A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Kivitel afa
Szia Edit!

Ha a teljesités belföld, akkor nem adómentes értékesitésről van szó.
Az adómentességnek feltétele, az áru országhatárt történő átlépése. Ezt az eladónak kell végig kísérni, az ő felelőssége, neki kell bizonyítani.

Üdv: Kati
Válasz idézéssel
Előrehozom a témát, hátha tudtok segíteni. Adómentes áruértékesítés esetén milyen szöveget kell a számlára írni, ha a teljesítés belföld ( a vevő viszi ki az árut), vagy ha az eladó szállítja ki külföldre. (közösségi adószámmal rendelkezők)
Üdv. Edit
Válasz idézéssel
Időközben annyi infót találtam, hogy 35000 euró feletti nem közösségi adószámosnak történt értékesítés felett be kell jelentkezni a célországban adóalanyként.
Üdv. Edit
Válasz idézéssel
+ a számlát a vevő aláírja, lebélyegzi.
Hogyan kell eljárni, ha a kereskedő a saját gépkocsijával visz árut Romániába, amit kiskereskedőknek ad el, az egyiknek van, a másiknak nincs eu-s adószáma, van aki lejjel, van aki euróval fizet.
Arra gondoltam, hogy a számlát 2 nyelven állítjuk ki (román+magyar) és
lehetőség lesz különböző pénznemben való számlázásra. A vállalkozó nyit Romániában bankszámlát (OTP-nél) oda fizeti be a bevételét, amit itthoni
OTP számlára utal, amit átvált forintra.
A vevő az áru átvételét a számla 2. példányán leigazolja, illetve a menetlevelet a legtávolabbi helyen bélyegzik, aláírják. A közösségi adószámmal rendelkező román vállalkozásnak áfa nélkül kell számlázni, ha nincs közösségi szám, akkor áfával. Jól gondolom, hogy csak számlásan értékesíthet, nyugtával nem? Ha mozgó árusítást (ügynöki klenül a fogyasztónak) végezne Romániában akkor kellene ott valami működési engedély?
Üdv. Edit
Válasz idézéssel
Az engem is érdekelne, hogy mit kell a számlára írni.Én ráírom a számlára, hogy :
-az áfát a vevő fizeti meg
-Áfa tv 29/A § alapján adómentes közösségen belüli értékesítés
Ha az árut a vevő szállítja ki az országból, akkor ráírom a számlára a gépjármű rendszámát, amivel kiviszi az árut.
Az áfa tv területi hatályán kívül szöveget nemcsak annak kell feltüntetni aki tárgyi vagy alanyi mentes? Az áfa tv 44 § (3-nál) "ha az adóalany adó fizetésére nem kötelezett..."
Segítsetek magyarítani!
Üdv. Edit
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Lenne még egy kérdésem: a Kulcsszoft porogrammal nyomtattam a számlákat. Most tűnt fel, hogy a korábbi verziók az EU áfa mentes esetben az "EUA" megjelölést nyomtatták csak a tételhez.

Az "Áfa törvény területi hatályán kívül" szöveget csak a legutóbbi frissítés teszi rá.

Tehát nekem van sok korábbi számlám (szolgáltatáskiviteles), amely csak az EUA feliratot hordozza, meg még angolul a "Reversed Charge" feliratot (ezt én tettem rá lábjegyzetben), ami legjobb tudomásom szerint ugyanaz, mint az "áfa törvény területi hatályán kívül", már ha angolul ez elegendő.

Az "EUA" feiratos számlák jók? Vagy rosszak? Sajnos most van áfaellenőrzés alatt a cégem, elvileg a jövő héten jeleznek vissza. Nem örülök a felismerésnek 8O Mire számítsak szerintetek, ezen megbüntethetnek?

M.
Válasz idézéssel
Kedves Kávé!

Köszönöm a válaszod.

Buxa
Válasz idézéssel
Szia Buxa!

Teendők:

- az ügyfeled kérjen közösségi adószámot (változás bejelentési kérelem)
- közben az ügyfeled kérje el a vevő cég közösségi adószámát és ellenőrizze le, hogy tényleg élő közösségi adószáma van (APEH honlapon a közösségi adószám megerősítésnél a módszert megtalálod)
- ha mindkét partnernek van élő közösségi adószáma, akkor ki lehet állítani a számlát ÁFA nélkül, de mind a vevő mind az eladó közösségi adószámát is fel kell tüntetni a számlán.

További teendő: megbizonyosodni és bizonyítékot szerezni arról, hogy az áru megérkezett a vevőhöz, elhagyta Magyarországot.
Ha szállítmányozási cég szállította, akkor CMR fuvarokmánnyal, ha másként történt akkor különböző bonyolult módokon. (Van egy állásfoglalás az APEH honlapján - pár hete jelent meg - amely ezzel a témával foglalkozik.)

Az áru után a máltai partner fog adózni - Málta 2004-től EU tag -, a fordított adózás elve szerint. Te nem fizetsz adót, viszont ki kell töltened az 0765-ös ÁFA bevallásba a fizetendő adónál a 02 sort és a tárgynegyedévre vonatkozóan a 0760-as bevallást.

Üdv:Zs
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Az egyik ügyfelemtől egy nemzetközi szállodalánc máltai szállodája rendelt papíripari termékeket. A cégemnek nincs közösségi adószáma. Ezidáig nem volt ilyen ügyfelem, tud valaki segíteni, hogy mi a teendő ilyenkor? Azaz milyen számlát kell kiállítani, ÁFAbevallásban hogyan kell szerepeltetni.
Köszönöm szépen!
Válasz idézéssel
Igazad van Kati, most olvasom, hogy a 3. pont is reklám.
Saci
Válasz idézéssel
Szia

Szerintem a 3. is ÁFA mentes, mert reklám szolgáltatás és ua. a helyzet mint az 1.2-nél, a 4.nél nem tudom mit jelent az, hogy belföldi átadással? Ez termékértékesítés, amit egy holland vevőnek számlázol, ha nem tudod igazolni hogy elhagyta Mo-t akkor ÁFÁ-s, ha igazolható (fuvarlevéllel stb.) akkor meg nem ÁFÁ-s.

Kati
Válasz idézéssel
Szia Mikkamakka!
Úgy látom senki sem válaszolt még eddig. Ha nem késő, akkor szerintem a 3 és 4 pont mivel belföld a teljesítés helye, ezért áfás.
Saci
Válasz idézéssel
Ja igen, ez azt hiszem fontos, mindegyik tétel reklámtevékenységet szolgál (a külföldi vevő reklámja).
Válasz idézéssel
Sziasztok!

A temaban kerdeses vevo holland, nincs magyar telephelye.

A konkret ugyletek pedig a kovetkezok:

1. grafikai tervezes
2. hazai hirdetesi feluletek vasarlasa es ertekesitese
3. nyomtatas, a vevo kepviselojenek belfoldi atadassal.
4. nehany iparcikk ertekesitese belfoldi atadassal

A holland vevonek van EU-adoszama, meg van nekem is. A hollandok szerint az osszes ugylet EU-afamentes.

Az APEH egyszer ezt mondja, masszor meg mast.

Amiben szinte biztos vagyok, hogy a fenti 1. es 2. pont afamentes, mivel az "hirdetes", ahol a teljesites helye a vevo szekhelye. Ebben ket masik, hasonlo profilu ceg is egyetert velem, ugyhogy remelhetoleg ez a resz nem gond.

De mi a helyzet a 3. es a 4. ponttal, ott afas vagy afa mentes szamlat kell kiallitanom?

A segitseget elore is koszonom.

M.
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég