A téma értékelése:
  • 0 szavazat - átlag 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gépkocsi elszámolás
SOS!
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Sziasztok! Kellene véleményezni az alábbi ötletet. Egyéni vállalkozó /redőny, reluxa szerelés/ tehergépjárművel rendelkezik a vállalkozásban, azonban sok esetben a saját személygépkocsiját használja felmérés ügyében. Szerintetek elszámolhatok neki 500 km átalányt a tehergépjármű számlával igazolt gázolaj elszámolásán felül?? Merthogy az motyog a fejemben hogy egy negyedéven belül csak egy módszert használhat, de két gépjárműre lehet külön külön hogy az egyikre átalányt, a másikra számlával igazolt költségelszámolást használ. Nagyon kellene a segítség ez ügyben!!!! SOS!
Üdv: Mónika!
Válasz idézéssel
Sziasztok!
Jól értelmezem az apeh 8. füzetében találhatókat:
1. " Az szja-törvény alkalmazásában saját tulajdonban lévő személygépkocsinak
minősül a házastárs tulajdonában lévő személygépkocsi is."
És ha valaki nem házas? Anyuka, apuka, testvér gépkocsija? Negatív diszkrimináció a szinglik ellen Big Grin

Na és ez csak ezért érdekes számomra:
b) Nem saját tulajdonban lévő személygépkocsi hivatali, üzleti célú használata
esetén a személygépkocsi bérleti vagy lízing díja címén a költségként
figyelembe vehető összeg több személygépkocsi esetén sem haladhatja meg a
bevétel 1 százalékát, egyébként ilyen címen a magánszemély költséget nem
számolhat el.
A nem saját tulajdonú személygépkocsi üzemi célú használata esetén
útnyilvántartás alapján elszámolható az üzemi használat arányában
- a norma szerinti üzemanyag mennyiség figyelembevételével számla alapján,
vagy az APEH által közzétett üzemanyagár alapulvételével megállapított
üzemanyagköltség, valamint
- a számla szerinti egyéb költség, amennyiben az a szerződés alapján a
magánszemélyt terheli.
Emlékeztetőül azt is fontos megjegyezni, amennyiben a személygépkocsi nem
saját tulajdonban van, akkor a hivatali, üzleti célú használatra tekintettel a
kiküldetési rendelvényhez kapcsolódó kedvező szabály nem alkalmazható.

Tehát jól értelmezem, hogy mivel nem saját tulajdonú gépkocsit használ, ezért nem jár neki a 9 forint, csak az üzemanyag ktg. (Ja semmilyen lízingdíjjal, meg egyéb költséggel nem fogok bohóckodni)

Nagyon köszönöm (a szinglik nevében is Big Grin bár én nem vagyok az- néha gondolom, hogy sajna Big Grin )
Válasz idézéssel
Szia Tamás!

Köszönöm szépen a segítségedet. Akkor én valamit félrenéztem, így megyek is, és utánanézek. :-)

Nincs különben adószáma a magánszemélynek, és nem is aarja, hogy legyen.

Szép estét kívánok, üdv., Kitty
Válasz idézéssel
Kitty!

Az ingatlan bérbeadás szabályai 2010.08.16-tól megváltoztak. Amit a gépkocsi bérbeadásról tudsz, az pont az új ingatlan bérbeadás szabályai. Én úgy tudom, hogy mindig kellett adószám a gépkocsi bérbeadásához!
Ha meg van adószáma, akkor egyértelmű a számlaadási kötelezettség!
Üdv.

Tamás
Válasz idézéssel
Szia Katika,

Köszönöm szépen a gyors választ. :-) Miért? Ingatlan bérbeadásnál megteheti? Én úgy tudtam, hogy ha ingatlant ad bérbe, akkor ott kötelező a 7-es adószám kiváltása; ha azt kiváltja, akkor lesz adószáma, tud hivatalos számviteli bizonylatot is adni. Nem jól tudom?

A szgk. tekintetében viszont éppen úgy tudtam - ezidáig -, hogy nem köteles adószámot váltani, bérbe adhatja mezei szerződéssel is. És vagy neki, mint magánszemélynek, vagy a cégnek, aki bérbe vesz, meg kell fizetnie a cégautó adót. A cégnek is csak akkor, ha ugye költséget számol el az autó tekintetében, pl. üzemanyagot, de ha az üzemanyagot elszámolja, és mondjuk kiküldetési rendelvénnyel támasztja alá az üa. költséget, akkor nem köteles a cégautó fizetésére sem. Szerinted nem így van?

Köszönöm, ha válaszolsz /válaszoltok. Big Grin

Üdv., Kitty
Válasz idézéssel
Kitty Írta:Sziasztok,

A következőben kérném a segítségeteket: egy magánszemély a saját, magántulajdonban lévő személygépkocsiját bérbe adná egy társaságnak. Számla nem készülne, csak számviteli bizonylat, szerződés szerint. Az üzemanyagot is a cégben számolnák el. Ha ezt nem kiküldetési rendelvényre számolják, akkor szerintem a bérbevevő cégnél kellene cégautó adót fizetni.

Az a kérdésem, hogy mi van ebben az esetben a cégautó adóval? Kell-e fizetni, vagy sem? Egyáltalán szabályos-e így a dolog?

Köszönöm szépen előre is, üdv., Kitty

Kitty ezt csak vállalkozás keretében teheti meg, itt az ingatlan bérbeadásra vonatkozó szabályokat nem alkalmazhatja./számviteli bizonylat/ A bérbevevő cégnél keletkezni fog cégautó adó fizetési kötelezettség.
Válasz idézéssel
Sziasztok,

A következőben kérném a segítségeteket: egy magánszemély a saját, magántulajdonban lévő személygépkocsiját bérbe adná egy társaságnak. Számla nem készülne, csak számviteli bizonylat, szerződés szerint. Az üzemanyagot is a cégben számolnák el. Ha ezt nem kiküldetési rendelvényre számolják, akkor szerintem a bérbevevő cégnél kellene cégautó adót fizetni.

Az a kérdésem, hogy mi van ebben az esetben a cégautó adóval? Kell-e fizetni, vagy sem? Egyáltalán szabályos-e így a dolog?

Köszönöm szépen előre is, üdv., Kitty
Válasz idézéssel
Szia Judit!
Szóval ezeket az ebev szolgáltatások között találod.
Ha mohu-ra fellépve rögtön belépsz, akkor ha beírtad a felhasználó nevet jelszót, akkor az értesítési tárhely jelenik meg. Onnan úgy tudsz "átmenni" az ebevbe, hogy felül rákattintasz a sötétkék Magyarország.hu feliratra. Itt jobb - a legtöbbszőr letöltött felírat alatt - oldalon fogsz egy olyat látni, hogy eBEV-szolgáltatások (ha a mohura belépve nem lépsz be rögtön, akkor is ezt látod előszőr, és akkor előbb klikkelsz az eBEV-re és utána írod be a felhasználónevet, jelszót)
Ha beléptél az ebevbe, akkor a szolgáltatások menüpont alatt tudod megnézni az adófolyószámlákat, a lekérdezések alatt a beküldött dokumentumokat.
Ott mindenféle szűrések vannak, próbálgassad, aztán, ha nem megy, akkor írj.
És gépkocsi elszámolás témába nagyon jó az apeh honlapon a 8. információs füzet.
Szóval útnyilvántartásra akarsz km-t fizetni? Igen, ahhoz jó egy excelltábla is. Sajna nincs a gépembe, mert ősidők óta használjuk és fénymásolgatjuk, de szerintem ha beírod a keresőbe, tutira találsz. Sőt lehet, hogy itt a dokumentumok között is van.
Válasz idézéssel
Igen elszámolhatja kiküldetési rendelvényre, de útnyilvántartás tudomásom szerint nem kell mellé.
Üdv: Marika
Válasz idézéssel
Bt beltag, /egyben szobafestőként munkát végez/saját személyautóját használja /anyagbeszerzés, munkaeszközök szállítása, ügyintézés,stb/.Úgy tudom, elszámolhat pl. havonta /is/kiküldetési rendelvénnyel költséget. Kiküldetés melléklete a folyamatosan vezetett útnyilvántartás. Valóban jól gondolom?
Válasz idézéssel
Szia Balázs,

Nagyon szépen köszönöm a gyors választ.
Még csak most kezdtem könyvelgetni, úgyhogy még nagyon sok mindent nem tudok, így megköszönném, hogyha megtudnád mondani, hogy a mohun a lekérdezéseknél a beküldött dokumentumoknál, hogyan tudom visszamenőleg 2006ig minden beadott bevallást lekérni.
A km-t nem kiküldetésként szeretném elszámolni, hanem csak simán annak, aki fizeti a cégautóadót. Akkor neki elég ha excel táblát kreálok, minden olyan adattal, ami egy gépkocsinyílvántartásos nyomtatványban van?

