örökbefogadó- , a mostoha- , és a nevelőszülő, a testvér.)

Tehát, ha egy Evás BT tárgyi eszközt értékesítést a Bt beltag fiának aki semmilyen módon nincs benne a cégben, az kapcsolt vagy sem??? Dupla bevétel vagy sem?
Véleményem szerint téved az aki azt állította, hogy kapcsolt vállalkozásként kell kezelni és dupla eva lép be, mert ez csak akkor lenne lehetséges, ha az Evás Bt úgy adná el a tárgyi eszközt, ha a fiú is vagy Kft, Bt vagy egyéni vállalkozó lenne és úgy venné meg az eszközt az Evás Bt-től ahol az édesapja a beltag. De mivel magánszemélyként vásárol a Bt-től, így nem jöhet szóba kapcsolt vállalkozás.
Köszönöm
Válasz idézéssel
Drága Enikő!
Ne bonyolítsd túl! Ha a bérbeadás vállalkozáson kívüli tevékenység volt, akkor most is az!

Válasz idézéssel
Első ijedtségemben tőletek kérdeztem, és nem néztem meg a törvényt.
És mi van akkor, ha a fő tevékenysége a bérbeadás. Ha azt adná el, amit bérbe ad, az után kellene adózni? Még az eva bevezetése előtt, hagyományos egyéni vállalkozóként is ezzel foglalkozott, de nem a vállalkozásába vette, és semmilyen költséget nem számolt el, mert minden közművet átírattak a bérbevevőre. Ha meggondolná magát és eladná, azt le kellene adózni?

Enikő
Válasz idézéssel
Nem maradtál le semmiről Móni!

Idézet az EVA törvényből:
(2)Bevétel a számvitelről szóló törvény hatálya alá nem tartozó adóalany által vállalkozási (gazdasági) tevékenységével összefüggésben, vagy arra tekintettel bármely jogcímen és bármely formában mástól megszerzett vagyoni érték, beleértve az áthárított általános forgalmi adót is. Vagyoni érték különösen a pénz, az utalvány (ideértve különösen a kereskedelmi utalványt és minden más hasonló jegyet, bont, kupont, valamint egyéb tanúsítványt, amely egy vagy több személy árujára vagy szolgáltatására cserélhető, illetőleg egy vagy több személy esetében is alkalmazható kötelezettség csökkentésére), a dolog, az értékpapír, az igénybe vett szolgáltatás és a forgalomképes vagy egyébként értékkel bíró jog, valamint az adóalany javára elengedett kötelezettség vagy átvállalt tartozás.

Sőt ez a 6 paragrafus még ezt is mondja:
d)az egyéni vállalkozó adóalany esetében magánszemélyként, nem a vállalkozási tevékenységgel összefüggésben kapott vagyoni érték (így különösen az ápolási díj, a biztosító szolgáltatása).

Szerintem az előadó nem volt toppon! Big Grin

Válasz idézéssel
Hát ez nekem sántít, de ha mégis így van akkor én valamiről nagyon lemaradtam. Ha egy evás eladja a lakását azt eva alapján adózza le? Szerintem ez nem állja meg a helyét.
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Most voltam a kötelező mérlegképes továbbképzésen, és itt az előadó kiemelte, ha evás egyéni vállalkozó eladja az ingatlanát, akkor azt is le kell eváznia, ha soha nem is volt a vállalkozásba bevíve, nem volt költség elszámolva rá. Ennek az az oka, hogy a törvény nem tesz különbséget a magánvagyon és a vállalkozási vagyon között. Ezzel kapcsolatban volt már valakinek tapasztalata?

Enikő
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Régóta EVÁs Bt. (bevételi nyilvántartást vezet) egyik kültagja kilépne a cégből. Ráadásul szó van arról, hogy eszközt kapna. Hogyan kell ilyenkor elszámolni vele?

Köszönöm!
Válasz idézéssel
Köszi Klári, tündér vagy!
makadam
Válasz idézéssel
Szia!
Igen a tőke megfelelés szabályainak gyorsan nézz utána, mert igen "kényelmetlen" jogi helyzetbe kerülhet a cég.
Akkor az adó 90-60=30%-ának megfelekő bírságor fizet a cég. Más szankcióról nem tudok.

Válasz idézéssel
Köszi Klári!
Igen Kft, de gőzöm nincs, mik ezek a szabályok, úgyhogy nézek utána!
Még egy kérdés: ha ez a Kft nem töltött fel 90%-ig, akkor mulasztási bírságot fizet, ez oké. De vajon van egy olyan határ, ami után már komolyabb a szankció?
Pl mi történik, ha csak (extrém példa) 60%-ig töltött fel?
makadam
Válasz idézéssel
Szia !
Igen lehet veszteséges, de ha Kft akkor vonatkoznak rá a PTK(Gt) syerinti tőke szabályok, ezért óvatosan kell bánni a - MSZE-vel.

Válasz idézéssel
Sziasztok,
Evás cég lehet veszteséges, ugye? Mármint nem jár kizárással az Evából?
Köszönöm!
makadam
Válasz idézéssel
Sziasztok,
EVÁ-s egyéni vállalkozó 2013-05-31 én megszűnt. Most tölteném ki a nyomtatványt 1343 de az alábbi hibaüzenetet adja:
"Ha a megszűnés napja+30 nap későbbi az eva előleg n.évi kötelezettségének esedékességi időpontjánál, akkor teljes n.évre van előlegfizetés bevallás, a követő negyedévekre nem lehet nullánál nagyobb adat"
- főlapon dátum beírva
- bevallás típusa E
-kitöltöttem az összes bev sort
-beírtam az első és második negyedévre megállapított összeget
és ekkor hibaüzenet.

Ha az az első negyedévhez írom akkor semmi gond.
Nem tudom hogy mit rontottam el Sad
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Egy gyors megerősítést szeretnék kérni: EVA Bt kültag-beltag csere, 50-50%(ugyanazok a tulajdonosok, és nincs üzletrész átruházás) csak csere nem eredményez EVA-ból kivágást ugye?

Köszönöm:

Évi
Válasz idézéssel
Szia, a számítások jók, de ha átalakul, szerintem nem lehet evás, vagy KATA vagy TAO alatti lesz. ( de lehet, csak azt számoltad, hogy átalakulás után eredményt tekintve hogy áll majd EVA-t KATA-t összehasonlítva. )
Kíváncsi voltam a KATA-s iparűzésinél, hogy van-e korlát, nem találtam, felhívtam a Főv. Önkormányzatot. Azt mondták, 8 millió forintig lehet az 50 ezres KATA-t választani, ha a fölötti a bevétel, akkor normál bevallás kell. Ha arra gondolok, hogy ez az egyszerűsített bevallás, és pl. a 80% alap megállapítása is ide tartozik, és annál is 8 millió a határ, valószínű, hogy így van, --- akkor a számítás az ipa-nal módosul.

A törzstőke emelésre elvileg van 2 év haladék, ha más miatt nem kell társasági szerződést módosítani, akkor 2016.03.15 a végső határidő.
Válasz idézéssel
Köszi Hanna!

2 Katás Bt. kellene a bevételéhez Sad
Még kiszámolom, hogy járna a 6M feletti 40%-os kata adóval.

Nos, kiszámoltam.
Nettó 10M az éves árbevétele.

Ugye a Katában úgy lenne, hogy a 6M feletti, azaz a 4M-ra jön a 40%, ami 1,6M és fizeti mondjuk másodállású katásként az évi 25e-t, azaz cakk-pakk fizetne 1,9M-t, így marad neki 8,1M?
Igaz, hogy lenne áfa bevallása, mindig szépen befizetne, mert költsége jóformán semmi (tanácsadó).

Ugyanez EVA-ban 10*1,27*0,37 = 4,699M adó, de a bruttóból jön le, azaz marad: ~ 8 M

Tehát hajszálra ugyanott van... jól számolom én ezt?

IPA-t nem számoltam, mehetne a sima KATA-s 2,5M adóalapos, vagy mivel a 6M felett van, így nem?
Mert EVA-nál 127e Ft az éves.
Katánál meg 50e Ft lenne az éves....

Most mondhatnám, hogy akár évi 176e Ft-tal jobban is jár... ha mindent jól számolok, de az átalakulás alighanem elég macera lesz majd az ügyvédnél Sad

Felelősség tekintetében, meg teljesen mindegy a dolog nem?
Egy egy személyes Kft. tulajdonos / ügyvezetőjének is ugyanannyi a felelőssége, mint egy Bt. beltag / ügyvezetőnek, igaz?
Csak kell hozzá egy csendes társ.
Üdv. eragka
Válasz idézéssel
Az EVA tv. 2.§ 3/a) szerint nem, mert az adóévben akkor lehet adóalany,
" ha az adóévet megelőző naptári évben és az azt megelőző adóévben
a)....... jogi személy és az egyéni cég nem alakult át ( ideértve különösen a kiválását és beolvadást is )..."

Bt-ként Katás nem akar lenni, vagy sok a bevétele hozzá?
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Szerintetek, ha egy EVA-s egyszemélyes Kft. átalakul Bt-vé (mert majd a 2,5 milliós törzstőke emelést nem akarja befizetni), egyrészt kell maga mellé egy kültag, aki névlegesen 1%-kal belép a Bt-be, de a Bt. maradhat EVA hatálya alatt ebben az esetben?

Köszi a segítséget!
Üdv. eragka
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég