A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kivitel afa
Sziasztok!
Azt szeretném kérdezni, hogy van egy TGK melyet az arabok kívánnak megvásárolni. A saját lábán hagyja el az országot ilyen esteben, hogy kell kiállítani a számlát, áfásan?, mentesen? CMR papírt kell e kiállítani hozzá?
Válasz idézéssel
Hopsz ! ideillik inkább a kérdés:

Határ közelében lévő kereskedőnél vásárol napi rendszerességel, kis tételben a külhoni (ám EU-s közösségi adószámos) vállalkozás. Nincs CMR, mivel saját maga elfuvarozza, de vásárláskor ad egy nyilatkozatot (kétnyelvű) miszerint a számlán szereplő árut Mo-ról kiviszi. Továbbá:A külföldi vállalkozás egy havi összesítőt küld ezen árukról, hogy ott bevételezték a saját raktárkészletükbe. Ez igy megfelelően erős bizonyíték, h közösségi értékesítés történt, s ezért az eladó nem számít fel áfát. Van-e tapasztalata valakinek e téren, hogy a reviziónál kötekednek-e ?
Megköszönöm, ha itt közzétenné...
Válasz idézéssel
kissjozsefne Írta:SZIASZTOK

Nekem most lenne, egy EU-s exportom, Elolvastam amelyet ezzel kapcsolatban irtatok, változott e. ez az elmult idöben??

Van eu-os adószáma a magyarnak és a lengyelnek is
A számlára ráirom, hogy ki fuvarozza, és, hogy az áfát a vevő fizeti
A számlát Ft-ba állitom ki ???
Szükséges.e a belföldinek vállalkozói deviza számlát nyitni ??
A CMR-T ki kell e még állitani ??? Köszi Ica

Sajnos eddig mindig csak importom volt, az export gyakorlati oldala !!!!
eddig ismeretlen . Ha gyakorlatban már csináltál exportot kérlek válaszolj
kÖSZI iCA[/quote] :?
Válasz idézéssel
SZIASZTOK

Nekem most lenne, egy EU-s exportom, Elolvastam amelyet ezzel kapcsolatban irtatok, változott e. ez az elmult idöben??

eddig ismeretlen . Ha gyakorlatban már csináltál exportot kérlek válaszolj[/quote]
kÖSZI iCA
Válasz idézéssel
edith Írta:Kati!. Az Apeh tájékoztató 5. f, k. pontja szerint szerintem rendben van amit írtam.

Edith

eddig ismeretlen . Ha gyakorlatban már csináltál exportot kérlek válaszolj
Válasz idézéssel
Üdv !

"Kiszállítja külföldre" - hova? EU-ba, avagy harmadik országba?

Ez dönti el, hogy mit kell tenni. EU-s szállítás esetén érvényes uniós adószám mindkét partnernak. Csak ekkor lehet un. áfamentes ügylet; ha nincs akkor csakis áfás. Nem feltétel a CMR. Azonban az ön felelőssége, hogy igazolja a közösségi értékesítést. Ez lehet un. delivery note, visszaigazolás stb. Ha ez nincs akkor áfa keletkezik.

Harmadik országos értékesítés, kiviteli vámeljárás és elvből nem kell áfát számlázni. Feltétel: a kiléptetésről igazolás (elektronikus, vagy kiviteli kísérő okmány eredeti példánya.

vta
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Van egy osztrák partner, aki kpben fizet, itt az áru átvételekor M.o-n,az árut kiszállítja külföldre. Milyen pénznemben kell kiállítanom a számlát? Mit csinálok, ha nem küld vissza cmr-t?
Az előző hozzászólásokat olvasgattam, és láttam, hogy letétben sokan megkérik az áfa értékét. Hogy könyvelitek? (mármint, ha esetleg vissza kell adni)