Köszönöm,
Judit
Válasz idézéssel
Szia!
Ha tgk, utólag menetlevél, annak alapján üzemanyag. Ha szgk akkor bevallanám legalább magánemberként 2 negyedévre a cégautóadót és útnyílvántartás alapján üzemanyag+9 Ft.
Üdv: Klári

Ha javulni látod a dolgokat, akkor valami fölött elsiklottál.
Válasz idézéssel
Sziasztok! Szeretném megkérdezni, hogy egy Bt beltagja, aki tagi jövedelmet vesz fel és festőként dolgozik, számolhat-e el kiküldetési rendelvénnyel költséget? Saját gépjárművét használja, azzal cipeli a munkához szükséges eszközöket, és intéz minden cégügyet.
Válasz idézéssel
Szia!
Milyen formában akarsz km-t elszámolni? Ha kiküldetéssel, akkor ahhoz lehet kiküldetési rendelvényt kapni. Ha céges autó, akkor én szeretem ha menetlevelet vezetnek, azt is lehet kapni. Aztán mi fizetünk dolgozónak útnyilvántartásra is (tehát nem kiküldetés, úgyhogy mindenki szépen kifizeti a cégautó adót magának) ez csak egy üres excell táblába írják.

Ha alád van regizve az egyéni vállalkozó, akkor a mohun, az ebev szolgáltatásoknál tudod visszanézni a beküldött nyomtaványoknál, hogy mi ment be és mikor (ha nem csináltál még ilyet, írj, akkor leírom részletesen, feleslegesen nem vegzállak vele). De tulajdonképpen az adófolyószámláján is láthatod.
Válasz idézéssel
Sziasztok!

Nekem egy olyan kérdésem lenne, hogy ha km-t szeretnék elszámolni, akkor milyen "táblázatra" van mellette szükségem? Vagy ehhez, hogy hány km-t számolok el van valami formanyomtatvány?
És van még egy (nem pont ide kapcsolódó) olyan kérdésem, hogy azt hogyan tudom megnézni, hogy az elmúlt 3 év bevallásai egy egyéni vállalkozónál rendben be vannak e küldve?

Válaszotokat előre is köszönöm,
Judit
Válasz idézéssel
Kedves Druszám!

Mielőtt feladnád az ügyet feltétlenöl nézd meg az Art. 170.§ (6) bekezdését, valamint a 171.§.-át. Úgy érzem, ezzek tudsz valamit kezdeni. észrevételben feltétlenül írd le a munkáltató jogszabályellenes magatartását. Nem írod, hogy munkáltatói adómegállapítás történt, vagy csak "úgy" elkészítették a dolgozó adott évi 53-as bevallását. Nagy különbség van. Én úgy érzem, hogy legalább a jogkövetkezmények (bírság, pótlék) mentesülhet a dolgozó.

Kérlek az eredményről adj a csapatnak tájékoztatást.

Válasz idézéssel
Nagyon köszönöm a segítséget!
Csak az a baj,hogy hiába minden,mert egy Cég, ha nem fizet adót,sajnos utólag is behajthatják a dolgozón.És 4 év felhalmozott adóhátralékát kifizetni nem könnyű a bérből élő dolgozónak.Nem igazságos,hiszen nem a dolgozó vonja le az adót a saját béréből,és hát a Cég készítette el az adóbevallást.Igaz,megkapta a kocsifutás költségtérítését,mert abból járt át dolgozni,és nem tudhatta hogy ez után adóznia kéne.(Még a cég se tudta,sajnos,ez a probléma.)
Perelni akar,de nem tudom van e értelme.Egy nagy Cég ellen nem könnyű pert nyerni,mert mindig találnak kiskaput.
És itt van is,hiszen a Cég önrevízióval most bevallotta az Apeh felé a tévedését.
Hát azért van tanulsága is a dolognak.Mindig mindenre oda kell figyelni,és legyünk önadózók.
Még egyszer köszönöm a tanácsokat!
Szép napot mindenkinek!
Üdvözlettel: Klára
Válasz idézéssel
Kedves duszám!

Úgy nézem, törvényes a jegyzőkönyvből idézett megállapítás. A kopásállóság címén kapott összeg adóköteles, az egyébként bizonylat (útnyilvántartás) alapján kifizethető adómentes költségtérítésen felül. Az adóelőleg megállapítása ilyen esetekben a kifizető feladata, ha nem teszi negyedévente az adózó köteles előleget fizetni és természetesen az adóköteles jövedelmét - az előleglevonás elmaradásától függetlenül - éves bevallásában bevallani.
Mézd meg a vonatkozó évekre munkáltató által kiállított igazolást (M30) és vesd össze a bevallásokkal. Ha az M30 nem tartalmazza ezt a jövedelem részt akkor a jkv-re észrevételt kéne tenni az APEH felé, mivel a bevallás pontosan a munkáltaói igazolás alapján készült. Ha tartalmazza, de a bevallásba nem került be akkor nincs mit kezdeni.
Remélem kiindulásnak ez jó.

Válasz idézéssel
Klarissza, szerintem az adó és járulékot jogosan követelik rajta, hiszen az ő jövedelme, de a késedelmi pótléknál van esély arra, hogy azt a kifizető térítse meg, hiszen az ő hibájába miatt kell fizetni (ha annak idején jól levonja és befizeti, akkor nem keletkezik késedelmi pótlék). De gondolom ehhez is pereskedni kell a kifizetővel - sajnos. Egy megbízható és ilyen ügyekben jártas ügyvédet kellene felkeresnie az ismerősödnek.
Még egy rossz hírem is van, a 9 Ft az csak néhány éve 9 Ft, korábban csak 3 Ft/km volt adómentes, amit ezen felül kapott, az adóköteles lett volna, de gondolom ezzel az APEH is tisztában van, és azt követelik tőle.
Üdv.: Anita
"Örökké nem eshet"
Válasz idézéssel
Húúú, de jó téma :?
Én úgy tudom, hogy a kifizető feladata lett volna levonni és megfizetni az terheket. Első körben szerintem az APEH a cégtől kérhetné az összeget. Aztán ha tovább görgetjük, akkor ugye az ismerősöd meg megkapta ezt a le nem vont összeget is. :roll: Gondolom, hogy ez meg lenne a kifizető és az ismerősöd közötti elszámolás alapja. Aztán az is kérdés, hogy hogyan kellett volna ezt bevallani? Ha a magánszemélynek a saját 53-asában, akkor meg ott kellett volna megállapítani és megfizetni.
Klarissza , biztosan jönnek mahd tőlem jóval okosabbak....megírják a tutit.
"Ne foglalkozz a kihívások elkerülésével. Idővel a kihívások úgyis kitérnek előled" (J.Adams)Blo
Válasz idézéssel
Szeretnék választ kapni egy kérdésre,hátha tudja valaki!
Egy ismerősömnek útiköltség elszámolás címén (Saját autóval járt dolgozni)elszámoltak 9Ft/km-t+ kopásállóság címén kapott még költségtérítést,ez utóbbi úgy tudom, adó és járulékköteles lett volna.De a cég nem fizetett adót ez után 2005-2008ig.Most az Apeh be akarja hajtani az ismerősömön kamatokkal együtt.Ez jogos?Mit lehetne tenni ez ügyben?Nem a vállalattól kéne behajtani?És ez a kopásállósági költségtérítés tényleg járulékköteles is??Így most min.600 000 Ft-ot követel az Apeh szegény ismerősömtől,aki az idegösszeomlás szélén van.Lehet perelni?Munkaügyi bíróság vagy polgári peres?Vagy jogos és fizessen szegény ember?
Ha valaki tudja mit lehetne tenni,vagy hol lehetne utána nézni-mivel minden ügyvéd mást mond ez ügyben,akiket megkérdezett,attól nagyon várom a választ!!
Köszönettel:Klára
Válasz idézéssel
Természetesen jól gondolod Marcsi!

Válasz idézéssel
Lányok bocsi,de azt viszont elfelejtettem kérdezni ,hogy oda vissza kell számolni a ktg akkor duplázódik a km száma és az összeg is .Jól gondolom?
Ma egy kicsit enervált vagyok semmi nem sikerült.

Marcsi
Légy türelemmel, s majd könnyül a nagy teher is.
Válasz idézéssel
Klári ,nagyon köszi!

Marcsi
Légy türelemmel, s majd könnyül a nagy teher is.
Válasz idézéssel

Fórumra ugrás:

Jelenlevő felhasználók ebben a témában: 1 Vendég