A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gépkocsi elszámolás
Sziasztok,

Köszönöm szépen a segítségeteket. Tongue

Ha jól értem: amennyiben mondjuk az üzemanyag + 9 Ft-ot kapja munkába járás címén a dolgozó, akkor részére a 9 Ft-ot meghaladó rész jövedelemnek minősül. tehát adóznia kell a munkáltatónak is, és a munkavállalónak is utána? Idea

Ez nem igazán jó megoldás még mindig....

Nincs senkinek ötlete, hogy hogyan lehet szabályosan, mindkét fél részéről a legkevesebb adózással, ugyanakkor nem csak a 9 Ft-tal elszámolni a munkába járást?

Köszönöm szépen előre is, puszi, Kitty
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Ide másolom a 31. tájékoztatóból azt a részt, ami a munkábajárás költségtérítésével függ össze, különösen azért, mivel tévesen szerpel itt több helyen, hogy az üzemanyag ez esetben elszámolhat. Ilyen címen a dolgozó csak 9.- Ft/ kmköltségtérítést kaphat.

Nem keletkezik cégautóadó fizetési kötelezettség akkor sem, amikor költségtérítés címén (ideértve különösen a saját gépjárművel történő munkába járás költségtérítését is) a munkában töltött napokra, vagy a hazautazásra a munkahely és a lakóhely között közforgalmi úton mért oda-vissza távolság figyelembe vételével kilométerenként 9 forintot kap a magánszemély. Ha a magánszemély 9 Ft-ot meghaladó költségtérítést kap, akkor a 9 Ft-ot meghaladó költségtérítésrész munkaviszonyból származó jövedelemnek (ezen belül bérnek) minősül, amellyel szemben költség nem számolható el, így többlet-költségtérítéssel kapcsolatosan cégautóadó-fizetési kötelezettség sem keletkezik
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Kedves Krisztina és Erzsi!

Köszönöm szépen a válaszotokat.:-)

Igen, a 9 Ft kevés, de kinek nem? A benzin 360 Ft körüli áron van... :roll:

Tömegközlekedéssel - távolsági busszal - persze, megoldható lenne a munkába járás, csak további legalább 2 óra plusz időt venne igénybe az, hogy bejusson, és várjon a buszra. A busz menetideje 45 perc, a buszmegállóig el kell jutni, további 25 perc, és ez kétszer... Kocsival meg 15 perc alatt bent van a munkahelyén...

Ez szerintetek elegendő indok?

Útnyilvántartásba meg be kell írni a háztól-házig km-eket naponta, és ennyi?

Az fontos lenne, hogy ne kelljen cégautó adót fizetni a cégnek. És mivel költséget számol el...., szerintem ez esetben kéne fizetnie. Nem?
Csak akkor nem kell - tudomásom szerint cégautó adót fizetni-, ha kiküldetésben van. Nem jól tudom? :oops:

Az a bérletet nem adom le verzió már nem működik? Nem mintha az általatok javasolt verzió nem lenne szimpi, csak az ismereteim kordában tartása végett kérdem. Big Grin

Szép vasárnapot kívánok Nektek, és köszönöm szépen előre is a válaszokat!

Puszi, Kitty
Válasz idézéssel
Kitty:
AZ APEH / mostmár NAV/ 31. füzetét nézzed meg!! Egyértelműen benne van, hogyha
munkábajárás címen / persze igazolni kell, hogy munkarendje miatt tömegközlekedést
nem tud figyelembe venni/, elszámolható CÉGAUTÓADÓ MEGFIZETÉSE NÉLKÜL az üzema.
ár és a 9.- Ft /km.
Válasz idézéssel
Kitty Írta:A 9 Ft-tal rosszul járna; ha 9 fT+ üz. ag.-gal számolnának, akkor vagy minden hónapban kiküldetésbe kéne őt küldeni, vagy cégautó adót kéne fizetni utána.

Puszi, Kitty

Szia Kitty!
Úgy érted, hogy a sima 9 Ft kevés lenne neki? Mert ha csak azt kapná, és be tudjátok "bizonyítani", hogy a munkavállaló munkarendje miatt nem vagy csak hosszú várakozással tudja igénybe venni a közösségi közlekedést; akkor nem kell figyelembe venni SZJA-nál, és szerintem akkor cégautó adó sincs. Bár ezt most még nem néztem meg, csak úgy gondolom.
Krisztina
Krisztina72 <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.arvavar.hu">http://www.arvavar.hu</a><!-- m -->
Válasz idézéssel
Mackósajt, ha fizeti a cégautó adót elszámolhatja a törlesztő részlet KAMATÁT és
az écs-t is. Persze tárgyi eszköz kartont vezet.
Kitty:
Ha dolgozó munkábajárásra használja az autóját, mert olyan a munkaidőbeosztása,
hogy mással nem tudna munkába állni, űtnyilvántartás alapján elszámolható a 9 ft,
és az üzemanyagár. Ebben az esetben nincs cégautó neki sem, és a vállalkozásnak sem.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Valaki tudna segíteni?
Egyéni vállalkozó elszámolhatja költségként a szgk havi hiteltörlesztését, valamint értékcsökkenését, ha vezet útnyilvántartást és megfizeti a cégautóadót?

Most már teljesen elbizonytalanodtam ezzel kapcsolatban Sad
Válasz idézéssel
Szia Balázs,

Nagyon szépen köszönöm a hasznos információkat!
Sikerült megnéznem és excel táblát is kreáltam Smile az útnyilvántartáshoz!

Szép napot,
Judit
Válasz idézéssel
Sziasztok!
A hölgy 60 éves és tényleg nincs jogsija! Tényleg a férje viszi az ügyfeleihez, a papír és nyomtatvány boltba, a postára, stb. Ha taxival menne, az ugye elszámolható lenne! Miért nem számolhatja el a házastárs tulajdonában levő autóra az 500 km-t?

Üdvözlettel:
Bokornekt
Válasz idézéssel
Köszi Klári, most már olvastam :wink:
Igazad van! El is mentettem a linketSmile
Üdv: Mariszan
Válasz idézéssel
Szia Mariszan!
Én egy kicsit másként gondolom. Nem minden eset generál cégautóadó fizetési kötelezettséget. Gondolok az 500 km-es EV-ket megillető lehetőségre, vagy a munkábajárással kapcsolatos költségtérítésre akár.

Ezt olvastad már?
<!-- m --><a class="postlink" href="http://apeh.hu/adoinfo/inffuzet_2011/fuzet_31.html">http://apeh.hu/adoinfo/inffuzet_2011/fuzet_31.html</a><!-- m -->
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Sziasztok,
én úgy tudom, hogy a magánszemély tulajdonában lévő személygépkocsi használat után ha a cég költséget számol el, akár útnyilvántartás címén, akkor meg kell fizetnie a cégnek a cégautóadót. Amennyiben egyéni vállalkozó számolna el szintén a vállalkozásban nem lévő személygépkocsi után költséget, azt csak saját v. közeli hozzátartozója nevén lévő szgk-i után számolhatja el és azután is meg kell fizetni a cégautóadót.
Olyannal még nem találkoztam, hogy az egyéni vállalkozónak nincs jogsija és a férje viszi az autóval, de én ezt nem számolnám el ktg-ként a vállalkozásban. Az apeh/nav erre úgyis azt mondaná, hogy nem életszerű, vagy valami más kifogást találna ki rá, hogy a férjet be kellene jelenteni, mint segítő családtagot....Ez már kicsit meg van tekerve.
A lényeg, hogy szgk-i után cégautó adót kell fizetni a vállalkozásban v. cégben érvényesített költségek után.
Mariszan
Üdv: Mariszan
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Szeretném megkérdezni, hogy ha egy egyéni vállalkozónak nincs jogosítványa és a férje viszi minden ügyfeléhez, akkor elszámolhatja-e az 500 km átalányt? Üzembentartónak kell lennie vagy tulajdonosnak? Találkoztatok már ilyen esettel?

Köszönettel:
Bokornekt
Válasz idézéssel
Köszönöm mindenkinek,aki segített! Ezek szerint nem kell menetlevelet vezetni a személygépkocsira, elég ha a magáncélu használatkor útnyilvántartást vagy egyéb elszámolást készít. remélem tényleg jó így és elfogadja az apeh majd...
bár pont ma láttam a nyomtatványboltban a szgk menetlevél tömbjét ,ez gondolom akkor kell,ha nem fizeti meg a cégautóadót?! de az meg nem lehetséges elviekben nem? mert akkor nem kell,ha kiküldetésit írnak.és ha azt írnak akkkor az a gyakorlatban azt jelenti,hogy minden km kiküldetésivel fut?
ajaj.. már megint kezdem elveszíteni a fonalat... :O)
Andicsek
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Kft. magánszemélyek részére (magánszemély tulajdonában lévő gépkocsira) hogyan számolhat el költséget (munkavállalónak, ill. szem közreműködő tagnak) cégautóadó megfizetése nélkül?
Jól tudom, hogy útnyilvántartás vezetése mellett vagy kiküldetési rendelvénnyel, meghatározott normák figyelembe vételével?

Ha a szgk. tulajdonosok megfizetik a cégautóadót, mit és mennyi költséget számolhat el a társaság? Ha munkába járáshoz használja a m.személy az autót, (nem egyéb hivatalos célra, akkor van cégautóadó fiz. kötelezettség?

Olvastam az Apeh tájékoztatókat (8. és 31 inf. füzet), de már zsong a fejem. Segítsetek hogy letisztuljon.

Köszönöm!
Válasz idézéssel
Sziasztok !

195. Számviteli Levelek / 2009. április 2.
4062. Személygépkocsi magáncélú használataKérdés: Társaságunk személyautókat bérel, de saját tulajdonában is van személygépkocsi. Ezekre a személygépkocsikra engedélyezve van a magánhasználat. A személygépkocsik után társaságunk megfizette a cégautóadót. A dolgozók nem vezetnek útnyilvántartást, mivel a cégautóadó megfizetésre került. Február 1-jétől kötelező-e vezetni az útnyilvántartást? Ha nincs útnyilvántartás, akkor kinek milyen adófizetési kötelezettsége van? A gépjárművek elszámolt költségei növelik a társaságiadó-alapot? A dolgozónak keletkezik-e jövedelme, vagy a társaságnak kell a természetbeni juttatás után az adót megfizetni?
(A kérdéshez tartozó tárgyszavak: magáncélú használat)
§Jogszabályi hivatkozások

A Gjt. 17/B. §-a alapján a cégautóadót 2009. február 1-jétől a személygépkocsi tulajdonosának kell megfizetnie. Ez igaz abban az esetben is, ha a társaság a személyautókat béreli, függetlenül attól, hogy a bérbeadó magánszemély vagy nem magánszemély. Ebből következően nem a bérbevevőnek (a kérdező társaságnak) kell a bérelt személygépkocsik cégautóadóját megfizetni, hanem a bérbeadónak.

Abban az esetben, ha a társaság olyan személygépkocsit bérel, amely személygépkocsi a magyar hatósági nyilvántartásokban nem szerepel, azaz a bérbeadó (a tulajdonos) külföldi, akkor az adó alanya az a szervezet, amely a személygépkocsi után költséget számol el.

A feltett kérdésekre a következőket válaszoljuk:

Sem az Szja-tv., sem a Gjt. cégautónak minősülő személygépkocsinál útnyilvántartás vezetését nem írja elő, hiszen a kötelezően megfizetendő cégautóadó mellett a magáncélú használat miatt a társaságot további adófizetési kötelezettség nem terheli, a cégautóval kapcsolatosan felmerült költségek a társasági adónál a vállalkozási tevékenység érdekében felmerült költségnek, ráfordításnak minősülnek. A cégautót magáncélra használó magánszemélyt sem terheli semmiféle adófizetési kötelezettség, mert nála az ingyenes használat miatt nem keletkezik adóztatandó jövedelem. Ez következik az alábbiakból is:

Az Szja-tv. 1. számú mellékletének 8.37. pontja szerint a természetbeni juttatások közül adómentes a kifizető, külföldi székhelyű jogi személy, egyéb szervezet által biztosított személygépkocsi magáncélú használata.

A hivatkozott előírás viszont egyértelműen természetbeni juttatásnak minősíti a személygépkocsi magáncélú használatát, amiből az következik, hogy annak a tényleges költségeit a személyi jellegű egyéb kifizetések között kell elszámolni. E törvényi követelmény teljesíthetősége érdekében meg kell állapítani a személygépkocsik magáncélú használatának tényleges költségeit.

A bizonylati elv és a bizonylati fegyelem számviteli követelménye teljesüléséhez (az előző bekezdésben említett magáncélú használat tényleges költségeinek könyveléséhez) viszont hiteles bizonylatot kell kiállítani. Erről az Szja-tv. nem rendelkezik. Ezért a cégautó magáncélú használata dokumentálásának - kívülálló számára is elfogadható - módszerét a cégautót üzemeltető társaságnak kell mind a bérelt, mind a saját tulajdonú személygépkocsikra alkalmazható módon kialakítania.

Véleményünk szerint célszerű, ha a társaság felelős vezetője nyilatkozik arról, hogy a cégautót magáncélra használták-e vagy sem. Ha igen, akkor a magáncélú használatot a társaság milyen formában dokumentálja? A dokumentálás módját a társaságnál belsőleg indokolt szabályozni, például a magáncélú használat esetenkénti nyilvántartásba vételével, vagy éppen útnyilvántartás vezetésével. Természetesen ehhez kapcsolódóan a személygépkocsival kapcsolatos tényleges költségeket is meg kell állapítani, és abból - jobb híján - arányosítással meghatározni a magáncélú használat miatt elszámolandó személyi jellegű egyéb kifizetések összegét.

A cégautóval kapcsolatos költségekkel való elszámolást (elszámoltatást) igénylő tulajdonosnak további igényei lehetnek, függetlenül attól, hogy a magáncélú használatot nem terheli adó- és járulékfizetési kötelezettség, és az adótörvények előírnak-e vagy sem kötelezően útnyilvántartás-vezetést.

Addig amíg nincs más
Üdv.
Azért ne feljetsd el, hogy az Életben vannak csodálatos dolgok is !

Kicsi
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Ha valakinek van hozzáférése a Számviteli levelekhez 195. lapszám, 4062. kérdés foglalkozik Andicsek problémájával...
Bocs, nem tudok belépni a jelszavammal a számviteli levelekbe (lehet, hogy az előfizetés mellé már nem jár automatikusan), a 2009-es újságok meg a melóhelyemen vannak.
De hátha valaki.
Válasz idézéssel
A keveredés abból is adódhat, hogy az egyéni vállalkozóknak kell a cégautóadó mellett is útnyilvántartást vezetni, miközben a cégeknek nem!
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Köszi Tamás!

Sajnos én olvastam más véleményeket is, és már nagyon nem igazodok ki, ezért szeretném,ha esetleg valaki még megerősítene vagy cáfolná, esetleg tudna irományt hozzá stb...
köszönöm előre is
Andicsek
Válasz idézéssel
Cégnél nem kell útnyilvántartást vagy menetlevelet vezetni. Persze lehet, de nem kötelező. Elég a cégautóadót megfizetni. Fel kell írni a január 01-i, illetve a december 31-i kilométeróra állásokat, és kiszámítani, hogy nem számoltak-e több üzemanyagot, mint a norma szerint
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Segítséget kérek tőletek tapasztaltabbaktól!
A kft ben céges személygépkocsi van. cégautóadót megfizetik.Az elszámolás és dokumentálás hogyan szabályos?
üzemanyag számlákat lekönyveljük és mellé menetlevelet vezetünk? vagy útnyilvántartást ?
Esetleg jogszabályhely. bármi állásfoglalás stb.előre is köszönöm!
A.
Andicsek
Válasz idézéssel
Szia Marika!
Köszönöm!
Igen, a kötelező másolatot kértük, de a megvallom ezidáig a fene se nézte, hogy milyen viszonyban voltak :oops: csak most kapna egy új kolléganő, aki nem házas.
Köszönöm!
Válasz idézéssel
Balázs Írta:Sziasztok!
Jól értelmezem az apeh 8. füzetében találhatókat:
1. " Az szja-törvény alkalmazásában saját tulajdonban lévő személygépkocsinak
minősül a házastárs tulajdonában lévő személygépkocsi is."
És ha valaki nem házas? Anyuka, apuka, testvér gépkocsija? Negatív diszkrimináció a szinglik ellen Big Grin

Nagyon köszönöm (a szinglik nevében is Big Grin bár én nem vagyok az- néha gondolom, hogy sajna Big Grin )

Igen jól értelmezed, csak a házastársét fogadja el, plussz rögzíteni a nyitó és záró km év elején és év végén. 5. sz. mell.7.pont
És kell a GFB csekk is hozzá. 11.sz.mell III.12.pont
Üdv: Marika
Válasz idézéssel
Szia Kitty!
Köszi, közben átolvastam a 8 sz. tájékoztató füzetet is amely a gépjárművek költségelszámolásáról szól, ettől sem lettem okosabb! Hátha valaki van itt aki tud segíteni :oops:
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Szia Mónika,

Szerintem nem. Vagy ezt számolod el, vagy azt. A NAV tuti beleköt ellenőrzéskor - véleményem szerint. Én hagynám, de nyilván a tapasztaltabb kollégák majd segítenek még. :-)

Üdv., Kitty
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 2 Vendég