Anita
Válasz idézéssel
Köszi Polika!
MWST , ez a bűvös szó
Üdv
Katla
Válasz idézéssel
Ha a vevőnek és az eladónak is van közösségi adószáma, valószínűleg a számla nem tartalmaz áfát, illetve 0 %-ot. Németül: Mehrwertsteuer
Nektek kell az áfa bevallásba beállítani fizetendőként és levonhatóként is, valamint jelenteni kell a negyedéves EU-s jelentésben.
Válasz idézéssel
Haza hozza Mo-ra és itt értékesíti. Boltjában és piacon. A számlán hol keressem az Áfa-t?
Katla
Válasz idézéssel
Mondjuk azt sem mellékes tudni, hova viszi, hol értékesíti az Olaszországban megvásárolt gyümölcsöt? Hogyan oldja meg a szállítást?
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Ha az EV itthon vált be eurót és Olaszországban vásárol rajta gyümölcsöt ,számlát kap róla német nyelven kállítva hol keressem az Áfára vonatkozó részt???
Mire kell még figyelnem?
Köszi minden segítséget!
Katla
Válasz idézéssel
bocsi,közben megtaláltam
Andicsek
Válasz idézéssel
andicsek Írta:S.O.S
Sziasztok, számlázni kellene Ukrajnába egy alkatrészt, árut.
Export értékesítés, áfa nélkül, de elég ha ráírjuk hogy exportértékesítés, vagy mit kell ráírni????
van még ezzel valami teendő, bejelentési köt? bármi?
Nagyon köszönök bármi infot!!!!

Ne felejtsétek el kiviteli vámkezelésnek alávetni.
Aztán jól őrizzétek meg az EV-okmány vámhatóság által lebélyegzett példányát, illetve ha elektronikus a vámkezelés, akkor annak az eljárásnak a kiléptetést igazoló példányát.
Válasz idézéssel
S.O.S
Sziasztok, számlázni kellene Ukrajnába egy alkatrészt, árut.
Export értékesítés, áfa nélkül, de elég ha ráírjuk hogy exportértékesítés, vagy mit kell ráírni????
van még ezzel valami teendő, bejelentési köt? bármi?
Nagyon köszönök bármi infot!!!!
Andicsek
Válasz idézéssel
Köszönöm nektek a sok törődést ezügyben. Egyenlőre csak áruértékesítés és áruvásárlás van közösségen belül a palettán. Ha van mindkét félnek közösségi adószáma, akkor kezd kristályosodni mit kell a számlára írni.
A távolsági értékesítésnél akadtam meg, itt van egy értékhatár ami felett adóalanyként be kell jelentkezni a célországban.
... más tagállamban nem adóalanynak teljesítek termékértékesítést...
Ide értendő az, ha Romániába kiviszem az árut és áfásan számlázva eladom román vállalkozásnak, amely alanyi, vagy t.mentes illetve amelynek nincs közözsségi adószáma?
Jól gondolom, hogy csak számlával értékesíthetek vállalkozásnak, mert a mozgóárusításhoz (nyugtás) külön engedély kellene.
Üdv. Edit
Válasz idézéssel
Szia Edith!

Engem is zavar, hogy adómentesség esetén mikor milyen szöveg írandó a számlára. Kutakodásom eredménye egy jó kis összefoglaló, amit itt találsz:
<!-- w --><a class="postlink" href="http://www.konyvelesinfo.hu/modules.php?name=News&file=print&sid=42">www.konyvelesinfo.hu/modules.php?name=N ... int&sid=42</a><!-- w -->

Ebből az tűnik ki, hogy általában szolgáltatásnyújtás esetén kell az "ÁFA tv. területi hatályán kívüli" mentességi okot írni. Az pedig, hogy melyik szolgáltatásnyújtás nem belföldön adóköteles, minden egyedi alkalommal meg kell rágcsálni az ÁFA tv. 15. és 15/A §-át.
Biztosan van olyan termékkivitel is, ahol ez a szöveg írandó. Akartam példát, de mivel még mindig nem vagyok biztos a dologban (a közösségi ügyletek jelenleg a legbonyolultabbak számomra), nem szeretnélek félrevezetni.
"Nekem a sorsom az, hogy megélhetem, amire vágyom és amire nem,
S ha választhatok, a holnap szebb legyen..."
Válasz idézéssel
Szia Suresz! Köszi a címeket, rajta vagyok az ügyön. Az APEH gyakorlat nem egységes, ha később probléma lesz és bizonyítani kell az adómentességet - feltételezhető, hogy a román vevő is küldi az adatszolgáltatást a közösségen belüli vásárlásáról, amiről az APEH majd tudomással bír.
Ha az eladó saját gk-val viszi ki az árut a vevőnek, akkor egyszerűbb
a helyzet. Ugyanazt a szöveget kell ilyen esetben is a számlára írni?
Milyen esetben kell a számlára írni: "áfa tv területi hatályán kívüli"
A törvényi hely megvan, de számomra magyarosítani kellene.
Üdv. Edit
Válasz idézéssel
Szia Edith!

Látom itt vagy.
Javaslom Neked is a <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.euvonal.hu">www.euvonal.hu</a><!-- w --> honlapot (az előző témánál leírtam az elérési útvonalat az EU-s ÁFA-val kapcsolatos kérdésekre).
Nagyon jó összefoglalók vannak!
Válasz idézéssel
Szia Edith!

Az APEH tájékoztató 5.pontja a kiegészítő igazolások-at sorolja fel. Mindjárt az első mondat itt azt írja, hogy ezek az "eddig ismertetett igazolási módok mellett (de nem helyettük) elősegítik a kiléptetés tényének igazolását."
Az elfogadott igazolásokat ennek a tájékoztatónak a 2.pontja sorolja fel.
Válasz idézéssel
Kati!. Az Apeh tájékoztató 5. f, k. pontja szerint szerintem rendben van amit írtam.
Üdv. Edit
Válasz idézéssel
Szia Edith!

Mostanában én is igen sokat voltam kénytelen utánaolvasni az EU-s dolgoknak.
Nagyon jó összefoglaló a kivitel igazolására, amit Kati feltett.
Javaslom még, hogy a <!-- w --><a class="postlink" href="http://www.afatipp.hu">www.afatipp.hu</a><!-- w --> oldalon a kérdések-válaszok között is csemegézzél.

A számlára (ha van a vevőnek közösségi adószáma ..... és érvényes: erre még kitérek) ráírjuk, hogy "Közösségen belüli értékesítés, az ÁFA-t a vevő fizeti".
Nincs jelentősége annak, hogy ki szállítja el az árut, a lényeg, hogy legyen a számla mellett dokumentációd, ami igazolja, hogy az áru kilépett Mo-ról és megérkezett a rendeltetési helyére. Ehhez a vevő közreműködése szükséges, ha a fuvarozó is Ő. (Az áru kiléptetés igazolásának módjai benne vannak az APEH tájékoztatóban.)
Ha nem visszatérő, ismert vevőről van szó, akkor az "ÁFA letétbe helyezése" jó módszer. Ha már rendszeres, megbízható vevőről van szó, akkor türelmesen várunk, amíg visszaküldi a CMR leigazolt példányát.

Fontos, hogy az APEH honlapon a megadott közösségi adószámot ellenőrizzétek le. Sajnos gyakorlat, hogy bediktálnak "valamit", ami meg sem közelíti még a felépítési rendszerét sem a román közösségi adószámnak.

Arra a kérdésedre, hogy milyen pénznemben kell a számlát kiállítani, a válasz "amilyen pénznemben fizet a vevő".
Válasz idézéssel
Egy másik címet is másolok, a kettőből hátha össze tudsz szedni annyi információt, ami megnyugtat.

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.apeh.hu/adoinfo/afa/termekertekesites.html">http://www.apeh.hu/adoinfo/afa/termekertekesites.html</a><!-- m -->
Válasz idézéssel
Szia Edit!

Félő, hogy nincs rendben. Sajnos a bizonyitást neked, illetve az eladónak dolkumentálni, amelyből kitűnik, hogy tényleg elhagyja az országhatárt.

Ezen a címen értékes információt találsz, idemásolom:

<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.apeh.hu/adoinfo/afa/termek_igazolas.html">http://www.apeh.hu/adoinfo/afa/termek_igazolas.html</a><!-- m -->
Válasz idézéssel
A vevő román közösségi adószámmal rendelkező,. Belföldi kisker üzletben vásárol - adómentesen állítom a számlát ki, az áfa tv 29/A-ra hivatkozva, a vevő a számlát aláírja, lebélyegzi és fuvarozás módjaként felírom a gk rendszámát és típusát, amivel az árut az országból kiszállítja.
Szerintem ez így rendben van. Vagy mégsem?
Üdv. Edit
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég